Sari la conținut

COSTUME PLOAIE - Totul despre


Serban.S
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut

 

am nevoie sa cumpar si eu urgent un costum moto de ploaie, insa nu prea as vrae sa investesc 300-400 ron pe ceva ce nu voi purta foarte des.. am 1.88 si 82 kg, aveti sugestii? eventual ceva ce gasesc pe stoc in bucuresti?

 

De unde stii ca nu vei purta prea des? :D

La 300-400 ron deja cred ca iei unul de calitate medie... si daca tot iei, mai bine iei unul bun care sa-si faca treaba bine si care sa te tina. In multe dintre ele, din cate am inteles de la diversi utilizatori, faci sauna la greu... au materiale proaste, se imbraca greu...

Este de departe mai practic sa iei din doua piese; asa poti de exemplu sa folosesti geaca si cand iesi seara la plimbare sau la alte activitati.

Nu este relevant sa ne spui noua masurile tale, cel mai relevant este sa-l poti proba, sa vezi cum iti vine peste geaca costumul tau moto. De exemplu, la mine geaca de ploaie este cu un numar mai mica decat geaca moto, desi sunt de la aceeasi firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

salut

 

am nevoie sa cumpar si eu urgent un costum moto de ploaie, insa nu prea as vrae sa investesc 300-400 ron pe ceva ce nu voi purta foarte des.. am 1.88 si 82 kg, aveti sugestii? eventual ceva ce gasesc pe stoc in bucuresti?

 

multumesc

mihail

Am eu unul nou pe dimensiunea ta,l-am primit cadou dar nu-l folosesc ca mi-e prea mare. 130 de lei!

post-43386-0-84718400-1402690728_thumb.jpg
post-43386-0-44023700-1402690727_thumb.jpg
post-43386-0-77557600-1402690725_thumb.jpg

anuntul e aici

/index.php?/topic/714071-combinezon-impermeabil-proof-xl-nou-130-de-lei/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Ca o parere personala , costum de lucru pentru timp rau pentru constructori rutieri , soferi , etc . Jacheta cca 50 euro , pantaloni cca 40 euro. Detin asa ceva si din propie experienta spun ca poate ploua cu furtunul de pompieri pe mine si nici nu transpiri . Pe langa utilitatea in fata intemperiilor , este si vizibil fiind fluorescent si cu benzi reflectorizante .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salutari !

Ce recomandati pentru combinezonul de ploaie? Sa fie dintr o singura piesa sau din doua? De ce? Avantaje, dezavantaje.. ce firma si model recomandati sa si faca treaba ? Daca port xl la geaca de touring cam ce nr trebuie la combinezon sa l pot lua peste echipament. Multumesc cu respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.shop4moto.ro/cumpara/rst-rain-suit-245
Asta folosesc dar in culoare complt galben.. ca na vizibilitate!

Prefer din o bucata ca nu intra apa sub nici o forma, tine de frig fara nici o problema.
Minus ca trebuie sa stai un minut doua sa il tragi pe tine.

Daca il tragi peste un echipament mai voluminos clar un numar mai mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer combinezonul din 2 bucati pentru ca se imbraca mult mai usor si este si mai confortabil nefiind unit cu pantalonii. Nu vad rostul celui dintr-o bucata.

 

Plus ca poti folosi geaca si in alte activitati sau sa o folosesti gen paravant chiar daca nu ploua. Nu intra apa deloc nici in cel din 2 bucati si cred ca e o idee mai ventilat, ajuta la eliminarea condensului.

 

Greu de stabilit marimea fara proba. Eu am observat ca pe brate trebuie sa fie cat mai fix fara sa jeneze ca altfel flutura destul de enervant si este obositor dupa o perioada, un model cu reglaje la brate ar fi binevenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut decat dintr-o bucata, nu mi se pare asa greu de imbracat. La cel din 2, chiar daca n-o intra apa in mers, ma gandesc ca te poti flotzai mai usor la manevre - ridici geaca sa cauti ceva in buzunarul de dedesubt de exemplu.

