Sari la conținut

Bisnitarul de la Ducati


ccalugaru_mihai
 Share

Postări Recomandate

Fanboy:

An extreme fan or follower of a particular medium or concept, whether it be sports, television, film directors, video games (the most common usage), etc.

 

Known for a complete lack of objectivity in relation to their preferred focus. Usually argue with circular logic that they refuse to acknowledge. Arguments or debates with such are usually futile. Every flaw is spun into semi-virtues and everything else, blown to comedic, complimentary proportions.

 

Known for using the phrase

"Object of affection = Best Ever"

However, while people only really say that as hyperbole, fanboys truly believe it.

 

Troll the internet to spread the gospel.

 

Insult/chastise others for using public forums to express an objective opinion, no matter how constructive or, respectful it may be. (Go ahead and admit that it's a good game/movie/etc. This fact and anything else will be promptly ignored in favor of cherry picking the negative, and beating you over the head with it.

 

Tend to resort to petty annoyance replies when backed against the wall. Usually grammar attacks and non-replies.

"Final Fantasy VII is the best RPG ever!"

"Ocarina of Time is the best game ever!"

"Linux is the best OS ever!"

"Xbox is the best console ever!"

"Dragonball Z is the best show ever!"

 

The sad thing is, fanboys don't realize, that these companies that fuel their passion, don't really give a damn about us. To me, defending a multi-national corporation like their your own family, is ridiculous. These organizations don't come to your house and help you when you're sick, they don't help you move, or drive you to the airport. They don't support you in any way. It's a business, not a friendship. As soon as you can no longer buy their product, you disappear to them.

Gogule,pe romaneste se poate?Si daca da,mai scurt! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ce ii tot dati inainte cu vanzatorul si "potentialul client" ?

Nu este vorba de asta. Chiar nu puteti citi printre cuvinte ?

 

Daca un "potential client" incepe sa isi bata joc pe fata de munca ta, produsele tale si de tine ca persoana, cea mai buna atitudine este sa intorci spatele si sa pleci. Si iti trebuie nervi tari ca sa faci numai atat. Cum pana mea sa te apuci sa il iei cu usurelul sa il convertesti ? Sunteti dilii ?

 

Un vanzator trebuie sa isi respecte clientii. Asta e o regula.

Daca un client nu iti provoaca pagube materiale cu rea intentie se aplica regula de mai sus. Asta e o alta regula.

Mai tineti minte topicul cu cei 100 de mecanici si o petarda de motocicleta?

Stiti de ce nu l-am dat afara in suturi pe celebrul Valentin? Fiindca imi respect clientii chiar daca ei isi bat joc de munca mea. Iar celebrul Valentin a facut-o din plin. Chiar si asa plin de spume cum eram i-am zambit si apoi am incercat sa scap de el politicos in repetate randuri.

Un client incomod de care scap politicos si il fac sa plece multumit imi poate aduce un client normal la cap.

Daca il dau afara ori ii intorc spatele castig doar satisfactie. Ori eu vreau sa castig bani nu satisfactie. Daca vreau satsifactie ma duc la curve.

 

Si ca sa ne lamurim mie imi plac toate marcile exclusiviste. Ducati, Harley, Triumph, Moto Guzzi, etc. Mai putin BMW. Dar aroganta mai mare decat la posesorii de asemenea marci cu greu intalnesi prin alte parti.Dar e treaba lor.

Se pare ca nici vanzatorii nu sunt departe si asta este inadmisibil.

Cum as fi reactionat eu in situatia vanzatorului.

L-as fi intrebat pe carcotas daca are motocicleta si daca el a modificat ceva la ea. Apoi i-as fi spus ca ca plasticele alea sunt dotarea standard si nu are rost sa puna niste plastice scumpe din moment ce oricum oamenii le schimba fiindca exista pe piata butoane si plastice mult mai frumoase pentru modelul respectv. Apoi l-as fi intrebat daca el prefera sa cumpere o motocicleta perfecta la care sa nu fie nevoie sa schimbe nimic si astfel sa se lipseasca de o mare placere de a personaliza motocicleta dupa sufletul lui.

