Sari la conținut

Bisnitarul de la Ducati


ccalugaru_mihai
 Share

Postări Recomandate

Mers la standul Ducati.

Admirat, analizat, carcotit despre Panigale cu un prieten.

Uitat la bordul minune si plasticele de pe langa.

Profund dezamagit de calitatea lor chinezeasca. Ii arat amicului si carcotim amandoi ca la cat costa puteau sa acorde mai multa atentie detaliilor ca doar e printre exclusiviste.

Si acum apare purtatorul de geaca de piele cu Ducati scris pe piept, reprezentatn al standului:

-Functioneaza toate (eram cu mana pe comenzile de lumini)

- Normal, ca e noua, dar cam prost plasticul, si lipsa de atentie pentru detalii)

- Pfff, de-asta nu ti-o iei tu ca nu are plastic bun.

- Nu, dar la cat costa si cat tam-tam s-a facut te astepti sa nu aiba plastic ce pare reciclat.

Intoarce spatele si pleaca in sictir de parca eu i-o vindeam lui si nu invers. Culmea ca din punct de vedere al bugetului ma incadram in targetul lor si poate daca ma mintea frumos ... cine stie.

Sfat: Sper sa-i loveasca atat de tare nevoile financiare incat sa invete pe calea cea grea ca ei ne vand noua si noi le facem un serviciu si nu invers. In domeniul asta momentan vanzatorii ( incepand cu cei de motoare si terminand cu cei de accesorii) considera ca sunt zei si noi ar trebui sa le multumim ca ne pun la dispozitie spre achizitionare marfa.

 

ps: Am vazut un Arai RX7 Gp la 43 de milioane (1000de euro)cand intrii in hangar pe lateralul stanga la unul din standuri. Asta da afacere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mers la standul Ducati.

Admirat, analizat, carcotit despre Panigale cu un prieten.

Uitat la bordul minune si plasticele de pe langa.

Profund dezamagit de calitatea lor chinezeasca. Ii arat amicului si carcotim amandoi ca la cat costa puteau sa acorde mai multa atentie detaliilor ca doar e printre exclusiviste.

Si acum apare purtatorul de geaca de piele cu Ducati scris pe piept, reprezentatn al standului:

-Functioneaza toate (eram cu mana pe comenzile de lumini)

- Normal, ca e noua, dar cam prost plasticul, si lipsa de atentie pentru detalii)

- Pfff, de-asta nu ti-o iei tu ca nu are plastic bun.

- Nu, dar la cat costa si cat tam-tam s-a facut te astepti sa nu aiba plastic ce pare reciclat.

Intoarce spatele si pleaca in sictir de parca eu i-o vindeam lui si nu invers. Culmea ca din punct de vedere al bugetului ma incadram in targetul lor si poate daca ma mintea frumos ... cine stie.

Sfat: Sper sa-i loveasca atat de tare nevoile financiare incat sa invete pe calea cea grea ca ei ne vand noua si noi le facem un serviciu si nu invers. In domeniul asta momentan vanzatorii ( incepand cu cei de motoare si terminand cu cei de accesorii) considera ca sunt zei si noi ar trebui sa le multumim ca ne pun la dispozitie spre achizitionare marfa.

 

ps: Am vazut un Arai RX7 Gp la 43 de milioane (1000de euro)cand intrii in hangar pe lateralul stanga la unul din standuri. Asta da afacere

 

Inseamna ca trebuie trimis la niste cursuri sa-si dea seama cine are bani si cine nu, pe mine m-a tratat foarte ok dar eu nu am bani de motoreta, tu ai avea bani dar nu ti-a placut cum te-a tratat. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca trebuie trimis la niste cursuri sa-si dea seama cine are bani si cine nu, pe mine m-a tratat foarte ok dar eu nu am bani de motoreta, tu ai avea bani dar nu ti-a placut cum te-a tratat. :rolleyes:

