Sari la conținut

Nikolovo


Postări Recomandate

Am unele informatii ca intrunirea de la Nikolovo se va tine pe 18-19 mai. Informatia e de la cineva din Veliko Tarnovo, nu bag mana in foc ca se tine, dar eu imi iau cortul si ma duc sa vad ce si cum...

Ca principiu asa organizatorul e Crazy (Ylian Tanev, +3359887487343), asa ca daca stiti mai multa bulgara decat stie el engleza puneti mana si cereti confirmare oficiala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce daca?! Si sula si prefectura sunt in Bulgaria!

:rock: :lol:

 

Asa este, ai dreptate :)

 

Impresii de la Nikolovo (intrunirea de anul trecut).

 

Puncte slabe: Prezentatorul cu microfonul a vorbit sase ore incontinuu fara sa respire sau sa clipeasca, de ne-a capiat ! Nici pipi nu cred ca a facut ca nu avea cand...probabil in tinerete a fost padawan-ul lui Dan Diaconescu, doar ca vorbea mai repede si mai tare. Cred totusi ca vorbea fara sa se repete, parea destul de profi. M-a marcat !

Pe urma a cantat o fata.

Mancarea foarte variata si traditionala: chiftele cu chiftele.

 

Puncte forte: LOCATIA !

Padurea, fantastic de frumoasa. De fapt padure e impropriu spus, e un codru secular care iti taie rasuflarea. Pentru cei care nu vor sa stea la cort cum urci prin padure, cand se infunda drumul faci stanga si iar stanga si gasesti un fel de pensiune/cabana extraordinar de frumoasa (pentru mine frumos inseamna rustic deci...dupa preferinte), pretul la cazare ok.

 

Concluzie: daca vreti o evadare intr-o sambata caniculara si avand avantajul ca e destul de aproape...pe cai! Numai pentru peisaj si se merita. Cuvantul de ordine: Relaxare !

 

 

Cealalta intrunire, de la Veliko, e cu totul altceva, mult mai mare si mai animata cu multe trupe live, de fapt atmosfera in tot orasul e bestiala iar noaptea se poate incheia apoteotic in pub-urile din centru. Probabil ca sunt subiectiva si prin prisma faptului ca organizatorii si ceilalti pe care i-am cunoscut sunt niste oameni extraordinari care stiu sa se distreze la superlativ. Cuvantul de ordine: Distractie !

 

 

Nu va ramane decat sa alegeti. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, ai dreptate :)

 

Impresii de la Nikolovo (intrunirea de anul trecut).

 

Puncte slabe: Prezentatorul cu microfonul a vorbit sase ore incontinuu fara sa respire sau sa clipeasca, de ne-a capiat ! Nici pipi nu cred ca a facut ca nu avea cand...probabil in tinerete a fost padawan-ul lui Dan Diaconescu, doar ca vorbea mai repede si mai tare. Cred totusi ca vorbea fara sa se repete, parea destul de profi. M-a marcat !

Pe urma a cantat o fata.

Mancarea foarte variata si traditionala: chiftele cu chiftele.

 

Puncte forte: LOCATIA !

Padurea, fantastic de frumoasa. De fapt padure e impropriu spus, e un codru secular care iti taie rasuflarea. Pentru cei care nu vor sa stea la cort cum urci prin padure, cand se infunda drumul faci stanga si iar stanga si gasesti un fel de pensiune/cabana extraordinar de frumoasa (pentru mine frumos inseamna rustic deci...dupa preferinte), pretul la cazare ok.

 

Concluzie: daca vreti o evadare intr-o sambata caniculara si avand avantajul ca e destul de aproape...pe cai! Numai pentru peisaj si se merita. Cuvantul de ordine: Relaxare !

 

 

Cealalta intrunire, de la Veliko, e cu totul altceva, mult mai mare si mai animata cu multe trupe live, de fapt atmosfera in tot orasul e bestiala iar noaptea se poate incheia apoteotic in pub-urile din centru. Probabil ca sunt subiectiva si prin prisma faptului ca organizatorii si ceilalti pe care i-am cunoscut sunt niste oameni extraordinari care stiu sa se distreze la superlativ. Cuvantul de ordine: Distractie !

