Jump to content

plimbari vitezisti constanta 2012

Recommended Posts

nergal , de curiozitate , tu mergi 90 km/h in afara localitatii pe drum national ?

nu se plictiseste motorul ala ? de ce ai luat r1 cand ala depaseste cu viteza I 90km/h .. ?

si sa nu spui ca din cauza designului , ca puteai lua si r6 cu acelasi design ..

si daca si 600 te sperie cand tragi de gaz , de ce nu un r125 ?

aviz - nu intreb sa te iau la caterinca sua mai stiu eu ce , da' intreb chiar din curiozitate ..adica ..de ce sa iei asa motor puternic daca merge saracul numai la relanti ?

• Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nergal , de curiozitate , tu mergi 90 km/h in afara localitatii pe drum national ?

nu se plictiseste motorul ala ? de ce ai luat r1 cand ala depaseste cu viteza I 90km/h .. ?

si sa nu spui ca din cauza designului , ca puteai lua si r6 cu acelasi design ..

si daca si 600 te sperie cand tragi de gaz , de ce nu un r125 ?

aviz - nu intreb sa te iau la caterinca sua mai stiu eu ce , da' intreb chiar din curiozitate ..adica ..de ce sa iei asa motor puternic daca merge saracul numai la relanti ?

Eu am raspuns in tonul in care cel de mai sus vorbea,am optat pt r1,ca sa iti raspund la curiozitate pentru ca il folosesc in doua variante,ca sa intalegi pe strada merg cat se poate de legal(nu cel mai legal dar cat sa raman cu permis) cei 9ani de experienta moto pe strada m-au invatat sa fiu temperat,in weekend dupa ce merg o saptamana serviciu/acasa cu el ma duc acolo unde trebuie sa scot dracii din el,adica pe circuit,asa ne facem poftele amandoi si eu si el.primi doi ani cand aveam gargauni in cap mergeam si eu cu N viteza fara sa ma gandesc ca pot lua si pe altcineva nevinovat dupa mine acum dupa atatia ani DOAR MA PLIMB pe ce imi place adica pe al meu r1 temperat. :cheers:

Edited by nergall

ma , daca mergeti legal , de ce naiba v-ati mai luat motoare RR SS SA SRL bla bla , raizing etc . si porma sariti in capul oamenilor ca merg tare . fiti eco , si luati-va biciclete , sau scutere electrice si stati in legalitate .

anul sper sa ma alatur si eu grupului freefly - undacover .

pai nui valideaza feisbucu ma daca nu are motor de ala reis.

Eu am raspuns in tonul in care cel de mai sus vorbea,am optat pt r1,ca sa iti raspund la curiozitate pentru ca il folosesc in doua variante,ca sa intalegi pe strada merg cat se poate de legal(nu cel mai legal dar cat sa raman cu permis) cei 9ani de experienta moto pe strada m-au invatat sa fiu temperat,in weekend dupa ce merg o saptamana serviciu/acasa cu el ma duc acolo unde trebuie sa scot dracii din el,adica pe circuit,asa ne facem poftele amandoi si eu si el.primi doi ani cand aveam gargauni in cap mergeam si eu cu N viteza fara sa ma gandesc ca pot lua si pe altcineva nevinovat dupa mine acum dupa atatia ani DOAR MA PLIMB pe ce imi place adica pe al meu r1 temperat. :cheers:

Pe ce circuit scoti tu dracii din el reisare ? Sa nu zici Selena sau Amckart ca o sa scuip sucu' pe monitor, deoarece nu-s circuite "de scos dracii" din motociclete, in cel mai bun caz scoti dracii din viteza I.

