Sari la conținut

Ulei


Postări Recomandate

Salut, vreau sa schimb uleiul la mobra si dupa am studiat problema din punct de vedere mecanic (unde se afla lucrurile si ce scule am nevoie sa ajung acolo), cu manualul de service in fata, am ajuns la un mic impas si aici ma simt nevoit sa cer cateva sfaturi. Pe piata exista o sumedenie de branduri care produc filtre si uleiuri care,zic ei ar fii ideale pentru ce am eu nevoie, problema e ca nu stiu ce sa aleg, care e mai bun, de care sa ma feresc cu orice pret samd.

 

Voi ce folositi si care credeti ca e varianta optima?

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o gramada de raspunsuri in alte topicuri pe tema asta, concluzia e simpla: nu conteaza asa mult marca! VASCOZITATEA si acel STANDARD API (SF, SL, etc). Ca e motul, ca e castrol, etc .. conteaza mai putin! Acum, depinde si de banii pe care ii ai ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu doar ca Motul este scump si este scump degeaba. In rest, habar n-am. Cu Putoline am avut o experienta buna - manualul zice sa schimb uleiul la 12.000 km iar eu l-asm schimbat la 8.000 si arata bine. Data urmatoare il schimb la 10.000.

 

Asta e uleiul: http://89.206.185.119/images/ebay/dt/put_sp4-techno-4L.jpg

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in scurt timp topicul o sa fie blocat pt. ca e un subiect care genereaza invariabil certuri plus ca s-a discutat si rasdiscutat.

motivul e simplu. unul zice ca marca A e buna si B e proasta. cum a tras concluzia asta? a mers n km cu A si apoi a schimbat pe B si s-a stricat motoru', deci cu certitudine e de vina uleiul. riight.

ca sa tragi concluzii cu certitudine trebuie sa ai pareri similare si independente de la un numar suficient mare de oameni si asa ceva e cam greu de gasit.

sfatul meu e sa pui orice ulei ai chef si sa-l schimbi la timp.

si mai gindeste-te ca uzura motorului nu se masoara in km ci in ture de motor. un km poti sa-l faci intr-a sasea sau intr-a-ntiia, doar ca in cel de-al doilea caz motorul face de doua ori mai multe ture. nr de km pe care-i da manualul e o estimare bazata pe utilizare normala a motorului. dar daca cam mergi pe redline de felul tau... intelegi tu.

mai umbla o vorba ca pt. motoarele cu ambreiaj umed (adica cele mai multe) de productie ceva mai veche ar fi recomandat ulei semi-sintetic dar pina acum n-am gasit vreo sursa credibila care sa confirme asta.

 

PS: cu certitudine pot sa-ti zic doar ca zgomotul mecanic al motorului e mai mic cu ulei mai viscos

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu doar ca Motul este scump si este scump degeaba. In rest, habar n-am. Cu Putoline am avut o experienta buna - manualul zice sa schimb uleiul la 12.000 km iar eu l-asm schimbat la 8.000 si arata bine. Data urmatoare il schimb la 10.000.

 

Asta e uleiul: http://89.206.185.119/images/ebay/dt/put_sp4-techno-4L.jpg

 

Numai bine!

 

Asta este o idee fixa de-a ta, Motul 5100 este fix la acelasi pret cu Putoline din linkul tau. Ambele semisintetice, 10W40 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima dată am folosit Bunica. Și-a făcut treaba, recomand !

te rog sa nu mai vorbesti prostii si sa nu mai dezinformezi lumea!

Unisol e net superior.

 

hai cu close topic.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice ulei pentru motociclete in 4 timpi cu vascozitatea care o spune producatorul motocicletei, facut schimbul la timp.

 

Daca vrei cercetare apuca-te de tribologie chimie si fizica.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mr pentru raspunsuri,

 

Nu ma asteptam ca subiectul asta sa fie asa polarizant.

 

Desi sunt destule topicuri despre ulei, ce am gasit pe forum faceau referire la motoare mai "sportive" si care sunt ceva mai alergate si nu stiuam daca anumite branduri se preteaza mai bine anumitor tipuri de mobre.

 

Oricum concluzia generala este ca orice ulei asi alege, cat timp nu e scur din tomberoanele de la McDonald's cu o aroma imbietoare de cartofi prajiti, o sa fie OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...