Sari la conținut

Impresii/poze SMAEB 2012


marcone
 Share

Postări Recomandate

mie mi-a placut pentru simplu fapt ca in parcare am vazut defapt expozitia ;) in hala erau 2 diavel iar afara erau 3, sa nu mai vorbim de varietatea motocicletelor. Salonul a fost un motiv de intalnire a multor motociclisti din toata tara, si un drum frumos, nu va mai ofticati atata! 10 lei au meritat, ca doar nu au fost 100.

 

That's the spirit, man! :peace:

post-58284-0-73973000-1335208441_thumb.jpg

post-58284-0-59969400-1335208463_thumb.jpg

post-58284-0-28642100-1335208482_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ba, vad ca unii nu prea le aveti cu simturile.

Asa ca va mai zic si io o data: Va salut cu faru', asfalt uscat, muarte conservarilor si mai ales traiasca motociclistii satanisti violatori de babe.

Nea Iancule, uite ce-a ajuns poporu matale de catavenci si turmentati...

 

mie mi-a placut pentru simplu fapt ca in parcare am vazut defapt expozitia ;) in hala erau 2 diavel iar afara erau 3, sa nu mai vorbim de varietatea motocicletelor. Salonul a fost un motiv de intalnire a multor motociclisti din toata tara, si un drum frumos, nu va mai ofticati atata! 10 lei au meritat, ca doar nu au fost 100.

Asa a fost intotdeauna. Parcarea e cea mai tare.

 

De ex un prieten vroia sa-si cumpere un AGV GP-tech de la salon, dar cei de la KawaMotors le vindeau cu 3.200 lei, adica peste 700 de euro (desi am inteles ca ofereau o reducere fata de pretul asta) in timp ce acelasi model pe fcmoto.de este 400 si ceva si unele colorituri sunt si la 300 euro.

Pai la asta sunt bune saloanele: te duci, probezi, afli exact marimea si apoi comanzi de pe net mai ieftin cu 20%. Bineinteles ca acu' or sa sara lumea ca "d-aia nu se dezvolta magazinele romanesti". De parca am inventat eu economia de piata sau internetu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba vine asta?? "asfalt uscat cu farul".... :scratch:

Referitor la faza dedicata soferilor auto...esti praf !!!

Si eu ...si majoritatea avem si "conserve"...motociclismul este o placere,un hobby...o dragoste adevarata...dar tu nu poti gandi... Scoate capul din fund si fa un efort de gandire, inainte sa mai scrii astfel de tampenii...

 

Regret ca sunt off-topic...dar nu e permis asa ceva! :finger:

Din cauza unuia ca asta mi-e rusine ca-s motociclist (proaspat).

Pt mine ca incepator salonul a fost ocazia pentru o prima plimbare cu mobra pe o distanta mai maricica , pt socializare, o ciorba pe drum , etc. Intradevar n-am avut pe ce cheltui modestul buget de 400 lei pe care l-am avut alocat dar per total am fost multumit de atmosfera destinsa, exponate (atat metalice cat si umane). Ma gandesc totusi ca pt cineva din Tg. Mures, efortul at fi fost cam mare doar pentru salon. Un alt minus care pe mine m-a deranjat a fost perioada mare de asteptare la mici, ceea ce m-a facut sa plec mai repede si sa ma opresc pe traseu. Una peste alta anul viitor n-o sa lipsesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am ambitionat si am mers si eu, sambata in prima parte a zilei. Mi-a placut, oameni buni, mi-a placut mult. Ducati, MV Agusta, Honda... nota bene (acu' 2 ani cand am mai fost la SMAEB, au lipsit). Pacat de absenta KTM. BMW si HD precum de obicei, Kawa si Yamaha mai degraba modest. All in all, o ocazie rara de a vedea in acelasi loc o grupare serioasa de motoare. Bonus, parcarea, unde am petrecut peste o ora admirand mobrele vizitatorilor si reintalnindu-mi cu mare bucurie motocicleta mea anterioara, pisica din Iwata :)

Multumit si de echipamente... mi-am cumparat o geaca Dainese la jumatate de pret (da, mai ieftin decat pe net) si m-am convins ca Scorpion Exo nu mi se potriveste, evitand o posibila tampenie si o achizitie online neinspirata...

