Sari la conținut

Problema semnalizare led


Jerycho
 Share

Postări Recomandate

Problema mea sta cam asa : am schimbat vechile semnalizari cu unele pe led ( 10 leduri ) dar nu vor sa clipeasca . Releul de semnalizare este cu 2 picioruse, 12.8 V iar pe el scrie 2x23W +/- 3.4w , 21w +/- 3,4W. Am montat pe circuit ( semnalizare st sau dr ) mai multe rezistente ( la sfatul a numerosi electricieni si motociclisti) , ajungand pana la a monta 4 rezistente de 10w si 15 ohmi fiecare dar fara a obtine macar o intrerupere in lumina ledurilor . Inafara de a schimba releul de semnalizare ( care este original de acum 22 ani ) ce pot face ca sa imi clipeasca si mie semnalizarile ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica ledurile nu se aprind sau stau tot timpul aprinse?

Daca nu se aprind, incearca urmatoarele:

1. Ai conectat ledurile direct la baterie sa vezi daca merg?

2. Ai verificat polaritatea? (ledurile fiind diode merg doar intr-o directie, nu si in cealalta cum face becul)

3. Daca cele doua de mai sus sunt corecte, si ai pe circuit rezistente inseriate (ca sa reduca curentul), incearca in timp ce sunt puse becurile vechi si sunt in functiune, sa pui in paralel becul cu led, la inceput +-, daca nu merge -+.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ledurile stau aprinse in permanenta si am incercat sa pun consumatori pe ambele fire, si pe + si pe - si tot nici o schimbare .

 

 

Din cate stiu trebuie pusa o rezistenta in paralel pe alimentare ca sa-ti clipeasca ledurile, rezistentele puse in serie reduc tensiunea de alimentare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am patit si eu la un gsxf am schimbat semnalele de pe spate becuri normale schimbat cu leduri Pana nu am lasat si becurile normale puse pe instalatie sub sa nu am reusit sa le fac sa meagra PS. cand incerci ledurile verifica polaritatea +/- ca altfel nu se aprind PPS. becurile puse in paralel

Editat de jhonny_gsxr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca sunt rezistente dedicate pentru asa ceva ,eu am rezolvat cu rezistente de 15ohmi si 30w si nu mai mici in paralel,ca metoda empirica poti incerca cu rezistente de nichelina prin tatonare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te supara, dar pentru ce pui rezistente?! Semnalele sunt facute de tine sau sunt gata-facute, cumparate din comert?! te-ntreb pentru ca, daca nu le-ai facut tu, sunt sigur ca ele merg direct pe 12V, fara sa-i mai adaugi tu alte rezistente... e-adevarat, tre' sa tii cont de polaritate...

 

Din cate stiu trebuie pusa o rezistenta in paralel pe alimentare ca sa-ti clipeasca ledurile, rezistentele puse in serie reduc tensiunea de alimentare .

 

daca pui o rezistenta in paralel, ledul acela nu se va aprinde niciodata!!! s-ar putea sa dai si foc la motocicleta!!

 

Daca ai un led pe care vrei sa-l legi la 12 volti, ai nevoie sa stii tensiunea de alimentare a ledului (1,2V), ai nevoie sa stii consumul acestuia (20 mA) si tensiunea la care vrei sa-l legi (12V). In acest caz, legi o rezistenta de 540 ohmi in serie cu ledul, iar acesta se va aprinde...

Cauta cu google "calculul rezistentei pe led" si intra-n primul link pe care-l gasesti...

Editat de BOA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te supara, dar pentru ce pui rezistente?! Semnalele sunt facute de tine sau sunt gata-facute, cumparate din comert?! te-ntreb pentru ca, daca nu le-ai facut tu, sunt sigur ca ele merg direct pe 12V, fara sa-i mai adaugi tu alte rezistente... e-adevarat, tre' sa tii cont de polaritate...

 

 

 

daca pui o rezistenta in paralel, ledul acela nu se va aprinde niciodata!!! s-ar putea sa dai si foc la motocicleta!!

 

Daca ai un led pe care vrei sa-l legi la 12 volti, ai nevoie sa stii tensiunea de alimentare a ledului (1,2V), ai nevoie sa stii consumul acestuia (20 mA) si tensiunea la care vrei sa-l legi (12V). In acest caz, legi o rezistenta de 540 ohmi in serie cu ledul, iar acesta se va aprinde...

Cauta cu google "calculul rezistentei pe led" si intra-n primul link pe care-l gasesti...

 

inainte de a da asemenea sfaturi, ar trebui sa mai studiezi modul cum functioneaza releul de semnalizare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

razbunarea LED-ului se intoarce :lol:

 

releul cu care vine mobra din fabrica e facut sa pilpiie mai des cind se arde un bec, ca sa te anunte intr-un fel, ca semnalizarea nu-i chiar un bec pus de forma acolo. daca-i pui LED-uri, care consuma practic 0, releul se comporta ca si cum ar fi ars becul. e posibil sa fie facute chiar in asa fel incit daca se ard ambele becuri sa stea aprins martorul tot timpul, ca sa stii ca-s arse amindoua sau unul.