Pe mine nu m-a intrebat nimeni nimic!Sa ma supar sau sa ma bucur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu araiul ala la 43 mil,mi se pare exagerat de mare,lasai sa dea foamea rau in ei sa vezi cum se poarta dupa aia :cheers:

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vb daca ai sau nu, tu ai adus produsul sa-l expui, sa-l lauzi, sa accepti critici, sa incerci sa-l vinzi. marketing de baza. pai de ce ma tratezi ca si cum eu te rog sa mi-l vinzi si tu faci casting? daca asa s-a purtat cu mine ca potential cumparator, cum se va purta cand voi merge pentru o eventuala defectiune in garantie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata treba se putea rezolva cu o lauda la o parte tare a motorului...daca el cu zambetul pe buze accepta critica si iti povestea de motorizare ... si tu erai fericit si el poate isi vindea marfa, dar astia suntem noi facem totul dupa ureche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu cred ca trebuia sa faci alt topic

2. da da, o cumparai daca ala te "pupa-n cooor" ..... :disappointed:

3. ce doreai sa faca, sa-ti schimbe parerea deja facuta despre plasticele alea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi am luat teapa de la OLIVER'S,am dat 46ron pe un set de rimstripe-uri pe care scrie clar ca ajunge pentru 4 cercuri de 19 inch si sa vezi surpriza,mi-a ajus doar pentru roata fata.Vi se pare ca banda aia alba ajunge pt doua roti??

Si NU,nu am infasurat de 2 ori pe fiecare parte=)))

Si ca sa vezi,cand am cerut bon,doamna de acolo era asa ocupata si grabita ca nu avea cum sa imi scoata.Pana la urma am convins-o pe doamna sa scrie pe spate achitat si sa semneze.Vroiam bon ca sa nu zica apoi ca nu am platit setul ca m-am mai plimbat pe acolo printre produse.

Sa ma duc la OPC sau sa le dau un telefon?Ma P*S pe ei de 46 ron dar acu tb sa caut prin magazine banda identica cu aia de pe fata :angryfire: :angryfire: :angryfire: :angryfire:

Oliver's ar trebui sa vanda caciuli cu oliver hardy(bran din cuplul celebru stan si bran)

post-9356-0-22947500-1335042294_thumb.jpg

post-9356-0-42148000-1335042335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers la standul Ducati.

Admirat, analizat, carcotit despre Panigale cu un prieten.

Uitat la bordul minune si plasticele de pe langa.

Profund dezamagit de calitatea lor chinezeasca. Ii arat amicului si carcotim amandoi ca la cat costa puteau sa acorde mai multa atentie detaliilor ca doar e printre exclusiviste.

Si acum apare purtatorul de geaca de piele cu Ducati scris pe piept, reprezentatn al standului:

-Functioneaza toate (eram cu mana pe comenzile de lumini)

- Normal, ca e noua, dar cam prost plasticul, si lipsa de atentie pentru detalii)

- Pfff, de-asta nu ti-o iei tu ca nu are plastic bun.

- Nu, dar la cat costa si cat tam-tam s-a facut te astepti sa nu aiba plastic ce pare reciclat.

Intoarce spatele si pleaca in sictir de parca eu i-o vindeam lui si nu invers. Culmea ca din punct de vedere al bugetului ma incadram in targetul lor si poate daca ma mintea frumos ... cine stie.

Sfat: Sper sa-i loveasca atat de tare nevoile financiare incat sa invete pe calea cea grea ca ei ne vand noua si noi le facem un serviciu si nu invers. In domeniul asta momentan vanzatorii ( incepand cu cei de motoare si terminand cu cei de accesorii) considera ca sunt zei si noi ar trebui sa le multumim ca ne pun la dispozitie spre achizitionare marfa.

 

Mă, poate se uita și la om. Sunt sigur că ai venit la salon să te gândești cum să treci de la FZR 1000 la Panigale S crackup.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers la standul Ducati.

Admirat, analizat, carcotit despre Panigale cu un prieten.