 

 

Nu cred ca are rost sa comparam un vanzator care nu avea ce sa faca mai bun in acel moment vs. un vanzator de la targul din buricul bucurestilor care e disperat de toti pinguinii care trag de butoanele de la mobra lui de 30 de mii.

 

Ba are rost sa comparam pentru a imbunatati.

Vanzatorul ala nu stia unde va merge? Asa e la saloane si targuri frate. Nici mie nu imi place si nu cred ca exista vanzator care sa fie inebunit dupa asemenea evenimente.

 

Dar daca te prezinti la un asemenea eveniment iti asumi riscul. Lume multa, neatenta, grabita, curioasa. E normal sa se intample si evenimente neplacute. Daca nu iti permiti marfa de sacrificiu mai bine nu mai participi.

Dar la noi firmele chiar si in faliment tot participa.

Si nu participa ca sa isi faca reclama cum ar fi normal. Nici macar ca sa mai vanda un produs, doua. Nu. Ei participa doar ca sa moara dusmanii lor.

Si apoi se plang ca si-au zgariat mobra de jmii de euroi. Pai la valoarea lor nu isi permit sa o repare? Sa schimbe un buton?

 

Poate ca initiatorul topiculul nu are bani sa o cumpere, poate ca nici unul dintre noi nu avem bani sa cumparam jucaria aia. Dar daca se purtau frumos cu el acesta ar fi povestit frumos despre mobra aia. Poate ar fi omis in povestile lui partea cu plasticele mai ales daca vanzatorul il convingea ca pot fi schimbate cu ce ii place lui.

Omul ar fi facut reclama acelui model fiindca asta e scopul unui salon. Ori vanzatorul ala daca a consderat ca nu poate face o vanzare s-a purtat cu.poponeata la propiru uitand ca este la un salon nu la piata.

Ne plangem ca in Romania totul merge prost dar uitam doua mari reguli.

1. Clientul nostru, stapanul nostru.

2. Reclama este sufletul comertului.

 

In schimb noi ne purtam toti ca niste milionari inganfati si apoi ne vaitam ca babele ca nu ne merg afacerile.

 

Pace voua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un vanzator trebuie sa isi respecte clientii. Asta e o regula.

Daca un client nu iti provoaca pagube materiale cu rea intentie se aplica regula de mai sus. Asta e o alta regula.

Mai tineti minte topicul cu cei 100 de mecanici si o petarda de motocicleta?

Stiti de ce nu l-am dat afara in suturi pe celebrul Valentin? Fiindca imi respect clientii chiar daca ei isi bat joc de munca mea. Iar celebrul Valentin a facut-o din plin. Chiar si asa plin de spume cum eram i-am zambit si apoi am incercat sa scap de el politicos in repetate randuri.

Un client incomod de care scap politicos si il fac sa plece multumit imi poate aduce un client normal la cap.

Daca il dau afara ori ii intorc spatele castig doar satisfactie. Ori eu vreau sa castig bani nu satisfactie. Daca vreau satsifactie ma duc la curve.

 

Si ca sa ne lamurim mie imi plac toate marcile exclusiviste. Ducati, Harley, Triumph, Moto Guzzi, etc. Mai putin BMW. Dar aroganta mai mare decat la posesorii de asemenea marci cu greu intalnesi prin alte parti.Dar e treaba lor.

Se pare ca nici vanzatorii nu sunt departe si asta este inadmisibil.

Cum as fi reactionat eu in situatia vanzatorului.

L-as fi intrebat pe carcotas daca are motocicleta si daca el a modificat ceva la ea. Apoi i-as fi spus ca ca plasticele alea sunt dotarea standard si nu are rost sa puna niste plastice scumpe din moment ce oricum oamenii le schimba fiindca exista pe piata butoane si plastice mult mai frumoase pentru modelul respectv. Apoi l-as fi intrebat daca el prefera sa cumpere o motocicleta perfecta la care sa nu fie nevoie sa schimbe nimic si astfel sa se lipseasca de o mare placere de a personaliza motocicleta dupa sufletul lui.

