Sari la conținut

Motociclisti De Cursa Lunga Din Ro


Constantin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 306
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vreau sa achizitionez unul din cele doua (moto)sisteme de navigatie necesar pt. viitoarele calatorii prin Europa:

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135&pID=414#

http://www.etailelectronics.com/Merchant2/...tore_Code=etail

Nu stiu nimic despre ele si astept ceva pareri pro si contra, sau alte sugestii.

 

 

tocmai ce am luat un tomtom rider 2

date la 0744657705

 

--- Mesaj completat în 28 Nov 2007 15:37 -------------
sal

 

am si eu plan pt 2008 prin iulie

 

bucuresti

budapesta

viena

alpi

pirinei

genova

monaco

barcelona

gibraltar

 

si acum nu stiu cum sa fac intoarcerea

pe africa sau pe nord?

 

raman dator pentru informatiile oferite de cei care au fost pe acest traseu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intocmit lista si am neglijat completarea ei pe parcurs.

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1150 RT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu BMW 1150 Rockster

22. Sibo Yamaha XT 660 R

23. violetbiker Goldwig GL 1100

24. tuningboy Honda RVF 400R

25. TazzY zx6R

26. Belbody Suzuki DR 600

27. Kinzo KL R 650 Tengai

28. dabix Suzuki Bandit 400

 

Cei care au la activ excursii moto lungi sunt rugati sa se nominalizeze aici pentru includere pe lista.

 

Excursiile planificate ale Grupului pe 2007 au fost realizate.

 

Vad ca desi nu am apucat sa facem un traseu mai lung (adica cel putin 500 km pe zii). am ramas inscris pe lista. Asa ca va rog sa-mi schimbati modelul motocicletie. Acum conduc un BMW R 1100 GS.

 

meultumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achizitionez unul din cele doua (moto)sisteme de navigatie necesar pt. viitoarele calatorii prin Europa:

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135&pID=414#

http://www.etailelectronics.com/Merchant2/...tore_Code=etail

Nu stiu nimic despre ele si astept ceva pareri pro si contra, sau alte sugestii.

 

Salut!

 

Pe Garmin poti sa iti pui si harta Romaniei pe cand pentru Tom Tom nu exista (decat pana la Ungaria inclusiv). Insa Garminul este ceva mai scump.

Ambele sunt foarte bune si au meniuri foarte usor de folosit. Stiu despre ce vorbesc pentru ca am si TomTom Rider (moto) cat si un Garmin Nuvi pt masina.

Daca vrei mai multe detalii da-mi un PM

Editat de stefangc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Ce tb sa fac sa ma alatur in lista?

 

--- Mesaj completat în 04 Dec 2007 14:12 -------------
Am tot auzit ca Garmin este leader detasat; nu ma refer la vanzari ci la fiabilitate, rapiditatea de (re)calculare a rutei, semnal etc. Deci, categoric Garmin. TomTom este insa la jumatate de pret se pare iar diferenta de "eficacitate" nu are cum sa fie dubla. Strict ca pret, poti lua un Garmin f bun si la cca 300euro, care nu este de moto dar il poti tine in partea superioara de la tankrucksack. Eu am navi si unul normal (Mio, cu un soft foarte complet, 27 tari) si navigatie pe telefonul mobil care este foarte practica.

 

--- Mesaj completat în 04 Dec 2007 14:35 -------------

Eu + sotia avem aceeasi intentie de a merge spre NORD. Ar fi interesant un grup micut. Nu avem o perioada fixa. Plecam pt 2-3 saptamani functie de prognoza meteo. Moto=Suzuki 650 V-strom, pe care acum o echipez pt drum luunnnggggggg! :)

Putem tine legatura pe e-mail...khkvlad@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1200 LT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu BMW 1150 Rockster

22. Sibo Yamaha XT 660 R

23. violetbiker Goldwig GL 1100

24. tuningboy Honda RVF 400R

25. TazzY zx6R

26. Belbody Suzuki DR 600

27. Kinzo KL R 650 Tengai

28. dabix BMW R 1100 GS

29. ro cristea Hayabusa

30. bubucaty Fazer 600

31. Kidrock Ninja 636

32. Ioanachim BMW R 1200 GS

33. Khk BMW R 1100 RS

 

Cei care au la activ excursii moto lungi sunt rugati sa se nominalizeze aici pentru includere pe lista.

