Sari la conținut

Bisnitarul de la Ducati


ccalugaru_mihai
 Share

Postări Recomandate

Am ajuns si eu Duminica la marele Targ.

 

Normal ca noul Ducati mi-a captat atentia si am vorbit despre el si noua tehnologie de care beneficiaza timp de 45 min, probabil cu vanzatorul din povestea Cretinu-lui...

 

Omuletzul ala de la Ducati stia totul despre motocicleta si despre sistemele ei.

 

Este fara discutie cea mai performanta tehnologie moto strada 2012 si se bucura de sisteme ce vandute separat costa mult mai mult.

 

Lucratura pe acest Panigale este ceva de vis!!!

 

Am ajuns cu vanzatorul la un pret de 15000euro+TVA. In cazul Clubului meu Sportiv fara TVA.

 

Sincer mi-asi vinde 2-3 motorete ca sa mi-o cumpar.

 

Nici MV Agusta nu a stat pe loc si a aduc mult dorita F3 care iar mi-a dezorientat linia constructiva la motociclete de serie.

 

Sincer nu ma asteptam sa le vad pe aceste 2 ua moto la noi in acest moment in care KaKalari nu mai au bani de extravagantza si au ramas doar aia care intradevar stiu si apreciaza arta si tehnologia.

 

Bravo Ducati si MV Agusta ptr suportul adus ochiului Roman si scuze ptr uscaturile societatii noastre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

esti liber sa cumperi ce vrei si ce iti plce tie

 

 

dar atata timp cat eu am muncit sa fac ceva, sau vand ceva, si tu apari cu carcoteli ca ce plastice naspa are, cum te asteptai sa te trateze...si eu te trimiteam la spart seminte

 

atata timp cat nu arati respect ,nu te astepta sa primesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. O fi ducati motoreta lu' Dumnezeu pa pamant si ala de-o vinde frate cu El de nu-ti mai poti da cu parerea despre...?!

 

:-!

 

nu e vorba de ducati, poate sa fie si o mobra de 500euro

si da, poti sa iti dai cu parerea, dar o poti face mai elegant, nu sa o dai in baza cu "plastic reciclat" si alte mizerii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sabin...sa-mi dai si mie ce fumezi! :))

 

De fapt...de ce il tot aparati pe vanzatorul aluia?(sau..."salesman" cum le place bisnitarilor sa se numeasca?) V-ati indepartat foarte mult de la subiect, si anume de la faptul ca: ala tre sa isi vanda produsul, indiferent de cat de mult costa! Pentru asta a venit la un targ! Daca nu voia sa dea de cocalari, statea frumos in showroom si astepta sa vina clientul la el! Restul e can-can! Ce ne mai place sa discutam FIX pe marginea subiectului! :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pffff toti sunt cocalari,acu cativa ani cand aparuse cuvantul asta multi dintre voi habar nu stiau ce inseamna(probabil nici acum)dar daca toti sunt cocalari ce mai conteaza :bigstar:

 

 

cum adica "toti sunt cocalari" ?!

eu nu pot sa cred asa ceva...cum adica? taticul tau e cocalar ?!!!

 

:haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

cum adica "toti sunt cocalari" ?!

eu nu pot sa cred asa ceva...cum adica? taticul tau e cocalar ?!!!

 

:haha:

 

Eu n-am vazut cocalar (țigan bișnițar) care sa-ti intoarca spatele cand vrea sa-ti vanda ceva. Din contra, se tine de tine ca scaiul. Cateodata, ca sa ma lase in pace, chiar trebuie sa tip la el ca nu ma intereseaza sa cumpar :laugh:

 

Tind sa cred ca topicul e o jignire la adresa bisnitarilor (cocalarilor) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"BIÂŞNIĂĂR, biÂşnițari, s.m. (Fam.) Persoană care practică afacerismul, realizând profituri personale pe căi necinstite, meschine; gheÂşeftar. – BiÂşniță + suf. -ar.". din DEX

 

"COCALĂR, cocălari, s.m. Om care caută prin gunoaie, om murdar, urât mirositor". tot din DEX

Editat de q_simi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am dus special ca sa vad/critic noul CrossTourer si desi nu aveam nici un gand sa-l cumpar [nu ma intereseaza clasa aia ] am putut sa-l critic in voie cu un reprezentant Honda langa mine care m-a si ajutat intrucat am vrut sa-l inclin ca sa vad cat de rau se simt cele 275 kg si ce sa vezi repr Honda vroia sa ma ajute cu ridicatul ...nu s-a intors sa plece.

