Sari la conținut

FRANTA


sarazin
 Share

Postări Recomandate

nu cred ca sunt singurul biker roman in Franta.cred insa ca ceilalti, caci sunt mult prea multi bikeri pe strazi incat sa nu mai fie vreun roman,nu au timp,nu vor sa intre pe forum sau nu stiu de existenta lui.

asa ca,pentru a sparge gheata(cred),o sa incep sa bombardez acest topic cu filmari,poze, intamplarisi ce o mai fi,caci am destule,si se mai aduna.mai ales ca mi-am recuperat pc-ul din Romania, si acum am acces la poze,filmulete,programele de edit.....

pentru inceput una artistica de pe net descarcata post-57794-0-83479900-1337292940_thumb.jpg

dintr-o plimbare pe langa Sacre Coeur http://www.sacre-coeur-montmartre.com/ post-57794-0-96207600-1337293088_thumb.jpg

vand zetu/nu vand zetu ....post-57794-0-18236000-1337293190_thumb.jpgpost-57794-0-77631900-1337293319_thumb.jpgpost-57794-0-89263400-1337293325_thumb.jpgpost-57794-0-18455800-1337293331_thumb.jpgpost-57794-0-35327500-1337293336_thumb.jpgpost-57794-0-33951300-1337293342_thumb.jpgpost-57794-0-84307300-1337293349_thumb.jpgpost-57794-0-49555000-1337293355_thumb.jpgpost-57794-0-54519700-1337293360_thumb.jpg

mai fac ordine intre ele si revin....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, Franta este foarte frumoasa. Hai sa va spun cum am facut un concediu in Franta: in 2006, m-am uitat pentru prima data la Turul Frantei la ciclism. Pe laga celebrii biciclisti, erau prezentate nenumarate imagii din Franta cu biserici, castele, palate, locuri pitoresti, diferite culmi din Apli si Pirinei.In 2007, abia asteptam sa revad Le Tour. In timpul turului, deja rezervasem camere la hoteluri din Paris si Calais. Am ajuns in Paris la doua saptamani dupa ce s-a terminat Le Tour de France. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa-mi cumpar o sapca cu logoul turului, dupa care m-am orit pe Champs Elysees, am inchis ochii si mi-am imaginat cum castiga Cavendish, la sprint, etapa cu final pe celebrul bulevard, iar eu ii faceam galerie. Cert este ca de atunci, m-am indragostit nebuneste de Franta si abia astept sa ma reintorc acolo. Nu mai zic ca, daca as gasi de lucru acolo, maine as pleca definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Franta este foarte frumoasa. Hai sa va spun cum am facut un concediu in Franta: in 2006, m-am uitat pentru prima data la Turul Frantei la ciclism. Pe laga celebrii biciclisti, erau prezentate nenumarate imagii din Franta cu biserici, castele, palate, locuri pitoresti, diferite culmi din Apli si Pirinei.In 2007, abia asteptam sa revad Le Tour. In timpul turului, deja rezervasem camere la hoteluri din Paris si Calais. Am ajuns in Paris la doua saptamani dupa ce s-a terminat Le Tour de France. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa-mi cumpar o sapca cu logoul turului, dupa care m-am orit pe Champs Elysees, am inchis ochii si mi-am imaginat cum castiga Cavendish, la sprint, etapa cu final pe celebrul bulevard, iar eu ii faceam galerie. Cert este ca de atunci, m-am indragostit nebuneste de Franta si abia astept sa ma reintorc acolo. Nu mai zic ca, daca as gasi de lucru acolo, maine as pleca definitiv.

 

eu nu am inchis ochii. eu mi-am inchis afacerea,si am plecat sa fac exact ce faceam in tara, doar ca acum sunt angajat. un angajat care nu mai are stresul controalelor organelor ''abilitate'' sau ''neabilitate'',stresul taxelor...

ma bucur ca am scapat de stresul de pe strazi. aici rar auzi 1 claxon.e lumea mai calma, mai toleranta.e adevarat ca nivelul de trai e altul,omul nu e asa stresat cu grija zilei de maine.

e frumoasa cu draci.plina de istorie asa ca sunt foarte multe de vazut...

si da,consider ca am plecat definitiv.sper sa merg in Romania doar in vizita.