 

--- Mesaj completat în 04 Dec 2007 14:59 -------------

Propun prima întâlnire pentru planificarea excursiilor lungi în 2008 să o avem miercuri 19 dec. la ora 19.

Propuneți locația. Să putem parca sau metrou aproape.

Putem astfel de sărbători să ne facem planuri pentru anul ce urmează.

Pentru cei mai de departe sau care nu pot veni avem rugămintea de a posta aici propunerile lor de excursii lungi ( traseu Âşi perioada).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu o sa fiu pe 19 in Ro, vin abia pe 21.

 

Ce am de gand pt 2008, in ordine cronologica:

(nu vreau sa fiu "exclusivist" dar primele doua propuneri, prin organizatori, se adreseaza posesorilor de BMW care din fericire sunt destui in aceasta lista)

 

1. 22-25 iunie "BMW Mountain Days", Kaprun Austria. Include Grossglockner.

http://www.bmw-mountain-days.at/Programm.6.0.html?&L=1

 

2. Inceputul lui iunie: se organizeaza anual, de 22ani, in landul Kärnten (Austria) o saptamana BMW (de sambata pana sambata) cu tururi zilnice in Alpi, in Autria, nordul Italiei, eventual Slovenia. Exista ghid, seara se impart harti si se discuta turul din ziua urmatoare. Pretul mi se pare rezonabil, cca 260 euro incluzand cazare 3*, demipensiune si organizarea tururilor. Prticipantii sunt deobicei din A, NL, CH, D iar eu am fost anul trecut primul roman.

 

3. La inceputul lui iulie intentionez sa fac un tur: Viena-Danemarka-Suedia-Finlanda-Norvegia (inclusiv Nordkapp). Pana acum nu am partener(i). Evident, aici marca moto nu are importanta. Intentia mea este sa aloc cca 16zile acestui tur. Cine vine din Ro, mai adauga 2 zile. As vrea sa plec din Viena vineri la pranz si sa revin duminica, dupa 2 saptamani.

 

 

--- Mesaj completat în 04 Dec 2007 15:24 -------------

Din pacate nu o sa fiu pe 19 in Ro, vin abia pe 21.

 

Ce am de gand pt 2008, in ordine cronologica:

(nu vreau sa fiu "exclusivist" dar primele doua propuneri, prin organizatori, se adreseaza posesorilor de BMW care din fericire sunt destui in aceasta lista)

 

1. 22-25 iunie "BMW Mountain Days", Kaprun Austria. Include Grossglockner.

http://www.bmw-mountain-days.at/Programm.6.0.html?&L=1

 

2. Inceputul lui iunie: se organizeaza anual, de 22ani, in landul Kärnten (Austria) o saptamana BMW (de sambata pana sambata) cu tururi zilnice in Alpi, in Autria, nordul Italiei, eventual Slovenia. Exista ghid, seara se impart harti si se discuta turul din ziua urmatoare. Pretul mi se pare rezonabil, cca 260 euro incluzand cazare 3*, demipensiune si organizarea tururilor. Prticipantii sunt deobicei din A, NL, CH, D iar eu am fost anul trecut primul roman.

 

3. La inceputul lui iulie intentionez sa fac un tur: Viena-Danemarka-Suedia-Finlanda-Norvegia (inclusiv Nordkapp). Pana acum nu am partener(i). Evident, aici marca moto nu are importanta. Intentia mea este sa aloc cca 16zile acestui tur. Cine vine din Ro, mai adauga 2 zile. As vrea sa plec din Viena vineri la pranz si sa revin duminica, dupa 2 saptamani.

scuze!!! prima era 22-25mai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1200 LT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu BMW 1150 Rockster

22. Sibo Yamaha XT 660 R

23. violetbiker Goldwig GL 1100

24. tuningboy Honda RVF 400R

25. TazzY zx6R

26. Belbody Suzuki DR 600

27. Kinzo KL R 650 Tengai

28. dabix BMW R 1100 GS

29. ro cristea Hayabusa

30. bubucaty Fazer 600

31. Kidrock Ninja 636

32. Ioanachim BMW R 1200 GS

33. Khk BMW R 1100 RS

 

 

domn' profesor, vad ca m-ati lasat p-afara :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1200 LT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu BMW 1150 Rockster

22. Sibo Yamaha XT 660 R

23. violetbiker Goldwig GL 1100

24. tuningboy Honda RVF 400R

25. TazzY zx6R

26. Belbody Suzuki DR 600

27. Kinzo KL R 650 Tengai

28. dabix BMW R 1100 GS

29. ro cristea Hayabusa

30. bubucaty Fazer 600

31. Kidrock Ninja 636

32. Ioanachim BMW R 1200 GS

33. Khk BMW R 1100 RS

34. Motorola BMW R 1150 GS

 

Cei care au la activ excursii moto lungi sunt rugati sa se nominalizeze aici pentru includere pe lista.