Overall, thumbs up. Apreciez in mod special progresul fata de editiile anterioare!

Editat de Elikratos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M am prins cu greu. Deci după o ploaie aprinzi farul,orientezi fasciculul de lumină pe Âşosea Âşi începi să usuci asfaltul!

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am stat mai mult de 1 ora sa citesc tot si sincer nu am cuvinte , nu stiu ce sa zic . 90% din noi cei care avem magazine le sustinem din alte afaceri pentru ca adevarul este ca Romania pur si simplu nu mai are o piata moto .

 

Pentru salon toti am muncit extrem de mult si dupa cate am vazut aproape nimeni nu a apreciat nimic . Asta a ramas din noi , in 2007 si 2008 eram multi , noi aveam peste 20 de dealeri in toata tara , acum nu mai avem aproape nici unu .

 

Importatorii ( inclusiv noi ) am venit cu tot ce am putut sa aducem nou pentru salon . Celor cu moto nu cred ca aveti ce sa le reprosati ( au adus tot ce se putea) pana si eu m am chinui si am aduc un crosstourer 1200 full automat plus un intruder si un gsxr toate 2012 . La accesorii am adus toata gama de la AGV cu preturiile impuse de AGV nu scoase se mine din burta , ba mai mult le am lasat TVA din Italia de 19% .

 

Am facut discounturi enorme la toate produsele , daca a vrut cineva mai ieftin nu am zis nu niciodata .

 

Am vazut ca multi compara un model de casca de acum 4 5 ani cu cele noi si sunt foarte contrariati ca nu au acelasi pret . Simplu nu au cum sa aiba acelasi pret , situri ca FC MOTO sunt niste depozite de gunoaie de acum 2 3 4 ani ca si moto louis ( imi cer scuze fata de partoni care sunt niste oameni super ok dar asta este adevarul ) .

 

Noi suntem importatori si afisam niste preturi pe care cei de afara ni le dau , nu punem de la noi nimic .

 

Nu mai stiu ce sa zic sunt extrem de trist , dezamagit si simt ca pasiunea mea de o viata se duce usor la vale si nu pot sa o mai prind .

 

Va multumesc si sper ca a ti inteles ce am vrut sa spun .

 

P.S incercati sa nu ma judecati prea tare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DucatiMeccanica, Radu75_ro si mai multi colegi MOTOCICLISTI care au postat: aveti perfecta dreptate. Nu m-am putut abtine si am aruncat o privire la profilul lui... Mai bine n-o faceam, mi s-a facut greata de ce scrie acolo, acest specimen (caracterizarea cea mai potrivita = dihanie) este "varza cu ciuperci".

 

k1000, esti de cacao, il faci cocalar pe cel cu busa, dar arunca o privire la propriul tau profil, in caz ca nu ai uitat ce mizerii ai scris acolo: acolo este caracterizarea unui cocalar, iar acea fotografie este "cireasa de pe tort" a acestei caracterizari! TU esti un cocalar, NU esti motociclist, esti paralel cu aceasta notiune!

 

Pfff... dar oare de ce ma enervez eu degeaba? Pe cine ma enervez si eu!

Pe NIMENI....

 

 

Prietenas, uita-te la tine in oglinda, e buna si poza din avatar...ai reusit sa concentrezi atata mitocanie in cateva randuri cata se chinuie altii sa indese intr-un topic intreg. Din pacate sunt multi ca tine in RO si voi trageti in jos motociclismul, va bateti joc de el, din cauza voastra ne arata lumea cu degetul.

 

Invata ma dihanie sa apreciezi munca altora, casca ochii, poate faci si tu ceva util in viata...pana la urma. Sa nu te consideri motociclist caci esti doar o imitatie ieftina deranjanta printre altii care au pasiunea pe 2 roti.

Editat de scania.topline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DucatiMeccanica, Radu75_ro si mai multi colegi MOTOCICLISTI care au postat: aveti perfecta dreptate. Nu m-am putut abtine si am aruncat o privire la profilul lui...