Editat de sarazin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea le au cu distractiile francezii,asta am vazut in sudul frantei,langa mare,dar am vazut ca au drumuri foarte bune si serpentine la fel :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea le au cu distractiile francezii,

 

Nu stiu ce sa zic. Eu daca as pleca, cred ca as pleca sa muncesc, nu sa ma distrez. Nu stiu daca sunt in masura sa critic modul de distractie al francezilor. Asta este treaba lor in tara lor. Poate ca au alt mod de a se distra: poate ca daca vad o cursa de 24 de ore la Le Mans le ajunge pentru doua luni de distractie. Am doi "prieteni" din Calais si acum sunt plecati la Le Mans pentru Moto GP. Asta distractie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ sarazin , si eu sunt din franta , dar din sud. Sunt stabilit aici. Sunt disponibil pentru iesiri in triunghiul Toulouse=> Clermont-Ferrand => Montpellier.

 

monsieur, s-a notat. tinem legatura si facem cumva un plan ptr o plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, inca nu mi-am adus motorul in Franta dar cand il aduc dau de stire, intre timp, o intrebare, le-ati inmatriculat aici? Stiti cumva daca e obligatorie inscrierea in Franta si in cat timp? Franta este superba dar sunt multi cocalari din Romania pe aici in regiunea Parisului, e ceva incredibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@enlil: parisul e mare , e tinta tuturor imigrantilor . Dar in oraselele mici de la tara nu prea gasesti . Eu nu cunosc nici un roman in regiune la mine desi stau pe aici de vro 5-6 ani . Pentru motor habar nu am , eu am venit fara , si l-am cumparat aici concesiunea mi la inmatriculat la cumparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, inca nu mi-am adus motorul in Franta dar cand il aduc dau de stire, intre timp, o intrebare, le-ati inmatriculat aici? Stiti cumva daca e obligatorie inscrierea in Franta si in cat timp? Franta este superba dar sunt multi cocalari din Romania pe aici in regiunea Parisului, e ceva incredibil...

 

eu am venit pe el aici. era stupid sa incerc sa-l vand in 4 zile, si apoi sa ma chinui sa imi iau altul aici, in ideea ca nu aveam o locatie exacta, si nici actele nu erau inca nici macar in stadiu de dosar.

in martie m-am trezit ca imi expira itp-ul, asa ca m-am suit pe el si am plecat in tara.doar ptr itp.:burnout:

inca circul cu nr de Ro. nu e nici 1 stres. la propriu. nu exista nici o problema. nu va veni nimeni sa zica :''Aha,tu esti de 1 an aici, trebuie sa inmatriculezi mobra aici.''

si chiar daca ai trece prin 3 controale rutiere pe luna, nimeni nu va putea dovedi ever ca tu nu iesi regulat din franta.

dupa ce ai un domiciliu si acte de munca e super lejer sa inmatriculezi pe tine. de fapt daca ai acte totul este ca la tine in tara:realizabil.

cand ai de gand sa il aduci? poate te insotesc.

tine-ne la curent.

 

filmare personala din Paris.editul audio-video la nivel de have fun. link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am venit pe el aici. era stupid sa incerc sa-l vand in 4 zile, si apoi sa ma chinui sa imi iau altul aici, in ideea ca nu aveam o locatie exacta, si nici actele nu erau inca nici macar in stadiu de dosar.

in martie m-am trezit ca imi expira itp-ul, asa ca m-am suit pe el si am plecat in tara.doar ptr itp.:burnout:

inca circul cu nr de Ro. nu e nici 1 stres. la propriu. nu exista nici o problema. nu va veni nimeni sa zica :''Aha,tu esti de 1 an aici, trebuie sa inmatriculezi mobra aici.''

si chiar daca ai trece prin 3 controale rutiere pe luna, nimeni nu va putea dovedi ever ca tu nu iesi regulat din franta.

dupa ce ai un domiciliu si acte de munca e super lejer sa inmatriculezi pe tine. de fapt daca ai acte totul este ca la tine in tara:realizabil.

cand ai de gand sa il aduci? poate te insotesc.

tine-ne la curent.

 

filmare personala din Paris.editul audio-video la nivel de have fun. link

 

pai tocmai ca deja mi-am depus actele aici dar asigurarile de aici sunt cam scumpe.

