Sari la conținut

Impresii/poze SMAEB 2012


marcone
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

standurile celor de la honda, ducati si mv agusta au fost cele mai interesante, ei au mai venit cu modele noi, in rest sunt aceleasi lucruri ca si in ceilalti ani. reduceri din parti, produse putine (nu am gasit niste mansoane decente, manete, nici macar niste banda ROSIE pt roti, nimic...), foarte putini expozanti (si cam ciufuti pe deasupra). nu am vazut nici standul celor de la scorpion, care se laudau ca au de curand distribuitori si in romania. stunterii au fost tari, ce-i drept. insa daca stiam ca asa slab o sa fie evenimentul, stateam acasa...

salut.pacat că nu ne-ai găsit.eram al treilea stand din stânga intrării....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca amicul tau poate vedea live casca dorita si eventual proba inainte sa o comande de pe net este o parte buna sau o parte rea ?

Ca eu nu am inteles... ;)

 

evident ca asta este o parte buna. partea rea fiind faptul ca pretul e totusi exagerat pentru modelul respectiv (mai ales ca anul asta apare Pista GP)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-am cautat de mi-au iesit ochii din cap ca la melc, nu stiu cum de v-am ratat. oh well. da-mi te rog un PM sau posteaza aici adresa magazinului, vreau sa vin sa probez niste casti si sa ma uit de niste viziere. mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evident ca asta este o parte buna. partea rea fiind faptul ca pretul e totusi exagerat pentru modelul respectiv (mai ales ca anul asta apare Pista GP)

 

Daca un anumit magazin are in derulare o promotie nu inseamna ca cei care continua sa vanda la pretul recomandat au preturi exagerate sau sunt bisnitari.

Chiar si la FC Moto este scris taiat pretul de vanzare recomandat, un GP-Tech are un pret de lista de aprox. 700 euro.

Fiecare alege de unde cumpara bineinteles, insa remarca ta referitoare la preturi este rauvoitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a placut: pentru cineva care nu are nici macar A-ul inca, am avut ocazia sa vorbesc cu instructorii de la cateva scoli, ceea ce programul de la servici cu greu mi-ar fi permis, sa vad mobrele pe care le au in dotare pentru invatacei, sa 'probez' cateva modele la yamaha, pentru ca in final sa-mi dau seama ca desi m-ar fi tentat o sportiva de 125, pentru mine, pozitia nu e una foarte comoda. una peste alta, orice ocazie de a fi printre oameni cu 'microbul (moto) in sange' e binevenita. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un anumit magazin are in derulare o promotie nu inseamna ca cei care continua sa vanda la pretul recomandat au preturi exagerate sau sunt bisnitari.

Chiar si la FC Moto este scris taiat pretul de vanzare recomandat, un GP-Tech are un pret de lista de aprox. 700 euro.

Fiecare alege de unde cumpara bineinteles, insa remarca ta referitoare la preturi este rauvoitoare.

 

ok, dar nu inteleg cum pot sa fie diferente asa de mari de pret. in fine, ideea e ca per total mi-a placut salonul (ca sa nu zica lumea ca au fost doar pareri negative). din toate cele 10 editii am ratat-o doar pe cea de anul trecut pt ca nu eram in tara si pe prima pt ca eram prin clasa a 6-a si nu stiam nici sa merg pe bicicleta. o sa merg si la anu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti pusi pe carcoteli si atata tot.ceea ce am vrut sa scot in evidenta este materialul care se usuca foarte repede prin scoaterea liner-ului nu ca se poate scoate acesta.fiecare intelegea cum vrea si cum poate

Parcare: Sfat personal pentru cei care nu sunteti din Bucuresti.

Parcati in spatele blocurilor, pe stradutele din dreapta Bld. Ficusului. Veti avea intradevar 10 minute de mers pe jos pana la salon, dar nu veti plati nicio taxa de parcare si nici nu veti astepta 20 minute la coada ca sa iesiti de la salon (Sper sa nu ma injure locatarii :)) )

 

Ca o scurta comparatie cu 2011, mi s-a parut destul de putina lume, cel putin la show-ul ungurului.

