Sari la conținut

Un sfat pt un posibil choperist?


caras_razvan_silviu
 Share

Postări Recomandate

Salut!De curand am mers cu un suzuki intruder 1800 si drept sa spun mi-a cam placut.Atat de tare incat ma gandesc sa trec de la sport-touring la choper.Asa ca m-am pus pe cautat moto si cateva sfaturi de la choperisti mai vechi ar fii mai mult decat bine venite.Ce parere aveti de honda vtx 1800?Sper ca nu am deranjat pe nimeni ca am postat aici,iar daca da imi cer scuze.Cu respect,Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Nu deranjezi pe nimeni,dar nu te grabi in a achizitiona vreo jucarie.Mai bine incerca si alte modele de la Honda,Harley,Yamaha,Kawasaki si din cate ne descrii noua bati undeva catre power cruiser nu chopper.

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Nu deranjezi pe nimeni,dar nu te grabi in a achizitiona vreo jucarie.Mai bine incerca si alte modele de la Honda,Harley,Yamaha,Kawasaki si din cate ne descrii noua bati undeva catre power cruiser nu chopper.

Pai tocmai d-aia cer sfaturi si pareri.Care e diferenta intre chopper si cruiser?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chopper vine de la Chop = taia ,de obicei cand te apuci sa tai cadru si sa-l modifici,sa modifici si alte piese (furca,bascula,esapament,ghidon,sea,aripi,rezervor....etc) in principiu asta e chopperul si de obicei are anvelopele si jantele subtiri si cu spite,aici mai intra si bobber dar asta are avelopele si jantele mai mari. Cruiser e cu rezervorul mare si de calatorii pe autostrazi cu loc confortabil si pentru pasager, in schimb chopperul si bobberul nu are loc pentru pasager. Iar power cruiser e motor cu cilindree mare si putere multa (peste 1300 de cc si 70-80 cp in sus)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un link cu o motocicleta care te-ar putea interesa :Intruder 1500

 

Are tot ce vrei:confort,cuplu mare,viteza, km putini :bounce: :grinbandit: :moto:

 

Numai bine !

:cheers:

 

Uite un link cu o motocicleta care te-ar putea interesa :Intruder 1500

 

Are tot ce vrei:confort,cuplu mare,viteza, km putini :bounce: Mai pot adauga,ca sa nu fiu off-topic, ca genul asta de motocicleta, este perfecta pentru deplasari lungi,(dar nu numai),adica poti face fara probleme 7-8-900 de kilometri fara problemele generale cauzate de alt tip de motor gen : dureri de spate ,de maini,de umeri,de "cour" sau altceva.Este pur si simplu o motocicleta facuta pentru confort dar cu toate celelate avantaje oferite de mersul pe doua roti,adica cum am spus mai sus: cuplu mare ,viteza etc.

 

Numai bine !

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!De curand am mers cu un suzuki intruder 1800 si drept sa spun mi-a cam placut.Atat de tare incat ma gandesc sa trec de la sport-touring la choper.Asa ca m-am pus pe cautat moto si cateva sfaturi de la choperisti mai vechi ar fii mai mult decat bine venite.Ce parere aveti de honda vtx 1800?Sper ca nu am deranjat pe nimeni ca am postat aici,iar daca da imi cer scuze.Cu respect,Razvan

 

Este M1800R sau C1800?

Oricum,este un motor greu si ( acum nu stiu ce experienta ai tu, cati km parcursi ) iti trebuie pentru inceput un pic mai multa atentie.

Nu pot spune ca-s un chopperist mai vechi, dar am Intruderul din 2009 si am picat de cateva ori cu el. Nu este o situatie deloc placuta in primul rand ca nu o poti ridica de jos singur, decat daca esti un Nicu Vlad ( are aprox 340 Kg fara benzina si uleiuri parca ). Dar si eu am trecut de la Kawasaki ER6N ( 170 Kg - super pt oras ) la Intruder de 1800 cu o oarecare inconstienta si fara prea multe vorbe de bine in privinta alegerii mele, dar m-am obisnuit cu ea si acum pot spune ca este o motocicleta de toata ziua pentru mine.