 

Dude, te-ai gandit ca omu o fi pus statusurile alea la misto??? Prea repede va aprindeti ... parerea mea! Eu m-am cocosat de ras vazand inversunarea cu care a scris postul K1000 :)))

 

 

Pe langa asta, toata lumea zice ca a venit de la Zalau, Brasov, Buzau, Ploiesti etc. .. unde sunt vremurile alea cand plecam cu Izh-uri, Jawe, Voshoduri, etc. si numai unii mai norocosi ajungeau la destinatie??? :D Ce aventuri erau saloanele, intalnirile acu cativa ani ...

Editat de Florinaciooo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dude, te-ai gandit ca omu o fi pus statusurile alea la misto??? Prea repede va aprindeti ... parerea mea! Eu m-am cocosat de ras vazand inversunarea cu care a scris postul K1000 :)))

 

 

Pe langa asta, toata lumea zice ca a venit de la Zalau, Brasov, Buzau, Ploiesti etc. .. unde sunt vremurile alea cand plecam cu Izh-uri, Jawe, Voshoduri, etc. si numai unii mai norocosi ajungeau la destinatie??? :D Ce aventuri erau saloanele, intalnirile acu cativa ani ...

 

:agree:

Gata, sunt calm! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am stat mai mult de 1 ora sa citesc tot si sincer nu am cuvinte , nu stiu ce sa zic . 90% din noi cei care avem magazine le sustinem din alte afaceri pentru ca adevarul este ca Romania pur si simplu nu mai are o piata moto .

 

Pentru salon toti am muncit extrem de mult si dupa cate am vazut aproape nimeni nu a apreciat nimic . Asta a ramas din noi , in 2007 si 2008 eram multi , noi aveam peste 20 de dealeri in toata tara , acum nu mai avem aproape nici unu .

 

Importatorii ( inclusiv noi ) am venit cu tot ce am putut sa aducem nou pentru salon . Celor cu moto nu cred ca aveti ce sa le reprosati ( au adus tot ce se putea) pana si eu m am chinui si am aduc un crosstourer 1200 full automat plus un intruder si un gsxr toate 2012 . La accesorii am adus toata gama de la AGV cu preturiile impuse de AGV nu scoase se mine din burta , ba mai mult le am lasat TVA din Italia de 19% .

 

Am facut discounturi enorme la toate produsele , daca a vrut cineva mai ieftin nu am zis nu niciodata .

 

Am vazut ca multi compara un model de casca de acum 4 5 ani cu cele noi si sunt foarte contrariati ca nu au acelasi pret . Simplu nu au cum sa aiba acelasi pret , situri ca FC MOTO sunt niste depozite de gunoaie de acum 2 3 4 ani ca si moto louis ( imi cer scuze fata de partoni care sunt niste oameni super ok dar asta este adevarul ) .

 

Noi suntem importatori si afisam niste preturi pe care cei de afara ni le dau , nu punem de la noi nimic .

 

Nu mai stiu ce sa zic sunt extrem de trist , dezamagit si simt ca pasiunea mea de o viata se duce usor la vale si nu pot sa o mai prind .

 

Va multumesc si sper ca a ti inteles ce am vrut sa spun .

 

P.S incercati sa nu ma judecati prea tare :)

Eu cred ca ai retinut DOAR postarile negative. Mie mi se pare ca au fost mai multe pareri pozitive fata de anul trecut. Se estimau 20000 vizitatori, poate nu au fost atatia, dar oricum a fost multa lume, si, de apreciat, putine "pisi" si cocalari veniti la plimbarea tocurilor si tricourilor de haur. La anul sigur voi merge, macar sa se mai tina. Sanatate si spor la treaba. Si poate afacerea se duce la vale, dar pasiunea sigur ramane. :friends:

Editat de mancusobogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru salon toti am muncit extrem de mult si dupa cate am vazut aproape nimeni nu a apreciat nimic

 

Salut

 

Am gasit la unul din standuri niste manusi care se pretau pentru pasager (ca marime, culoare, pret, etc). Manusile erau "noi". Pus intre ghilimele pentru ca erau foarte tocite in palme (nu stiu de ce, inca aveau eticheta pe ele). Am intrebat daca au acelasi lucru dar ok si mi s-a spus "ce-au, ca-s noi". Au mai urmat niste replici in sictir (pe unele le-am inteles, am experimentat pe propria piele cum e sa stai toata ziua intr-un astfel de eveniment, altele insa au fost prea obraznice). La final mi s-a spus ca daca nu-mi convin nu le cumpar (ceea ce mi se pare ok dar nu pe un astfel de ton) si sa caut in alta parte (pentru ca in magazinul lor nu exista decat perechea aia si nici nu se mai aduce altceva). Nu stiu sincer ce stand era, nici nu m-am uitat pentru ca ma grabeam dar gesturi dinastea minore duc la generalizarile de pe aici.