Anul trecut, tin minte ca a trebuit sa ies afara (pe laterala unde se parcau rulotele) pentru a putea vedea ceva.

In orice caz, lumea parea mai interesata de "show-ul" celor care faceau 10 minute wheelie pe stand (100ron, btw) :))

 

Salonul, destul de slabut, chiar si din punctul meu de vedere, care sunt un incepator din toate punctele de vedere in ale motociclismului.

La standul Scorpion aveau 5-6 modele de casti si un pustiulica la costum care iti spunea atat de entuziasmat ca se pot scoate buretii pentru obraji, incat aveai impreia ca e singura casca din lume la care se pot scoate.

A fost destul de amuzant.

 

In rest, relaxare, din partea tuturor. Nu te deranja nimeni, nu te agasa nimeni cu intrebari, sugestii, nimic (in afara pustiului de la scorpion). Puteai sa probezi orice, calari orice. Asta mi-a placut.

 

Cel mai de prost gust mi s-a parut standul celor de la Moto Louis, care si-au etalat toate mobrele SH, inclusiv una pe care scria "vandut"??!!? Mi-e greu sa cred ca s-a vandut in ziua respectiva ... Si daca chiar era vanduta, de ce pielea mea mai era acolo? Whatever ...

Din punct de vedere al preturilor nu ma pot pronunta, pentru ca nu cunosc piata de profil, dar reducerile mi s-au parut tipic romanesti (blugi barbatesti, atentie, marimea 28, care probabil sunt de ani de zile in stoc, redusi cu 50% si altele de genul)

 

sunteti pusi pe carcoteli si atata tot.ceea ce am vrut sa scot in evidenta este materialul care se usuca foarte repede prin scoaterea liner-ului nu ca se poate scoate acesta.fiecare intelegea cum vrea si cum poate.

@gogo - de acord in totalitate

 

Eu, repet, ca incepator in ale motociclismului, astept sa ma atraga cu ceva. Pentru mine, toate castile (de exemplu) sunt la fel.

Sunt pregatit atat psihic, cat si financiar pentru a da 1500-2000ron (poate) pe o casca, dar vreau ca cel care mi-o vinde sa ma convinga ca merita banii (printr-o prezentare profi cu avantajele si dezavantajele produsului lui fata de al concurentei, sau daca nu e in stare, macar printr-o reducere substantiala).

Mai ales ca sunt incepator si sunt citit instantaneu. Dar cand singurul lucru pe care esti in stare sa mi-l spui este ca se pot scoate buretii pentru obraji, ca si cum ai fi descoperit roata ... M-as fi asteptat la o altfel de reactie din partea lor, atat din punct de vedere al prezentarii produselor, cat si al reducerilor, dar in fine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost chiar de 2 ori:-) sambata si duminica.

Salonul foarte ok pentru piata romaneasca, m-a deranjat la harli ca nu te lasau sa stai pe mobre,,,,, de cacao oricum le stiam pe toate dar totusi..... Parca ar vrea sa nu vanda.

 

Aia de la kawamotors vindeca impotenta. cui nu i@placut e gheu nedeclarat.

 

As fi vrut sa existe o zona de intilnire a membrilor forumului eventual cu taguri sau ecusoane..pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenas, uita-te la tine in oglinda, e buna si poza din avatar...ai reusit sa concentrezi atata mitocanie in cateva randuri cata se chinuie altii sa indese intr-un topic intreg. Din pacate sunt multi ca tine in RO si voi trageti in jos motociclismul, va bateti joc de el, din cauza voastra ne arata lumea cu degetul.

 

Invata ma dihanie sa apreciezi munca altora, casca ochii, poate faci si tu ceva util in viata...pana la urma. Sa nu te consideri motociclist caci esti doar o imitatie ieftina deranjanta printre altii care au pasiunea pe 2 roti.

