Sari la conținut

Accident


Bogdan2011
 Share

Postări Recomandate

Nu credeam niciodata ca voi ajunge sa scriu aici dar ....

 

Ma deplasam pe bvd Lapusneanu dinspre zona Dacia , am oprit la trecerea de pietoni din fata statiei de autobuz am acordat prioritate ... eu mergeam pe banda 3(cea de langa axul drumului)

la vreo 20 de m de trecerea de pietoni ... aveam 50-60 km/h si in fata dispensarului TBC una mergea pe banda 1 incet ... o vad si ma gandesc ca cauta loc de parcare , cand deodata trage stanga de volan fara semnal fara nimic , si e linie dubla continua ...

am luato din plin , in aripa stanga fata , ma luat pe capota si dupa am cazut undeva pe contra sens . Eu am scapat usor cu o vanataie la sold , putin zgariat pe maini si glezna umflata ...motorul e cam avariat furca , radiatorul, carenele , scaritele de pe stanga semnalizarile ..si cam atat la prima vedere.Dupa cele intamplate ... ma ridic de jos schiopatand si aia iese din masina : ”rezolvam totu pe cale amiabila , am eu bani , fara politie” astea au fost primele ei cuvinte ... dupa cateva injuraturi suna un martor la politie si zice ca o sa vina ... peste 5 min sun eu si imi zice ca daca e cu victime vine daca nu, nu vine ... nu stiam cum se procedeaza , e prima oara cand mi se intampla .. aia tot o tragea pe cale amiabila ... se calmeaza spiritele si mergel la politie ... completez foi pe acolo etc ... cand ne vine randu domnisoara incepe si povesteste ca eu am intrat in ea ca mergeam in spatele ei si ca a evitat ceva in fata ... arat la politist pozele de la fata locului si se comvinge ca eu am dreptate si zice ca de ce nu mergem la asigurari si sa rezolvam si eu il intreb daca i ia permisu si zice ca nu are de ce ...

maine dimineata ma duc la asigurari cu motorul ....

 

imi cer scuze daca v-am plictisit , dar simteam nevoia sa spun cuiva .

 

asfalt uscat!

post-67396-0-76767100-1337275474_thumb.jpg

post-67396-0-39283700-1337275498_thumb.jpg

post-67396-0-15470600-1337275515_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

o vanataie la sold , putin zgariat pe maini si glezna umflata

asta nu are legatura cu "victime"? trebuia sa vina politia sa nu stai sa negociezi cu prostii. nu merita sa conduca animalele astea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai,daca doamne fereste patiti careva intamplari dastea nasoale,luati-va un martor cu voi,tineti legatura cu martorii,suna si tu un prieten ,doi motociclisti ,bine ca ai facut poze,nu am nimic cu femeile la volan,dar majoritatea sunt cam antitalent,nu stiu dupa ce se uita cand conduc,eu unu cand vad o femeie la volan fac tot posibilul sa evit,mare atentie si cascati ochii,e bine ca nu te-ai accidentat grav

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... eu mergeam pe banda 3.... una mergea pe banda 1 incet .

nu avea cum sa te vada in oglinda, dar putea sa intoarca putin capul. nu are oricum nicio scuza. e animal prost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuia sa suni la salvare chiar daca tu consideri ca esti ok trebuie macar un control ca nu poti sa stii ce ai si cat de grava este situatie,din moment ce ai glezna umflata esti " victima ", dupa 24 de ore ti-se invateste mai rau corpul(vb din experienta) si atunci iti dai seamcam cat de naspa ta-ai lovit , oricum ma bucur ca esti ok , zdreanta trebuie lasata fara permis , si amendata 3 accidente similare am avut in trecut, si toate 3 numai cu fete la volan ,care au pile,cunostinte ,avocati etc ,politistul care ti-a zis ca nu ii ia permisul e.... nu exista asa ceva este accident cu victime in care ea a incalcat cel putin 3 legi de circulatie, oricum nu uita sa bagi si geaca casca,manusi,cadru etc la asigurari... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de parere ca indiferent cum ai merge, tot se gaseste unu/una sa-ti puna capac :). zi mersi ca ai scapat usor.