Uitat la bordul minune si plasticele de pe langa.

Profund dezamagit de calitatea lor chinezeasca. Ii arat amicului si carcotim amandoi ca la cat costa puteau sa acorde mai multa atentie detaliilor ca doar e printre exclusiviste.

Si acum apare purtatorul de geaca de piele cu Ducati scris pe piept, reprezentatn al standului:

-Functioneaza toate (eram cu mana pe comenzile de lumini)

- Normal, ca e noua, dar cam prost plasticul, si lipsa de atentie pentru detalii)

- Pfff, de-asta nu ti-o iei tu ca nu are plastic bun.

- Nu, dar la cat costa si cat tam-tam s-a facut te astepti sa nu aiba plastic ce pare reciclat.

Intoarce spatele si pleaca in sictir de parca eu i-o vindeam lui si nu invers. Culmea ca din punct de vedere al bugetului ma incadram in targetul lor si poate daca ma mintea frumos ... cine stie.

Sfat: Sper sa-i loveasca atat de tare nevoile financiare incat sa invete pe calea cea grea ca ei ne vand noua si noi le facem un serviciu si nu invers. In domeniul asta momentan vanzatorii ( incepand cu cei de motoare si terminand cu cei de accesorii) considera ca sunt zei si noi ar trebui sa le multumim ca ne pun la dispozitie spre achizitionare marfa.

 

ps: Am vazut un Arai RX7 Gp la 43 de milioane (1000de euro)cand intrii in hangar pe lateralul stanga la unul din standuri. Asta da afacere

 

Nu stiu ce om de vanzari ti-ar mai fi acordat timp din mom ce te-ai purtat asa cu el. Si eu as fi procedat la fel cum a facut-o vanzatorul, chiar daca vindeam Dacia sau Honda.

 

Stai linistit, la ce cerere are fabrica pentru vanzarea acestui model, n-o sa te alerge nimeni ca sa te convinga sa cumperi plasticul acela de la Glina vopsit in rosu. In schimb, te poti pune in pielea lui?!? Sau tu esti perfectiunea din jurul prostilor ce trebuie sa-ti suporte critica si aroganta pentru simplul fapt ca deti 28.000E???

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala a fost primul motor. si crede-ma ca daca imi modific lista prioritatilor mi-l pot permite. asta ca sa nu zica ca nu arat deloc ca unu care nu putea sa fie un potential client. trebuia sa vin cu extras de cont ca sa ma considere demn de respectul lui?

si daca eram ultimul prapadit consider ca nu era normal sa se poarte asa.

ideea e ca el a expus cv ce se vrea a fi high end, eu am aratat ceva ce se preteaza la scutere chinezesti si atat. sunt curios cum reactiona oricare dintre voi astia de considerati normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce om de vanzari ti-ar mai fi acordat timp din mom ce te-ai purtat asa cu el. Si eu as fi procedat la fel cum a facut-o vanzatorul, chiar daca vindeam Dacia sau Honda.

 

Stai linistit, la ce cerere are fabrica pentru vanzarea acestui model, n-o sa te alerge nimeni ca sa te convinga sa cumperi plasticul acela de la Glina vopsit in rosu. In schimb, te poti pune in pielea lui?!? Sau tu esti perfectiunea din jurul prostilor ce trebuie sa-ti suporte critica si aroganta pentru simplul fapt ca deti 28.000E???

 

+1 laugh.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce om de vanzari ti-ar mai fi acordat timp din mom ce te-ai purtat asa cu el. Si eu as fi procedat la fel cum a facut-o vanzatorul, chiar daca vindeam Dacia sau Honda.

 

Stai linistit, la ce cerere are fabrica pentru vanzarea acestui model, n-o sa te alerge nimeni ca sa te convinga sa cumperi plasticul acela de la Glina vopsit in rosu. In schimb, te poti pune in pielea lui?!? Sau tu esti perfectiunea din jurul prostilor ce trebuie sa-ti suporte critica si aroganta pentru simplul fapt ca deti 28.000E???

