Sari la conținut

accident grav cheia


TDMANDI
 Share

Postări Recomandate

explica-mi si mie cum vine frana asta......

e ciudata frana aia. daca era frana si tragea dreapta. si era pe lungul drumului, ar mai fi varianta ca dupa sau inainte de impact sa fi franat, iar impactul sa ii fi schimbat traiectoria.

 

dar totusi prietenii nu vor sa vorbeasca. ceva, cineva ascunde.

 

a mai fost la bacau un accident mortal. el fara permis, hodorog taxime(trist) la 69ani intoarce pe dubla continua......... in cazu asta permisul era doar in factor al legalizarii. +/-

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

e ciudata frana aia. daca era frana si tragea dreapta. si era pe lungul drumului, ar mai fi varianta ca dupa sau inainte de impact sa fi franat, iar impactul sa ii fi schimbat traiectoria.

 

dar totusi prietenii nu vor sa vorbeasca. ceva, cineva ascunde.

 

a mai fost la bacau un accident mortal. el fara permis, hodorog taxime(trist) la 69ani intoarce pe dubla continua......... in cazu asta permisul era doar in factor al legalizarii. +/-

Ce timp de reactie sa mai fi avut soferul la un asa impact frontal incat sa traga dreapta de volan inainte? Iar urmele acelea duc spre axul drumului din cauza inertiei masinii pe timp de franare, la fel si pozitia autoturismului.

Doar am analizat poza. Cine a fost de vina nu stiu si nu vreau sa trag concluzii. Ii las pe altii mai experimentati sau chiar pe prietenii lui, ca din cate am inteles mergea in grup.

 

Cu toate astea, sper ca motociclistul sa se faca bine si sa se dea in continuare.. dar pe circuit. Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acuma 4 pagini de balacareli..ca de obicei..Concret are cineva vesti despre baiatul asta? Ca din cate am inteles pana acum este in stare foarte grava.Este corect din partea celor care ati fost cu el sa povestiti ce s-a intamplat si nu sa aruncati cateva vorbe invaluite in mister..la fel de corect este sa ne tineti la curent cu starea lui , pentru ca dincolo de toate,in aceasta situatie, indiferent ce a gresit este bine sa-i fim alaturi..macar cu gandul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca curba e la dreapta si pui frina maxima (intri in panica) o sa te duci pe contrasens, cazul shoferului.

 

REVIN CU ACEEAS REPLICA SI PENTRU DVS:

 

cam cat de tare tre sa loveasca un pi-shat de motoreta de 250kg un autobuz de doua tone si ceva pentru a il arunca inapoi pe banda in cazul in care autobuzul a taiat curba???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand aram acolo a venit un prieten de al lui cu dubita sa ia motocicleta si la intrebat pe unul din baietii prezenti ce sa intamplat si tipul a raspuns clar si sec " ce sa se intample frate cand tai curba la blana,asta sa intamplat" ei erau mai multi cu moto si cu masini mergeau la un gratar prin inprejurimi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la o analiza scurta asa... crezi ca un pi-shat de motocicleta cu o masa de 250kg e in stare sa impinga inapoi pe banda un autobuz de 2 tone si ceva????? cam la ce viteza zici ca tre sa vina???

 

hai sa nu mai lungim pelteaua degeaba, mai ales astia care ati fost cu el si va feriti sa vorbiti. ati ars-o racing si unul dintre voi s-a fript din pacate. sper ca e o lectie de viata pentru voi si va mai scos gargaunii din cap si ati inteles ca STRADA NU E CIRCUIT DE CURSE indiferent de ce conduci.

 

Daca citesti mai cu atentie ai sa vezi ca nu am spus ca IN CAZUL DE FATA masina era pe contrasens. Am zis doar ca alaltaieri a fost un caz in care SIGUR masina a fost pe contrasens, riderul a franat puternic, acum e in spital cu clavicula rupta. ALT CAZ!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Un caine mort, o oaie evadata ( lol ), nisip, o masina plina de cocalari care merge pe contrasens... Stiu ca daca voi continua sa gandesc asa o sa ma plimb doar pe Magheru crackup.gifMotocicleta mea nu necesita o inclinare totala ca la SS-uri dar cel mai rau ma sperie ca nu am facut niciodata un asemenea drum nici macar cu masina ..

 

pai caini, oi si cocalari sunt si pe magheru, nu mai cheltui banii pe benzina pana la homoraciu dejaba....

 

"un asemenea drum" ....wow, zici ca e transfagarasanu/ stelvio....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta merge pe orice drum (ma rog, in functie de trasaturile ei tehnice). Motociclistul e ala care nu merge pe orice drum. Pe mine, personal, Cheia nu ma sperie, nu e nimic de speriat acolo, ca drum, ma refer. Mult mai mult ma sperie specimenele care se dau acolo.

 

Cat despre cazul de fata, nu e nimic de zis. Nu e nimic de invatat. Cand te mananca, te scarpini cu carbid.