 

 

Propun prima întâlnire pentru planificarea excursiilor lungi în 2008 să o avem miercuri 19 dec. la ora 19.

Propuneți locația. Să putem parca sau metrou aproape.

Putem astfel de sărbători să ne facem planuri pentru anul ce urmează.

Pentru cei mai de departe sau care nu pot veni avem rugămintea de a posta aici propunerile lor de excursii lungi ( traseu Âşi perioada).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers odata din Romana pina la Unirii fara oprire, vreau sa ma nominalizez si eu pentru includere.Visez de cand ma stiu sa fac excursii foarte lungi in grupuri de minim 34 motociclete de 35 feluri sau cu metroul aproape...totul e sa ma lase mamica sa particip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu s-a stabilit deja un loc de intalnire pt 19 decembrie va invit pe toti cei interesati de planificarea excursiei spre NORD la mine acasa in zona Autogara Militari. Pt. lamuriri 0722646373. :crack:

Salut!

 

Eu nu sunt momentan in Ro.

Cam ce ai de gand, ca si perioada?

Eu as vrea in iulie, cam 16 zile (din Viena).

Cort, hotel? Cam ce buget ai vrea sa aloci?

Eu as vrea sa urc prin Finlanda la Nordkapp si sa cobor prin Norvegia... dar nu e nimic batut in cuie...

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perioada de plecare inceputul verii, functie si de prognoza meteo pt nordul Europei si de posibilitatile celorlalti participanti. Vom avea si cort plus sacii de dormit cu noi, dar vom dormi sigur si pe la moteluri, functie de conditiile locale si vreme. Bugetul 3000euro si inca 1000de rezerva. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perioada de plecare inceputul verii, functie si de prognoza meteo pt nordul Europei si de posibilitatile celorlalti participanti. Vom avea si cort plus sacii de dormit cu noi, dar vom dormi sigur si pe la moteluri, functie de conditiile locale si vreme. Bugetul 3000euro si inca 1000de rezerva. :crack:

Nu prea inteleg chestia cu prognoza meteo... Te hotarasti cu cateva zile inainte in functie de meteo? Cat de rau poate fi vara totusi sau cat de precisa prognoza?

 

Eu imi propusesem sa ma hotarasc la plecare la sf lui iunie/inceputul lui iulie.

Avand in vedere ca tb sa-mi iau si concediu, tb sa stiu cu putin timp inainte cand plec exact si ca sa fiu cat mai eficient cu concediul.

 

Vad ca ne potrivim ca idee cu cazarea, cort si motel, cred ca si la buget. Am inteles bine, o sa fii pe aceeasi moto cu sotia?

Mai ai deja alti doritori, cat de cat hotarati? Adica, sa aiba o moto decenta pt asa distante, echipament, un buget disponibil?

Un grup de 2-4 moto mi se pare rezonabil... Mai mult cred ca ar fi complicat...

Putem vb mai exact pe e-mail? (khkvlad@yahoo.com)

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grupul este in formare. Sper ca pe 19 dec. sa se contureze cat de cat. DORU MASTER a anuntat oarecum o parte dintre participanti undeva mai sus pe forum. Toti au experienta si motoare potrivite pt drumuri lungi. As putea spune ca cel mai firav sant eu cu Suzuki DL650 si cu un drum pina in Grecia (Tasos), 1700Km in 3 zile facut in toamna. Ca marime a formatiei eu zic ca max ar fi 6 moto. Legat de vreme ma ingrijoreaza numai partea finala unde in iunie la altitudine, noaptea ,pot fi 3-4 grade. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu impreuna cu sotia avem in plan pentru 2008 undeva in Mai - Iunie:

 

- Bucuresti.... Romania

- Ungaria

- Austria .... sau Polonia si Cehia

- Germania

- Suedia

- Norvegia

- Danemarca

 

si retur prin :

 

