Sari la conținut

recenzii costume moto waterproof & breathable


Postări Recomandate

ma tot uit de ceva timp dupa un costum moto la care sa nu mai trebuiasca sa tarasc dupa mine un costum de ploaie.

sa aiba protectii incorporate si sa aiba o oarecare rezistenta si la abraziune

sa fie destul de rezistent in timp (majoritatea dupa 1-2 sezoane incep sa lase apa sa intre destul de usor)

sa fie bine ventilat ca sa fie confortabil cand e cald

sa fie ok si la enduro ( plimbari mai solicitante) si pe sosea

 

cea mai ok varianta in teorie pe care am gasit-o pana acum e asta:

 

http://www.klim.com/en-us/shop/moto/men/jackets/5046-660 + pantaloni. aveti idee daca si in practica e asa cum zic ei?

 

alte variante mai fiabile? costume care si-au facut treaba bine si foarte bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

- daca te referi la o ploaie sanatoasa si de durata (mers o zi prin ploaie) nici un costum nu e waterproof.

 

da asta caut. ca am prins anu trecut o zi de ploaie torentiala p-un forestier de 700 km...nu m-am udat deloc dar aveam costum + costum de ploaie insa m-am facut leoarca de la transpiratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a gasit cineva costum moto care sa mearga cu el toata ziua prin ploaie sau macar 3-4 oare plin ploaie torentiala si sa fie ok. Ma intereseaza si pe mine. :cheers:

 

ok. eu am avut un tourmaster care nu facea fata la ploi zdravene.

tu ce ai avut ca sa stim.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tot uit de ceva timp dupa un costum moto la care sa nu mai trebuiasca sa tarasc dupa mine un costum de ploaie.

sa aiba protectii incorporate si sa aiba o oarecare rezistenta si la abraziune

sa fie destul de rezistent in timp (majoritatea dupa 1-2 sezoane incep sa lase apa sa intre destul de usor)

sa fie bine ventilat ca sa fie confortabil cand e cald

sa fie ok si la enduro ( plimbari mai solicitante) si pe sosea

 

cea mai ok varianta in teorie pe care am gasit-o pana acum e asta:

 

http://www.klim.com/en-us/shop/moto/men/jackets/5046-660 + pantaloni. aveti idee daca si in practica e asa cum zic ei?

 

alte variante mai fiabile? costume care si-au facut treaba bine si foarte bine?

 

 

In primul rand nu prea inteleg ce vrei exact .

Ai pus un link catre o geaca de la Klimm dar spui ca vrei sa aiba protectii incorporate si geaca aia nu are asa ceva.

In fine o sa expun experientele mele de pana acum si concluziile la care am ajuns. Desi nu am prea multi ani de motociclism in spate am alte experiente care ma ajuta sa inteleg nevoile unui costum mult mai bine decat mersul pe mobra.

 

Sa incepem cu faptele. Am avut un costum moto [bMW Rallye 3] cu care am mers ore intregi prin ploaie si am ramas uscat [nu l-am avut insa decat 2 ani].

Asta ar putea fi raspunsul la intrebarea ta la prima vedere. E bine ventilat rezista la ore de ploaie are protectii incorporate....

 

dar , stratul de protectie la ploaie se adauga adica il tii in bagaje si il pui cand te ploua. Se adauga pe interiorul gecii si partea mai rea si a pantalonilor.

 

Pe scurt ai costumul la tine care e bine ventilat si cu protectii bune [daca ar avea D3O ar fi si mai bine], problema survine cand mergi pe un drum si urmeaza sa intri intr-un front de ploaie . Opresti pe marginea drumului si scoti stratul de protectie la ploaie, dai jos geaca si incepi sa atasezi stratul ala la ea ..asta e ok dar trebuie sa faci acelasi lucru cu pantalonii. E un pic penibil sa stai in chiloti [si cu cizme] pe marginea drumului bagand izmenele de "gore-tex" in pantaloni.

 

O alta solutie este sa ai membrana rezistenta la apa atasata direct pe geaca dar ventilatia va fi mult mai slaba deoarece locurile inc are se pot amplasa ventilatiile sunt restrictionate de protectiile incluse in geaca respectiv pantaloni. In plus trebuie sa te gandesti ca fata de varianta pe care am prezentat-o anterior fluxul de aer va intra numai prin aerisiri nu si prin materialul din care e facut costumul.