+1

 

Multumim organizatorilor pentru munca depusa (stiu ca nu a fost usor deloc) si pt. tot ce fac pt. motociclismul romanesc, in general! :cheers: Respect !

 

 

Eu am facut din munca o placere si am mers la salon cu Busa. Genial drumul, mai ales ca am mers pe Deva - Sibiu- Brasov -

Cheia- Ploiesti- BucurestI. A meritat plimbarica de 1300 de km in 3 zile :D Imi era tare dor de Cheia ... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doua intrebari pentru cei care critica atat evenimentul:

1. Ati fi dispusi sa platiti 20 euro pt intrare?

2. Care dintre voi a cumparat o motocicleta noua de la dealerii din Romania?

Nu mai comparati atat cu ce vedeti afara, in poze sau pe viu. Acolo e alta piata.

 

1. da

2. io

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost anul asta prima oara, am facut vreo 900 km in total. Expozitia a fost ok, am cumparat diverse la preturi bune si eu si fratele meu. A fost fain ca am putut proba echipamentul pe care l-am cumparat.

Anul viitor voi merge din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o idee buna si poate va fi pusa in practica anul viitor. :ok:

S-a intamplat asta inca din 2004 - 2005 :cheers:

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a intamplat asta inca din 2004 - 2005 :cheers:

Am fost prin 2003-2004 si nu am vazut asa ceva, oricum forumul era la inceput.

 

Idea e ca am venit singur si stateam aiurea pe acolo pana sa ma intilnesc din greseala cu cativa amici, care nici nu erau motoristi cand am plecat eu din ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut din munca o placere si am mers la salon cu Busa. Genial drumul, mai ales ca am mers pe Deva - Sibiu- Brasov -

Cheia- Ploiesti- BucurestI. A meritat plimbarica de 1300 de km in 3 zile :D Imi era tare dor de Cheia ... :rolleyes:

 

 

Cheia de 17 sau de 19 ? :P

 

Misto salonu. Cui nu ii convine sa mearga afara vorba lu Cip.... daca vezi ca nu esti servit cum trebuie tre sa fii un pic carcotas. Cred ca 99% din noi isi pierd amabilitatea dupa 6-7-8-n ore de raspuns ... da aia cat coasta ? da aia cat costa? da e mai ieftin pe net? da etc etc.

Eu ca sa ma distrez mai bine am venit cu sofera :D dupa clatit ochii inside ... am iesit outside :D m-am infipt in bere si in mici si iaca ca sunt multumit.

Asteptam urmatorul salon.

 

Hai cu vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca 99% din noi isi pierd amabilitatea dupa 6-7-8-n ore de raspuns ... da aia cat coasta ? da aia cat costa? da e mai ieftin pe net? da etc etc.

 

pai nu d-aia esti pus acolo ca vanzator? sa raspunzi intrebarilor clientilor? daca iti pierzi amabilitatea ca vanzator dupa 6-7-8-n ore de raspuns, fa-te neurochirurg.... Poate ajungi sa iti pierzi rabdarea in operatie dupa 8 h :wacko:

Editat de _k1000_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grip-ul , te inteleg insa personal nu sunt de acord cu tine - erau reduceri frumoase la multe chestii ( la united de ex ) , action camera, etc

poti gasi pe net orice oricand la preturi super ( ebay, ocazii, etc) si fara sa fie un eveniment de genul asta.

 

dar motoarele expuse toate la un loc, oameni ( si inca odata felicitari honda ) profesionisti care sa te ajute cu info ( atat carpati motor , multumeesc inca odata Tibi si Kampur ), de la marci diferite ca sa poti alege si vedea pe viu diferentele, mai rarut

 

un mare punct in plus - m-am urcat cam pe toate motoarele ce m-au interesat

 

cu exceptie pitzi de la kawa ( parca) , niste girafe siliconata dincolo de decenta , nu mi a mai fost agresata retina de puhoiul de zde pe motoare , mult mai mult bun gust si decenta si accentul pus pe evenimentul tehnic in sine

 

si show-urile de afara dragute.