 

 

50% abilități de vânzător si 50% tîrșa că o scapi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci o greseala si anume ca-i bagi pe toti in aceeasi oala. PzKpfW este fanatic si isi iubeste mobra mai mult decat madularul, dar asta nu demonstreaza ca toti posesorii sunt la fel.

El ca si multi alti posesori sunt satui de jignirile aduse de persoane care n-au detinut aceasta marca si vorbesc din auzite, piata Ducati in Romania este distrusa de catre asa-zisi cunoscatori ai acestei marci si defapt niciunu nu a avut un model si poate doar a facut o tura.

Poate asa intelegi de unde si pana unde atitudinea unora, cand toti iti zic ca fac pipi pe bunul tau.. pe unii ii deranjeaza. Pe mine ma doare undeva.

 

 

daca esti fanatic si obsedat nu reprezinta asta o scuza....

 

asa mi s-a acrit de atata pupat in c.ur de marca Ducati...

 

 

In afara de niste Monstere de prin 98 sau 2000 sau 600ss ,n am vazut un 749, un 999, un 1098/1198 etc......

 

Dar na, eu locuiesc intr-o zona saraca, si poate de aia...vad doar 'japoneze' ascutite...

 

Si mai lasa-ma si cu 'piata' distrusa de 'cunoscatori', asta suna a fetita posesoare de Ducati care se smiorcaie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers la standul Ducati.

Admirat, analizat, carcotit despre Panigale cu un prieten.

Uitat la bordul minune si plasticele de pe langa.

Profund dezamagit de calitatea lor chinezeasca. Ii arat amicului si carcotim amandoi ca la cat costa puteau sa acorde mai multa atentie detaliilor ca doar e printre exclusiviste.

Si acum apare purtatorul de geaca de piele cu Ducati scris pe piept, reprezentatn al standului:

-Functioneaza toate (eram cu mana pe comenzile de lumini)

- Normal, ca e noua, dar cam prost plasticul, si lipsa de atentie pentru detalii)

- Pfff, de-asta nu ti-o iei tu ca nu are plastic bun.

- Nu, dar la cat costa si cat tam-tam s-a facut te astepti sa nu aiba plastic ce pare reciclat.

Intoarce spatele si pleaca in sictir de parca eu i-o vindeam lui si nu invers. Culmea ca din punct de vedere al bugetului ma incadram in targetul lor si poate daca ma mintea frumos ... cine stie.

Sfat: Sper sa-i loveasca atat de tare nevoile financiare incat sa invete pe calea cea grea ca ei ne vand noua si noi le facem un serviciu si nu invers. In domeniul asta momentan vanzatorii ( incepand cu cei de motoare si terminand cu cei de accesorii) considera ca sunt zei si noi ar trebui sa le multumim ca ne pun la dispozitie spre achizitionare marfa.

 

ps: Am vazut un Arai RX7 Gp la 43 de milioane (1000de euro)cand intrii in hangar pe lateralul stanga la unul din standuri. Asta da afacere

 

Cred ca povestea asta are 3 versiuni: a ta, a reprezentantului Ducati si cea reala.

Eu am fost tratat foarte frumos la Ducati, insa purtam o geaca pe care scrie "Ducati". Iar Panigale este o motocicleta pe care stii ca o vrei, nu trebuie sa te convinga nimeni sa o cumperi. Si daca o vrei si ai banii necesari, o iei indiferent de cum te trateaza reprezentantul Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti fanatic si obsedat nu reprezinta asta o scuza....asa mi s-a acrit de atata pupat in c.ur de marca Ducati...

Si mai lasa-ma si cu 'piata' distrusa de 'cunoscatori', asta suna a fetita posesoare de Ducati care se smiorcaie...

