Sari la conținut

Intrebare vis a vis de lantul de distributie .


Postări Recomandate

Ieri am scos intinzatorul de lant " acel dispozitiv pe blocul motor " - si in timp ce rasuceam acel surub din interiorul lui ca sa-l armez, ma gandeam de unde pot afla eu cat de mult se duce inapoi in interior, si cat de uzat este lantul prin intermendiul lui.

 

Intelegeti nelamurirea ??:))

 

Mai pe scurt : Care sunt simptomele unui lant uzat si de unde as putea sa-mi dau seama cat de intins e , fara sa desfac motorul ?

 

MERSI FRUMOS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am scos intinzatorul de lant " acel dispozitiv pe blocul motor " - si in timp ce rasuceam acel surub din interiorul lui ca sa-l armez, ma gandeam de unde pot afla eu cat de mult se duce inapoi in interior, si cat de uzat este lantul prin intermendiul lui.

 

Intelegeti nelamurirea ??:))

 

Mai pe scurt : Care sunt simptomele unui lant uzat si de unde as putea sa-mi dau seama cat de intins e , fara sa desfac motorul ?

 

MERSI FRUMOS.

Pai primul simptom este tzacanit care apare. Lanut se intinde, iar intinzatorul isi pierde din fermitate si astfel lantul atinge pe interior blocul motor (nush cum anume ii zice la partea aia). La inceput se aude doar la rece, pe urma incepe sa se auda mai tot timpul.

 

Si eu mi-am schimbat acel dispozitiv, numit intinzator, in speranta sa scap de tzacanit (deh, are 70k+ motorul), dar nu a ajutat, asa ca la anul ii voi schimba lantul cu totul.

 

Doar dupa intinzator nu cred ca poti sa iti dai seama. Eu avand un intinzator nou, ca si comparatie, pot sa zic ca arcul la cel vechi era mult mai slab, dar cantitativ cat de uzat este nu pot sa zic.

 

Oricum ca sa vezi uzura nu trebuie sa desfaci tot motorul ci doar sa scoti chiuloasa, ceea ce la un monocilindru nu este tocmai complicat, totusi trebuie sa stii ca dupa asta trebuie sa ii schimbi garntiura de chiulasa sau sa pui gel de ala special, rezistent la temperatura, iar suruburile de la chiuloasa e bine sa fie stranse cu cheie dinamometrica.

 

Si inca ceva, tzacanitul nu e neaparat sa fie de la lant, poate sa fie si din alte motive, dar aici e bine sa intervina un mecanic ca e posibil eu sa fi zis deja cateva prostii, dar fara prostii nu starnesti interesul alor mai priceputi sa raspunda, din pacate :D :P

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi tzacane lantul de distributie si o sa-l duc la un service sa vad ce se poate face.Daca trebuie neaparat,il voi schimba cu totul,insa as prefera sezonul astta doar sa il intind daca se poate.Sau nu stiu,ca am citit pe net ca e destul de grav daca se rupe lantul,poti sa arunci motorul dupa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi tzacane lantul de distributie si o sa-l duc la un service sa vad ce se poate face.Daca trebuie neaparat,il voi schimba cu totul,insa as prefera sezonul astta doar sa il intind daca se poate.Sau nu stiu,ca am citit pe net ca e destul de grav daca se rupe lantul,poti sa arunci motorul dupa aia.

nu il arunci, il dai la fier vechi mai recuperezi ceva dupa.

 

Ieri am scos intinzatorul de lant " acel dispozitiv pe blocul motor " - si in timp ce rasuceam acel surub din interiorul lui ca sa-l armez, ma gandeam de unde pot afla eu cat de mult se duce inapoi in interior, si cat de uzat este lantul prin intermendiul lui.

 

Intelegeti nelamurirea ??:))

 

Mai pe scurt : Care sunt simptomele unui lant uzat si de unde as putea sa-mi dau seama cat de intins e , fara sa desfac motorul ?

 

MERSI FRUMOS.

nu desfaci motorul ci doar capacul de chiulasa. te uiti in manualul de service vezi care este uzura maxima admisa dupa care iei o decizie ( de regula este aia lasa ca la anul il schimb)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti se rupe lantul... ai mare chanse sa indoi mai multe supape.

daca intinzatorul e la capt inseamna ca.... si viata lantului e la capt dar... se poate suda un surub la intinzatorul sa impinga mai mult... dar... ce garanzie ai? un lant de sitributie cu manopera si tot p sa te coste in jur de 200E ia in considerare si posibilitatea de aa achisiziona un motor second cu acelas pret

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te si pe topicul asta http://www.motocicli...ul-posesorilor/ , chiar daca sunt 240 de pagini, gasesti foarte multe informatii si cativa meseriasi care te pot lamuri.

E mai ieftin sa citesti, decat sa faci o prostie din necunoastere si sa bulesti ceva la motor.

Succes la mestereala!

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti se rupe lantul... ai mare chanse sa indoi mai multe supape.

daca intinzatorul e la capt inseamna ca.... si viata lantului e la capt dar... se poate suda un surub la intinzatorul sa impinga mai mult... dar... ce garanzie ai? un lant de sitributie cu manopera si tot p sa te coste in jur de 200E ia in considerare si posibilitatea de aa achisiziona un motor second cu acelas pret

 

adca TIGANII GEN ASTEA,NU?

 

Mecanica230320124.jpg

Mecanica230320125.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire deocamdata nu bate si nu zornaie nimic.

 

Din replay'uri am intels ca nu am cum sa-mi dau seama de uzura lantului prin intermediul intinzatorului. pt ca nu am de unde sa stiu cat se rasuceste in interior.

 

Multumesc mult baieti pentru raspunsuri. Cum aud ceva si ii fac verificarea , si daca e cazul o sa-l schimb. Nu ma joc cu distributia.

 

Acum ca sa nu deschid un alt topic, as vrea sa intreb daca rulmentul de la pinionul de atac si cel de la schimbator se extrag in exterior sau trebuie desfacut pe interior? ... Mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...