 

Multumesc pentru aprecieri foxbat.

 

Am avut onoarea de a face parte din echipa HONDA Romania pe perioada salonului....si mai ales privilegiul de a face un drive-test de 20 minute cu CrossTourer-ul cu transmisie automata si DCT....

Crostourer-ul e ceva de vis...dar despre asta discutam alta data.

Eforturile care sunt facute de expozanti sunt foarte greu de inteles de catre cei din afara fenomenului. Toti vad doar partile rele. Intr-adevar...din multe puncte de vedere salonul a fost dezolant...dar acesta este pulsul pietei moto in Romania. Nu are rost sa facem comparatii cu Milano sau Koln pentru ca suntem departe.

 

Ce ati vazut la SMAEB sunt cateva firme care se zbat sa supravietuiasca pe o piata aproape inexistenta.

 

Cu stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca 99% din noi isi pierd amabilitatea dupa 6-7-8-n ore de raspuns ... da aia cat coasta ? da aia cat costa? da e mai ieftin pe net? da etc etc.

 

 

Si eu cred ceva: ca 99% din noi nu suntem salesi(nu zic vanzatori ca poate se irita cineva)de meserie.

 

Mai cred ceva: ca tu la job-ul pe care il ai(daca ai unul) incerci sa faci totul cat mai bine pe durata celor 9 ore; ei de ce nu ar putea face asta? Exista oameni si oameni...unii sunt buni in ceea ce fac iar altii nu.

 

Nu zic ca am fost deranjat de cineva anume la salon insa nu mi-a placut cum ai pus pb si cred ca sunt multi altii care gandesc ca tine :)

Editat de Florinaciooo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi...faza cu "moarte conservarilor" este una din marile magarii (sa nu zic prostii) de pe acest forum !!! Am o pasiune: motociclismul....dar mai stiu si ca am o familie, am o fetita mica de 2 ani pe care n-o pot plimba cu motorul, e normal s-o plimb cu "conserva"...am un servici in care depind de "conserva"...si ma doare sa citesc aici gandurile unor .. :scratch: ..

Reveniti-va !!! :kick:

 

Inca o data imi cer scuze de offtopic...

 

Ontopic: La SMAEB a fost ok, parerea mea....plimbarica, drumul, atmosfera, comerciantii..prietenii..papica de la IKEA :rock: ...

 

Sa ne revedem sanatosi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei de ce nu ar putea face asta?

pai hai sa iti dau eu un exemplu.

vineri la servici toata ziua, vineri seara cara mobre, cara vitrine, materiale, amenajeaza, ajuns la 1 noaptea acasa. sambata dimineata, la ora 9 cel tarziu, la stand sa mai faci amenajari de ultima ora, la 11 vine lumea, sambata la 8 se termina, mai facu curat, mai aranjezi mobre miscate, pleci la 9, la 10 esti acasa. duminica la 8 jumate iar la locul faptei, la 6 se termina. de la 6 incepi si cara iar, pana la 12 noaptea.

cam cum suna? ireal? nu asta a fost smaebul pentru unii din noi.

si da, am incercat sa fiu amabil si sa raspund tuturor cu zambetul pe buze. daca nu am reusit, da-mi totusi voie sa dau vina pe oboseala si nu pe reavointa sau neprofesionalism.

nu are importanta la ce firma lucrez, desi imi face placere sa vad ca majoritatea de pe aici apreciaza standul la care am fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai hai sa iti dau eu un exemplu.

vineri la servici toata ziua, vineri seara cara mobre, cara vitrine, materiale, amenajeaza, ajuns la 1 noaptea acasa. sambata dimineata, la ora 9 cel tarziu, la stand sa mai faci amenajari de ultima ora, la 11 vine lumea, sambata la 8 se termina, mai facu curat, mai aranjezi mobre miscate, pleci la 9, la 10 esti acasa. duminica la 8 jumate iar la locul faptei, la 6 se termina. de la 6 incepi si cara iar, pana la 12 noaptea.