Pe ce circuit scoti tu dracii din el reisare ? Sa nu zici Selena sau Amckart ca o sa scuip sucu' pe monitor, deoarece nu-s circuite "de scos dracii" din motociclete, in cel mai bun caz scoti dracii din viteza I.

azi se pare ca este ziua de explicatii,nu sunt reisar,selena nu,pe amk din cand in cand,bun la inceput inainte sa faci pasul pe ceva mai mare daca nu mergi macar odata pe unul ca amk si te duci la seres spre exemplu mare minune sa faci macar un tur,azi vad ca toata lumea are probleme bucalodigestive tu cu scuipatul cel de mai sus cu greata,asa este nu sunt circuite facute in scop moto cele enumerate de tine,de scos dracii ai scot cum stiu eu mai bine din ea ca ne cunoastem,cu a1a cu a3a cu a16a nu are importanta cu cat ma dau ci cred ca cel mai mult

conteaza cum,iar asta e valabil pt toata lumea,iar inafara de seres,si pe la bulgareti pe ala de sm si cele doua binecunoscute din ungaria,poate recomanzi tu unu mai apropiat ca sa nu mai bat asa amar de drumuri cu duba cand o apuca dracii.hai cu sanatate si niste sfaturi bune :cheers:

Edited by nergall

a zis bine @ yakwza si vreau sa l completez

pe strada exista o limita peste care daca treci faci poc (mic sau mare), daca mergi mult inveti de unde incepe pericolul... si neprevazutul il inveti, e ca cu norocul (tu ti l faci)

am iesit cu grupuri sau cu baieti care merg mai tare sau mai incet, si am ajuns la concluzia ca mai bine stau acasa, si sunt sigur ca s multi ca mine.

Hai mah, nu mai plange atata... mai am putin si vin acasa si te scot eu "in lume". Segmenti noi, cuzineti noi, arbore nou, jocuri supape, jiglere o masura mai mare... pe care le'am completat acum si cu un filtru K&N. Mai am doar de facut revizia de primavara, bujii, carburatoare... etc., uns cablurile si... cauciucuri noi. Ce zici, te tii dupa mine? :burnout:

Ah, uitasem, mi'a luat un "prieten" si un amortizor de directie OHLINS... zice ca stie sa ia singur curbele!

Bah, mi'ai mai incarcat si mie bateria? Daca o gasesc moarta te strang de gat! Si mai scoate si tu bijuteria aia la o plimbare prin cartier macar... sa'si mai aduca aminte de gustul benzinei si al uleiului.

problema e ca sunteti forumisti inainte sa fiti motociclisti. sincer nu inteleg de ce v-ati luat carenate daca si 150km/h va sperie. ce mi-e greata cand citesc posturile astea de maicutze imaculate

Una e sa o arzi in zona ta de bastina, pe care o cunosti si alta e sa o arzi pe un traseu lung , prin tara, pe unde nu ai cum sa stii drumul la fel de bine. Deci viteza merge, acolo unde se poate, fara riscuri, acolo unde stii din start ce pericole te asteapta si poti sa le previi.

Exprimarea a fost ''nu mergem mai incet de 130-140'', ceea ce nu merge decat pe autostrazile pe care nu le avem. Sa-ti imaginezi ca faci turul tarii, cu sliderele pe curbe, inseamna ori inconstienta ori prostie.

Exprimarea a fost ''nu mergem mai incet de 130-140'', ceea ce nu merge decat pe autostrazile pe care nu le avem. Sa-ti imaginezi ca faci turul tarii, cu sliderele pe curbe, inseamna ori inconstienta ori prostie.

Pe autostrada 170-180, pe nationale europene 140-150 iar pe celelalte 130-140, in localitati 80-90, in special special prin satele izolate prin care trec drumurile europene. Dupa cum vezi, undeva la limita suspendarii permisului. Pe curbe... fiecare pe barba lui, singura grija fiind sa pastrezi destul spatiu de manevra si, daca se pune problema unei depasiri, manevra sa fie facuta curat iar intentia semnalata in prealabil prin semnale prestabilite.

Ce a uitat el sa mentioneze in mod special, pentru orice situatie... DACA CONDITIILE O PERMIT. Aici intra starea drumului, conditiile meteo, conditiile de trafic, vizibilitatea si configuratia locala si, nu in ultimul rand, starea de spirit sau de oboseala a conducatorilor.

