Sari la conținut

Vama Veche, 2 Mai


Postări Recomandate

Ninja 250 am inteles ca e destul de fun. Eu l-am avut pe frasu' mai mare: zxr-ul de 400 de prin '92 si era fun :)

 

Asta e CBR-ul de 125? Ce viteza de croaziera ai cu jucaria? Iar in legatura cu poze, frumoase, merg de o amintire :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ninja 250 am inteles ca e destul de fun. Eu l-am avut pe frasu' mai mare: zxr-ul de 400 de prin '92 si era fun :)

 

Asta e CBR-ul de 125? Ce viteza de croaziera ai cu jucaria? Iar in legatura cu poze, frumoase, merg de o amintire :grinbandit:

Pff mai fun ca 600 nu e , dar neavand un venit lunar , prefer sa mai ma plimb decat sa o tin in garaj , sezonu trecut am mers 1100-1200 de km :(

Cat merg 100 de km cu 600 as putea merge 200 cu 250.

Editat de MALASORTE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Malasorte: Clar nu e ca unul de 600, cum nici 600-le nu e ca 1000 :grinbandit:

 

@Incognito: Se vede ca ti-a placut excursia; tot pe la noi recomand si zona vadu:) Eu anul trecut am intrat pana pe plaja, nu am vazut vreun semn sa interzica, dar intre timp cica nu mai e prea ok... (eu intrasem cu un pegaso 650, ceva mai inalta, cam cum ar trebui sa fie pe drumurile alea, insa am auzit si de oameni cu sporturi/choppere care au intrat)

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Malasorte: Clar nu e ca unul de 600, cum nici 600-le nu e ca 1000 :grinbandit:

 

@Incognito: Se vede ca ti-a placut excursia; tot pe la noi recomand si zona vadu:) Eu anul trecut am intrat pana pe plaja, nu am vazut vreun semn sa interzica, dar intre timp cica nu mai e prea ok... (eu intrasem cu un pegaso 650, ceva mai inalta, cam cum ar trebui sa fie pe drumurile alea, insa am auzit si de oameni cu sporturi/choppere care au intrat)

Pff , imi pare rau ca trebuie sa renunt ,dar pana nu o sa am un job ... mi-as dorii un YBR 250 consumul e f mic , e bun si de oras si afara poti merge lejer 100-120.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Incognito: Se vede ca ti-a placut excursia; tot pe la noi recomand si zona vadu:) Eu anul trecut am intrat pana pe plaja, nu am vazut vreun semn sa interzica, dar intre timp cica nu mai e prea ok... (eu intrasem cu un pegaso 650, ceva mai inalta, cam cum ar trebui sa fie pe drumurile alea, insa am auzit si de oameni cu sporturi/choppere care au intrat)

 

Foarte faina zona, sper sa ajung si pe acolo vara asta :)

 

f frumos :)

o curiozitate totusi - cum naiba ai reusit sa cari si chitara dupa tine ?!

 

heheeee :) de carat reusesc sa o car prin Bucuresti, dar pana acolo nu aveam cum. Chitara s-a plimbat cu trenul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff , imi pare rau ca trebuie sa renunt ,dar pana nu o sa am un job ... mi-as dorii un YBR 250 consumul e f mic , e bun si de oras si afara poti merge lejer 100-120.

 

OFF: mai stim pe unul cu 250, a mers pana in Spania cu ea, bagaj si pasager prin Alpi biggrinbounce2.gif

 

ON: bravas, sa inteleg ca a fost mai mult decat fun; desi Vama era pustie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF: mai stim pe unul cu 250, a mers pana in Spania cu ea, bagaj si pasager prin Alpi biggrinbounce2.gif

 

ON: bravas, sa inteleg ca a fost mai mult decat fun; desi Vama era pustie

 

Stim stim :) De apreciat.

Daca se aseaza lucrurile asa cum mi-am propus, in vara ajung si eu in Turcia :moto:

Dap, a fost mai mult decat fun. ;)

 

Fain de voi ca sunteti aproape de mare, cand "va tuna" in 2 ore sunteti acolo :D

 

Cu ceberica nu-s chiar doua ore :), dar intr-adevar, suntem aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De apreciat rabdarea pe care ai avut-o cu 125-ul :peace: la un drum atat de lung si DREPT (plictisitor si cu motoare mari) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De apreciat rabdarea pe care ai avut-o cu 125-ul :peace: la un drum atat de lung si DREPT (plictisitor si cu motoare mari) .