 

Multa sanatate, ca e nevoie acuma, si multa minte, ca e nevoie dupa!

 

PS: Mi-ar placea ca la marsurile moto in care tot cerem respect de la conducatorii auto sa-l cerem mai cu juma' de gura, mai cu sfiala, mai cu rusine. Ca are de ce sa ne fie, nu-i vorba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

PS: Mi-ar placea ca la marsurile moto in care tot cerem respect de la conducatorii auto sa-l cerem mai cu juma' de gura, mai cu sfiala, mai cu rusine. Ca are de ce sa ne fie, nu-i vorba!

 

Asta ar insemna sa acceptam faptul ca toti motociclistii sunt la fel ...

Asta-i mesajul transmis prin intermediul unei astfel de cereri (cu juma' de gura, mai cu sfiala, mai cu rusine).

 

Scuze de offtopic...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

PS: Mi-ar placea ca la marsurile moto in care tot cerem respect de la conducatorii auto sa-l cerem mai cu juma' de gura, mai cu sfiala, mai cu rusine. Ca are de ce sa ne fie, nu-i vorba!

si mai bine ar fi daca in loc de marsuri(inutile de altfel) sa le cereti conducatorilor auto din anturajul vostru ,celor din familie,vecinilor,

sa si bage telefoanele mobile in kur cat mai adinc astfel vor scadea macar o parte din accidente!

multa sanatate si noroc ai doresc accidentatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa va balacariti la usa salonului in care copilul ala sta sa moara, mai bine v-ati organiza sa donati niste sange.

Ca in 13 pagini nu am gasit intrebarea asta:e nevoie de sange? De obicei este.

Nu , mai mult va fute grija de "cum s-a intamplat, sa nu patesc si io".

Mi se pare mie sau e putin egoism pe aicea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa va balacariti la usa salonului in care copilul ala sta sa moara, mai bine v-ati organiza sa donati niste sange.

 

neah.

cum sa doneze adevaratii cetateni ai patriei singe pt unu "care a si merita soarta" :scratch:

egoism e putin spus.

daca anunta careva ca e nevoie de singe sunt disponibil ca de fiecare data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cei care il cunosc pe baiat se trag pe coor, in loc sa ne dea informatii despre donat, ajutor etc au grija sa ne zica cat de bine se dadea baiatul. De parca asta are vreo importanta acu... :disappointed:

 

Eu pot sa merg maine sa donez la centrul din Bucuresti de langa titulescu( nu mai stiu cum se cheama straduta), ca acolo mi-am facut carnetul de donator , dar numai cu conditia sa stiu spitalul, sectia, numele complet.

Altfel sangele meu ajunge in alta parte....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu de aia spuneam de organizare.

Nu cred ca este atat de dificil de aflat cine este motociclistul, unde este internat, chestii din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg un lucru in accidentul de fata. Indiferent cine a fost pe contrasens, masina sau motocicleta, ce cauta acolo? Ca din pozele alea 3 mie mi se pare ca s-a intamplat pe o portiune de sosea foarte dreapta. Chiar daca unul sau ambii ar fi taiat curbele, aveau tot timpul si spatiul din lume sa se replieze pe banda lor. Cel putin mie asa mi se pare. Si cu motorul mai si ocolesti, chiar daca ti-a intrat altul pe banda ta tot poti sa mai eviti. Nu imi dau seama ce a fost acolo.

 

Dar ce facem atunci cand masina e pe contrasens? Chiar ieri s-a intamplat o situatie din asta, rider-ul e in spital dar probabil cu niste tije la clavicula se rezolva.

 

Pai in cazul asta o sa iesim si noi pe contrasens si o sa incepem sa circulam ca in Anglia. E o gluma amara, dar realitatea e ca foarte multi, cu masini sau motociclete, nu au nicio jena sa mearga pe contasens, sa taie liniile continue cum vor ei. Dupa mintea mea asta e si principala cauza a accidentelor, impreuna cu neacordarea de prioritate. Politia tot ii da cu viteza, dar eu cred ca o spun doar asa ca sa isi justifice spagareala cu radarele. Viteza e si mai usor de dovedit fata de incalcarea liniei continue, asa ca ... politia previne o cauza, iar oamenii isi rup gatul dintr-o alta cauza.

Stiti cum as traduce eu mersul pe contasens si neacordarea de prioritate? Lipsa de respect in trafic. Mai e si prostie crasa pentru ca nah, intr-un accident o pateste si ala vinovat si ala nevinovat. Dar romanii s-au invatat sa conduca doar cu privirea atintita la 5 metri inainte, incapabili sa anticipeze ce se intampla si dupa urmatoarea curba si, bineinteles, cu gandul doar la burta proprie. Nu se gandeste nimeni la consecinte. Da, e o generalizare si poate nu ar fi frumos sa o fac, dar asta e imaginea mea despre traficul din Romania si prefer sa fiu prapastios si excesiv de prudent. Ei, si sa nu credeti ca eu sunt chiar mielusel. Am mai facut si eu prostii in trafic. Totusi, incerc sa fiu prudent.