Iti doresc bafta in alegerea motocicletei si sa ai mare grija daca te alegi cu o "vaca"....cum se mai "alinta" Intruderul de 1800.

Editat de better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene...omul intreaba,daca esti putin atent vei observa!

 

am fost destul de atent... ce sfat? ce intreaba? cu ce compara si la ce?

am avut VTX1800, pot spune multe...

Editat de Saracie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot se pun intrebari de incepatori pe aici, am si eu una. As vrea sa imi iau un chopper/cruiser ceva pana in 1100cc, dar pe dimensiunea mea, eu avand 1.87m si vreo 110kg. Ce mi-ati recomanda? Imi face cu ochiul Dragstar-ul de 1100 si Shadow-ul de 1100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi un posesor de astfel de jucarii si te iei cu ei la plimbari,iesiri si ii rogi sa iti ofere placerea de a te plimba cu asa ceva. Iar daca ajungi pe la mine in zona iti ofer placerea de a te da cu dragstar de 1100.

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot se pun intrebari de incepatori pe aici, am si eu una. As vrea sa imi iau un chopper/cruiser ceva pana in 1100cc, dar pe dimensiunea mea, eu avand 1.87m si vreo 110kg. Ce mi-ati recomanda? Imi face cu ochiul Dragstar-ul de 1100 si Shadow-ul de 1100.

 

 

poti lua in calcul si vulcanul de 800

si nu-i neaparat sa te opresti la 1100, sunt catreva motoare la 1500 care sunt super ok :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care naiba isi da motocicleta s-o calareasca altul?

 

este un proverb; Do not lend your car,your motorcycle or your girlfriend...they always come back fucked

 

ca sa fiu si on topic

vtx-ul exceleaza pe frane (CBS),cele mai misto pe care le-am intalnit in clasa asta

confort bun (1.85 si peste 100 kg)dar nu te gandi la cine stie ce distante de acoperit, acolo cateva sute de km 5-600, te omoara drumurile naspa ca pe drumuri bune merge de rupe si in Romania rar gasesti drumuri bune

e destul de manevrabil ptr gabaritul sau si pe viraje e minunat

baleiaza de la 160km\h incarcat ca un magar cu pasager si bagaje

consum pe la 5.5 la drum intins

putere buna dar nu ai acelasi sentiment de bruta ca pe Harley

 

daca as mai lua VTX 1800 ? NU, am gustat din rahatul de la H-D si daca vreodata imi voi lua din gama asta va fi H-D.

Editat de Saracie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti lua in calcul si vulcanul de 800

si nu-i neaparat sa te opresti la 1100, sunt catreva motoare la 1500 care sunt super ok :)

 

 

M-am limitat la 1100cc pt ca atat imi permite bugetul momentan. Si cum nu am extraordinar de multa experienta pe 2 roti nu as sari pe 1800cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi m-am urcat pe vtx 1800,e un motor superb si nu mi s-a parut asa de grea.Ma asteptam sa fie muuult mai grea.In privinta experientei pe 2 roti nu pot spune ca sunt un as,dar nici un ageamiu.Am avut destule motociclete,acum merg pe suzuki bandit 1250.Am avut chiar si chopper,dnepr pe care l-am modificat asa cum mi-a placut mie.Deci nu ma sperie 1800-le si cred ca 90% sunt pt vtx 1800.Astept ponturi si sfaturi de la cei care au avut sau au asa ceva.Multumesc anticipat!A,era sa uit,merita sa trec la cruiser si pt simplul fapt ca am fost impresionat de cat de amabili si prietenosi sunt chopper-istii.Bravo baieti,sunteti cei mai tari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am limitat la 1100cc pt ca atat imi permite bugetul momentan. Si cum nu am extraordinar de multa experienta pe 2 roti nu as sari pe 1800cc.

Adevarul e ca necesita o atentie si o grija pana te obisnuiesti. Undeva la 2000 de km.... si mai ales daca faci calatorii lungi atunci incepi sa-l cunosti cu adevarat, dar cc mai mari necesita multa rabdare si prudenta!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...