 

heheee, nu cred ca se pune problema de rabdare, te plimbi de drag, nu ca sa exersezi rabdarea. :P

 

cine a ajuns inainte? chitara cu trenul sau tu cu moto?

 

of ce rau sunt..dar n-am putut sa ma abtin.."nu te supara frate"

 

:)) asta numesti tu rautate? :scratch: inainte a ajuns gandul la sunetul valurilor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care va speriati atat de mult de consum in conditiile in care nu faceti mai mult 5000 - 6000 km pe an consumul ar trebui sa fie cea mai mica din griji. Facand un calcul de ex daca moto de 125cm consuma 3l/100km si gsx-r 600 5.5l/100km diferenta este: 2.5 X 5 = 12.5 litri. 12.5 x 6 ron(~)= 75 ron. E clar ca la o moto de 600 sunt alte costuri de intretinere dar astea nu le faci in fiecare zi si daca mergi normal cu ea nu ai treaba mult timp. Diferentele intre o moto mica si una mai mare sunt franele acceleratia confortul posibilitatea de a lua mai multe bagaje. Asa eram si eu si cautam numai motoare care sa consume putin dar am realizat lucrul asta si acum am un gsx-r :) . Nu ma intereseaza sa merg cu 300 dar cand pun frana sa se infiga in pamant sau cand bag mana in ea sa manance asfaltul .

 

De ex o moto foarte ok e suzuki gs 500 3.5l/100km . Cat e diferenta ? 0.5litri /100 km. Ca pret e la fel cu cbr 125 :))( ca sa fiu rautacios).

 

Oricum cat mai multi km indiferent de ce motocicleta aveti.

 

Foarte tare ! Ce consum ai afara ? Eu vreau sa dau gsx-rul pe un 250, un ybr as vrea sau un ninja sa ma plimb mai mult :cheers:

 

O sa plangi dupa gsx-r. :) . E foarte greu sa treci la o motocicleta mult mai mica . O sa iti placa un pic la inceput apoi o sa tanjesti dupa acceleratia si franele gsx-r ului. ;)

Editat de dragos1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care va speriati atat de mult de consum in conditiile in care nu faceti mai mult 5000 - 6000 km pe an consumul ar trebui sa fie cea mai mica din griji. Facand un calcul de ex daca moto de 125cm consuma 3l/100km si gsx-r 600 5.5l/100km diferenta este: 2.5 X 5 = 12.5 litri. 12.5 x 6 ron(~)= 75 ron.

 

Sper sa nu gresesc, dar cred ca 2.5 venea inmultit cu 50 sau 60 in exemplul tau :P rezultatul ar fi fost dif de 125 de litri la 5000 de km si de 150 de litri la 6000 de km. ;) Ceea ce inseamna la 6 ron(~) litrul o diferenta de 750 de lei sau de 900 de lei. Un pic mai mult :P

 

Dar... nu asta era important :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care va speriati atat de mult de consum in conditiile in care nu faceti mai mult 5000 - 6000 km pe an consumul ar trebui sa fie cea mai mica din griji. Facand un calcul de ex daca moto de 125cm consuma 3l/100km si gsx-r 600 5.5l/100km diferenta este: 2.5 X 5 = 12.5 litri. 12.5 x 6 ron(~)= 75 ron. E clar ca la o moto de 600 sunt alte costuri de intretinere dar astea nu le faci in fiecare zi si daca mergi normal cu ea nu ai treaba mult timp. Diferentele intre o moto mica si una mai mare sunt franele acceleratia confortul posibilitatea de a lua mai multe bagaje. Asa eram si eu si cautam numai motoare care sa consume putin dar am realizat lucrul asta si acum am un gsx-r . Nu ma intereseaza sa merg cu 300 dar cand pun frana sa se infiga in pamant sau cand bag mana in ea sa manance asfaltul .

 

De ex o moto foarte ok e suzuki gs 500 3.5l/100km . Cat e diferenta ? 0.5litri /100 km. Ca pret e la fel cu cbr 125 ( ca sa fiu rautacios).

 

Oricum cat mai multi km indiferent de ce motocicleta aveti.

