Sari la conținut

FRANTA


sarazin
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 145
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut!

o mare rugaminte la cei care sunteti in franta.

am nevoie de un medicament pt imunitate pt o persoana bolnava de cancer.

e produs in franta, dar in tara nu este de gasit.

ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pe cineva care vine din Franta luni.

Da mi un PM sa vedem ce pot face.

pacasac, derkleine, mersi baieti. desmodue a reusit sa vorbeasca la o farmacie si saptamana viitoare o sa-l am.

multumesc mult de tot tuturor, raman dator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

ptr cei care nu se uita la Articole si Tutoriale

pun aici 1 link

 

/index.php?/topic/722781-paris-interzis-motocicletelor-mai-vechi-de-2000/page-2&do=findComment&comment=3915464


» Post actualizat in 11 Feb 2015 14:10

am vazut un motor de Romania, MM -02?- YAK in Versailles, da un semn daca esti pe aici.

avem si cu MM in grup :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...

Salutari, m-am mutat de ieri cu mobra in Franta, mai precis in Draguignan (Var), la 35km de Frejus. Am venit singur pe motor din Bucuresti, incarcat cu bagaje si am facut 2 opriri (Arad si Ljubljana) foarte intersanta experienta.

 

Asa ca va astept prin sudul insorit :)

 

 

ps. este o reprezentanta Kawa in Draguignan :P

post-89926-0-85471000-1464710898_thumb.jpg

post-89926-0-90672100-1464710912_thumb.jpg

post-89926-0-03042900-1464710922_thumb.jpg

post-89926-0-07857500-1464710924_thumb.jpg

post-89926-0-59777900-1464710927_thumb.jpg

post-89926-0-93211400-1464712035_thumb.jpg

post-89926-0-70667100-1464712038_thumb.jpg

post-89926-0-75481200-1464712040_thumb.jpg

post-89926-0-82030600-1464712097_thumb.jpg

post-89926-0-85872400-1464712181_thumb.jpg

Editat de Toothless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salutari, m-am mutat de ieri cu mobra in Franta, mai precis in Draguignan (Var), la 35km de Frejus. Am venit singur pe motor din Bucuresti, incarcat cu bagaje si am facut 2 opriri (Arad si Ljubljana) foarte intersanta experienta.

 

Asa ca va astept prin sudul insorit :)

 

 

ps. este o reprezentanta Kawa in Draguignan :P

Bun venit ! Frumoase poze ! Nu te-a muşcat crocodilul ?

» Post actualizat in 17 Jul 2016 14:25

Pt trăitorii în Franţa, poate s-a mai discutat, nu ştiu, zilele trecute am aflat o chestie interesantă despre permisul de conducere european (românesc că ăsta ne interesează).

Nu trebuie neapărat schimbat cu cel franţuzesc ( motivele sunt evidente ) decât dacă aveţi nevoie să închiriaţi diverse de la firme care acceptă ( din motive de asigurări în general ) doar permis franţuzesc !

https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F1757

Nu este obligatorie schimbarea permisului decât în cazul infracţiunilor care antrenează o măsură de restricţie sau o pierdere de puncte.

Am găsit poliţişti care mi-au spus să preschimb permisul.

Dacă eşti nevinovat şi te opreşte poliţistul, nu înţelege ce scrie îl faci atent că scrie şi în franceză şi asta e tot.

Dacă eşti vinovat o să ai de plătit o amendă şi o să-ţi zică să schimbi permisul pt că în caz contrar nu se pot retrage puncte de pe el ( valabil şi dacă permisul e belgian, olandez etc )

Partea frumoasă este că nu rămâne undeva un istoric şi dacă peste o lună o comiţi din nou, plăteşti amenda şi îţi pune aceeaşi placă dar nu te amendează suplimentar ca recidivist pt că având permis străin nu apari la ei în istoric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Am o honda CB500 din 2001 inmatriculat in RO, in aprilie o sa ma mut cu munca in Franta si ma intrebam daca sa-mi iau motorul cu mine pentru drumurile prin oras....

 

Trebuie inmatriculat acolo obligatoriu?

Firmele de asigurari fac asigurari si pe motoare neinmatriculare in FR?

Exista chestii de legislatie diferite de cele din RO? (iti trebuie vesta fosforescenta obligatorie? stickere pe casca?)

 

Exista Inspectie Tehnica Periodica in FR? Motorul meu are ITP pana in septembrie 2017 in RO.

 

Multumesc! si daca sunt doritori sa ne cunoastem in regiunea Paris-Versailles, nu ezitati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sper sa nu te dezinformez.

Înmatricularea cu numere franceze in Franta nu este obligatorie.