Vorbesti de sus iar pe acolo nu te vei lovi decat de avioane, Ducati inca nu a facut vreunul si nu vad vreo sansa sa intelegi ceea ce ti-am explicat.

 

Cei ce se smiorcaie sunt cei ce n-au pupat vreodata aceasta marca si vorbesc din auzite, cand nu ajungi la struguri incepi sa tipi ca sunt acri ;)

 

In afara de niste Monstere de prin 98 sau 2000 sau 600ss ,n am vazut un 749, un 999, un 1098/1198 etc......

Dar na, eu locuiesc intr-o zona saraca, si poate de aia...vad doar 'japoneze' ascutite...

Modelele pe care le-ai observat sunt alea mai lente, pe restul nici n-ai sa le vezi. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers la standul Ducati.

Admirat, analizat, carcotit despre Panigale cu un prieten.

Uitat la bordul minune si plasticele de pe langa.

Profund dezamagit de calitatea lor chinezeasca. Ii arat amicului si carcotim amandoi ca la cat costa puteau sa acorde mai multa atentie detaliilor ca doar e printre exclusiviste.

Si acum apare purtatorul de geaca de piele cu Ducati scris pe piept, reprezentatn al standului:

-Functioneaza toate (eram cu mana pe comenzile de lumini)

- Normal, ca e noua, dar cam prost plasticul, si lipsa de atentie pentru detalii)

- Pfff, de-asta nu ti-o iei tu ca nu are plastic bun.

- Nu, dar la cat costa si cat tam-tam s-a facut te astepti sa nu aiba plastic ce pare reciclat.

Intoarce spatele si pleaca in sictir de parca eu i-o vindeam lui si nu invers. Culmea ca din punct de vedere al bugetului ma incadram in targetul lor si poate daca ma mintea frumos ... cine stie.

Sfat: Sper sa-i loveasca atat de tare nevoile financiare incat sa invete pe calea cea grea ca ei ne vand noua si noi le facem un serviciu si nu invers. In domeniul asta momentan vanzatorii ( incepand cu cei de motoare si terminand cu cei de accesorii) considera ca sunt zei si noi ar trebui sa le multumim ca ne pun la dispozitie spre achizitionare marfa.

 

ps: Am vazut un Arai RX7 Gp la 43 de milioane (1000de euro)cand intrii in hangar pe lateralul stanga la unul din standuri. Asta da afacere

 

 

Il sustin pe Mihai din toate punctele de vedere! Si mai ales ca om de vanzari ce ma consider ca sunt :) Am sa va spun o povestioara scurta cu care voi argumenta ca se poate si altfel.

Acum multi ani ma plimbam cu un bun amic pe Champs-ĂlysĂŠes. Era prima noastra iesire din frumoasa tarisoara si cascam gura la toate cele(cu pachetel si apa de la supermarche in rucsacel). Aproape de arcul de triumf ne-am oprit in fata vitrinei unui magazin foarte "firmat" admirand costumele, pantofii,butonii, ceasurile de mii de euro. Nici prin gand sa ne treaca sa intram inauntru.Nu aveam ce cauta. probabil am zabovit ceva timp in fata magazinului si am atras atentia unui vanzator care a deschis usa si ne-a poftit inauntru. Am refuzat speriati incercand sa spunem ca ne uitam si noi si ca nu intentionam sa facem nimic rau..vanzatorul (un domn in jur de 45 ani imbracat impecabil) a insistat intr-un mod foarte politicos si de nerefuzat.Teribil de incurcati am intrat in magazin unde domnul cel amabil a inceput sa ne prezinte costumele, ceasurile, butonii etc. Nu intelegeam cum un om cu experienta lui nu isi dadea seama ca noi suntem niste coate goale cu trei firfirici in buzunar.Nemaiputand suporta presiunea i-am spus ca la mijloc trebuie sa fie o confuzie si ca noi nu putem cumpara nici macar o batista de la el din magazin, daramite un costum! Atunci el a zambit si a spus ca nu e nici o confuzie, ca si-a dat seama ca nu avem bani fiind tineri si la inceput de viata dar mai tarziu cand vom avea (poate) afacerile noastre va trebui sa stim de unde sa venim sa cumparam!!!

