Sari la conținut

DUMINICA 6 MAI 2012 BUC. DALBOKA SI RETUR


Vittore
 Share

Postări Recomandate

Salut Victor !

 

In sfarsit cineva cu o propunere pentru duminica ! Chiar ma gandeam ca as iesi pe undeva. Eu n-am mai fost pe ruta asta, deci as merge !

E vorba de duminica nu ? Nu de maine sambata...

Editat de cristian2009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Victore eu am o singura problema ! :) Nu se poate intalnirea la 9.15 ?!? Nu e mare lucru diferenta de o ora, dar dimineata conteaza tare zic eu ! Nu promit ca ajung asa dimineata, dar la un 9 as veni... Mai stau treaz pe net 10 min daca vrei sa-mi raspunzi ceva despre asta, daca nu intru maine dimineata la 8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Luigi !

Drumul este foarte ok ! Pana la urma n-am fost decat eu cu Victor si cand eram relativ aproape de Balchik am hotarat ca mai bine mergem acolo in port ca poate e mai animat si n-am mai ajuns pana acolo la scoici. Sincer asta a si fost unul din motive... panta aia cam aiurea. Plus ca incepuse sa ni sa faca si foame ! A fost ff bine si plimbarea si masa din port Balchik asa ca apoi am plecat acasa. S-a scumpit insa bacul de la Silistea care acum este 13 lei moto si 35 lei auto doar 1 drum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu pe 28.04 cu inca doi prieteni.

Drumul in cea mai mare parte e foarte bun cu exceptia intrarii in Dobrich unde e foarte peticit si putin la iesirea din Silistra.

Panta de la Dalboka a ramas la fel, nu s-a schimbat nimic :laugh: .

Dupa ce am papat midii am fost si la capul Kaliakra, am facut cateva poze si retur.

 

post-40304-0-68031300-1336405329_thumb.jpgpost-40304-0-08047800-1336405357_thumb.jpgpost-40304-0-39293500-1336405986_thumb.jpgpost-40304-0-77878400-1336405458_thumb.jpgpost-40304-0-26000400-1336405556_thumb.jpgpost-40304-0-38448200-1336405599_thumb.jpgpost-40304-0-95523700-1336405666_thumb.jpgpost-40304-0-63822100-1336405710_thumb.jpgpost-40304-0-04867800-1336405749_thumb.jpgpost-40304-0-63029800-1336405859_thumb.jpgpost-40304-0-92303400-1336405803_thumb.jpgpost-40304-0-73882900-1336405948_thumb.jpgpost-40304-0-30224300-1336406040_thumb.jpgpost-40304-0-64564400-1336406266_thumb.jpgpost-40304-0-48089400-1336406103_thumb.jpg

 

...aaaa, sa nu uit, care mai mergeti cautati sa va faceti rezervare pentru masa ca e foarte aglomerat( sau asa am prins noi cu mese goale dar rezervate :angryfire: ).

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am ajuns pe acolo cu masina, dar vreau sa repet drumul cu mobra.

De aia intrebam de panta aia, care mie mi s-a parut dubioasa tare, sincer nu m-as aventura pe coborarea si urcarea aia abrupta cu vaca mea de jumatate de tona!

Daca nu aveam ABS poate ma incumetam, dar asa mi-este ca ma dau de-a berbeleacul cu ea si nu am chef de experiente neplacute.

Pina la urma este cineva care a coborat pina acolo cu mobra?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns pe acolo cu masina, dar vreau sa repet drumul cu mobra.

De aia intrebam de panta aia, care mie mi s-a parut dubioasa tare, sincer nu m-as aventura pe coborarea si urcarea aia abrupta cu vaca mea de jumatate de tona!

Daca nu aveam ABS poate ma incumetam, dar asa mi-este ca ma dau de-a berbeleacul cu ea si nu am chef de experiente neplacute.

Pina la urma este cineva care a coborat pina acolo cu mobra?

