Sari la conținut

COSTUME PLOAIE - Totul despre


Serban.S
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

vezi ca noul combinezon bmw e asa.

 

Combinezon BMW - cel de care spuneati mai sus ca nu-i bun ? :laugh:

Parca tot mai "turbat" e verdele fosforescent - exista si varianta de costum

din 2 bucati .. probabil ca se mai aeriseste pe la imbinari.. (?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spuneam ca nu e bun modelul anterior, cel din poza de mai jos, face mult condens, esti ud tot, am mers odata vreo 8 ore cu el, eram fleasca in/out. cel galben e modelul nou, am luat unul pt nevasta dar nu ne-a prins ploaia sa il probeze.

 

72607690336.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am reusit sa probez Tukano din doua piese. Primul costum de ploaie in care nu am facut sauna. Pantalonii au fermuare si arici pe laterala de sus pana jos pe ambii craci si se imbraca foarte usor pe marginea drumului. Satisfactie totala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi
Asta e un combinezon pe care l-am folosit de curand si mi s-a parut perfect pentru vremea de acum, respectiv ploaie, vant si frig. Nu trec prin el nici unele. Eu port XXL iar combinezonul este tot XXL si am suficienta lejeritate in miscari.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am luat de curand de la militarytrend, costum de ploaie din 2 piese cu pantaloni cu fermoar pe laterale undeva pe la 70 ron, din magazinul lor din cora pantelimon. L-am si testat de cateva ori cu succes, il imbraci in 60 de secunde in mijlocul drumului :) Din pacate nu au culori deschise, doar bleumarin si kaki, fiind destinate pescuitului/vanatorii....

Editat de LEXX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee cu ce se pot lipi benzi reflectrizante textile pe costumul de ploaie?

Sau daca se cos, de unde se pot procura acele benzi de etansare ale cusaturilor care se aplica la cald (probabil cu foen industrial) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au in Decathlon benzi reflectorizante galbene pentru biciclisti, din acelea care se ruleaza singure in jurul mainii/piciorului. Iti iei 4 de-alea, pui doua la brate si doua la gambe. Nu e suficient?

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa jdemii de pagini de documentare tot n-am gasit un costum de ploaie cu urmatoarele caracteristici:

 

- din 2 bucati

- subtire

- care sa lase pielea sa respire, deci nu din cauciuc sau captusit cu foitza de-aia pacatoasa

 

pretul, culoarea etc sa zicem ca-s mai putin importante.

 

stie cineva unde gasesc 2 de-astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

..Daca n-ai gasit in jdemii de pagini este simplu si logic: ce cauti tu nu exista!

Nu poata sa fie respirabil si sa impiedice si apa sa intre, iar cel mai bun exemplu sunt costumele textile, oricit de scumpe si de firma nu tin la apa cum tine un costum de ploaie!

Gasesti pe louis costume marca Proof, foarte bune, din doua bucati.

Un costum adevarat, care sa te tina costa peste 70 euro.

Ponturi:

-Pantalonul sa fie cu fermoare acoperite pe lateral, sa se desfaca pina sus in talie, altfel din proprie experienta iti spun ca iti va fi foarte greu sa il imbraci de urgenta cind te prinde ploaia.

-Ca sa nu faca condens lasa geaca desfacuta la gat.

Daca ploua tare si nu o poti lasa desfacuta atunci inchide-o doar in velcro(arici), fara sa mai tragi fermoarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei bine astfel de materiale exista, sunt impermeabile si transpiranta: practic tesatura este plina de gaurele mici, da mici de tot :P , care nu lasa apa sa patrunda dar lasa vaporii de apa (care sunt mai mici decat apa) sa iasa, adica condensul nu se formeaza. ceva gen goretex, dar care e doar impermeabil nu tine si de cald. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu nu am auzit de astfel de material pentru un costum de ploaie, dar poate o exista, daca spui tu..

Si unde se gaseste un astfel de costum, ca ar fi mai multi interesati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Alea sunt facute pentru vitezane, sa le iei peste combinezon, nu au legatura cu ce se discuta aici..

Oricum, reclama este sufletul comertului, degeaba spun ei ca materialul lor respira, daca tu te uzi ca dracu in viata de zi cu zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat cate o pereche geaca + pantaloni de ploaie Tucano Urbano Nano de la Fabio, pentru mine+ cealalta jumatate mai buna :)

Dupa ce le primesc si ma prinde ploaia o sa postez aici feedback.

 

Cele bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa jdemii de pagini de documentare tot n-am gasit un costum de ploaie cu urmatoarele caracteristici:

 

- din 2 bucati

- subtire

- care sa lase pielea sa respire, deci nu din cauciuc sau captusit cu foitza de-aia pacatoasa

 

pretul, culoarea etc sa zicem ca-s mai putin importante.

 

stie cineva unde gasesc 2 de-astea?

ui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Va salut, daca tot se anunta multa apa in acest sezon spunetimi si mie va rog ce parere aveti despre acest costum de ploaie - 20886204 ? Eu as opta pentru el, odata pentru pret, apoi pentru posibilitatea de pliere/transport sub sa.... Dar sunt curios de ppererile cuiva care il detine/folosit.

Editat de Tibiscus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa specifici ca e cod de louis. De obicei pretul indica calitatea, la banii astia mai bine iti cauti prin Dedeman parca era la 25 de lei tot din plastic, macar daca il atingi pe la toba sau il/se rupe nu plangi dupa 17 euro ci dupa 25 de lei. Legat de spatiu care il ocupa, eu am unul de textil care strans bine e cat o shaorma mare, unul de plastic e ceva mai mic intradevar dar diferenta nu e imensa .

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am avut si i l-am imprumutat unui prieten ca sa isi aduca motorul de la brasov in bucale, pe ploaie. A fost ok pe drum, dar cand l-a dat jos de pe el s-a sfasiat. Deci este cam de unica folosinta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...