Daca ai fi intrebat de costume de zapada ar fi fost interesul msi mare zic... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

Ce recomandati pentru combinezonul de ploaie? Sa fie dintr o singura piesa sau din doua? De ce? Avantaje, dezavantaje.. ce firma si model recomandati sa si faca treaba ? Daca port xl la geaca de touring cam ce nr trebuie la combinezon sa l pot lua peste echipament. Multumesc cu respect!

Eu unul prefer 2 piese...in functie de producator trebuie sa te orientezi pentru dimensiuni.De obicei se ia cu un numar mai mare decat nr. pe care il porti la geaca. Sunt producatori care specifica faptul ca numerele sunt aceleasi cu cele pe care le porti la echipament. Cel mai bine ar fi sa probezi direct peste echipamentul pe care il ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu stiu care moderator ai lipit topicurile, dar tin sa ti " multumesc " . O sa mi sa raspunda si mie din 3 in 3 ani....cate un coleg !

Deci dupa ce ai primit deja vreo patru raspunsuri la subiect te plangi ca s-au lipit topicurile?! Asta dupa ce faci topicuri aiurea la subiecte care erau deja discutate si rasdiscutate pe forum?! Asta dupa ce in 2018 nu te prinzi singur de avantajele si dezavantajele fiecarei variante?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
Vizitator _Raul_

Am cautat astazi ore bune costum de ploaie.

Cam ce trebuia sa bifeze?

* sa fie din doua piese

* sa aiba membrana; ideal dublu sau triplu laminat, aka sa fie respirabil

* sa aiba fermoar lateral la pantaloni cel putin deasupra genunchului; ideal pana la sold.

* sa aiba gluga ce se poate purta in interiorul castii.

 

In ideea de a nu mai pierde si altii o zi din viata cautand netul in lung si in lat, las aici linkul acesta, care cumva sintetizeaza foarte multe din informatiile descoperite de mine pe franturi: 

https://www.motorradonline.de/bekleidung/10-regenkombi-zweiteiler-im-vergleichstest-2018-regenschutz-fuer-motorradfahrer/

 

Singurele echipamente nementionate acolo si care merita aruncat un ochi dupa ar fi:

* Held Clip In GTX 9752. Over pants laminati, trei straturi, gore. Scumpi, dar par f ok.  https://www.louis.eu/artikel/held-clip-in-9752-gtx-base-packlite-trousers/214521?list=28238bfea845a848eb29022ce45a4945

* Dainese Storm (dar acesta nu prea este un oversuit ci mai degraba un costum de sine statator - https://www.youtube.com/watch?v=b0gxqy8GmNc

* Rev`It Gurdian (fain, dar nu se mai produce - https://www.youtube.com/watch?v=mumsNRHTBkk)

 

 

Spor la cumparat. 

Daca aveti vreo recomandare de costum ce bifeaza criteriile de mai sus (sau cat mai multe dintre ele), ziceti si aici, va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Richa din 2 piese, habar nu am ce bifeaza din listă dar dupa 12h de ploaie( probat de mai multe ori), eram uscat.Am dat 300 de lei pe el

Editat de Djenavar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scott Ergo Pro DP:

E printre putinele din material stretch la bani decenti.

 

Ca sa bifeze partea cu respirabilul...well:

- Klim Stow away (asta e doar jacheta)

- Klim Enduro S4

- cel de la Adventure Spec (nu mai tin minte numele).

 

Cu fermoar lung mai erau si pantalonii BMW rainlock, dar nu te astepta sa fie prea respirabili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator _Raul_

Pe criteriul decat 80 de euro pe plastic (respirabil  😉 😊) de la Proof, Flm si numai branduri de AliBaba (vandute la Polo si Louis) mai bine un GTX 3 straturi de la Held (Clip In 9752 GTX):

 

177626964_HeldClipIn9752GTX.thumb.jpg.34f8e6896013723fdd981a76be873d06.jpg

 

Geaca exista si ea, dar i-am dat skip fiindca are guler scurt, pe stilul Icon.

Setul este probabil un over (leather) suit daca este sa stau stramb si sa judec ca Moromete.

 

f4_42_f8.H1HeldClipInGTXTopPackliteschwarzweiss21452031020.thumb.jpg.0d0f8180d128d52aa0e7569bc8dde82a.jpg

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...