 

je bmw gsa

manu ktm 990

ca VACI

 

ABS CUPLAT NORMAL SI DAI LA VALE CU FRANA DE PICIOR

 

singura prob ar fi la urcare daca te intalmesti cu masina care coboara si vine pe mijlocul drumului

a lasat cineva moto sus si nu am mai gasit incarcatorul de gps...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am coborat de fiecare data de cate ori am fost, e cam dubioasa panta dar merge cu putina atentie. Prima data am cam strans din popou mai ales ca am luat-o cam tare la vale si am franat mai tare cu spatele pe niste denivelari de mi-a topait spatele. O data am ramas blocati pe urcare cam 30-45 de minute pe la jumatatea pantei ca i s-a prajit ambreiajul uneia cu un Land Rover :angryfire: si pe dreapta erau parcate masini.

Daca nu te incumeti e parcare sus, dar e cam riscant :unsure: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am banuit de cind am coborat-o/urcat-o cu masina, nevasta-mea chiar s-a speriat..

Cu mobra mi-este frica, sincer!

Si ale voastre sunt vaci, dar gandeste-te ca a mea cantareste peste 500 kilograme cu mine in spate!

Pina la urma este chestie de fizica, daca isi ia vaca viteza la vale nu o mai opreste nici drak!

Din ce citesc de la voi este clar, ma las pagubas, o parchez sus si fac si putin sport.

La retur este misto, cu burta plina de scoici cu orez, sa urc toata panta aia..

 

aveti o poza cu panta aia? sa inteleg(em) si eu/noi? unde e mai exact?

Nu stiu daca iti dai seama din poze, dar este foarte mare inclinarea, nici nu stiu daca am intalnit pina acuma asa ceva, cit am umblat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns pe acolo cu masina, dar vreau sa repet drumul cu mobra.

De aia intrebam de panta aia, care mie mi s-a parut dubioasa tare, sincer nu m-as aventura pe coborarea si urcarea aia abrupta cu vaca mea de jumatate de tona!

Daca nu aveam ABS poate ma incumetam, dar asa mi-este ca ma dau de-a berbeleacul cu ea si nu am chef de experiente neplacute.

Pina la urma este cineva care a coborat pina acolo cu mobra?

 

Eu am coborat acolo de cateva ori, si cu pasager si singur. Nu e nici o problema daca te duci la vale in treapta 1 si cu un pic de ajutor din frane. Da, pare dubioasa la prima vedere, dar e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai periculoasa este panta de la Bran , la complexul de vile si restaurante , plina de nisip dupa iarna ce trecu ! pt un bulz m-am riscat !

insa ambele pot fi coborate fara probleme , de urcare nu mai vorbesc !

si mai e ceva : Silistra - Dobrich n-am intalnit mai mult de 30 masini ! la intoarcere am dat insa de turul Bg la ciclism .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost anul trecut si am lasat motorul sus. Problema la panta aia, nu e atat unghiul de inclinatie, cat asfaltul, care e ff alunecos, ceva gen Thassos. Masinile care au coborat, foarte greu puteau urca inapoi, e adevarat ca plouase si afaltul nu se uscase in totalitate. Dar oricum, era mare chin :)

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate cobori fara probleme si cu japoneze obosite fara abs :))

 

Intr-a-ntaia cu frana usor apasata, asa am reusit eu anul trecut. E cam pietris, dar pe asfalt uscat e ok. Pe ploaie..nu m-as risca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Se poate cobori fara probleme si cu japoneze obosite fara abs :))

Tocmai asta am subliniat, in cazul unei pante mari, cu pietris, alunecoasa, ABS -ul este total incompatibil.

O mobra fara ABS se descurca mult mai bine.

De aia enduro/touringurile mari au sistemul ABS decuplabil.

 

nu vad nicio poza cu vreo panta.. :bounce: :cheers:

..Nu ai inteles sensul frazei, ma refeream la faptul ca nu-ti dai seama din poze, adica degeaba te uiti la ele.

De aia nici nu s-a pus vreuna. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Exact asta am spus si eu..

Mai poate fi nisip, praf, etc.

Depinde de abilitatile si mobra fiecaruia.

PS:Dupa culoarea mobrei si a castii cel care a facut filmarea este colegul Knox!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un filmulet pe youtube unde se poate vedea panta (pe la min 1:15):

 

http://www.youtube.com/watch?v=Lb3GyNI2FtQ&feature=relmfu

 

Dar zic eu ca e greu de inteles doar din film - trebe constatare la fata locului.

locatia merita.. mers mai incet si cu atentie.. seamana un pic cu drumul spre corbu hihi. definitely a must see

Editat de redhair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...