 

 

 

 

Ba are rost sa comparam pentru a imbunatati.

Vanzatorul ala nu stia unde va merge? Asa e la saloane si targuri frate. Nici mie nu imi place si nu cred ca exista vanzator care sa fie inebunit dupa asemenea evenimente.

 

Dar daca te prezinti la un asemenea eveniment iti asumi riscul. Lume multa, neatenta, grabita, curioasa. E normal sa se intample si evenimente neplacute. Daca nu iti permiti marfa de sacrificiu mai bine nu mai participi.

Dar la noi firmele chiar si in faliment tot participa.

Si nu participa ca sa isi faca reclama cum ar fi normal. Nici macar ca sa mai vanda un produs, doua. Nu. Ei participa doar ca sa moara dusmanii lor.

Si apoi se plang ca si-au zgariat mobra de jmii de euroi. Pai la valoarea lor nu isi permit sa o repare? Sa schimbe un buton?

 

Poate ca initiatorul topiculul nu are bani sa o cumpere, poate ca nici unul dintre noi nu avem bani sa cumparam jucaria aia. Dar daca se purtau frumos cu el acesta ar fi povestit frumos despre mobra aia. Poate ar fi omis in povestile lui partea cu plasticele mai ales daca vanzatorul il convingea ca pot fi schimbate cu ce ii place lui.

Omul ar fi facut reclama acelui model fiindca asta e scopul unui salon. Ori vanzatorul ala daca a consderat ca nu poate face o vanzare s-a purtat cu.poponeata la propiru uitand ca este la un salon nu la piata.

Ne plangem ca in Romania totul merge prost dar uitam doua mari reguli.

1. Clientul nostru, stapanul nostru.

2. Reclama este sufletul comertului.

 

In schimb noi ne purtam toti ca niste milionari inganfati si apoi ne vaitam ca babele ca nu ne merg afacerile.

 

Pace voua!

in sfarsit un domn care stie sa faca comert!eu sincer imi cautam cauciucuri dar nu mi-a placut de nici unul care le vindea!am avut doua intrebari pt fiecare si nimeni nu m-a lamurit!

nu +1 ci +1000000

esti tare!

Editat de crbl69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi........iar vorbeste gura fara tine..

 

Ma bufneste rasu' frate cand iti vad aroganta asta cu care-mi vorbesti despre Ducati... Care struguri acri ma? 900SS ul tau ? Monsterele de 1500 eur de pe bikeshop? vitezanele supra-evaluate ca pret care oricum abia le vezi pe strada de putine ce sunt? (ma refer 999/749 etc)

 

Iuzere.. afla ca Romania cumpara intr-o proportie covarsitoare bunuri SH care demult sunt expirate in alte tari. Am vazut prea putine motociclete/masini importate in Romania si care functioneaza in parametrii producatorului. Acesta este motivul pentru care exemplele tale costa 1500-2000E, pentru ca au nevoie de o tura in service dupa cuparare si alti bani investiti. Daca pentru tine o motocicleta e in mintile ei doar in cazul in care are o vopsea de calitate si trage, inseamna ca ai o problema in a aprecia bunurile, in niciun caz aceste aspecte nu reflecta cunostintele tale.

Cine spune ca sunt supra evaluate??? Buzunarul sau mentalitatea? Daca vrei sa vorbim de diferente dintre preturi uite-te la un CBR600rr, YZFR600 si la un 848, fa cateva diferente intre ele si vei afla daca dif de pret reflecta calitatea, iar calitatea afla ca se plateste si nu se primeste moca.

 

O ardeti ca niste faboys tristi...

 

Macar un fanboy "vero" ,vine cu argumente palpabile,voi nici macar pe alea nu le aveti. O ardeti in copilarisme de 2 lei,cu struguri acri,cu arogante infantile...

Fanboy:

Known for using the phrase

"Object of affection = Best Ever"

However, while people only really say that as hyperbole, fanboys truly believe it.

