Sari la conținut

Tuning De Scutere


Bob
 Share

Postări Recomandate

maine imi soseste un Piaggio Typhoon de 125cc cu nici mai mult nici mai putin de 13.8 caluti putere. Este in 2 timpi...exact modelul care-l au politistii prin Bucuresti.

Am inteles ca este cam cel mai nervos de la Piaggio. De la stop face orice scuter...chiar si pe alea de 200.

Prinde cam 130 km/h destul de fortat...asta fara sa umblii deloc la el. Probabil fara sita la carburator...alt esapament se duce si mai sus. Cauciucuri groase (90 mm) pentru Bucuresti...ce sa mai, abia astept sa ma urc pe el. Aveam de ales intre el, DNA de 50, Zip de 125 in 4 timpi si Gilera Ice de 50.

Nu arata el foarte bine pe dinafara dar e un mic monstru pe dinauntru...

Care stiti firme care importa piese tuning pentru scuter (Polini, Malossi, Hebo) sa zica ceva. Am gasit o groaza pe net dar majoritatea sunt in Anglia unde costa foarte mult, si nici nu am carte de credit.

multzam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

sal fratilor ..as avea nevoie de un mic ajutor..din partea voastra. Am un Piaggio NRG MC3 cu racire aer , pe ceas imi arata vitexa maxima 120 dar nu am mers niciodata mai mult de 83 km/h cu el , am scos un limitator de la motor ca un fel de inel de plastic iar toba a avut un fel de teava care la capat era tocita , am taiato si pe aceea , am luat de nou scuteru asa ca ii un motor bun dar eu sunt a speed maniac , de 3 ani de cand ma plimb pe scutere numai 2 cazaturi am tras si prin oras numai cu 70 - 80 ma duk...asa ca daimi ceva sfaturi cum sa fac sa mearga mai rapid , m-as multumi cu 120 (minim)...astept raspuns

 

bmw330gti@yahoo.co.uk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

daca vrei 120 minim, lasa wc-ul ala cu 2 roti shi ia-ti un motor! :angry: +stabilitate mai mare! SAU!! poti sa-l arunci din avion ca prinde mai mult! (just kidding) :) :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa scoti dintr-un scuter de 50 cmc 120 de km/h te-ar costa o mica avere....lasa-l asa sau ia-ti ceva mai mare direct..:)....si eu am un mbk nitro ( identic yamaha aerox) care tot 85 km/h fuge.....nu prea vad rostu la mai mult in oras , parerea asta vine de la unu care a avut 150 cp sub poponeata pe 180 kg de motoreta si care nu a cazut niciodata in 7 ani de mers :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica astia care nu cad sint de cacatao, ca de fapt nu testeaza limitele motocicletei...interesanta opinie ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesanta opinie...hai sa facem un concurs: care cade de cele mai multe ori intr-o zi are un premiu surpriza de la mine. ce ziceti? si ii punem si coronitza de "cel mai adevarat motociclist" :D

 

 

revenind...sper sa nu cad NICIODATA!!!

sau daca se intampla...sa fie pe moale :P si nu atunci cand imping la limita motoru ca nu cred ca o sa fie tocmai bine pentru oasele mele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

salut...imi surade si mie ideea tuningului la scutere...suntetzi destui care ne datzi sfaturi din alea gen "vrei mai multa putere treci la motor.." intradevar...ar fi si asta o solutzie...dar nu am mai avea scutere...si ar mai fi o problema...varsta...trebe 18 ani la motoare...la scuter modificat...nu cred ca ai probeleme cu politzia...nu cred ca se uita vreunu din ei la motor...A1 sa ai... si in certificat sa fie de max 125...in fine...ce ma intereseaza si pe mine si asa fi recunoscator celui care ma poate ajuta...un kit pt speedfight xt 100cc sau orice alte piese pt imbunatatzit performantzele...pretzul si locul bineintzeles de unde se pot procura! multzumesc anticipat! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 month later...

ma intreb si eu ce i-as putea face scuterului meu (peugeot speedfight 1) sa aiba acceleratie mai grozava? ca top speed, cel mai mult mi-a aratat vitezometrul 100 km/h, dar nu cred ca mi-a aratat bine. dar as vrea sa-i fac ceva sa aiba demaraj mai bun sa se poata face si wheelie cu el. am incercat sa ma ridic pe o roata cu el si chiar mi-a reusit, dar numai daca stau cu picioarele pe suporurile pt pasager si ma ridic in picioare... dar nu am reusit sa-l mentin mult. scuterul este din 2000, 49cc (cel de la care l-am luat mi-a zis k are kit de 80cc, dar eu nu-l cred, iar de uitat nu m-am uitat sa ma conving) :ok: si nu are nimic schimbat la el, ma refer la toba, filtru, carb sau alte cele...