 

 

Poate e chiar bine sa il tragem de urechi, daca o merita.

Poate d'aia se tot intampla astfel de accidente, datorita orgoliilor si puseurilor de motoGP pe strazile patriei...

 

Poate e bine sa se si vada public urmarile unor asemenea "accidente", in scolile de soferi Cat A sau nu ...

Motociclistii care merg incet si precaut nu sunt motociclisti, sunt posesori de motocicleta, nu esti tru daca "nu te dai pe curbe" - ti-ai cumparat RR degeaba ...

Nu esti tru daca nu ai povestiri cu accidente evitate la mustata, daca nu ai fiare prin corp si alte astfel de minunatii...

 

Poate e bine sa reflectam mai mult asupra propriei atitudini ...

 

Astfel de "accidente" asta ofera: o palma peste ochii celor care se simt cu musca pe caciula.

D'aia cred ca-i si deranjeaza: astfel de accidente le arata realitatea, si-i obliga spre acceptare: daca ti-o cauti cu lumanarea este posibil sa gasesti ceea ce cauti... oricat de bun crezi ca esti, oricat de mult skill consideri ca ai dobandit!

 

Mda, si eu ma gandesc uneori ca laudarosenia unora de pe forum ii poate ucide pe altii in realitate. "Eu sunt smecher, eu ma dau racing, eu sunt cel mai tare, sunt macar un semizeu..." Sunt nenumarate afirmatii de genul acesta pe forum. Unii dinte cei care le fac chiar stiu sa se dea cu motorul. Altii stiu doar sa manevreze tastatura. Dar asta conteaza mai putin. Sunt altii, mai creduli, care citesc si au impresia ca asa trebuie sa fie, asa trebuie sa mergi. Isi forteaza limitele aiurea doar pentru a nu fi exclusi de catre autoproclamatii zei ai motocilismului din elita acestei minunate comunitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan nu am auzit pe nicaieri sa fie nevoie de donatie de sange. Aparuse discutia asta si intre noi. Daca va fi cazul, voi da la momentul respectiv toate datele necesare. Multumim ptr. sprijin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa merg maine sa donez la centrul din Bucuresti de langa titulescu( nu mai stiu cum se cheama straduta), ca acolo mi-am facut carnetul de donator , dar numai cu conditia sa stiu spitalul, sectia, numele complet.

Altfel sangele meu ajunge in alta parte....

 

Corect ... nici sangele meu nu as vrea sa ajunga la cine-stie-ce tigan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect ... nici sangele meu nu as vrea sa ajunga la cine-stie-ce tigan.

 

Dar daca ai nevoie de sange (Doamne-fereste!) si ajunge in venele tale sangele unui tigan care a donat pentru bonuri de masa? :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca ai nevoie de sange (Doamne-fereste!) si ajunge in venele tale sangele unui tigan care a donat pentru bonuri de masa? :hug:

Tare asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca ai nevoie de sange (Doamne-fereste!) si ajunge in venele tale sangele unui tigan care a donat pentru bonuri de masa? :hug:

 

Tiganul doneaza pentru bonuri de masa, romanul doneaza din altruism fata de fratii lui romani/motociclisti. Asta-i diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiganul doneaza pentru bonuri de masa, romanul doneaza din altruism fata de fratii lui romani/motociclisti. Asta-i diferenta.

 

Doar in capul tau. Sunt destui romani care doneaza pentru o zi libera, abonament redus la jumate pe RATB si bonuri de masa ;)

 

Bine, acum o sa-mi subliniezi ca "muncesc, d-aia vor zi libera", spre deosebire de tigani "care nu muncesc" etc. etc.:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiganul doneaza pentru bonuri de masa, romanul doneaza din altruism fata de fratii lui romani/motociclisti. Asta-i diferenta.

 

Si crezi ca te mai intereseaza cu ce intentii a fost donat sangele ala cata vreme iti salveaza viata? :blink:

 

Geez, ce mentalitate... :disappointed:

 

Doar in capul tau. Sunt destui romani care doneaza pentru o zi libera, abonament redus la jumate pe RATB si bonuri de masa ;)

 

Bine, acum o sa-mi subliniezi ca "muncesc, d-aia vor zi libera", spre deosebire de tigani "care nu muncesc" etc. etc.:disappointed:

 

Exact... who cares pentru ce a fost donat? Salveaza vieti si aia e... nu devii mai rau sau mai bun daca ai in tine sange de la un tigan/motociclist adevarat. :scratch:

 

Fara suparare, opinia lui Ubuntu mi se pare ca tradeaza un pic din orgoliul care ne face sa ajungem in situatii-limita... Unii e mai adevarati ca altii (ca e sub 50) si de aici... Dumnezeu cu mila. Asta, plus sentimentul ca "nu mi se poate intampla mie"...

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand apar informatii relevante despre accident, astept un mesaj privat sa redeschid topicul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...