 

Insult/chastise others for using public forums to express an objective opinion, no matter how constructive or, respectful it may be. (Go ahead and admit that it's a good game/movie/etc. This fact and anything else will be promptly ignored in favor of cherry picking the negative, and beating you over the head with it.

The sad thing is, fanboys don't realize, that these companies that fuel their passion, don't really give a damn about us.

 

These organizations don't come to your house and help you when you're sick, they don't help you move, or drive you to the airport. They don't support you in any way. It's a business, not a friendship. As soon as you can no longer buy their product, you disappear to them.

 

@ Adrian B

N-am spus niciodata ca Ducati este "Best ever" , imi place si ma bucur de aceasta marca pana cand vor fi depasiti

Te-am respectat si ti-am raspuns suficient de concis si la obiect, daca nu-ti convin argumentele mele e problema ta si nu te apuca sa ma jignesti ca nu ne-am inchis la arici vreodata.

Mentalitatea face diferenta, iar intre noi 2 tu esti cel ce nu doreste ca cei din jur sa aduca argumente impotriva principiilor tale.

 

Pe tine te cheama Adrian, Pzkf este alta persoana iar Crazy devil asisderea, daca eu pot face diferenta intre voi si tu nu o poti sesiza, prbl. e la tine. Eu sunt ZaiR si nu ma baga cu altii in aceeasi oala, pentru ca in afara unei marci pe care o posedam, nu ma aseman cu niciunu. Faptul ca ti-am explicat de ce unii de aici au un comportament deviant fata de cei din jur, asta nu ma face sa joc in aceeasi hora.

 

Daca vrei sa mai conversam vreodata foloseste-ti un alt ton si alte cuvinte.. alfel abtine-te!!

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schimb noi ne purtam toti ca niste milionari inganfati si apoi ne vaitam ca babele ca nu ne merg afacerile.

Majoritatea clientilor daca sunt intorsi cu capul in jos nu va cadea nimic de pe ei si de fiecare data iti vor aduce nemultumiri inventate pe loc.

Afacerile neproductive sunt acelea conduse de oameni fara caracter si educatie care din lipsa culturii ajung sa se plafoneze alaturi de babele de la biserica. Crezi ca nu sunt vanzatori care pupa icoane saptamanal, ca sa le dea cineva un ajutor la vanzarea unei mobre in luna urmatoare??! Parerea mea e ca sunt deja intr-o proportie covarsitoare.

 

Dar si biserica e un biznis

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iuzere.. afla ca Romania cumpara intr-o proportie covarsitoare bunuri SH care demult sunt expirate in alte tari. Am vazut prea putine motociclete/masini importate in Romania si care functioneaza in parametrii producatorului. Acesta este motivul pentru care exemplele tale costa 1500-2000E, pentru ca au nevoie de o tura in service dupa cuparare si alti bani investiti. Daca pentru tine o motocicleta e in mintile ei doar in cazul in care are o vopsea de calitate si trage, inseamna ca ai o problema in a aprecia bunurile, in niciun caz aceste aspecte nu reflecta cunostintele tale.

Cine spune ca sunt supra evaluate??? Buzunarul sau mentalitatea? Daca vrei sa vorbim de diferente dintre preturi uite-te la un CBR600rr, YZFR600 si la un 848, fa cateva diferente intre ele si vei afla daca dif de pret reflecta calitatea, iar calitatea afla ca se plateste si nu se primeste moca.

 

Bai pu.lica, pana una alta, ti-am vorbit frumos, daca tu vrei sa te adresezi ca un fanboy mucos indoctrinat, zi asa, ca sa nu-mi pierd vremea sa-ti raspund la aberatiile tale.

 

Nu ma lua cu explicatii legate de piata romaneasca si cu din astea doar ca sa justifici ceva ce nu avea legatura cu subiectul. In primul rand nu sunt exemplele 'mele', sunt un fapt REAL, uita-te in jur.

 

Vreau sa-mi spui unde am spus eu ca o motocicleta e in mintile ei daca are vopsea de calitate si daca 'trage'? De ce esti un idiot si afirmi / explici niste chestii care nici nu le-am gandit si nici nu le-am rostit? Ce stii tu despre cunostintele mele,sau despre mine?

