Sari la conținut

COSTUME PLOAIE - Totul despre


Serban.S
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cind pleci la drum este bine sa ai la tine si un costum de ploaie. Probabil ca pretul reflecta calitatea. As vrea totusi o opinie de la cei care au un costum de ploaie.

Multumesc.

eu mi-am luat unul din bricostore cu 30 ron care e exceleeent.singura chestie e ca asta e din 2 bucati nu-i ca alea de pe louis dintr-una singura.cand am fost la intalnirea de la cluj m-a plouat vre-o 150 de km la dus si vre-o suta la intors si n-a trecut nimic prin el. din pucntul meu de vedere asta cu pretu si calitatea e discutabila,.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este ideea la alegerea marimii combinezonului de ploaie? Asta in cazul in care nu il probezi inainte... Daca port XL la geaca de motor, aleg XL si la costumul de ploaie sau altfel ?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de regula costumul de ploaie trebuie sa fie mai mare decat echipamentul, altfel il plesnesti pe la umeri ori te strange cand il pui peste geaca. daca iti iei unul dedicat pentru moto, incearca sa te feresti de alea ieftine. se rup imediat. daca nu tii neaparat la felul cum arati, poti cumpara unul de munca/pescuit, care isi face treaba foarte bine si e si ieftin.

 

later edit. eu am unul de pescuit si pot baga gluga pe sub casca, ceea ce e nemaipomenit, apa care se scurge de pe casca se duce pe spate, nu pe gat.

Editat de monsteristu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieftin si bun de la protectia muncii...in jur de 30 ron si calitate super,bine calitate ma refer ca nu te ploua si nici nu se rup cum am vazut la cele gen Louis(cele de 50 coco)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa-l probezi peste echipament si sa indoi genunchii. M-am invatat minte de la ultimu`.Cand ma asezam in kur pe mobra mi se tragea peste bocanci si toata apa o colectam la copite.

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieftin si bun de la protectia muncii...in jur de 30 ron si calitate super,bine calitate ma refer ca nu te ploua si nici nu se rup cum am vazut la cele gen Louis(cele de 50 coco)...

 

tin sa te contrazic.am un costum de pe louis,ceva promotie am prins.l-am luat cu vreo 30 de euro,si crede-ma ca nu s-a rupt,nu a patit nimic,e de o calitate buna.si isi face treaba nemaipomenit.iar legat de marime,l-am luat cu 2 marimi mai mare sa fiu sigur.si se potriveste de minune peste costum

 

sanatate

post-35274-1244478285_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin sa te contrazic.am un costum de pe louis,ceva promotie am prins.l-am luat cu vreo 30 de euro,si crede-ma ca nu s-a rupt,nu a patit nimic,e de o calitate buna.si isi face treaba nemaipomenit.iar legat de marime,l-am luat cu 2 marimi mai mare sa fiu sigur.si se potriveste de minune peste costum

 

sanatate

 

 

:rock: ma contrazici cu ce? cu ce am vazut eu ? poate nu sa intamplat la tine(inca)...:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin sa te contrazic.am un costum de pe louis,ceva promotie am prins.l-am luat cu vreo 30 de euro,si crede-ma ca nu s-a rupt,nu a patit nimic,e de o calitate buna.si isi face treaba nemaipomenit.iar legat de marime,l-am luat cu 2 marimi mai mare sa fiu sigur.si se potriveste de minune peste costum

 

sanatate

 

 

si eu am acelasi costum, luat tot asa la promotie pana acum are 3 purtari, s-a comportat imecabil, inca arata bine, acum ramane de vazut :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am acelasi costum, luat tot asa la promotie pana acum are 3 purtari, s-a comportat imecabil, inca arata bine, acum ramane de vazut :rock:

nu vad cu ce sunt mai bune astea decat alea de la bricostore si de ce as da de 3 ori mai mult pe ele la louis???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un combinezon de ploaie dar tot inta apa in el cand ploua torential, adevaru e ca ploua de nu mai vedeai pe unde mergi si se facuse apa de o palma pe asfalt :rock: si dupa 2 ore de mers am ajuns fleasca.

Poate el sa fie bun dar pe la gat, pe la maneci si in final pe la fermoar incepe sa intre apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un combinezon Revit http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...-Rain-Suit-0001

 

Nu intra nici-o picatura, nu flutura la viteze mari.

Eu l-am luat din ro la un pret astronomic, dar ploua rau si trebuia sa conduc peste 100 km in ziua respectiva. Merita toti banii.

 

 

Eu am un combinezon Revit http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...-Rain-Suit-0001

 

Nu intra nici-o picatura, nu flutura la viteze mari.

Eu l-am luat din ro la un pret astronomic, dar ploua rau si trebuia sa conduc peste 100 km in ziua respectiva. Merita toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Multumesc de impresii tuturor.