 

In fine cred ca solutia cea mai buna [ cel putin pentru mine] este exact costumul de la klimm catre care ai pus tu link-ul pe sub care sa ai un alt strat de protectie [armura genunchere etc].

 

Mai exista si alta varianta cu un costum care iti place tie fara protectie la apa si un "overall" de ploaie dar nu unul "cauciucat" alea sunt o gluma proasta ..trbuie sa fie realizat dintr-o membrana "imperrespiranta" te tip "goretx".

 

Personal cred ca prima varianta e mai buna intrucat pe caldura mare poti merge doar cu armura.

 

In fine cred ca sunt un pic discursiv dar daca mai apar si alte pareri le dezbatem pe parcurs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare ok GTX-ul e de luat in considerare.

 

@ ERU geaca si pantalonii de la Klim AU protectii CE incorporate pt coate, umeri, spate, genunchi si solduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am experimentat front de furtuna cu un costum la care trebuia sa pun mebranele pe dinauntru. Venea nor negru, vant din ala meserias si eu in chiloti pe camp prinzand la mebrane. odata prinse - a fost perfect. perioada premergatoare - penubila si periculoasa.

 

din ce am avut pana acum sunt cateva solutii:

Costum motoboy (se vindea pe louis ca speedlevel acu multi ani)- e impermeabil - verificat la ploi medii. Daca nu ai mesada simti racoare dar nu ai apa inauntru. Geaca mea a inceput sa aiba un semn de intrebare dupa 5 ani. Inca o folosesc cu incredere!!!

Pantaloni outdoor - din aia matlasati cu fermoar pe margine - extraordinari. nu intra apa in ei dar sunt doar pt vreme rece - ii folosesc de toamna pana primavara peste blugi. au si garnitura jos sa inchida bine pe cizma.

Costum de pescar (erau unele de camuflaj pe la obor) e de plastic. Pantalonii sunt ca orice pantalon de ploaie generic. Partea de sus are elastice in maneci pt etansare si cel mai important - are pe spate o taietura cu plasa acoperita de o bucata de material. in mers asigura o aerisire super eficienta fara sa intre apa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am decis....am comandat geaca + pantalonii de la klim. mi-a placut ideea de goare-tex aplicat pe cordura. dupa ce soseste astept prima ploaie trecatoare (d-aia care trece prin tot) sa vad cum sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am decis....am comandat geaca + pantalonii de la klim. mi-a placut ideea de goare-tex aplicat pe cordura. dupa ce soseste astept prima ploaie trecatoare (d-aia care trece prin tot) sa vad cum sta treaba.

 

De unde si cati bani? Si eu ma gandesc serios la varianta asta pt mers pe coclauri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati pe motoechipamente.ro. Eu de acolo am luat costum de ploaie in 2 piese si rezista o zi intreaga pe ploaie torentiala fara udatura. Probal de mai multe ori anul trecut. Neaparat din doua piese pt ca cele integrale se imbraca greu si nu se ventileaza suficient, transformandu-se in sauna. In plus geaca poate fi folosita si separat, daca la sfarsitul zilei, inca ploua si ai chef de plimbare pe jos.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa ce le primesti sa ne faci un review te rog si poate un al doilea dupa ce mergi ceva mai mult cu ele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce le primesti sa ne faci un review te rog si poate un al doilea dupa ce mergi ceva mai mult cu ele .

 

cu placere. astept sa fac un drum mai lung pe vreme rea s-o sa scriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

ma tot uit de ceva timp dupa un costum moto la care sa nu mai trebuiasca sa tarasc dupa mine un costum de ploaie.

sa aiba protectii incorporate si sa aiba o oarecare rezistenta si la abraziune

sa fie destul de rezistent in timp (majoritatea dupa 1-2 sezoane incep sa lase apa sa intre destul de usor)

sa fie bine ventilat ca sa fie confortabil cand e cald

sa fie ok si la enduro ( plimbari mai solicitante) si pe sosea

 

cea mai ok varianta in teorie pe care am gasit-o pana acum e asta:

 

http://www.klim.com/en-us/shop/moto/men/jackets/5046-660 + pantaloni. aveti idee daca si in practica e asa cum zic ei?

 

alte variante mai fiabile? costume care si-au facut treaba bine si foarte bine?