 

acum la partea cu impartit vina si sanctiunile....toti gresim. important e cum reactionam. personal nu-i suport pe rahatii care desi-s cu musca pe caciula cauta portite de scapare. de la ala pe care-l prinde radarul cu 180 si e cu gura mare ca n-avea voie militianu sa stea acolo, pana la aia care te-a lovit pe tine si ulterior se face ca ploua.

pedepsele sunt gandite in ideea reabilitarii. cum tre sa procedezi ca aia care te-a lovit sa nu-si repete greseala? daca de vorba buna nu stie si singura directie in care manifesta interes e 'cum sa scap mai simplu' atunci arde-o sa o usture curu. unii doar asa pricep.

 

n-au decat sa sara acum toti moralistii lu' peste :peace:

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de parere ca indiferent cum ai merge, tot se gaseste unu/una sa-ti puna capac :). zi mersi ca ai scapat usor.

 

acum la partea cu impartit vina si sanctiunile....toti gresim. important e cum reactionam. personal nu-i suport pe rahatii care desi-s cu musca pe caciula cauta portite de scapare. de la ala pe care-l prinde radarul cu 180 si e cu gura mare ca n-avea voie militianu sa stea acolo, pana la aia care te-a lovit pe tine si ulterior se face ca ploua.

pedepsele sunt gandite in ideea reabilitarii. cum tre sa procedezi ca aia care te-a lovit sa nu-si repete greseala? daca de vorba buna nu stie si singura directie in care manifesta interes e 'cum sa scap mai simplu' atunci arde-o sa o usture curu. unii doar asa pricep.

 

n-au decat sa sara acum toti moralistii lu' peste :peace:

 

 

+1

 

Si inca o chestie care am observat-o in jungla asta,daca esti atent si casti ochii si urechile,si daca mergi cu o viteza decenta,50-60 km,mai ai sanse sa ii EVITI,mai scapi,dar uneori nu ai ce face....,si uneori 50-60 km/h,e mult...mai ales daca esti incepator si nu stii sa franezi corect

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel,cu tine vorbisem acu ceva timp despre un amortizor de ghidon(Matrix). sper sa nu ma insel dar dupa motor te-am recunoscut(daca esti tu) imi pare rau de patania ta, pe viitor nu te ridica de jos, acuza dureri sa vina ambulanta. ca iti faci rau singur daca nu profiti de asemenea animale. sa se invete minte ca pe viitor sa fie atente. acum nu stiu daca ai ce sa faci, decat sa fii despagubit de asigurarea ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand deodata trage stanga de volan fara semnal fara nimic , si e linie dubla continua ...

Extraordinar! Da' zici ca te-a vanat. Parca a asteptat momentul perfect si poc! Incredibil!

 

 

cand ne vine randu domnisoara incepe si povesteste ca eu am intrat in ea ca mergeam in spatele ei si ca a evitat ceva in fata ... arat la politist pozele de la fata locului si se comvinge ca eu am dreptate si zice ca de ce nu mergem la asigurari si sa rezolvam si eu il intreb daca i ia permisu si zice ca nu are de ce ...

asfalt uscat!

Cata nesimtire! Si din partea ei si din partea lu' garcea.

 

Cate ti s-au intamplat intr-o singura zi. Cred si sper ca stai bine cu nervii, mai ales ca urmeaza partea cu asigurarea / constatarea.

N-am trecut prin asa ceva dar am pe cineva care se lupta cu cei de la Carpatica, e poveste lunga si grea. Apropo.. unde are vaca asigurarea facuta?