 

Pana la urma m-am mutat la Kronau unde am rezolvat treaba in 2 minute unde oamenii au fost foarte ok (mi-au adus o pereche noua, desi alea de pe stand erau ok).

 

 

 

Cat despre restul salonului, nu cred ca putea fi organizat mai prost. Standurile foarte foarte mici, inghesuiala mare, plin de tot felul de nespalati, afara "2-3" masute pentru piscoturi si cam atat. M-au dezamagit standurile bmw si honda, fata de cele care se fac pe afara astea erau foarte foarte goale iar lumea de acolo foarte neprietenoasa. Un prieten cu care am fost vroia si el sa afle cate ceva despre Sertao si cine era responsabil pe acolo l-a luat repede ca are treaba si ca gaseste tot pe net, penibil. Am dat 20 de lei si in 10 minute mi s-a cam luat. Worst 20 ron spent anul asta.

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DucatiMeccanica, Radu75_ro si mai multi colegi MOTOCICLISTI care au postat: aveti perfecta dreptate. Nu m-am putut abtine si am aruncat o privire la profilul lui... Mai bine n-o faceam, mi s-a facut greata de ce scrie acolo, acest specimen (caracterizarea cea mai potrivita = dihanie) este "varza cu ciuperci".

 

k1000, esti de cacao, il faci cocalar pe cel cu busa, dar arunca o privire la propriul tau profil, in caz ca nu ai uitat ce mizerii ai scris acolo: acolo este caracterizarea unui cocalar, iar acea fotografie este "cireasa de pe tort" a acestei caracterizari! TU esti un cocalar, NU esti motociclist, esti paralel cu aceasta notiune!

 

Pfff... dar oare de ce ma enervez eu degeaba? Pe cine ma enervez si eu!

Pe NIMENI....

 

pai care ar fi legatura cu profilul de pe un forum de motociclism cu viata reala? :-/

ala cu busa chiar era un cocalar. toti motociclistii treceau frumos cu 20-30 km/h, iar boschetarul ala cu hayabusa o coxa prin gropile alea cu 90 km/h, visând pixde ude. deci... cocalar :D

Dude, te-ai gandit ca omu o fi pus statusurile alea la misto??? Prea repede va aprindeti ... parerea mea! Eu m-am cocosat de ras vazand inversunarea cu care a scris postul K1000 )

Pe langa asta, toata lumea zice ca a venit de la Zalau, Brasov, Buzau, Ploiesti etc. .. unde sunt vremurile alea cand plecam cu Izh-uri, Jawe, Voshoduri, etc. si numai unii mai norocosi ajungeau la destinatie??? :D Ce aventuri erau saloanele, intalnirile acu cativa ani ...

Sigur nu s-a gandit :)

Editat de _k1000_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost si parti bune si rele, dar trebuie sa recunoastem ca cel putin Honda, United, MV si Ducati au avut standuri mai mult decat ok. Unele produse au avut si preturi bune si foarte bune, altele nu. De ex un prieten vroia sa-si cumpere un AGV GP-tech de la salon, dar cei de la KawaMotors le vindeau cu 3.200 lei, adica peste 700 de euro (desi am inteles ca ofereau o reducere fata de pretul asta) in timp ce acelasi model pe fcmoto.de este 400 si ceva si unele colorituri sunt si la 300 euro.

 

Faptul ca amicul tau poate vedea live casca dorita si eventual proba inainte sa o comande de pe net este o parte buna sau o parte rea ?

Ca eu nu am inteles... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ce as face eu:nu as mai organiza niciun eveniment din acesta 4/5 ani, pe urma sa ii vad pe cei care critica atat!

