Sari la conținut

LUGOJ


adi_fred2000
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Cum erau varza daca ai spus ca motorul mergea mai bine dupa 3000, curatale pe aragaz daca au depuneri, stergele cu o carpa, masoarele.O buijie tine intre 40/100 mii km in functie de materialul din care e farbricat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.O buijie tine intre 40/100 mii km in functie de materialul din care e farbricat.

 

Nu e chiar asa. Ea mai da scanteie, dar aiurea. Plus ca se consuma electrodul. De regula in manualele de intretinere se recomanda schimbarea bujiilor undeva la 20.000 - 30.000 km.

Bujiile cu iridiu au 2 avantaje:

- electroudul se consuma extrem de greu

- la turatii foarte mari reusesc sa dea scanteia bob cu bob, nu flama continua ca bujiile obisnuite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce motoare am avut pana acum ( Transalp 600, V strom 650 si Royal Star 1300 ) cartea tehnica spune ca schimbarea bujiilor se recomanda la 12000 km. desi sunt convins ca exagereaza putin si ca nu e nevoie sa fie schimbate chiar atat de repede. In schimb am pus iridiu pe ele si dupa 40000 km le-am schimbat ...pur si simplu preventiv...ca in rest totul mergea brici ! cele cu iridiu sunt ceva mai scumpe la cumparare...dar fac toti banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cum erau varza daca ai spus ca motorul mergea mai bine dupa 3000, curatale pe aragaz daca au depuneri, stergele cu o carpa, masoarele.O buijie tine intre 40/100 mii km in functie de materialul din care e farbricat.

» Post actualizat in 08 Jul 2016 14:52

Nu am spus asa.cu bujiile vechi mergea rotund.frumos dar sau dus nu mai dau scânteie deloc si am pus de iridium iar cu astea dupa 3000 turația îmi întrerupe parcă n-ar avea destulă benzina sau nu lucrează bujiile bine.nustiu.

» Post actualizat in 08 Jul 2016 14:56

De la curent nu cred că este pentru ca trebuia sa îmi puste în tobă.dar nu pusca.doar isi da in nas parca nuare destul gaz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

.As dori sa-mi dati exemple de motociclete 125cc care sa alerge "tare" .Multumesc frumos.

 

daca asa pui problema...singurul sfat ar fi sa te intrebi de ce vrei sa te urci pe motor si daca nu e mai sanatos sa o lasi balta .... cu tot respectul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Caut propietarul unei motociclete pt a lua certificatul fiscal al acesteia , sa o pot inmatricula .Cine ma poate ajuta cu un numar de telefon al D-lui ALEXANDRU NICOLAE SAT CIRESU NR 28 TIMIS NASCUT IN 1961 .MULTUMESC Tel meu 0729076344

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...