 

@enlil: parisul e mare , e tinta tuturor imigrantilor . Dar in oraselele mici de la tara nu prea gasesti . Eu nu cunosc nici un roman in regiune la mine desi stau pe aici de vro 5-6 ani . Pentru motor habar nu am , eu am venit fara , si l-am cumparat aici concesiunea mi la inmatriculat la cumparare.

cati cai fiscali are si cat costa impozitul si asigurarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 cv , asigurarea e 800 euroi/an ( civila + toate riscurile incluse , furt , vandalism , calamitati etc etc) . Dar aici tariful asigurarilor difera mult in functie de experienta pe motor si categoria motorului). Exceptand asigurarea si taxele de inmatriculare (200 euro dosar) nu se plateste nimic altceva.

 

Tarifele astea avand in vedere ca sunt considerat inca incepator , e abia al doilea an de motor la mine

Editat de pasatux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...

monsieur, s-a notat. tinem legatura si facem cumva un plan ptr o plimbare.

 

Salutare

si eu tot din Franta,la fel stabilit aici,in sud-est...Port Saint Louis du Rhone.poate reusim sa ne intalnim vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

si eu tot din Franta,la fel stabilit aici,in sud-est...Port Saint Louis du Rhone.poate reusim sa ne intalnim vreodata.

 

Nu suntem foarte departe... Eu sunt la Aix ! Am fost p'acolo , ultima data prin 2006 la o reuniune . Poate ne-om vedea cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea le au cu distractiile francezii,asta am vazut in sudul frantei,langa mare,dar am vazut ca au drumuri foarte bune si serpentine la fel :bounce:

cred ca depinde de zona.

eu am fost o perioada in partea de est- alsacia, si in localitatea mica (30 mii locuitori, din prospecte..) in care eram vedeam cum se strang in weekend aia la cate o ferma de'a lor, sa petreaca.. venea fiecare cu ce avea-potol si beuturi.. nu stiu cum se ,,termina'' petrecerea, cum sunt ei asa, libertini.. :kiss:

bai, erau cuminti rau, cred ca daca era, ii batea un tigan de-al nostru c'o mana.. :D

..cand am ajuns acolo eram cu okii in 4, vazusem filme cu mafioti prea mult... cand colo, aia erau pisoi rau de tot... erau, totusi, spre margine, arabeti care faceau cam ca ai nostri-fugareau motorete noaptea.. sau intre ei, nu stiu.

oricum, aveam ce vedea, locuri.. gagici, insa, nimic- cred ca le tineau ascunse! am venit acasa ,,racorit'' de parca fusesem la calugari acolo.. :D

tot veneau la kamping motoristi, a venit unu' c'o honda cu atas ACOPERIT, cu nevasta si catel.. motor ca de masina. Destui bikeri.

..misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu? Intre timp ar fi bine sa ne cunoastem vecinii . Am sa incerc sa ma gasesc cu "Bila" la sfarsitul saptamanii viitoare . Daca nu , in functie de timp si posibilitati , poate o duc pe nevasta-mea sa vada viaductul (motiv sa beau o bere cu Passatux :friends: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare...hai sa ma bag si eu in seama...localizat prin sud, in apropiere de Saint-Tropez, imi declar si eu disponibilitatea unei intalniri in zona, undeva intre Frejus si Cavalaire-Sur-Mer, maxim Toulon...

Sa mentionez si ca am facut primul meu sezon aici, in franta, si primii 2.500-3.000 km din viata mea pe mobra...asadar un incepator din toate punctele de vedere...

 

Pana la urma voi ati reusit sa va intalniti? (windfucker & bila)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.din pacate inca nu ne-am intalnit...inca.ne vedem pana la urma.la mine cam e putina criza de timp.si in plus cand prind un weekend mai liber "fug" in Italia,cu masina ,bineinteles,prietena mea locuiesti acolo. .Stai linistit Citony,nici eu n-am multi km in Franta.chiar imi place ideea unui weekend prelungit la Saint-Tropez,cand vremea permite.deci trebuie sa-mi caut un cort...hehehe. :tempted: dar si la Paris la Sarazin trebuie sa ajungem.

Editat de bila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate inca nu...Dar sper ca in curand Bila sa-si faca timp iar Pasatux sa-si exprime disponibilitatea.

Maine avem iesirea "hivernala" (valabil doar ptr cei ce nu "gusta" iarna), dar daca Toni esti dispus , ne gasim ! 0685031306 .Pe curand , sper!

 

Bila , noi chiar tre' sa vorbim , habar n-ai cate avem in comun :)

Editat de Windfucker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...