 

esti vanzatorul de azi?

tu ai citit bine ce am scris eu? purtam discutia cu amicul meu, ii aratam cv si el mi-a dat replica de mai sus. e normal? daca tu vii si te bagi in seama cu mine, desi nu ti-am cerut parerea, sunt arogant?

am expus o situatie, un mod de abordare, un mod de face vanzari. nu am spus nimic de motocicleta si nici despre posibilitatile mele financiare. nu te mai agita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala a fost primul motor. si crede-ma ca daca imi modific lista prioritatilor mi-l pot permite. asta ca sa nu zica ca nu arat deloc ca unu care nu putea sa fie un potential client. trebuia sa vin cu extras de cont ca sa ma considere demn de respectul lui?

si daca eram ultimul prapadit consider ca nu era normal sa se poarte asa.

ideea e ca el a expus cv ce se vrea a fi high end, eu am aratat ceva ce se preteaza la scutere chinezesti si atat. sunt curios cum reactiona oricare dintre voi astia de considerati normal.

 

Gigele, e clar că nu aveai nici o intenție să-l cumperi din moment ce făceai glume în ceea ce privește calitatea plasticelor. Tu ești japonezar până-n măduva oaselor. O să-ți iei mobră japoneză și mașină germană până mori, oricâți bani ai avea. Ducati nu se vinde în funcție de calitatea plasticului folosit în jurul bordului. Un Ducati e ca o mașină sport italiană: ți-o dorești, chiar dacă nu ai vizibilitate în spate sau trebuie să te contorsionezi ca să intri-n ea. Deci nu ești potențial client.

 

+1 și pentru vânzător, pentru selecție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti vanzatorul de azi?

Nu sunt vanzatorul de azi.

tu ai citit bine ce am scris eu? purtam discutia cu amicul meu, ii aratam cv si el mi-a dat replica de mai sus. e normal? daca tu vii si te bagi in seama cu mine, desi nu ti-am cerut parerea, sunt arogant?

La inceput ai scris asa:

Si acum apare purtatorul de geaca de piele cu Ducati scris pe piept, reprezentatn al standului:

-Functioneaza toate (eram cu mana pe comenzile de lumini)

- Normal, ca e noua, dar cam prost plasticul, si lipsa de atentie pentru detalii)

- Pfff, de-asta nu ti-o iei tu ca nu are plastic bun.

Adica apare omul sa te intrebe cu ce te poate ajuta si tu-i arunci carcotelile tale si ale prietenului tau.. vroiai sa-ti dea o bere pentru atentia pe care ai acordat-o modelului?!?

Ti-a intors spatele precum si tu ai jignit un model apreciat in toata lumea, simplu nu?!

am expus o situatie, un mod de abordare, un mod de face vanzari. nu am spus nimic de motocicleta si nici despre posibilitatile mele financiare. nu te mai agita.

Ca romanii nu stiu sa se exprime sau sa propuna vanzarea unui produs e una, dar atunci cand cumparatorul le stie pe toate si il priveste fara respect, la ce te astepti?? :D

 

Amandoi sunteti in greseala, el ca nu a stiut sa se abtina si sa-ti zambeasca la defectele gasite, tu ca nu esti imparat peste vanzatorii de obiecte, atata timp cat iti permiti achizitia lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gigele, e clar că nu aveai nici o intenție să-l cumperi din moment ce făceai glume în ceea ce privește calitatea plasticelor. Tu ești japonezar până-n măduva oaselor. O să-ți iei mobră japoneză și mașină germană până mori, oricâți bani ai avea. Ducati nu se vinde în funcție de calitatea plasticului folosit în jurul bordului. Un Ducati e ca o mașină sport italiană: ți-o dorești, chiar dacă nu ai vizibilitate în spate sau trebuie să te contorsionezi ca să intri-n ea. Deci nu ești potențial client.

 

+1 și pentru vânzător, pentru selecție.