 

Succes si sanatate! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru linia dubla continua, trebuia sa ii ia permisul.... dar asta e cand cumperi permisul. Am picat la oras din cauza unei "domnisoare" care intorcea pe trecea de pietoni fara semnal fara nimic, si normal ca subsemnatul era de vina sub pretextul neacordare de prioritate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a mai spus mai sus. Daca nu esti vinovat, nu te lasi pana nu vine politia. Chiar daca nici nu ai ajuns pe jos. Te dai lovit, nu conteaza. Chiar daca asta insemna sa chemi o ambulanta degeaba (ceea ce este cam naspa ce-i drept) e important sa vina politia la locul faptei mai ales cand celalalt face pe niznaiul.

 

Sa speram ca nu ai probleme cu asigurarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e constanta, plina de smecheri: de la mafioti in toata regula, tigani borati, pana la ultimul mosneag in noua si superba dacie logan, toti se cred smecheri. Mai nou au inceput sa dea din clanta si femeile. Si daca ar face doar atat nu ar fi rau...dar nu fac. Ba vorbesc la telefon si 'scapa' banda, ba trag de volan de parca au intrat in 'frenzy' ca in cazul de fata... Nu trece zi cand ma plimb mai mult sa nu am parte de vreun incident. Si cum au zis si colegii: cea mai buna strategie e sa stai linistit, zici ca te doare pieptul/coloana etc si astepti frumos salvarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa mergi si la legist sa vezi cate zile iti da, si orcum moto e dauna totala ... sa fim serosi unsure.gif, nu stai de vorba cu vaca, sa cazi la invoiala ... si te ti pe declaratie ca e clar ca are pile mari chiar ... adika pentru dubla continua ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vita nu a apucat sa calce pe dubla continua, nu intra in calcul chestia asta. In schimb.. garcea ar putea zice ca nu s-a asigurat la schimbarea benzii.

 

Si faza cu politia ca nu vine daca nu sunt victime mi se pare o prostie. Nu trebuie sa constate, cineva in masura, la fata locului? Daca baiatul nu facea poze, se certau ca gainile. Si daca motocicleta + autoturismul nu mai pot fi conduse, trebuie sa mergi cu RATB pana la prima sectie? Sa te prinda si controlorul. :lol:

 

N-am trecut prin asa ceva, vorbesc din ce stiu de la altii si din ce mi se pare mie logic. Daca am gresit cu ceva, mi scuzi. :makeout:

Sper sa n-am parte de asa ceva. E bine de stiut care-s procedurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sper sa n-am parte de asa ceva. E bine de stiut care-s procedurile.

in 99% din accidentele cu moto exista VICTIMA .deci trebuie chemata ambulanta.pt ca o hemoragie interna nu are efect "pe loc"

si mori ca papagalu in usa alora de la accidente usoare cu amiabila in mana!

a plecat gresit de la inceputul povestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FARA AMIABILE ! Un accident cu o motocicleta nu are voie sa se rezolve cu amiabila, doar cu politia. Ce nu e clar ? Mizeriile astea umane scapa bine merci si a doua zi dau peste voi milosilor din nou sau peste ca unul ca mine. Cand dau jos un motociclist trebuie sa plateasca MAXIM. Eu i-am pedepsit intotdeauna cat de mult am putut. De regula i-am lasat fara permis.Pana acum ,am luat' doua permise.Ultima jigodie care vroia tot asa sa scape dand pe mine, il mai avea suspendat de doua ori inainte.I-a batut obrazul si politistul de la constatari de langa Autovit dupa ce s-a uitat in calculator caci insista sa nu il lase fara. Astia sunt oamenii despre care vorbim, jigodii sau prosti, rau intentionati si periculosi.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o vad si ma gandesc ca cauta loc de parcare , cand deodata trage stanga de volan fara semnal fara nimic , si e linie dubla continua ...

Salut,

 

Din pacate, ceea ce ti s-a intamplat se intampla foarte frecvent. Mai ales in situatia in care "X-ulescu" isi cauta un loc de parcare.