Revenind la oile (Ducati-urile) noastre, iata ca se poate face si un altfel de comert!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar v-ati jucat la butoanele ceasurilor? Ati pipait costumele? I-ati desconsiderat marfa?

 

Noi abia indrazneam sa respiram :) Si ca sa o desconsideram trebuia mai intai sa o putem "aprecia"..si cum nu aveam un sistem de valori foarte bine "calibrat" intr-ale luxului, ne-am abtinut! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai ales ca om de vanzari ce ma consider ca sunt :) Am sa va spun o povestioara scurta cu care voi argumenta ca se poate si altfel.

 

Povestea ta nu are relevanta in contextul actual.

Iti garantez 100-la suta ca daca te duci pe Giurgiului si te uiti in geam la Ducati vei primi acelasi tratament.

 

Nu cred ca are rost sa comparam un vanzator care nu avea ce sa faca mai bun in acel moment vs. un vanzator de la targul din buricul bucurestilor care e disperat de toti pinguinii care trag de butoanele de la mobra lui de 30 de mii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti de sus iar pe acolo nu te vei lovi decat de avioane, Ducati inca nu a facut vreunul si nu vad vreo sansa sa intelegi ceea ce ti-am explicat.

 

Cei ce se smiorcaie sunt cei ce n-au pupat vreodata aceasta marca si vorbesc din auzite, cand nu ajungi la struguri incepi sa tipi ca sunt acri ;)

 

Vezi........iar vorbeste gura fara tine..

 

Ma bufneste rasu' frate cand iti vad aroganta asta cu care-mi vorbesti despre Ducati... Care struguri acri ma? 900SS ul tau ? Monsterele de 1500 eur de pe bikeshop? vitezanele supra-evaluate ca pret care oricum abia le vezi pe strada de putine ce sunt? (ma refer 999/749 etc)

 

 

Modelele pe care le-ai observat sunt alea mai lente, pe restul nici n-ai sa le vezi. ;)

 

Ai dreptate, nu am sa le vad pt ca ele nu exista...

 

O ardeti ca niste faboys tristi...si mai are unu, crazy devil parca....

 

Macar un fanboy "vero" ,vine cu argumente palpabile,voi nici macar pe alea nu le aveti. O ardeti in copilarisme de 2 lei,cu struguri acri,cu arogante infantile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

O ardeti ca niste faboys tristi...si mai are unu, crazy devil parca....

 

Macar un fanboy "vero" ,vine cu argumente palpabile,voi nici macar pe alea nu le aveti. O ardeti in copilarisme de 2 lei,cu struguri acri,cu arogante infantile...

 

Ce este un faboy/fanboy?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce este un faboy/fanboy?

Fanboy:

An extreme fan or follower of a particular medium or concept, whether it be sports, television, film directors, video games (the most common usage), etc.

 

Known for a complete lack of objectivity in relation to their preferred focus. Usually argue with circular logic that they refuse to acknowledge. Arguments or debates with such are usually futile. Every flaw is spun into semi-virtues and everything else, blown to comedic, complimentary proportions.

 

Known for using the phrase

"Object of affection = Best Ever"

However, while people only really say that as hyperbole, fanboys truly believe it.

 

Troll the internet to spread the gospel.

 

Insult/chastise others for using public forums to express an objective opinion, no matter how constructive or, respectful it may be. (Go ahead and admit that it's a good game/movie/etc. This fact and anything else will be promptly ignored in favor of cherry picking the negative, and beating you over the head with it.

 

Tend to resort to petty annoyance replies when backed against the wall. Usually grammar attacks and non-replies.

"Final Fantasy VII is the best RPG ever!"

"Ocarina of Time is the best game ever!"

"Linux is the best OS ever!"

"Xbox is the best console ever!"

"Dragonball Z is the best show ever!"

 

The sad thing is, fanboys don't realize, that these companies that fuel their passion, don't really give a damn about us. To me, defending a multi-national corporation like their your own family, is ridiculous. These organizations don't come to your house and help you when you're sick, they don't help you move, or drive you to the airport. They don't support you in any way. It's a business, not a friendship. As soon as you can no longer buy their product, you disappear to them.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...