 

bafta tuturor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intreb si eu ce i-as putea face scuterului meu (peugeot speedfight 1) sa aiba acceleratie mai grozava? ca top speed, cel mai mult mi-a aratat vitezometrul 100 km/h, dar nu cred ca mi-a aratat bine. dar as vrea sa-i fac ceva sa aiba demaraj mai bun sa se poata face si wheelie cu el. am incercat sa ma ridic pe o roata cu el si chiar mi-a reusit, dar numai daca stau cu picioarele pe suporurile pt pasager si ma ridic in picioare... dar nu am reusit sa-l mentin mult. scuterul este din 2000, 49cc (cel de la care l-am luat mi-a zis k are kit de 80cc, dar eu nu-l cred, iar de uitat nu m-am uitat sa ma conving) :ok: si nu are nimic schimbat la el, ma refer la toba, filtru, carb sau alte cele...

 

bafta tuturor!!!

Vrei sa pleci de pe loc pe o roata cu un scuter de 50 cc ? Ce, crezi ca e zx6r ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intreb si eu ce i-as putea face scuterului meu (peugeot speedfight 1) sa aiba acceleratie mai grozava? ca top speed, cel mai mult mi-a aratat vitezometrul 100 km/h, dar nu cred ca mi-a aratat bine. dar as vrea sa-i fac ceva sa aiba demaraj mai bun sa se poata face si wheelie cu el. am incercat sa ma ridic pe o roata cu el si chiar mi-a reusit, dar numai daca stau cu picioarele pe suporurile pt pasager si ma ridic in picioare... dar nu am reusit sa-l mentin mult. scuterul este din 2000, 49cc (cel de la care l-am luat mi-a zis k are kit de 80cc, dar eu nu-l cred, iar de uitat nu m-am uitat sa ma conving) :ok: si nu are nimic schimbat la el, ma refer la toba, filtru, carb sau alte cele...

 

bafta tuturor!!!

 

Si eu am un Speedfight2. Si la fel ca tine nu pot sa il ridic pe o roata decat cu picioarele pe scaritele de pasager. Din cate am inteles costa in jur de 350E modificarea(toba+kit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

sal fratilor ..as avea nevoie de un mic ajutor..din partea voastra. Am un Piaggio NRG MC3 cu racire aer , pe ceas imi arata vitexa maxima 120 dar nu am mers niciodata mai mult de 83 km/h cu el , am scos un limitator de la motor ca un fel de inel de plastic iar toba a avut un fel de teava care la capat era tocita , am taiato si pe aceea , am luat de nou scuteru asa ca ii un motor bun dar eu sunt a speed maniac , de 3 ani de cand ma plimb pe scutere numai 2 cazaturi am tras si prin oras numai cu 70 - 80 ma duk...asa ca daimi ceva sfaturi cum sa fac sa mearga mai rapid , m-as multumi cu 120 (minim)...astept raspuns

 

bmw330gti@yahoo.co.uk

Vezi site www.scuterservice.ro au tot ce vrei pt tuning scutere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

salut baietzi sunt nou pe aici ... si nu prea stiu sa umblu pe forum .. am un pegeout wrc 206 .. si vreau sa`i pun kit .. polini .. sau altceva care e mai bun .. si sa`mi spunetzi shi mie cum sta treaba cu kit`urile astea ca nu prea stiu si de unde sa`mi comand.. astept mail pe nutzzuu7@yahoo.com .. multumesc.. nu stiu sa ma uit pe forum de aia va`m lasat mail`u multumesc

:disappointed:

post-11792-1153085164_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

sal am sh eu un peugeot speedfight2 din 2005 august ....merge super bn am 2300 km k el sh as vrea sa ii fak un tunning i'am dat limitatorul jos sh m'ar intresa o toba racing sh un kit de motor .........ast un mail s-au intrati pe mess :george_turcu_1@yahoo.com contactati-ma care cunoasteti s-au va pricepeti eu sunt din pit. dar nu e nici o problema sa ajung in bucuresti :bounce:

Editat de RiderGeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...