Sari la conținut

Negrul mat vs Colant


Postări Recomandate

Ce e eftin te costa mai mult. Cauta un prieten priceput demontezi partile ce le vrei vopsite mergi la o vopsitorie cu oameni capabili le lasi 2-3 zile apoi le remontezi.Uita de tigania aia de folie colorata. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e eftin te costa mai mult. Cauta un prieten priceput demontezi partile ce le vrei vopsite mergi la o vopsitorie cu oameni capabili le lasi 2-3 zile apoi le remontezi.Uita de tigania aia de folie colorata. Parerea mea.

 

sincer si mie ideea de colant mi se pare cam tiganeasca dar ai vazut o carena colantata in carbon? arata bine totusi...uite aici... http://www.autoaccesorii.ro/images/stick_galerie/734.jpg ce zici?

 

la meniu acolo la site cauta hidrotransfer, la tabul cu autocolant si uita-te pe acolo...

http://www.magazintu...emn-sau-carbon/

 

 

da am vazut..tare ideea..vezi ca sunt si preturi...poti sa faci un calcul aprox

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa ceri pareri alta e sa incerci sa-i convingi pe cei care te-au sfatuit sa nu pui colant, ca e bine sa pui colant.

 

Pune-ti colant si gata. Ai binecuvantarea mea.

 

 

P.S. Ca sa fiu constructiv:

 

/index.php?/topic/491513-autocolant-carbon-look-vs-vopsire/

/index.php?/topic/550564-colantare-moto/

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa ceri pareri alta e sa incerci sa-i convingi pe cei care te-au sfatuit sa nu pui colant, ca e bine sa pui colant.

 

Pune-ti colant si gata. Ai binecuvantarea mea.

 

 

P.S. Ca sa fiu constructiv:

 

http://www.motocicli...ook-vs-vopsire/

http://www.motocicli...colantare-moto/

 

si pe forumurile pe care mi le ai trimis sunt multi anti colant :) nu stiu ce sa zic..ma mai gandesc dar mersi de sfat..imi place mult ultima poza cu RR-ul cu detalii aurii pe care am postat-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saliu,

 

Sincer mie mereu mi s-a parut ca ii pui colant pana ai bani sa-i dai o vopsea klumea, eventual un model cu aerograf sau ceva :)

 

Vopsitorii gasesti sigur, mai ales daca vrei sa dai jos carenele si sa le duci asa ca sa nu lasi tot motorul..

Negru mat insa n-as recomanda... gri sobolan e perfect pt bucuresti, o speli odata pe sezon ca oricum nu se vede diferenta :)))

 

Drive safe

<M>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti? Negrul mat sau colant? din cate am inteles negrul mat este pretentios la intretinut..la ce mod? iar colantul cu timpul si la temperaturi mari se dezlipeste...

nu mai bine matuim noi negrul ala cu niste smirghel? :peace: ..mai dam niste lac deasupra si iese belea!!! :rock:

 

P.S. vezi ca matul ala nu mai are aerodinamica ca vopseaua lucioasa si nu stiu daca o sa-ti mai dobori recordul de viteza! :moto:

 

Hai la o bere :makeout: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Cauta expert detailing.. au punct de lucru in spate la mac donald ul de langa lacul morii... vezi ca au folie de protectie pt vopsea....adica o folie transparenta care protejeaza vopseaua . Va fi la prima vedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am jucat putin cu auto-colantul la motorul de teren, ca sa ii dau un aspect mai ingrijit (nu suport sa vad lucruri zgariate, dar fiind un motor de tavaleala nu avea sens sa ma apuc s-o vopsesc).

 

Ce a iesit se vede aici .. in principiu folia rezista la o anumita uzura, dupa care cedeaza. Ma astept ca la un motor de strada sa tina mai mult ...

 

post-67543-0-45783200-1440094579_thumb.jpg

 

Problema apare la parti de carena apropiate de radiator / bloc motor. Ele vor face bule si se vor dezlipi in timp, deoarece folia se moaie la caldura (vezi poza de mai sus in dreptul rezervorului). Mi s-a spus ca nu ai ce-i face in afara de a evita pe cat posibil sa intinzi materialul in acele zone.

 

Baietii de la colantari nici nu vor sa auda de motociclete, pt. ca au prea multe suprafete neregulate.

 

M-am pus sa fac si coada cu autocolant alb, dar m-am calmat repede, materialul se cuta prea tare si nici cu pistolul de aer cald nu aveam cum sa-l intind uniform si intr-o singura bucata .. in final i-am tras doar o panglicuta rosie de efect estetic.

 

post-67543-0-85621400-1440094593_thumb.jpg

 

 

vezi ca au folie de protectie pt vopsea

 

Folia transparenta e si mai pacatoasa. E ca un fel de scotch mult mai aderent si nu ai cum s-o manevrezi fara sa faci amprente (poti sa te speli cu ce alcool industrial vrei), iar daca ai facut o urma de deget pe ea, sigur o sa se vada ca o mare tiganeala la lumina zilei, mai ales daca dedesupt este fond negru.

 

Vroiam s-o folosesc pentru a proteja sticker-ele:

post-67543-0-29350300-1440094587_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...