Uite ce am patit eu acu' cateva luni: Un X-ulescu mergea linistit, chiar cu avariile puse .. si cat mai apropape de masinile parcate pe dreapta (toate semnele indicau ca si-ar cauta un loc de parcare).

Perfect. Dau semnal sa il depasesc prin stanga. Ma asigur ca nu sicanez pe nimeni si intru in depasire. Fix in momentul in care intru in depasire, individul care era pe avarii si isi cauta loc de parcare, se pare ca isi gaseste un loc, insa in loc sa incetineasca si sa se asigure ca poate intra si ca nu deranjeaza pe nimeni, face ce ti-a facut si tie: Trage brusc stanga de volan pentru a-si asigura o intrare mai facila in locul de parcare si apoi un dreapta la fel de brusc.

Norocul meu a fost ca nu aveam pe nimeni in stanga (ma asigurasem anterior) si am putut sa ies de pe banda melteanului care considera ca strada e numai a lui. Claxonez si-i fac semn ca ... macar data viitoare sa se uite in oglinzi inainte sa ia stanga brusc de volan ...

Reactia lui? "Ce baaaa .. n-aveai loc?!?!?"

Concluzie. Atentie mare la "parcangii". Din pacate nu multi au aflat de notiunea de "retrovizoare" si se pare ca tot mai putini sunt cei care stiu ce e acela Bun simt.

Imi pare rau pentru ce ai patit. Sper sa te faci bine si sa reusesti sa rezolvi si mobra.

Bafta multa si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patito si eu...mi-a facut unu drepta in fata si l-am luat in plin....mi-a fost mila ca il lasam fara permis si era sofer de meserie.

la politie vroia sa declare altceva,chiar nu vroia sa imi dea asigurarea.....totul s-a rezolvat rapid si ''neortodox'' dar puteam sa nu ma complic daca chemam salvarea (care vine la pachet cu garcea) si daca nu mai eram eu ''binefacatorul lumii'' sa fac eu pe ala sufletistul....o ierbivora indiferent de sex e inofensiva in ratb....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si faza cu politia ca nu vine daca nu sunt victime mi se pare o prostie. Nu trebuie sa constate, cineva in masura, la fata locului? Daca baiatul nu facea poze, se certau ca gainile. Si daca motocicleta + autoturismul nu mai pot fi conduse, trebuie sa mergi cu RATB pana la prima sectie? Sa te prinda si controlorul. :lol:

 

N-am trecut prin asa ceva, vorbesc din ce stiu de la altii si din ce mi se pare mie logic. Daca am gresit cu ceva, mi scuzi.

Sper sa n-am parte de asa ceva. E bine de stiut care-s procedurile.

 

In cazul accidentelor fara victime, ambii soferi se prezinta cu autovehiculele la sectia de Accidente Usoare de pe raza sectorului unde s-a produs busitura. Daca autovehiculele nu pot fi deplasate se merge fara ele, se face cerere de deplasare a echipajului politiei la locul accidentului. Care poa sa vina si a doua zi de la accident, cand sunt liberi.

 

Procesul verbal de constatare se face ulterior, dupa declaratii, schitele accidentului si pozele facute de garcea la autovehiculele implicate. Daca garcea va considera ca singura vina a vacii soferite este ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers, nu-i va lua permisul.

 

In cazul accidentelor cu victime, atat politia cat si salvarea se deplaseaza la locul accidentului, prin apelul la numarul unic 112. Asta e legea si asa se procedeaza la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in caz de accident nu te ridici de jos ! Punct !
Corect.

Si chemi salvarea obligatoriu. Asta inseamna dosar penal pt. vita.

Dosar penal inseamna ca ii retine obligatoriu permisul iar ancheta accidentului se va face mult mai temeinic decit in cazul unei coliziuni simple soldata doar cu pagube materiale. :)

Daca vede ca e vorba de dosar oricum isi va schimba si vaca atitudinea. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...