Jump to content

Recommended Posts

Baietii mei fac 16 si, respectiv, 19 ani in vara asta. Ar vrea si ei pe 2 roti (cel mic, evident, un scuter, ceva). Chestia e ca stau cu inima indoita; vad in fiecare zi ce nebunie e in trafic si nu sunt sigur ca vreau sa-i vad pe doua roti intre masini. Ce naiba sa fac? Aveti vreun sfat? :)

Parerea mea ca om, nu ca motociclist (ca aici mai e putin de discutat) e ca fiecare om trebuie sa isi asume responsabilitatea propriei vieti asa cum stie mai bine. E in firea barbatilor/baietilor sa fie atrasi de astfel de lucruri, mai ales daca vad la persoane apropiate lor, insa e destul de important sa fie motivati de propriile dorinte si nu de ale altora. Ce vreau eu sa zic este ca trebuie sa ii lasi sa isi dea seama daca vor cu adevarat sa se apuce de 2 roti si apoi, in functie de posibilitati, sa isi procure singuri cele necesare( din economiie, joburi de vara sau joburi serioase mai tarziu) , nu sa le fie oferite pentru ca, cu siguranta nu vor refuza, dar nici nu vor aprecia seriozitatea lucrurilor. Iar ideea de mai sus cu circuitul sau padurea mi se pare cea mai potrivita.

Corect. Incearca sa-i indrumi spre partea sportiva. Enduro, cros sau orice alt coclau sau circuit. Functie de bani sau alte posibilitati. Incearca sa-i convingi ca pe strada e prea periculos, mai ales la varsele lor. Cand or capata ceva experienta si vor fi mers si cu masina suficient prin trafic si, in acelasi timp, mintea le va fi mai coapta vor fi mult mai in siguranta daca vor continua sa-si doreasca mobrismul de strada.

Succes si noroc. Avem cu totii nevoie.

Multumesc pentru sfaturi, baieti. Cam tot pe-acolo eram si eu; daca vor moto, mai intai sa capete experienta in alta parte, sau cu auto. Eu, de bine de rau, eram trecut demult de varsta hormonilor nelinistiti cand mi-am luat moto (la 41 de ani) si aveam multa experienta cu auto. La ei se pune altfel problema si cred ca asa o sa fac: o capra si pe camp, tata... da-i sa sara sange. :)

Pe scuter intr-un oras ca bucuresti... la 16 ani = RIP.

Eu unul nu mi-as lasa copilul intr-un oras asa mare si plin de retardati grabiti cu covrig in mana sa umble cu un scuter.

Pentru mine a contat enorm ceva experienta la volan inainte de a ma urca pe moto..cam 4 ani de conserva.M-am mai copt, si nu regret nici o clipa ca a durat mai mult pana mi-am luat moto.Privesti altfel traficul de pe doua roti cand ai ceva experienta intre atatea masini.My 2 cents.

Partea amuzanta e ca eu mi-am rupt oasele pe enduro, nu pe sosea :laugh:

una e sa-ti rupi oasele in padure - alta e sa ti le zdrobeasca o masina/stalp/bordura in oras.

raspunsul e NU. vor motociclete sa-si cumpere cand o sa aiba bani. speranta e ca vor avea bani de motorete imediat dupa ce le vine mintea la cap - nu inainte.

de ce sa ai tu remuscari/reprosuri ca le-ai cumparat tu moartea/handicapul/zilele de spitalizare cand poti beneficia doar de injuraturi ca esti naspa si nu-i intelegi.

bai mie unu mia luat tata in clasa a7a scuter si nam patit nici pe draqu si am mers pe el pana la 18 ani asa ca daka belestii ochii bine te descurcii in orice situatie, sincer mie frica de cross sau enduro, acu fiecare face ce crede ca este mai bine pentru ai lui corect domnu grigore

Eu am RS de la 16 ani si de la 12 ani scuter si doar prin cluj am umblat , deci daca sunt pasionati de 2 roti o sa se descurce ;) Si mie la inceput tata nu a vrut sa imi ia ca o sa mor (alaltaieri am cazut la 120 kmh) , dar pana la urma a acceptat ideea ca sunt atent si nu patesc nimic .. :))

Ia-le ceva enduro/touring/cros si du-te cu ei prin pradure. Un Dominator sau un DR nu sunt deloc scumpe si, cu ocazia asta, invata si cu agregatul ce inseamna acceleratie, sa-ti fuga spatele, cazatura samd. Intre timp baga-i si celui mare un permis de B, sa se obisnuiasca si cu traficul. Daca o sa-i placa noroiul, cu siguranta o sa invete mai calumea pe coclauri decat pe asfalt. Ba ca mai poti iesi din cand in cand cu ei si pe un AMCKart, sa vada si cum e cu asfaltul. De abia dupa aia sa te gandesti sa le iei moto, pana atunci ii inveti tu ce stii mai bine.

Tinerilor care au intrat pe acest thread ca să se laude cu scutere de la Âşcoala primară, le recomand să citească ce se cere în acest subiect Âşi să răspundă conform cerințelor.

Dacă ați avut voi părinți mai puțin interesați, nu trebuie să vă lăudați. Slavă divinităților că v-au ferit de pățanii ( problem grave, că tăvăleli ați fi avut Âşi voi ).