 

 

te-ai dus exact unde trebuie: Klim. Eu sunt importatorul Klim pentru Romania si poti sa vii sa vezi/probezi unele chestii, sau ma poti intreba oric e detaliu despre ele.

Din descriere sau poze nu realizezi cum sunt in realitate, defapt. Nu stiu cati producatori utilizeaza Gore-Tex-ul care este laminat in 2 sau 3 straturi pe materialul de baza, Cordura sau Armacor.

dar mai multe detalii pe www.motor-inn.ro, pe mail la office@motor-inn.ro sau la tel. 0736639009.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un plus pentru revit si de la mine la geaca. Am Revit Sand cu membrana detasabila si nu am avut probleme 3 zile de ploaie consecutive, si cu dormit la cort ( geaca exterioara nu se usca peste noapte). in schimb pantalonii, chiar daca nu se uda la o ploaie scurta, la ploi mai lungi patrunde apa prin zona de contact cu seaua - nu ajunge sa curga pana in cizme dar umezeala exista. confortul e extraordinar, ventilatiile la fel, calitatea cusaturilor si a detaliilor peste medie.

Editat de cristialex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intru si eu in discutie, pentru ca motociclist incepator fiind, mi-e oarecum teama de udatura maxima. Pana acum am prins doar o ploaie buna, m-am udat foarte putin... si din fericire a trecut repede si pana acasa m-am uscat. Geaca era e de la Louis, Roleff... ieftina, la oferta.. link face toti banii cat am dat pe ea, mai ales ca in viitor nu am de unde sa scot atatia bani pentru un echipament scump pentru mine si pasager.

 

Si o intrebare pentru adiy : Unde in lume, e forestieru asta de 700km?

da asta caut. ca am prins anu trecut o zi de ploaie torentiala p-un forestier de 700 km...nu m-am udat deloc dar aveam costum + costum de ploaie insa m-am facut leoarca de la transpiratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fine cred ca solutia cea mai buna [ cel putin pentru mine] este exact costumul de la klimm catre care ai pus tu link-ul pe sub care sa ai un alt strat de protectie [armura genunchere etc].

 

Dupa mine solutia optima este de la Stadler, fie modelul propriu Concept, fie versiunea Companero vanduta de cei de la Touratech.

Rezolva si problema de care te plangeai tu, adica nu trebuie sa ramai in chiloti pe marginea drumului, membrana se pune usor pe exterior.

 

Nu stiu cati producatori utilizeaza Gore-Tex-ul care este laminat in 2 sau 3 straturi pe materialul de baza, Cordura sau Armacor.

 

De exemplu Stadler (3 straturi).

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

off. drumul forestier la care ma refeream are vreo 2000 km. eu am facut doar 700 km din el.exista si mai lungi. departe de a vrea sa impresionez sau sa mint.

 

on.kilm latitude. tocmai am executat o tranta surprinzatoare, pt mine cel putin(nu credeam ca asfaltul poate ceda ca sa rupi aderenta) de m-am tarat vo 5? metri pe cotul drept. materialul a tinut foarte bine. doar s-a matuit/scamosat fara sa se rupa. nicio alta urma vizibila in alta parte. prin padure am rupt ceva crengi in mers fara vreo urma pe costum. am prins si o ploaie trecatoare (care trece prin tot) si dupa vreo 50 km cu 100 la ora, apa a intrat intr-un loc pe la fermoarul din fata ( principal) unde facea o ''bucla". fermuarul gecii nu e cauciucat. am ajustat "bucla" din mers si totul a fost ok. apa a mai intarat printre pantaloni si geaca, din cauza ca aerul a impins apa in sus. aveam doar un tricou pe dedesupt si simteam imediat. la fel, am ajustat (strans elastice si ridicat pantaloni) si totul a fost ok. in buzunare tigarile erau perfect uscate. producatorul zice ca la maneci are ''storm cufs" sau "wrist gaitors" care lipsesc...ceea ce face ca geaca sa fie foarte dura pt incheieturele mainilor (te roade rau la incheieturi)

in concluzie, costumul isi face banii dar nu cu prisos cum ar fi de asteptat, asta in cazul in care nu cazi. ma refer doar la cum tine la ploaie. la cazaturi pe asfalt, tot ce am avut pana acum si am cazut cam la aceeasi viteza/ conditii facea gaura destul de mare. deci, investitia merita dar nu rezolva toul. e loc de mai bine.

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...