Eu folosesc fiecare prilej din acesta din plin pentru a admira mobrele din parcare si din expozitie, pentru a ma intalni cu amici stiuti sau mai putin, pentru relaxare si plimbare.

Cine nu lucreaza cu public nu stie cit stres este pe vanzatori si organizatori in cele doua zile de expozitie, la care se mai aduaga minim una inainte si dupa eveniment, asa incat trebuiesc scuzati ca-si miai pierd cumpatul uneori..

Hai, nu mai fiti asa incrancenati si bucurati-va de eveniment, atat cit s-o mai tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce as face eu:nu as mai organiza niciun eveniment din acesta 4/5 ani, pe urma sa ii vad pe cei care critica atat!

Eu folosesc fiecare prilej din acesta din plin pentru a admira mobrele din parcare si din expozitie, pentru a ma intalni cu amici stiuti sau mai putin, pentru relaxare si plimbare.

Cine nu lucreaza cu public nu stie cit stres este pe vanzatori si organizatori in cele doua zile de expozitie, la care se mai aduaga minim una inainte si dupa eveniment, asa incat trebuiesc scuzati ca-si miai pierd cumpatul uneori..

Hai, nu mai fiti asa incrancenati si bucurati-va de eveniment, atat cit s-o mai tine!

 

100% de acord cu tine.

E bine sa fim si exigenti, dar totusi eu cred ca a fost OK pt Romania...

Peace :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doua intrebari pentru cei care critica atat evenimentul:

1. Ati fi dispusi sa platiti 20 euro pt intrare?

2. Care dintre voi a cumparat o motocicleta noua de la dealerii din Romania?

Nu mai comparati atat cu ce vedeti afara, in poze sau pe viu. Acolo e alta piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut 700 km dus-intors ca sa vad expozitia,si nu mi a parut rau.Am facut si o achizitie buna la Paulas moto,asa ca merg si la anu'.De altfel am fost prezent aproape in fiecare an.Toate cele bune organizatorilor si celor ce sustin acest eveniment si nu lasa sa se duca de rapa. :cheers:

PS:anul asta am vazut mai multi motociclisti si mai putini cocalari la expo

Editat de etzmz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am fost si anul acesta si anul trecut. Cei care se plang ca nu a meritat suma de 10 ron (nici un pachet de igari) poate ar trebui sa se apuce de crosetat.

 

Desi anul asta salonul a fost mai mic au fost multe noutati interesante.

 

Nu vad nici partea de "talcioc" rea. Gasesti multe lucruri intr-un loc probezi si cumperi sau nu e alta discutie.

 

Sambata nu am puttu sa ajung deci nu stiu cum a stat treaba cu ofertele. Duminica intradevar unele preturi nesimtite chiar mai mari decat in magazinele online din ro. Nu vreau mocangeli dar mi-au sarit 2 exemple in ochi. Din pacate nu mai tin minte numele magazinelor:

 

Ghete cumparate anul trecut din ro (deja model vechi) cu 570 ron. Acum erau "reduse" de la 1000 (aproximativ) la 750.

Casca Shoei XR1100 cumparata anul trecut cu aprox 1600 ron. Anul asta intr-un stand am gasit un XR1000 cu vreo 1700 ron si eticheta ingalbenita de vreme.

 

Chestiile astea nu le diger dar cu atentie se gasesc si lucruri ok.

 

@Daan

 

1. Am cumparat mobra noua din ro in iarna.

2. Depinde de multi factori dar inteleg unde bati.

 

Una peste alta nu are cum sa fie atat de rau incat sa zic ca la anul nu mai merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

expozitia de anu asta a fost extrem de utila. Am cumparat diverse echipamente la preturi mai mici, suficient cat sa imi amortizez pretul intrarii. Am vazut si m-am suit pe urmatoarea mea motocicleta, supertenere-ul de 1200. As fi vrut sa vad si un honda furry :) dar nu am avut unde; c'est la vie...

 

una peste alta, mie mi-a placut tot in afara de parcare. Care a supt. Pentru ca motoretele erau prea inghesuite. da wtf...daca-ti place carnea de iepure, tre sa miroshi shi bashina de ogar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...