 

tre' pusa in paralel o rezistenta obosita de U^2/P=12^2/21=aproximativ 7 ohmi. asta-i marea brinza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand treci de pe semnalizari clasice pe cele cu LED eu stiu ca iti trebuie releu special care " sa spuna" LED-urilor cat de des sa clipeasca

se gaseste la magazinele speciale, cel putin aici sunt relativ ieftine

e cea mai simpla metoda pana la urma

un exemplu http://www.intobikes.co.uk/products/001536/Bike-It-LED-Indicator-Relay

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releele vechi daca imi amintesc eu bine sunt cu bimetal. Asta inseamna ca se incalzesc cand trece curent prin ele si comuta, se racesc comuta la loc.

Bimetalul se incalzeste de la curentul prin 2 becuri de semnalizare in paralel ( parca 25W unul.. nu mai stiu) ceea ce inseamna 2A pe bec, in total 4 (am calculat la 25w becul de semnalizare).

Ledurile tale consuma doar cateva sute de mA. Insuficient pt a incalzi bimetalul ala. Si de aia stau aprinse.

 

Solutii sunt 2.

1. iti trebuie 3,3 ohmi la 50W. in paralel cu ledurile. (iti poti lasa becurile in paralel)

2. iti schimbi releul de semnalizare cu unul electronic cu amendamentul ca trebuie sa fii atent ce iti ie pentru ca unele clipesc rapid cand nu au sarcina (ca sa vezi in bord ca ti s-a ars un bec)..

 

succese!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba releul mai bine.Rezistentele alea se incalzesc rau,trebuie avut grija la izolare.In iarna cand am cautat rezistentele(ceramice) ma costau 8 lei si releul cam 50 roni.Pe Maica Domnului am fost la 8 magazine ca sa le gasesc,nu avea nimeni pe stoc.La tine nu se sting fiindca nu iti consuma cat trebuie.Rezistentele se leaga in paralel.

Cumpara releul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca idee...

daca vreti semnale cu LED-uri puneti si pe spate si pe fata ca altfel o sa pierdeti functia de detectie a becului ars. macar daca sint toate cu LED, durata de viata a unuia e incomparabil mai mare decit a unui bec cu incandescenta, plus ca sint mai multe. daca lasati cu bec pe spate sau fata si vi se arde in mers, n-o sa stiti si mi se pare ca e un risc nu chiar neglijabil.

 

alex_en, pune tu rezistenta de 0,25W la 12V, sint curios daca ia foc in mai putin de-o secunda :D

 

cel mai bine puneti un releu special si nu va complicati cu rezistente, care se incalzesc indiferent ce putere au inscrisa pe ele. in plus, modificarile la instalatia electrica, mai ales facute pe genunchi, nu suna a idee prea buna.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de a da asemenea sfaturi, ar trebui sa mai studiezi modul cum functioneaza releul de semnalizare

 

 

Drakule! Sorry! Ai dreptate! imi cer scuze ca nu m-am informat inainte!

dau o bere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ca idee...daca vreti semnale cu LED-uri puneti si pe spate si pe fata ca altfel o sa pierdeti functia de detectie a becului ars. macar daca sint toate cu LED, durata de viata a unuia e incomparabil mai mare decit a unui bec cu incandescenta, plus ca sint mai multe. daca lasati cu bec pe spate sau fata si vi se arde in mers, n-o sa stiti si mi se pare ca e un risc nu chiar neglijabil.

 

alex_en, pune tu rezistenta de 0,25W la 12V, sint curios daca ia foc in mai putin de-o secunda :Dcel mai bine puneti un releu special si nu va complicati cu rezistente, care se incalzesc indiferent ce putere au inscrisa pe ele. in plus, modificarile la instalatia electrica, mai ales facute pe genunchi, nu suna a idee prea buna.

 

Eroare de bec ars mi'a dat mie aseara. Semnale LED fata, normale pe spate(lenea asta). S'a ars un bec de pe spate, si daca inainte imi clipea foarte des, acum pe partea respectiva statea aproape tot timpul aprins(clipea mult mai repede). Cu ocazia asta am schimbat si celelalte 2 semnale si acum am 4 x LED.

 

Imi surade ideea cu releul de semnalizare avand in vedere faptul ca incepusem sa ma interesez de rezistente.. totusi as trece destul de greu peste problema cu incinsul lor(sincer nu'mi permit momentan sa'mi incendiez mobra :laugh:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrea cineva releu pentru leduri am eu unul de vanzare, nou, Polo, 50 RON.

http://www.polo-motorrad.de/en/blinkgeber-lastabhangig-12v-3-polig.html

E cel albastru cu 2 picioruse, suporta maxim 30W sarcina.

Mi-am pus semnalizari pe led si merg cu releul original, doar clipesc putin mai repede. Nu-l mai schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ale mele merg, dar ma gandeam sa il schimb pt ca ma cam tampesc martorii din bord..

 

@cristidb - Daca nu ma obisnuiesc cu ele in cateva zile, iti dau un PM pt releu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...