 

 

Nu va ramane decat sa alegeti. :moto:

 

Nikolovo e relax, e intrunire de intalnit prieteni, fara forja pe tobe sau alte cacanarii

Oamenii sunt exceptionali, mai ales Crazy .. si eu l-am auzit dar nu a fost chiar asa deranjant .. incearca si tu sa bei data viitoare :D

Pentru Petru Moldovan sau Ursu, care le aveti cu bulgara .. nu se poate da un tel la Crazy sa aflam exact ce si cum ? Merci

 

De retinut .. intrunirea de la Veliko nu e cea arhicunoscuta deja .. care se tine in august .. ci e una noua, vad ca e si facuta de alt club si din cate am vazut pe harta locatia pare sa fie in orash .. in ceva parc .. dubios daca ma intrebi pe mine

Cine are mai multe detalii sau stie bulgara sa ne spuna si nou mai multe

 

Lel .. ai mai multe detalii cu pensiunea aia de langa padure .. ca am pe cineva interesat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nikolovo e relax, e intrunire de intalnit prieteni, fara forja pe tobe sau alte cacanarii

Oamenii sunt exceptionali, mai ales Crazy .. si eu l-am auzit dar nu a fost chiar asa deranjant .. incearca si tu sa bei data viitoare :D

Pentru Petru Moldovan sau Ursu, care le aveti cu bulgara .. nu se poate da un tel la Crazy sa aflam exact ce si cum ? Merci

 

De retinut .. intrunirea de la Veliko nu e cea arhicunoscuta deja .. care se tine in august .. ci e una noua, vad ca e si facuta de alt club si din cate am vazut pe harta locatia pare sa fie in orash .. in ceva parc .. dubios daca ma intrebi pe mine

Cine are mai multe detalii sau stie bulgara sa ne spuna si nou mai multe

 

Lel .. ai mai multe detalii cu pensiunea aia de langa padure .. ca am pe cineva interesat

 

 

Te pomenesti ca ti s-a facut dor de Crazy ! Rezolvam problema, atasat ai o poza cu el pe scena :rolleyes:

 

Limba bulgara este de fapt foarte simpla, la sfarsitul fiecarui cuvant spui si TᾸTᾸ, exemplu manancaTATA fripturaTATA...daca il asculti pe Crazy cu atentie imi vei da dreptate ! Invatasem si eu un cuvant, GULEAMATᾸ care cica inseamna MARE...nu stiu de ce zambesti, dar eu il foloseamatata cand ceream bere, ca nu aveau decat halbe mici.

 

Intrunirea de la Veliko este in special de choppere si nu e dubioasa deloc, Tsvetan a fost intr-un club afiliat cu cei de la Night Wolfs din Rusia, iar din ce spuneau NW e al doilea club ca marime din Europa. Acum s-au desprins si si-au format propriul MC, OLD BASTARD de chopperisti. (fara burnout si umblat in fundul gol pe motor). E inclus si pelerinajul la o manastire pe munte unde depun :rose: in memoria eroilor cazuti...foarte frumos...

Tot acolo am nimerit la o intrunire de vitezane si dupa 10 minute nu stiam cum sa plecam mai repede....La evenimentul la care va invita acum nu este boschetareala. Eu voi merge cu siguranta si pentru locatie si pentru atmosfera si pentru concerte. Ma intorc cu poze pt a demonstra cele spuse.

 

Deci la pensiune ajungi cam asa: treci de zona cu mese si scena, vezi poza 2, si vei vedea o poteca strajuita falnic de doua WC-uri din alea ecologice. Exact in capatul opus intrarii de la intrunire. Hai ca nu-i greu. Intrii pe poteca si incepi sa urci pe munte prin padure (e o singura carare deci nu ai cum sa te ratacesti ca scufita rosie), noi am urcat cu un touring dar merge si cu un chopper, nu e drum de enduro... si mergi pana se infunda drumul (dai de o constructie mare cu un gard de fier care seamana cu un largar de concentrare, n-ai cum s-o ratezi). Faci stanga pe poteca din stanga (logic) pana dai in sosea. O iei la stanga pe sosea...cu coada ochiului regulamentar peste umarul stang vei zari cabana, pt ca de afara nu vezi ce e inauntru exemplific cu poza 3.