 

 

 

O sa plangi dupa gsx-r. :) . E foarte greu sa treci la o motocicleta mult mai mica . O sa iti placa un pic la inceput apoi o sa tanjesti dupa acceleratia si franele gsx-r ului. ;)

 

Tu ti-ai luat GSXR pt drumuri lungi, capacitatea lui fenomenala de a cara bagaje si reprizele fulminante? :crack: :crack: :crack:

 

Nu mai comentati aiurea doar ca sa va aflati in treaba. Fata n-a zis ca are de cand sa incarce mobra cu tot sifonierul si sa dea o fuga pana in Africa cu 150 kmh. Esti total pe langa subiect. Inteleg ca esti mare fan Suzuki , dar sa stii ca in viata exista si alte optiuni. Ai si gasit a naibii mobra competitiva, GS-ul de 500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu gresesc, dar cred ca 2.5 venea inmultit cu 50 sau 60 in exemplul tau :P rezultatul ar fi fost dif de 125 de litri la 5000 de km si de 150 de litri la 6000 de km. ;) Ceea ce inseamna la 6 ron(~) litrul o diferenta de 750 de lei sau de 900 de lei. Un pic mai mult :P

 

Dar... nu asta era important :)

 

Felicitari, ma bucur sa mai vad cate un 125 care parcurge trasee mai lungi ! La cati mai multi km !

O intrebare: cum este saua la cbrica, nu te doare spatele si poponeata dupa un drum lung ?

Avantaje are multe o moto mica, mai ales manevrabilitate in oras, consum mic, intretinere usoara, greutate redusa, dar cand te bate vantu in mijlocul campului...parca ai opri pe margine drumului sa iei cateva pietre in buzunare ! Km multi si vreme buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt zgarcit, defapt foarte zgarcit cand vine vorba de consum.

Ma bucur ca am dat de o motocicleta R 1200 R care imi permite sa o ard cat ma tine si care RAR SARE DE 5 : 5,5 % , 6 daca o rupi pe autostrada la viteze indecente.

 

Un motor mic este o pacaleala. E bun pentru incepatori. Am avut 125 am facut 15.000km cu el si i-am spart motorul de 3ori ( nu fugea a naibii :angryfire: ) consuma 3% indiferent de felul in care o conduceai. Motorul mic nu face fata solicitarilor, pentru ca e tot timpul solicitat.

 

Daca ai un motor MARE mai nou adica ceva cu injectie si nu de turatie,turbat cu 180jjjdacai , scoti un consum mic.

 

Cu boxerul am scos 4,5% Bucuresti - Thesalonic cu bagaje si pasagera. Viteza medie 110km/h .

 

My point. Chestia referitoare la consum....... e cu dus si intors.

 

Oricum respect pentru cei care merg cu 125-ul la drum lung. Mama ei de rabdare .............. :cheers:

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ti-ai luat GSXR pt drumuri lungi, capacitatea lui fenomenala de a cara bagaje si reprizele fulminante?

 

Nu mai comentati aiurea doar ca sa va aflati in treaba. Fata n-a zis ca are de cand sa incarce mobra cu tot sifonierul si sa dea o fuga pana in Africa cu 150 kmh. Esti total pe langa subiect. Inteleg ca esti mare fan Suzuki , dar sa stii ca in viata exista si alte optiuni. Ai si gasit a naibii mobra competitiva, GS-ul de 500.

 

De acord, e o sectiune de poze. N-am avut nicio clipa intentia sa sustin ca un motor de 125 e asa si pe dincolo. Asta e alegerea mea si nu contest faptul ca sunt si dezavantaje. Dar atat timp cat eu sunt multumita, nu vad unde-i baiul :hug: Pana la urma, (sper ca) pe forumul asta ne leaga dragostea pentru motorete, indiferent de cat de mari sau de puternice sunt.

 

Si-apoi, cred cu tarie ca pe un motor mai mic nu te bucuri mai putin de drum :)

 

Felicitari, ma bucur sa mai vad cate un 125 care parcurge trasee mai lungi ! La cati mai multi km !

O intrebare: cum este saua la cbrica, nu te doare spatele si poponeata dupa un drum lung ?

Avantaje are multe o moto mica, mai ales manevrabilitate in oras, consum mic, intretinere usoara, greutate redusa, dar cand te bate vantu in mijlocul campului...parca ai opri pe margine drumului sa iei cateva pietre in buzunare ! Km multi si vreme buna !

 

Multumesc :)

Nu ma doare spatele. Saua este mai subtirica, pentru poponeata niste pauze de :smoke: sunt mai mult decat suficiente :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepatorii merg pe motoare mici atunci cand au ceva minte .

fiind incepatori se prea poate sa fie tineri si sa aiba oarecare probleme financiare deci conteaza consumul .

ca-i doare fundul sau nu , bagaje sau altele ... mi-e greu sa cred ca-i mai intoarce ceva din drum .

 

felicitari !

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepatorii merg pe motoare mici atunci cand au ceva minte .

Aha.. daia ti-ai luat Hayabusa.. ca n-ai minte. :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...