 

Cu siguranta daca tu vrei sa dai dublu pe un Ducati din 99 fata de o japoneza sau alta mobre,cu performante similare,si apoi sa justifici diferenta dubla de bani cu 'pedigree' si 'marca de renume' si 'brand' si alte sh.ituri din astea de marketing imbibate in fanboy-ism, asta e problema ta.

 

Pentru un fanboy Ducati , n-o sa fie niciodata 3000 euro 'prea mult pt un monster din... 97 sa zicem ( de 600cc). Cine o sa-l contrazica, o sa-i spuna ca e prea sarac sa dea banii astia pe acel motor. E doar un exemplu.

 

Diferentele intre cele 3 modele enumerate de tine stau in cu totul alte aspecte. in primul rand sunt diferite ca stil,motorizare, etc... Ma mir ca nu ai comparat un V-max cu un 848...

 

 

 

 

 

@ Adrian B

N-am spus niciodata ca Ducati este "Best ever" , imi place si ma bucur de aceasta marca pana cand vor fi depasiti

Te-am respectat si ti-am raspuns suficient de concis si la obiect, daca nu-ti convin argumentele mele e problema ta si nu te apuca sa ma jignesti ca nu ne-am inchis la arici vreodata.

Mentalitatea face diferenta, iar intre noi 2 tu esti cel ce nu doreste ca cei din jur sa aduca argumente impotriva principiilor tale.

 

Pe tine te cheama Adrian, Pzkf este alta persoana iar Crazy devil asisderea, daca eu pot face diferenta intre voi si tu nu o poti sesiza, prbl. e la tine. Eu sunt ZaiR si nu ma baga cu altii in aceeasi oala, pentru ca in afara unei marci pe care o posedam, nu ma aseman cu niciunu. Faptul ca ti-am explicat de ce unii de aici au un comportament deviant fata de cei din jur, asta nu ma face sa joc in aceeasi hora.

 

Daca vrei sa mai conversam vreodata foloseste-ti un alt ton si alte cuvinte.. alfel abtine-te!!

 

Nu stiam ca apelativul 'luzere' denota respect...daca da, inseamna ca nu vreau genu' asta de respect...

 

Nu era necesar sa-mi explici ce e cu alti posesori,ca pot deduce si singur. Uneori mai functioneaza si mintea mea,nu am nevoie de ajutor in aspecte din astea atat de evidente...

 

Cat despre ton si apelative, e valabil si viceversa....ce semeni,aia culegi...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

Ma copii! Fara violenta!

Luati exemplu de la Becali: "M-am certat Âşi cu Mitică Dragomir, dar fără jigniri. El m-a făcut oligofren, eu l-am făcut zdreanță, dar nu ne-am insultat!" :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zair pot sa te intreb ceva?

daca te duci la un magazin sa iei o paine si ti-o da ala in scarba a doua oara te mai duci?iti zic eu ca nu si mai bine preferi sa mai mergi 2 min la magazinul de langa!nu e vb daca are sau nu bani un potential client tu ca vanzator nu tre sa faci diferenta intre clientii care iti intra in magazin,bogat sau sarac,binenteles daca te respecti tu ca om!banii nu fac caracterul omului!

din cate citesc se pare ca tu te orientezi,daca are bani vb frumos daca pare 'nemenea' la buzunar gata se termina cu bunavointa!

Editat de crbl69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, ati ajuns sa comparati Ducati cu painea si toalele? Daca tot pomeniti lozinci din vanzari, cum ar fi "clientul nostru, stapanul nostru", atunci o spun si eu pe aia cu "ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii". E tot din vanzari, nu? Daca te duci la Ducati cu carcoteli, e clar ca nu vrei unul, asa ca nu vad de ce si-ar pierde vanzatorul timpul cu tine? Sa te convinga ca ce? Lasati cartile de marketing si tehnici de vanzari pt ca nu sunt general valabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vad problema in felul urmator : cine e interesat de un panigale nu se duce la salon "sa o simta" , sau sa vada ce plastice are pe ea. o comanda direct la dealer si gata. nu poti spune ca vrei un panigale sau un 1000RR ... nu ai cum. in aceste conditii vanzatorul a facut ceea ce trebuia.