 

Alta problema (pe care am auzit-o de la un prieten) ar fi ca dupa o purtare mai indelungata sau ploaie mai rece, transpiri in combinezonul de ploaie destul de mult. Tinind cont ca e din naylon si e presupus etans banuiesc ca devine sauna inauntru. Deci ar fi normal ...

Voi cum ati patit la purtarea costumului de ploaie? Sau exista combinezoane de ploaie in care sa nu transpiri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea cred sa existe combinezoane de ploaie in care sa nu transpiri la un moment dat...

 

O alta chestie constatata zilele astea cu vreme variabila... sa-ti calculezi cand vrei sa-l folosesti si cum si cu ce mergi de obicei in spate... cu vremea asta din ultima saptamana sunt destul de multumit ca am luat costumul destul de mare incat sa pot sa-l trag si peste un backpack cu laptop si chestii sensibile la apa dar destul de nemultumit ca nu l-am luat destul de mare ca daca il trag peste sac sa nu ma jeneze in parti sensibile si sa se traga in sus cam peste glezna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am purtat costum de ploaie o singura data. 400km iarna pe lapovita, toti 400 pe autobanda. costumul e cel mai ieftin de la louis si si-a facut treaba. in rest nu am mai purtat. depinde cred si de motor. la mine parbrizul ma protejaza destul si am facut 200km pe ploaie, pe autobanda si nu a trecut nimic prin geaca textila. in oras, pe ploaie, port geaca de piele si blugi si nu ma ud asa ca eu nu prea vad rostul costumului de ploaie.

 

prefer sa investesc banii intr-o geaca mai buna. nu plec nicidoata la drum in afara orasului cu geaca de piele. asa ca daca un costum e 30e, prefer sa dau +30e pe o geaca mult mai buna.

 

eu merg cu mobra in fiecare zi, inclusiv iarna, si stau intr-o zona in care mai mult ploaua decat e senin. sfatul meu: la ploaie, echipament textil de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin sa te contrazic.am un costum de pe louis,ceva promotie am prins.l-am luat cu vreo 30 de euro,si crede-ma ca nu s-a rupt,nu a patit nimic,e de o calitate buna.si isi face treaba nemaipomenit.iar legat de marime,l-am luat cu 2 marimi mai mare sa fiu sigur.si se potriveste de minune peste costum

 

sanatate

 

Acelasi costum il am si eu. E excelent. Il mai iau cand ma duc la pesti. Plus ca tine si caldura, in noptile mai reci cand dormi in corturi.

Il poti fixa in multe puncte, astfel incat sa nu fluture pe tine la viteze ceva mai mari. La 200 n-a fost nicio problema. Inca nu i-am facut testul la ploi mai serioase, dar n-ar trebui sa fie probleme. Spunea cineva ca poate intra apa pe sub el, prin spatele castii; dar acesta se leaga pana sus pe gat.

Ia-l cu un numar/doua mai mare decat costumul, astfel incat sa-l poti lua si peste echipamentul de protectie.

Cu putin "ajutor", intra sub sa.

 

Coduri Louis: 20885101 , 102-107.

Il recomand.

post-28093-1246542801_thumb.jpg

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de impresii tuturor.

 

Alta problema (pe care am auzit-o de la un prieten) ar fi ca dupa o purtare mai indelungata sau ploaie mai rece, transpiri in combinezonul de ploaie destul de mult. Tinind cont ca e din naylon si e presupus etans banuiesc ca devine sauna inauntru. Deci ar fi normal ...

Voi cum ati patit la purtarea costumului de ploaie? Sau exista combinezoane de ploaie in care sa nu transpiri?

 

In toate transpiri,multe is prevazute cu o plasa de textil pe interior care ajuta destul de multa sa nu se lipeasca plasticul pe tine.Cele mai ieftine nu au plasa pe interior ,se va lipi foarte tare de tine de la transpiratie si il vei da jos destul de greu de pe tine riscand sa-l si rupi.

 