 

Pe scurt, ca m-a luat valul: inainte - stanga - stanga

 

Pisica pensiunii face toti banii - poza 4 !

 

Cu plecaciuni,

L

 

post-61824-0-29347700-1336594186_thumb.jpg

post-61824-0-69528200-1336594331_thumb.jpg

post-61824-0-91214800-1336594388_thumb.jpg

post-61824-0-42092400-1336594660_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intrunirea de la Veliko este in special de choppere si nu e dubioasa deloc, Tsvetan a fost intr-un club afiliat cu cei de la Night Wolfs din Rusia, iar din ce spuneau NW e al doilea club ca marime din Europa. Acum s-au desprins si si-au format propriul MC, OLD BASTARD de chopperisti. (fara burnout si umblat in fundul gol pe motor). E inclus si pelerinajul la o manastire pe munte unde depun :rose: in memoria eroilor cazuti...foarte frumos...

Tot acolo am nimerit la o intrunire de vitezane si dupa 10 minute nu stiam cum sa plecam mai repede....La evenimentul la care va invita acum nu este boschetareala. Eu voi merge cu siguranta si pentru locatie si pentru atmosfera si pentru concerte. Ma intorc cu poze pt a demonstra cele spuse.

 

 

Spuneam dubios referitor la locatie .. tu ai spus ca mergi pt locatie .. stii unde se tine ? poti sa dai niste detalii ?

Pe /index.php?/topic/677525-moto-rock-fest/ ai pus un link .. ala era pt hoteluri sau e locatia unde se tine intrunirea ?

Pana acu la Veliko toate intrunirile se tineau pe Sveta Gora hill .. aia intradevar e bestiala locatie (daca e tot aia atunci vin sigur), cu atat mai mult ca e intrunire de choppere

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prezentatorul cu microfonul a vorbit sase ore incontinuu fara sa respire sau sa clipeasca, de ne-a capiat ! Nici pipi nu cred ca a facut ca nu avea cand...probabil in tinerete a fost padawan-ul lui Dan Diaconescu, doar ca vorbea mai repede si mai tare. Cred totusi ca vorbea fara sa se repete, parea destul de profi. M-a marcat !

That's Crazy! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nikolovo e relax, e intrunire de intalnit prieteni, fara forja pe tobe sau alte cacanarii

Oamenii sunt exceptionali, mai ales Crazy .. si eu l-am auzit dar nu a fost chiar asa deranjant .. incearca si tu sa bei data viitoare :D

Pentru Petru Moldovan sau Ursu, care le aveti cu bulgara .. nu se poate da un tel la Crazy sa aflam exact ce si cum ? Merci

 

De retinut .. intrunirea de la Veliko nu e cea arhicunoscuta deja .. care se tine in august .. ci e una noua, vad ca e si facuta de alt club si din cate am vazut pe harta locatia pare sa fie in orash .. in ceva parc .. dubios daca ma intrebi pe mine

Cine are mai multe detalii sau stie bulgara sa ne spuna si nou mai multe

 

Lel .. ai mai multe detalii cu pensiunea aia de langa padure .. ca am pe cineva interesat

 

 

Spuneam dubios referitor la locatie .. tu ai spus ca mergi pt locatie .. stii unde se tine ? poti sa dai niste detalii ?

Pe http://www.motocicli...moto-rock-fest/ ai pus un link .. ala era pt hoteluri sau e locatia unde se tine intrunirea ?