 

vreti sa-mi spuneti ca vi se pare normal sa se urce oricine pe motor si sa traga de manete, pe un motor de 20k + ?

poate multi dintre voi habar n-au de ce se tin masinile incuiate la saloane , sau cum e sa te trezesti cu saua taiata doar pentru ca motorul tau arata "bine" sau cu dungi pe capota de la capsele unor handicapati care vroaiu sa isi faca poza cu o masina "aratoasa"

 

sa concluzionam : vrei un model aparte cand apare il iei nu stai sa o freci pe plastice si sa zici , beah , imi permit dar nu imi plac plasticele .

 

@dan : daaaaa ... dar e plastic cu miros de italia , d'ala scumpu' :bounce: tricolore care este mama lui de plastic :friends:

Editat de GeorgeB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e scump ca e reciclat.

 

Pai cum ar fi sa te duci in reprezentanta la Ferrari si sa iti faci intrarea cam asa: "Buna ziua, astea sunt masini d-alea care ard pe autostrada?". Ii mai intereseaza pe aia ca ai tu bani de Enzo? Oricum nu il iei daca nu esti deja client.

Editat de Daan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si prosti din astia care comanda un motor fara sa urce pe el,sau fara sa faca nu test drive? ghidandu-se doar dupa 'hype' ul creat de reclame si de mass-media?

da io ! dar fara partea de hype si reclama ca nu exista in cazul meu :grinbandit:

 

 

LE: daca 1000vtr uri sunt cateva sute ... ghici cate 1198 uri sunt inmatriculate in romania , sau cate 1098 uri ca sa fie mai usor .

Editat de GeorgeB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si prosti din astia care comanda un motor fara sa urce pe el,sau fara sa faca nu test drive? ghidandu-se doar dupa 'hype' ul creat de reclame si de mass-media?

 

Eeee, eu mi-am luat asa 749.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da io ! dar fara partea de hype si reclama ca nu exista in cazul meu :grinbandit:

 

 

LE: daca 1000vtr uri sunt cateva sute ... ghici cate 1198 uri sunt inmatriculate in romania , sau cate 1098 uri ca sa fie mai usor .

 

O spui de parca e un lucru de care poti /trebuie sa fii mandru. Eu personal nu o sa cumpar vreodata o mobra, indiferent cat imi place din poze/review, fara sa o testez (sau sa urc pe ea macar). Asta doar daca nu castig la loto,sau daca ma dau banii afar,a incat sa o vand daca nu mi place,ca si cum as vinde o oglinda de mobra...

 

 

LE: ai incercat tu ceva cu afirmatia asta, dar nu ti-a iesit. Pt CURiozitatea ta, nu cred ca sunt macar 50 de vtr-uri in Romania, de sute nici nu poate fi vorba.

Dar ai deschis si tu gura, ca sa te afli in treaba si sa pari ca ai o opinie, indiferent ca fabulezi...

 

si alt LE: 1198/1098 sunt putine pt ca-s foarte scumpe (1 la mana), si majoritatea,care prefera 'vitezane', se duc spre japoneze (2 la mana), pt ca V2-uri nu sunt asa indragite la noi precum ascutitoarele 4L..

 

Ai putea sa te intrebi si cate SP1/SP2 uri sunt la noi,sau aia nu e mobra pt tine,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce usor se ofusca unii :friends:

 

draga colega, uita-te un pic ce zice politia romana referitor la inmatricularile din romania la finele lui 2011 : http://www.drpciv.ro/info-portal/downloadFile.do?menu=stats&lang=ro&id=774

 

acolo vei gasi rapsunsul. iar daca tu crezi ca toti sunt ca tine , te inseli amarnic, azi toti eram pe acelasi motor , in aceasi masina si mancam aceasi mancare , if you get my drift !

 

imi place cum folosesti cuvinte mari precum CURiozitate, ai putea folosi si bold data viitoare ;) sau italics ... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...