Drumuri bune si fara ploaie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai mi-am luat unul dintr-o bucata de la Renania la 25 ron. Sa vedem, inca nu am avut ocazia sa il testez, dar din spusele unui prieten care l-a achizitionat inaintea mea, a facut fata cu brio ploilor torentiale din saptamana asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu caut niste pantaloni de aia de se pun peste, de au cei care merg pe munte. Sint buni ca se pot pune si da jos usor, ca daca te prinde ploaia afara pina scoti cizmele/ghetele pina te imbraci si pui incaltamintea la loc te umpli de apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ploi torentiale nici unfel de costum textil nu te apara. Apropo de ceea ce spunea cineva mai sus, ca nu are nevoie de costum de ploaie. Acum 2 zile m-a facut fleasca in nici 100 de metri o ploaie torentiala si, cred eu, am un costum textil destul de pretentios de la Rev'it. Si chilotii erau uzi, asa ca ma duc sa-mi caut ceva de ploaie ca nu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In vara asta am mers pe ploaie mai multe mii de km, cate 400-500km/zi, mai multe zile la rand. Si vorbesc de ploaie adevarata, torentiala de dimineata pana seara. Am avut si eu si sotia costume integrale de la Louis de 30 euro. Nu a intrat fir de apa, niciodata. Mai nasol cu transpiratia ca se acumuleaza la interior si umezeste geaca. Pt a micsora acest inconvenient intre rafalele de ploaiene deschideam fermoarul pana la brau si in cativa km ne ventilam. Oricum fermuarul il trageam pana sus numai la torentiala altfel il lasam mai jos ca oricum zona pieptului este protejata de parbriz la mine. Cred totusi ca un costum mai larg si din doua piese aste mai indicat pt ca se imbraca mai usor si poti purta si geaca separat la nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind pleci la drum este bine sa ai la tine si un costum de ploaie. Probabil ca pretul reflecta calitatea. As vrea totusi o opinie de la cei care au un costum de ploaie.

 

In general, da, pretul reflecta calitatea. Apropos de asta si de ceea ce mai zic unii cu costume de 30ron... daca iei in calcul strict sa nu treaca apa, o fi bun si ala... insa un costum de ploaie bun, de moto, mai are diverse "calitati": material special la fund sa nu aluneci pe saua uda, material reflectorizant, femoare de buna calitate, despicatura jos sa-l imbraci usor cu cizmele, "captusala" din plasa pe interior etc.

Eu am costum de ploaie (din 2 bucati) dar nu prea am avut nevoie sa-l folosesc. Doar pantalonii daca ploua cand merg in blugi.

Mesaj completat

Care este ideea la alegerea marimii combinezonului de ploaie? Asta in cazul in care nu il probezi inainte... Daca port XL la geaca de motor, aleg XL si la costumul de ploaie sau altfel ?

 

In general este bine sa nu iei NIMIC fara sa probezi. Nu te baza pe marimi. Un contraexemplu: geaca mea de ploaie este cu un numar mai mic decat cea normala desi sunt de la aceeasi firma si nu o simt deloc mica/stramta.

Mesaj completat

Sau exista combinezoane de ploaie in care sa nu transpiri?

 

Nu cred ca exista combinezon de ploaie in care sa nu faci sauna! Nu are cum pt ca rolul lui este doar sa nu lase apa sa intre deci nici nu se aeriseste. Aici apare diferenta dintre un "plastic" si o membrana ...TEX: membrana nu lasa apa sa intre dar totusi se aeriseste.

 

Asadar, un costum (doar) de ploaie are singura calitate ca este ieftin. Dezavanzaje: transipiri de mori, tb sa-l cari mereu la tine, trebuie sa opresti o data sa-l pui si inca o data sa-l scoti (si implicit sa-i opresti si pe ceilalti si asta se poate repeta de mai multe ori pe zi), stai mereu in dilema: ploua sau nu? opresc sa-l pun sau nu? Iar daca apuca sa te ploua putin pe textil, degeaba il mai pui...

Deci, parerea mea: fa un efort daca poti si ia-ti un costum moto bun (textil, rezistent la apa).

Mesaj completat

Eu caut niste pantaloni de aia de se pun peste, de au cei care merg pe munte. Sint buni ca se pot pune si da jos usor, ca daca te prinde ploaia afara pina scoti cizmele/ghetele pina te imbraci si pui incaltamintea la loc te umpli de apa.

Din cate stiu, toate costumele de ploaie "de bun-simt" (de moto) au fermoar jos, tocmai sa nu fii nevoit sa scoti cizmele...

Mesaj completat

La ploi torentiale nici unfel de costum textil nu te apara. Apropo de ceea ce spunea cineva mai sus, ca nu are nevoie de costum de ploaie. Acum 2 zile m-a facut fleasca in nici 100 de metri o ploaie torentiala si, cred eu, am un costum textil destul de pretentios de la Rev'it. Si chilotii erau uzi, asa ca ma duc sa-mi caut ceva de ploaie ca nu tine.

 

gresesti total! Eu am un costum textil (si nu a fost foarte scump) cu care am trecut prin multe ploi seriose si niciodata nu m-am udat. Acum depinde si ce cumperi si nu in ultimul rand cum il intretii (sa nu-l speli aiurea etc) Si in general un costum de la o firma de renume (si poate nu neaparat) rezista la apa fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un combinezon de ploaie DAINESE, are deja 2 ani si niciodata nu am luat apa... e dintr-un material gen goretex care te face sa nu transpiri de nebun ...

 

A fost destul de scump, dar si-a facut banii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...