Pana acu la Veliko toate intrunirile se tineau pe Sveta Gora hill .. aia intradevar e bestiala locatie (daca e tot aia atunci vin sigur), cu atat mai mult ca e intrunire de choppere

Merci

 

Offtopic: Am fost invitat pe Facebook la intrunirea din 1-2 iunie din Veliko Tarnovo de persoane competente (aia care il organizeaza), asa ca pot sa va spun sigur ca concertele rock vor fi pe insula unde e muzeul de istorie, la statuia fratilor Asan... Nu exista corturareala, s-a promis ceva reducere la cazare pe la hoteluri, mai vedem...

 

Ontopic: Informatia depre evnimentul asta o am de la Todor Rashkov, vice pe la Bad Company in VT (unul din cele doua cluburi care fac marea intrunire de la sfarsitul lui august) si e practic sigura, ziceam doar asa la mishto sa-l intrebati pe Crazy ca in primul minut nu o sa intelegeti nimic din ce zice la telefon. Silviu (Ursu) vorbeste bulgara la nivel profesional ca are mama bulgaroaica (a si fost animator bilingv acum 2 ani la Nikolovo), eu sunt amator si am invatat trei cuvinte din ghiduri de conversatie si meniuri de restaurant asa ca nu are rost sa ma puneti la acelasi nivel cu el...

 

Eu am facut initial un anunt pentru initiati. Hai sa vorbim si pentru incepatori: Aceasta intrunire s-a numit in anii trecuti Retro Byke Moto Meeting. Si exact asta se intampla acolo: se vine cu tot felul de comuniste, cu scutere ciudate, triciclete carosate si alte ciudatenii. Se dau premii pentru cea mai frumoasa vechitura, se bea bere si nu se baraie din toba dupa ora inchiderii. Asta nu inseamna ca nu se poate veni cu vitezane si carenate, inseamna doar ca trebuie sa te adaptezi spiritului evenimentului si sa bei bere in loc sa faci galagie si fum cu motocicleta dupa cese da stingerea (pe la 11-12). Anul trecut au fost cel putin 10 motociclisti bucuresteni pe carenate (multi dintre ei membri pe forumul asta - de pe la Cavaleria de Titan in principal) si totul a fost OK pentru ca baietii stiu ce si cum.

 

Cum se ajunge la fata locului: Dupa ce iesiti din granita in giratoriul mare mergeti drept inainte (bulevardul Balgarya) si dupa circa 4 km, dupa ce treceti peste podul peste calea ferata iesiti pe bretea la dreapta (de iesit spre stanga, indicator spre Nikolovo), in giratoriu luati prima la dreapta, si dupa aia luati la stanga si mergeti inca 4-5km, si in mijlocul satului exista o intersectie in T la dreapta. O luati la dreapta si trebuie sa ajungeti la un baraj. Treceti pe baraj, mai mergeti circa 100-200 de metri, la prima intersectie o luati la dreapta, dupa care o luati la stanga si tineti stanga pana dati de oamenii de la club. Locatia e superba, primul lac e cel unde se antreneaza canotorii din Ruse, mai spre locul unde se face treaba e un al doilea lac mic ce e plin de nuferi, platforma de beton unde se intampla treaba e in padure, e un izvor acolo unde te poti spala decent pe maini, mai incolo mai e ceva motel si in general gramada de padure.

 

E loc de mers la relaxare, bere si corturarit dar nu la barait pentru ca asta e specificul intrunirii. Si tipic acolo sunt aproape 50% romani, fix de aia acum 2 ani Silviu (Ursu) a prezentat biling pentru ca concursurile cretine de mers in schiuri de vara sa mai stiu eu ce au fost chipurile intre romani si bulgari (fara rautati sau cafteli ca la fotbal intre galerii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat harta cu traseul Bucuresti- Nicolovo, sunt aprox.80 de km, se poate da chiar o fuga pe zi. Parculetul si lacul sunt geniale.

Pentru cei ce vor sa ramana peste noapte exista posibilitatea cazarii la pensiune dar si loc pentru cort.

 

Anul acesta am inteles ca vor exista si alte sortimente de mancare in afara de vestitii "kebabcete" si "chiftetata"..