Eu, ca Âşi tânăr de 22 ani, carnet moto de 1 an Âşi scuterist de 2 ani, NU RECOMAND absolut nimănui să devină posesor de cat. A pentru a circula în trafic. M-am certat serios cu membri ai familiei care doreau să urmeze cursuri pentru carnet cat. A, încercând să-i fac să înțeleagă că, deÂşi pe mine mă văĂ° fericit Âşi dependent de motocicletă, îmi pare rău că nu m-am ferit de acest 'păcat' .

Până să mă apuce gândurile de a-mi lua scuter ( la 20 de ani ) eram total împotriva motociclismului, din pricina riscurilor pe care le implică. ( în maÂşină sunt atât de preventiv încât Âşi pe bancheta spate folosesc centura de siguranță de ani buni ).

Concluzie ( sfat ) personală : Vor motocicletă, s-o achiziționeze cu forțele proprii. Vor să se plimbe cu motocicletă, are țara păduri frumoase.

Noroc!

Eu am RS de la 16 ani si de la 12 ani scuter si doar prin cluj am umblat , deci daca sunt pasionati de 2 roti o sa se descurce ;) Si mie la inceput tata nu a vrut sa imi ia ca o sa mor (alaltaieri am cazut la 120 kmh) , dar pana la urma a acceptat ideea ca sunt atent si nu patesc nimic .. :))

:what:

inainte sa se urce pe 2 roti, poate ar fi bine sa vada ceva poze cu ce se poate intampla pe 2 roti daca amesteci aceasta pasiune cu teribilismul sau neatentia....site-uri sunt destule, alegi unul in functie de cat de mare vrei sa fie impactul psihologic cu caracter educativ, dar nici sa-i descurajezi.

+ obigatoriu citita o carte gen "ghidul motociclistului" si articole de pe acest forum si nu numai.

informatia= putere! :ok:

Si inca ceva: mai intai de toate, pune-i sa-si faca cont aici - pana n-au adunat 1.000 de posturi, nici sa nu se gandeasca la permis si la moto!!! :friends:

Cum ai tras tu concluzia ca parintii au fost mai putin interesati?

Uita-te in alte tari sa vezi cum ii urca parintii pe "mini-motocicleta" de la 10 ani

Educatia parinteasca nu vine din "a interzice" ci din a te invata sa-ti cunosti propriile limitele. ;)

Chestia asta cu cunoasterea propriilor limite tine de multi factori, nu numai de maturitatea in gandire. Downing Effect.

Hmmm.

Eu cred ca cel mai mult tine de relatia care o ai cu ei si, cat de multa incredere ai in abilitatea lor de a-si pazi pielea.

Pana la urma urmei este vorba despre incredere.

Daca au dovedit ca merita increderea ta, eu zic sa mergi inainte cu ei.

Mai bine sa faca ceva constient si atent decat sa se suie pe o motocicleta doar pentru "a-ti face in ciuda".

Mai mult ca sigur sunt si alte nuante, insa increderea si respectul vin la pachet.

Al meu a urcat prima data pe Voshod la 8 ani si a tot repetat pana pe la 11, cand i-am dat un Hoinar (numai off-road). De la 15 a inceput sa mearga si cu a mea (Pegaso 650) iar la 16, dupa ce a luat A1, si-a cumparat din banii munciti de el un enduro de 125. Nu am iesit prea mult impreuna deoarece nu prea am avut timp, dar mereu ii aminteam de pericolele care il pasc pe asfalt si ii exemplificam cu poze de la nenumaratele accidente. Acum nu mai am emotii, dar dupa ce o sa ia A-ul (in vara) precis o sa-si ia una mai tare si atunci e nevoie de reluarea instructajelor.

On-topic: Intr-un orasel sau la tara cred ca merge si din prima pe motor, dar intr-un oras aglomerat, fara garda, e foarte riscant. Deh, Romania...

Parerea mea ca om, nu ca motociclist (ca aici mai e putin de discutat) e ca fiecare om trebuie sa isi asume responsabilitatea propriei vieti asa cum stie mai bine. E in firea barbatilor/baietilor sa fie atrasi de astfel de lucruri, mai ales daca vad la persoane apropiate lor, insa e destul de important sa fie motivati de propriile dorinte si nu de ale altora. Ce vreau eu sa zic este ca trebuie sa ii lasi sa isi dea seama daca vor cu adevarat sa se apuce de 2 roti si apoi, in functie de posibilitati, sa isi procure singuri cele necesare( din economiie, joburi de vara sau joburi serioase mai tarziu) , nu sa le fie oferite pentru ca, cu siguranta nu vor refuza, dar nici nu vor aprecia seriozitatea lucrurilor. Iar ideea de mai sus cu circuitul sau padurea mi se pare cea mai potrivita.

Mi se pare cel mai bun sfat si chiar m-am gandit si eu ce-o sa fac cand fiul meu imi va cere sa -i iau o mobra. Exact ceea ce- a spus RookieMe: Il fac sa inteleaga sa-si ia singur ceea ce-si doreste din economii daca poate, daca nu din salariul propriu. PArtea cu enduro sau cross este de asemenea o varianta buna dar mobra sa fie tot din banii lui.