 

tu intelegi ca era o simpla remarca? nu am nimic cu Panigale si nu fac achizitii dupa estetica. era vorba doar despre atitudinea vanzatorului. atat. sa traiasca ducati de aici inainte sub conducere germana, dar sa invete arogantii ca asta de astazi ca nu asa se fac vanzarile si nu asa se interactioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ccalugaru_mihai :

 

Daca nu ai Scos banii ca sa vada ca ii ai, sa vezi atunci cum iti stergea pantofii :laugh:

 

 

 

(Nu stiu ce ai vazut tu plastice de proasta calitate la Ducati dar nu cred ca erau de proasta calitate. Ducati e ducati si nu isi permite sa isi bata joc :), si mai ales la bani astia. )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ccalugaru_mihai :

 

Daca nu ai Scos banii ca sa vada ca ii ai, sa vezi atunci cum iti stergea pantofii :laugh:

 

 

 

(Nu stiu ce ai vazut tu plastice de proasta calitate la Ducati dar nu cred ca erau de proasta calitate. Ducati e ducati si nu isi permite sa isi bata joc :), si mai ales la bani astia. )

 

poate sunt eu perfectionist, carcotas, nebun. dar e parerea mea pe care o impartaseam unui amic. nu am denigrat modelul. cum a spus cineva mai sus, putea sa spuna "da' motoru' stii cum trage? si incheiam balciul.

hai sa incheiem subiectul si sa consideram ca el si voi astia care sustineti ca e normal aveti dreptate si noi cei care cerem calitate in orice la preturi de-ti cumperi 2japoneze suntem praf si nu meritam sa fim tratati decat asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intoarce spatele si pleaca in sictir de parca eu i-o vindeam lui si nu invers.

 

Misto a inceput SMAEB-ul anul acesta,mai sarac ,mai carpit in fund.Dar iezistă o iecsplicație in toate .

1.Reprezentantul Ducatti se credea probabil in iarmarocul din VITAN,duminica vanzand jucării chinezesti la pret de dump-ing.

2.Mai bine angajau un gurist de etnie rroma,ar fi avut mai mult target atat spre sectorul de vanzari cat si admiratori.

3.Din cauza crizei economice mondiale,care a afectat probabil si constructorul de motociclete au reusit cu un efort considerabil sa produca un singur exemplar scotocind printre gunoaie si carpind niste plasticaraie de 2 lei,cu indicatiile pretioase de la centru de a NU VINDE MOTOCICLETA,deoarece trebuie coafata pe la toate saloanele internationale.(Desigur glumesc,ca daca ar fi expus asemenea gunoi la salonul de la FRANKFURT sau LOS ANGELES,cu siguranta nu isi permiteau asemenea lipsa de caracter fata de cumparator.

Si 4.Ori i-a fost diminuat salariul sau prima de Pasti de catre patron si prin acest mod se razbuna sa nu vanda nimic,ori se visa cu gagica de la standul HONDA,undeva pe o plaja pustie ,la un examen oral pentru cresterea Rating-ului.

ps: Am vazut un Arai RX7 Gp la 43 de milioane (1000de euro)cand intrii in hangar pe lateralul stanga la unul din standuri. Asta da afacere

Cam trista realitatea,Ne zgarcim la faina ,dar dam scumpa tarîța,DEOARECE NU CONTINE COLESTEROL.......Totul tine pana la urma de RESPECT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut bossss,mancaceas plua ta aia mare iti place?Iti face fratili tau reducere boss,iti da fraili tau si un lant da gold daca cumperi motoreta.Cam asta i atitudinea care prinde la om in RRRomanica.Daca vine omul la tine si tu incepi sa te caci pe tine cu ce plastice de cacao pa banii astia boss.Cum vrei sa te trateze?E salon sunt potentiali clienti la stand nu si pierde timpul cu bagatori de seama.Daca erai interesat de panigale mergeai la reprezentanta.Asa ca lasa arogantele astea de 2 lei si un leu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...