Sari la conținut

A fost cineva? stie cum se ajunge?


CrashTestPilot
 Share

Postări Recomandate

anul trecut cand am plecat de la munca de la mare am vrut sa merg si eu

am inteles ca trebuie sa treci cu un bac si ca trebuie sa lasi motorul pe partea cealalta ?! (fapt care m a descurajat , ca era si tarziu si nu vroiam sa l las singur o noapte)

rog sa ne lamureasca cineva :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia (si eu) care ajung la gura portitei, se bucura ca tu nu poti ajunge cu motoreta pe plaja acolo. Altfel s-ar duce de rapa linistea si frumusetea locului.

nu m-am plans de chestia asta , inca chiar ma bucura , dar am zis doar ca m-a descurajat sa las motoreta singura pe cealalta peste o noapte ..

daca mergeam de dimineata si sa ma intorc seara la ea, era super ok ,dar nu am stiut ..anul asta , in caz de mai am sansa sa ajung , stiu asta .. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu niste informatii legate de cum ajung, drumul pana acolo. Pe google maps nu arata nici o ruta :)

Bucuresti - A2 - Cernavoda - drumul vechi - stanga spre Tulcea la Castelu (dupa Medgidia) - prin Nazarcea dreapta(spre Constanta) pana in Lumina - stanga spre Tulcea - Tariverde - Baia - dreapta spre Ceamurlia - Jurilovca.

La Jurilovca iti iei bagajele si iti lasi atelajul in parcare pazita cu plata - motocicletele au regim ''special'' si stau chiar in fata postului jandarmilor.

Ai 2 posibilitati : 1. vaporas - mai ieftin dar merge ff incet (aproape 2 ore am inteles)

2. barca de ''viteza'' (salupa) particulara - mai scump dar ajungi in cam 30 min (recomand varianta asta) - ia numarul de telefon al omului cu salupa si il sunati cand vreti sa plecati sa vina dupa voi.

 

Distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai 2 posibilitati : 1. vaporas - mai ieftin dar merge ff incet (aproape 2 ore am inteles)

2. barca de ''viteza'' (salupa) particulara - mai scump dar ajungi in cam 30 min (recomand varianta asta) - ia numarul de telefon al omului cu salupa si il sunati cand vreti sa plecati sa vina dupa voi.

 

As baga mana in foc ca informatia cu timpii de mai sus e eronata... as fi facut mai putin decat vaporasul cu caiacul dublu plecand de la "baza" capului Dolojman si cu prietena pe post de "lest"...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As baga mana in foc ca informatia cu timpii de mai sus e eronata... as fi facut mai putin decat vaporasul cu caiacul dublu plecand de la "baza" capului Dolojman si cu prietena pe post de "lest"...

te arzi. nu ai fost niciodata. omu are dreptate

 

http://www.guraportitei.ro/tarife.html#3

- VAPOR TUR-RETUR: 60 LEI/PERSOANA

- SALUPA: 250 LEI/SALUPA (6 PERSOANE/Cursa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te arzi. nu ai fost niciodata. omu are dreptate

 

http://www.guraportitei.ro/tarife.html#3

- VAPOR TUR-RETUR: 60 LEI/PERSOANA

- SALUPA: 250 LEI/SALUPA (6 PERSOANE/Cursa)

 

2 ore intre Jurilovca si Gura Portitei in ambarcatiune cu motor? Mwha... imposibil, sau face tur de garla. De fapt vad ca (daca n-au 2 vaporase - lucru improbabil) la 2 ore traversarea oricum n-ar respecta programul de pe site...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu multi ani in urma un mic vaporas (Antares) cu motor de tractor de 65 CP, Salvat de la fiare vechi, tractand 3 barci de salvare, foste ale bricului Mircea reusea traversarea Jurilovca-Portita in 45 min, transportand min 60 persoane si bagajul aferent. Cele mai frumoase vacante la mare din totdeauna acolo le-am petrecut.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e excursie de o zi,iti trebuie doua.

motorul potisa-l lasi in parcare nu e problema dar mai asteapta sa se incalzeasca ca sunt casute de lemn fara incalzire si noaptea e frig

e mai fain sa mergeti gasca ca singur te plictisesti, nu e nimeni acolo decat vreo doi paznici.

daca ajungi intreaba de unul Marian e un fel de admin, e din Vitan si frate-su e locator acolo pe 10 ani. e baiat fain dar sa nu-i dai de baut...bea singur :)

daca bei cu el un spritz intreaba-l de familie, o sa-ti povesteasca el...e plin de povesti ca o carte de Ion Creanga si asigura-te ca ai nr celui care te aduce cu barca...poate ai nevoie sa pleci ...asa...dintr-odata

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As baga mana in foc ca informatia cu timpii de mai sus e eronata... as fi facut mai putin decat vaporasul cu caiacul dublu plecand de la "baza" capului Dolojman si cu prietena pe post de "lest"...