Astfel de "excursii" trebuiesc organizate in grupuri mici (personal prefer doar 2 motoare), compuse din motoare de tip/capacitati relativ similare si in cadrul carora motociclistii sunt apropiati ca experienta si temperament. Altfel ori se termina prost, ori se pierde din placere. Tocmai din aceste motive i'am spus de mai multe ori ca in conditiile enumerate mai sus nu se pot organiza "iesiri" cu parteneri culesi de pe forum.

Ride SAfe!

Bah, mi'ai mai incarcat si mie bateria? Daca o gasesc moarta te strang de gat! Si mai scoate si tu bijuteria aia la o plimbare prin cartier macar... sa'si mai aduca aminte de gustul benzinei si al uleiului.

da ma!

i am dat o tura mica ..parca e alta mobra man. m ai pus pe ganduri, cred ca mi bag si eu mobra la o revizie generala si o tin forever.

fie vorba intre noi, tot mai tare trage xx-ul.daca pui jiglere mai mari cred ca e pe acolo :laugh:

i am dat o tura mica ..parca e alta mobra man. m ai pus pe ganduri, cred ca mi bag si eu mobra la o revizie generala si o tin forever.

fie vorba intre noi, tot mai tare trage xx-ul.daca pui jiglere mai mari cred ca e pe acolo :laugh:

Pai chiar este alta mobra mah... cel putin alt motor. Nu e chiar ce mi'as fi dorit... dar cel mai bun compromis, altfel as fi depasit pretul total al motocicletei numai cu "revizia"... Jiglerele sunt deja schimbate, insa am senzatia ca ar mai vrea niste aer, d'aia i'am luat filtrul K&N. Chiar sunt curios cum va fi acum fata de XX... Oricum, XX-ul a scris istorie, cel putin motorul le'a iesit fenomenal. Jos cu palaria!

Ajung si eu la inceputul lui mai, doar ce mi'au confirmat astia dar nu cred ca ma bag imediat. Poate in iunie facem una mai lunga?... mesesul ala a ramas tot "nerezolvat". Hai ca ma vedem...

eu raman la parerea ca e misto si in gasca mare..

am facut anu' trecut o sighisoaracu cu 3 bucuresteni(nu i am vazut pe aici), 2 cu rr 1000 si un unu cu busa. stiam ca au mers mult si stiam ca s cu capu pe umeri. daca pe langa ei mai veneam si eu cu 3 bucati nu vad vo' pb...si a fost prima mea iesire cu ei.

e ... ne am potrivit la fix

de aratat bilutele: toti o sa vream, problema se pune sa le aratam in mod organizat..pe rand frumos.

asa cum choperistii merg in sir indian cu 90 la ora si enerveaza toti automobilistii, asa pot si vitezanii sa faca gasca sa'i bage in sperieti :burnout

astept propuneri..

facem domnu' hgx, anu asta vreau sa rod 3 seturi de gume

Edited by free fly

Asa este, sunt multi cu capul pe umeri si cu motoare mari, de care nu le frica... din pacate, asa cum am repetat in mult randuri, nu prea ii gasesti pe forum(uri). Gasca mare strica putin din placerea drumului, mai ales daca grupul nu este inchegat, dar intr'adevar compenseaza din plin prin sporul de dinamica.

Ce gume vrei sa rontai anul asta? Eu inca nu m'am hotarat daca sa merg pe tipul vechi sau sa incerc si eu ceva nou...

Am power pure acum, cu care am facut 5mii si cu care am curaj sa plec la o tura lunga in mai, adica vo 2500 - 2800 ( va fi tura).

Deci tin...

Cand ma intorc pun power one. Daca ma tin4- 5mii e perfect...

Am dat in week o tura pe tulcea - macin. Si nu mi a placut cu pure..ce e drept e inca frig. Plm incerc cu one.