cam cum suna? ireal? nu asta a fost smaebul pentru unii din noi.

si da, am incercat sa fiu amabil si sa raspund tuturor cu zambetul pe buze. daca nu am reusit, da-mi totusi voie sa dau vina pe oboseala si nu pe reavointa sau neprofesionalism.

nu are importanta la ce firma lucrez, desi imi face placere sa vad ca majoritatea de pe aici apreciaza standul la care am fost.

 

 

Excelent !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva poze si de la spectacolul lui Graham Jarvis. Pacat ca au fost neinspirati cu tomberoanele de tabla :(.

 

Alte impresii ca si vizitator nu pot sa va dau, pentru ca am fost unul dintre expozanti si nu am avut timp sa vizitez, doar ce am vazut in trecere. Si pozele le-am primit :).

Ca si spatiu, a fost intr-adevar mai mic decat anul trecut, dar pentru multi a fost mai bine, pentru ca multi vizitatori nu mai intrau si in al 2-lea hangar. Deci depinde din ce punct de vedere privesti.

Eu as fi vrut sa explic mai mult, dar multi treceau fara sa se uite in stanga sau in dreapta. Poate venisera sa vada doar motoare! Incercam sa impart si carti de vizite, dar unii intorceau capul.

Dar am avut si vizitatori care au venit special sa vada unele produse, pentru ca au citit tot pe aici despre ele, ceea ce m-a bucurat.

Eu cred ca este imposibil sa multumesti pe toata lumea, mai ales intr-un segment asa de limitat si pe timpurile acestea.

Bine ca a fost si anul acesta, bine ca am participat, bine ca ati vizitat. Eu unul m-am straduit. Fara voi chiar ar fi fost in zadar.

post-31900-0-25649100-1335652592_thumb.jpg

post-31900-0-38880700-1335652599_thumb.jpg

post-31900-0-15647300-1335652606_thumb.jpg

post-31900-0-15057800-1335652614_thumb.jpg

post-31900-0-92193400-1335652621_thumb.jpg

post-31900-0-50819900-1335652750_thumb.jpg

post-31900-0-60069100-1335652758_thumb.jpg

post-31900-0-00735900-1335652767_thumb.jpg

post-31900-0-00019800-1335652775_thumb.jpg

post-31900-0-34428700-1335652789_thumb.jpg

post-31900-0-95178700-1335652799_thumb.jpg

post-31900-0-87035500-1335652809_thumb.jpg

post-31900-0-10203800-1335652819_thumb.jpg

post-31900-0-34865400-1335652828_thumb.jpg

post-31900-0-97844800-1335652871_thumb.jpg

post-31900-0-34322700-1335652882_thumb.jpg

post-31900-0-30791200-1335652892_thumb.jpg

post-31900-0-02265300-1335652904_thumb.jpg

post-31900-0-37749200-1335652915_thumb.jpg

Editat de PICAMAR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se plang expozantii pt cateva ore de stres din partea vizitatorilor?Sotia mea lucreaza zilnic 13-14 ore cu fel de fel de oameni la un peco si suporta fel de fel de ineptii din partea oamenilor de toate categoriile.Si nu e vina ei ca a facut liceul afara si are studii superioare tot acolo,dar revenita in tara cu familia a trebuit sa reia scoala dela clasa a-9-a ca geografia Romaniei difera ca si gandirea de cea a Spaniei.Vrei sa vinzi?Zambesti si vorbesti frumos chiar cand esti facut sclav de o inculta care souge un fraier pt o plimbare cu bmw-ul pana la mare.Munca inobileaza pe om!

 

Ca si anul trecut pe o casa scria =Oferta 300lei de la 1070lei.Iar sub pret era pretul real al castii si acesta nu era 1070.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...