Nu pot garanta pentru veridicitatea informatiei (de aceea am scris "am inteles" in postul meu) legata de timpul pe care il face vaporasul :what: - asa ziceau oamenii ce erau pe acolo in momentul respectiv. Eu am mers cu salupa particulara (eram vreo 6 oameni) si am mers cam 30 minute.

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti - A2 - Cernavoda - drumul vechi - stanga spre Tulcea la Castelu (dupa Medgidia) - prin Nazarcea dreapta(spre Constanta) pana in Lumina - stanga spre Tulcea - Tariverde - Baia - dreapta spre Ceamurlia - Jurilovca.

La Jurilovca iti iei bagajele si iti lasi atelajul in parcare pazita cu plata - motocicletele au regim ''special'' si stau chiar in fata postului jandarmilor.

Ai 2 posibilitati : 1. vaporas - mai ieftin dar merge ff incet (aproape 2 ore am inteles)

2. barca de ''viteza'' (salupa) particulara - mai scump dar ajungi in cam 30 min (recomand varianta asta) - ia numarul de telefon al omului cu salupa si il sunati cand vreti sa plecati sa vina dupa voi.

 

Distractie placuta!

Superb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi permiteti sa intervin pot oferi cateva informatiimai ales ptr ca vara trecuta am fost la Gura Portitei.

Este un loc superb, te simti liber, ai jura ca esti undeva pe o insula, recomand cu caldura! Drumul l-am parcurs cu masina, foarte ok , fara grpoi (vb de anul trecut in Iulie), se ajunge foarte usor, ideea este sa reusesti sa intrii in Jurilovca iar de acolo sa treci cu bacu sau salupa.

Legat de timpul pe care il pierzi cu bacul de la Jurilovca la Gura portitei, nu vreau sa supar pe nimeni dar pot spune asa : poate dura intre o ora si doua ore, in functie de bacul care pleaca. Sunt doua astfel de utilaje, unul normal de dimensiuni mai mici si inca unul de dimensiuni mari (cel mai lent) care este tras la randul sau de o alta ambarcatiune. Ideeea este sa plecati mai bine cu o barca rapida (salupa) care desi costa mai mult este mult mai convenabila ptr ca ai posibilitatea sa rogi persoana de la carma sa te duca prin acele locuri care nu le vezi cand circuli cu bacul. Inca un avantaj al salupei este acela ca poti memora nr de tel al barcangiului si sa ti legatura cu el si sa il rogi sa iti aduca diverse kestii care nu le poti cumpara de la Gura Portitei, ori de cate ori acesta vine cu cate un transport de persoane (f util).

 

Merita orice efort, veti ramane cu o amintire placuta, zona plajei unde accesul este interzis este superba, apa curata si fara "cocalari" sau stiu eu ce idioti, care au mereu succesul de a strica buna dispozitie a celor din jur. Cu cortul este de vis insa atentie la tantari ca nu sunt tocmai prietenosi dar ptr asta, va pot oferi un sfat f util, daca cineva solicita. Se poate sa stati si la casute insa interesati-va de pret din timp si rezervati tot din timp. Conditiile la casute sunt ff ok!

 

 

Am inteles ca se poate ajunge si din partea de sud pe plaja, aviz celor cu motoare enduro cross (doar acestora le-as recomanda) insa trebuie sa urmariti pe google maps mai exact. Spun asta ptr ca am vazut asta vara un tip cu un africa twin si un ATV-ist.

 

Pentru cei interesati va pot ajuta cu nr de tel si numele unui barcangiu fff ok care percepe taxe mici.

 

Legat de partea cu motocicleta, si lasatul acesteia in parcare, nu recomand ptr ca "omu e om si romanu e roman" insa daca veti apela la tipul cu salupa sus descris, acesta are casa exact langa debarcader si le puteti parca fara griji acolo (eu asa ma facut cu masina mea), fara alte taxe sau impozite.

 

Jumate mare, jumate lac /delta.. superb, o fasie de nisip intre doua ape!

 

Cu placere va stau la dispozitie cu alte informatii si detalii.

 

Doar cateva poze facute personal cu caracter informativ:

post-50710-0-27882300-1334779266_thumb.jpg

post-50710-0-39876700-1334779396_thumb.jpg

post-50710-0-33277400-1334779443_thumb.jpg

post-50710-0-44641200-1334779506_thumb.jpg

post-50710-0-05948700-1334779536_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...