Asa ca man, ca sa te tii dupa mine pune bt03rs.

Legal se merge pe forum,majoritatea au motociclete doar la avatar si de aici si discutiile inutile...

• 2 weeks later...

plimbarea 1

eu, undercover (cu busa) , asta are 2 motociclete ....una a cumparta o sa merga cu mine ...ha ha hi hi

ne intalnim cu 3 baieti din bucuresti(busa si 2 cu rr de 1000), ori la ploiesti ori la urziceni. depinde pe iunde facem turul la sighisora. cred ca urziceni, asta pt ca valea siriului e mai libera. ne intorcem de la sighisora pe cheia duminica.

toti merg fara toarta, consorta, amanta, bucata e.t.c.

wek 21- 22 daca este vreme buna.

cine doreste o plimbare este invitatul meu.

id yahoo : bogdan_freeflygmb

nu prea stau pe mess, dar am sa verific.

se merge legat, elegant , fluent...fara excese.

smecheria e sa fim la brasov in jur de ora 2 -3 asta pt ca daca depasim ora o sa ne bata soarele in ochi.

• 1 month later...
  • 4 weeks later...

am tot citit si m-am tot mirat, caci prin oras vad deseori motociclisti adevarat ce se dau cu 100 kmph in treapta 1 de f--e linistea oamenilor, dar cand unul ii cheama la o plimbare mai energica nu se baga nimeni. Oare o fi din cauza ca nu stiu sa schimbe mai mult de a 1-a, sau se intristeaza cand nu mai vad blocuri si populatie in jur ca sa fi e aplaudati, si in functie de caz injurati? Numai sfinti in gloata asta a motoretistilor. Si cand am avut nipru am mers cu 150, ca mai mult nu putea, cand mi-am luat japoneza 150 era de dezmorteala. Refuz sa cred ca lumea este atat de exemplara pe cat se scrie pe aici. Cred ca sunt doua categorii de mobristi cu vitezane; cei ce merg cu viteza, si cei ce nu recunosc.

Sau or fi majoritatea ca cel pe care l-am vazut de la balcon? Masina in fata lui opreste frumos la trecere, si pampalica franeaza violent din motive neelucidate si aproape sa se tavaleasca pe stanga cu tot cu motoreta. Evident ca i s-a oprit motorul, si apoi a plecat de pe loc in a 2-a sau a 3-a. Omul era bad ass mother fucker, caci era costumat de asa natura si avea numarul pliat ca sa nu il ia radarul cand merge cu n-spe la ora, si toba "reising" ca sa se auda mai belea mizeria.

Ma tot uit dupa topicuri cu ceva propuneri si nimic .

Trece weekend dupa weekend si imediat sezonul .

Numai bine !

Edited by ctrad

Ma tot uit dupa topicuri cu ceva propuneri si nimic .

Trece weekend dupa weekend si imediat sezonul .

Numai bine !

pai propune tu!

astept :)

Salut !

In primul rand vezi ca esti "female" la status .

In al doilea rand , un alt motociclist din CT , a propus acum 2 sapt. sa dam o tura pana la Dervent sau Sf. Andrei ( nu mai retin la care din ele ) .

Vremea nu a tinut cu noi .

Deci , ce spui ?

Facem o tura ? Cred ca or mai veni si alti constanteni .

De vineri pana azi ( marti , 12 iunie ) ma tot plimb Constanta - Mangalia - Costinesti singur . Nu are nimeni timp sa ma insoteasca .

Am fost si la festivalul din Mamaia . Tu ai fost ?

Astept raspuns sau alte oferte de traseu .

Numai bine !

De vineri pana azi ( marti , 12 iunie ) ma tot plimb Constanta - Mangalia - Costinesti singur .

Salut,

Maine planuiesc o ultima plimbare cu un prieten ca dupa plec in voiaj.

Ruta nu e stabilita dar asta se face repede.

Daca vrei sa mergi cu noi suna-ma 0752211817

Numai bine!