- Germania

- Elvetia

- Italia

- Austria ..... sau ( si ) Croatia si alte tari din fosta Iugoslavie

- Ungaria

- Romania.... Bucuresti

 

Rocristea ; Bubucaty ; Constantin ; Pompi si altii ...... eu zic sa fixam o

data si un loc unde putem sa stam de vorba si sa incepem sa schitam

planul pentru excursie.... ( eu zic ca ar fi bine intr-o Sambata din luna

Decembrie 2007 ) :crack: :crack: :lol: :D :D :)

 

BMW K 1200 LT

 

Doru - 0745157641

Eu vin in Ro (Ploiesti) vineri 21dec. Vad ca s-a propus intalnire intr-o sambata. E ok sambata 22dec? Banuiesc ca in Bucuresti...

 

Am deja 2 intrebari:

1. Nu cumva intoarcerea prin Elvetia/Italia e prea mult? Ca timp, bani etc... Cred ca tarile din nord sunt suficient (as adauga si Finlanda) si sa fie timp si de vazut cate ceva, nu numai "mancat" cat mai multi km.

2. Inceputul lui iulie nu este bine? Cred ca vremea este mai buna... Si, recunosc, nu cred ca pot mai devreme de sf lui Iunie, mai am alte evenimente cu BMW-isti deja planificate :D

(eu m-as alatura grupului la Viena)

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare visam frumos eu as vrea sa merg prin rusia sa ajung la nordccap pe uscat si sa ma intorc norvegia suedia danemarca germania buc estimativ 10000 km sigur 3 saptamani ne ajung chiar sint prea multe zile benzina cam 1000 euro 650 litri de benzina eu am pus 1,5 e mult dar sa fie sa dea domnul so facem si pe asta va salut Pompiliu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

Constantin

Stefanq

Mocanu Pompi

Bobita

Zarandi

 

Cei in devenire pot participa la actiunile Grupului.

Mai asteptam idei si nominalizari.

Traseul Bucuresti - Moscova este cam dur.

Intentionati sa faceti un club?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti, in special pe domnul Constantin.(ne-am intalnit inainte de plecarea spre Malmedy, la care nu am putut participa - desi ma pregatisem- intrucat un prieten mi-a dat jos cu motorul cu cateva zile inainte de plecare).

In legatura cu iesirile ce se vor planifica pentru 2008 as avea cateva sugestii de facut. E adevarat ca Nordkapp e o destinatie cu care se poate mandri orice biker de cursa lunga. Datorita costurilor (3000 de euro+ 1000 rezerva, asa cum spunea cineva mai sus) nu va fi accesibila decat putinor bikeri. Celor care vor participa le urez drum bun.

Eu, insa, m-am saturat de mers pe autostrazi. Adevarata placere e pe drumuri virajate si cu asfalt de buna calitate.Se face astfel si turism, si sport; ai si priveliste grandioasa si adrenalina. In aceasta vara am fost in Italia si intentionez sa ma reintorc la anul pentru a face Dolomitii. M-as bucura sa ne strangem cativa care apreciem curbele si sa facem excursia impreuna. Alpii sunt Mecca bikerilor, un traseu putem contura si luand in considerare acest site: http://www.alpineroads.com/toproads.php

Din iesirile anterioare am invatat ca cei care au tourere (ca majoritatea celor din grup) sau de viteza vor autostrazi, cei cu allrounder sau naked vor statale. (la fel ca atunci cand merg la munte in acelasi grup skiori si snowboarderi, fiecare vrea partie diferita).De aceea e bine ca la o anumita excursie sa fie motoare cu caracteristici apropiate.

Bugetul e de aproximativ 6-800 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija mare cu alocarea bugetului pentru tarile nordice, eu am fost asta vara (vezi: /index.php?showtopic=128462 ) si pot sa va spun ca totul este f. scump. Incepand cu benzina si terminand cu cazarea. Daca nu vreti sa spargeti vreo 3.000,-EUR in 2 sapt. (asta pt. 2 pers.), trebuie mers cu cortul, luat mancare de la supermarket, etc. Statul la cort insa este obositor timp de aprox. 2 saptamani in niste tari unde nu prea prinzi zi fara ploaie (ei bine, daca ai bulan, poti sa prinzi si zile insorite). Pe mine m-a plouat mult si bine, iar la Nordkapp erau 9 grade si ceata (2 zile consecutive) in prima parte a lunii august. Drum Bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...