 

P.S. Oricum in respectivul parc exista si doua restaurante :)

HARTA

Editat de wolf4mwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nikolovo, Crazy ... acolo se bea ! deci cine stie, poate ajung si eu :wink: ! tu cu cine pleci wolfule ? :burnout:

N-am nimic in plan stiu doar atat: vineri cum termin cu jobul ( ora 12-14) ..arunc hamac & stuff pe trascareta si p'aci ti-e valea... Ma infig direct intr-o bere rece cum ajung in parculet :D

P.S. Cazare ca anul trecut :grinbandit:

 

Editat de wolf4mwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am nimic in plan stiu doar atat: vineri cum termin cu jobul ( ora 12-14) ..arunc hamac & stuff pe trascareta si p'aci ti-e valea... Ma infig direct intr-o bere rece cum ajung in parculet :D

P.S. Cazare ca anul trecut :grinbandit:

 

 

 

Arunca si o umbrela pentru sambata. Check this: http://www.accuweather.com/ro/bg/nikolovo/50132/daily-weather-forecast/50132?day=5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si anul trecut a plouat (de fapt daca-mi aduc aminte e un fel de traditie asta, asa cateva scuturari ale norilor) dar asta nu incurca cu nimic activitatile..specifice :friends:

 

P.S. Merci Dragos, ar fi fost o treaba sa bem acolo o bere ;)

Editat de wolf4mwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci se tine? acum, pe 18-19 mai, adica vineri si sambata?

Pai de vineri cu inchidere duminica.. adica 18 - 19 - 20.05.2012.

De obicei sambata noaptea se inregistreaza activitatea maxima :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

De vreme, http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=zmw:00000.1.15420&bannertypeclick=wu_clean2day zice asa:

 

Chance of Precip. 0% (dar mai vedem si maine). In rest,

 

Friday mostlycloudy.gif Partly cloudy in the morning, then mostly cloudy. High of 20C. Winds from the NE at 5 to 15 km/h. Friday Night nt_clear.gif Mostly cloudy in the evening, then clear. Low of 10C. Winds less than 5 km/h. Saturday clear.gif Clear. High of 24C. Winds less than 5 km/h. Saturday Night nt_clear.gif Partly cloudy in the evening, then clear. Low of 14C. Winds from the NE at 10 to 15 km/h. Sunday partlycloudy.gif Partly cloudy in the morning, then clear. High of 26C. Winds less than 5 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreme, http://www.wundergro...ck=wu_clean2day zice asa:

 

Chance of Precip. 0% (dar mai vedem si maine). In rest,

 

Friday mostlycloudy.gif Partly cloudy in the morning, then mostly cloudy. High of 20C. Winds from the NE at 5 to 15 km/h. Friday Night nt_clear.gif Mostly cloudy in the evening, then clear. Low of 10C. Winds less than 5 km/h. Saturday clear.gif Clear. High of 24C. Winds less than 5 km/h. Saturday Night nt_clear.gif Partly cloudy in the evening, then clear. Low of 14C. Winds from the NE at 10 to 15 km/h. Sunday partlycloudy.gif Partly cloudy in the morning, then clear. High of 26C. Winds less than 5 km/h.

Intre timp prognoza spune ca o sa ploua cu clabuci si eu nu am chef sa stau cu cortul in balta. Din respect pentru Crazy probabil o sa incerc sa dau o tura pe acolo dar nu prea sunt convins nici macar de asta. Din pacate avem un weekend nasol pentru motociclit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp prognoza spune ca o sa ploua cu clabuci si eu nu am chef sa stau cu cortul in balta. Din respect pentru Crazy probabil o sa incerc sa dau o tura pe acolo dar nu prea sunt convins nici macar de asta. Din pacate avem un weekend nasol pentru motociclit...

 

GENIAL!!!! :laugh: :crack: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, in ciuda ploii, a fost misto!

Cred ca a fost intrunirea cu cel mai mic numar de participanti la care am fost.

Din pacate vremea i-a speriat pe mutli motociclisti!

Sper ca la anu' Crazy va comanda o vreme mai frumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...