Asigurarea e mai bine sa o ai din RO.Este mult mai ieftina.In Franta este mult mai scumpa,tinand cont ca esti nou ca participant in traficul francez,locuiesti intr-o zona cu mare risc de accident si de furt, daca ai garaj sau nu pentru mobra,calcul aproximativ de km/an parcursi etc..Astea dupa grilele de asigurare franceze.

Cu vesta reflectorizanta dupa noua lege ar fi da,in special pe timp de noapte. Stiker reflectorizant pe casca ,da.Cel putin asa au zis cei de unde am cumparat casca.Mi-au si lipito gratuit pe casca.Cate 1 pe lateral si una in spate.Nu toti poarta.Pe mine nu ma deranjeaza ca am ales pe principiul sa fie cat mai vizibila .De aceea e de culoarea galbena.

Momentan ITP la mobre nu se face.E bine sa-ti faci in RO,in avans sa-l ai valabil pe 2 ani.

Amenzile le vei primi pe adresa din talon.

Permisul din RO ,varianta europeana este valabila si aici.Ti se va preschimba automat in cel francez daca ai comis o fapta penala pentru a putea fi judecat ,condamnat.

Atentie la radare,care sant in multe locuri,bine pozitionate.

Cele Bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Karoly.

 

Dar de exemplu, ITP-ul de ce sa-l mai fac in Ro daca in Franta nu se cere ITP? oricum nu mai am de gand sa o aduc inapoi in Romania, daca plec din FR, o marit acolo, ara ITP valabil in RO.

Asigurarea de RO e valabila si in FR? pai si daca fac accident, il trimit pe pagubit in Romania? In felul asta as putea sa-mi refac mereu asigurarea in Romania....si primesc pe mail polita.

 

Alte intrebari, am o toba care am impresia ca e ceva mai zgomotoasa, e cazul sa o schimb cu ceva cuminte?

Exista cumva vreo interdictie legata de vechimea mobrei? ceva gen sa nu ai motor mai vechi de 10 ani?

Preschimbarea e doar in caz de fapta penala sau si contraventie gen amenda pentru viteza (sub 50 kmph depasire?)

 

Ideea e ca mi se deconteaza cheltuielile cu mutarea din Ro si as putea include si transportul mobrei in asta. Cat o fi si asta?

Editat de Costin Nitsoc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic permisul romanesc trebuie preschimbat intr-unul francez in urma unei infractiuni prin care trebuie sa ti se retina puncte(incl ce ai zis tu). Practic, nu se schimba decat daca vrei tu sa-l schimbi (faci cerere la prefectura)

Nu uitati de salonul moto 2 Roues Lyon 10, 11, 12 feb (weekendul asta) la Eurexpo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Daca iti propui sa-ti inmatriculezi mobra in Franta e bine de stiut de ce acte ai nevoie din RO.

Eu am presupus ca mobra va ramane cu numere romanesti,Ca urmare sa nu faci drum pana in Ro,doar pentru ITP,Si sa nu fi <agatat> in Ro cu ITP expirat.

Asigurarea din Ro este valabila in orice tara din U.E.si invers.De exemplu daca esti partas la 1 accident ca turist cu mobra in Italia,asiguratorul va fi contactat.Acuma depinde ce iti acopera politza de asigurare pe care ai facuto.

Cat priveste vechimea mobrei ,a fost 1 articol mai demult pe Forum, in care Primaria parisiana ,ar fi votat niste restrictii pentru scutere si mobre.Iti recomand sa te documentezi.

Din cate stiu eu ,( nu ma jur pe nimic )))) ),pentru contraventii gen amenda permisul poate sa ramana cel din Ro.Asa il am si eu.Amenda a venit de pe adresa din talon.Talon francez cu numar francez,mobra cumparata in Franta.Chiar daca pe amenda iti este scris echivalentul de puncte pierdute,nu se aplica decat daca este data de politia din Ro pentru permisul emis in RO.

Pentru caz penal,ti se va schimba permisul RO,in permis F de autoritatile franceze.

Sper ca nu te-am dezinformat.

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Multam de raspuns, iarasi :)

 

Mobra va ramane cu numere de Romania iar ideea e ca nu mai vreau s-o aduc inapoi in tara pe rotile ei ci in duba (direct la ITP cand o sa fie cazul).

 

M-am interesat si se pare ca vechimea maxima acceptata e 2000 in Paris deci pare in regula.

 

Ma intreb ce e mai avantajos. Sa aduc mobra de 1500 de euro + transport in Paris sau sa cumpar acolo inca o mobra si sa ma lafai cu cate o mobra in fiecare tara :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai cercetat lucrurile...costa 250 de euro transportul Buc-Paris deci am sa transport mobra de aici.

 

Deci daca fac asigurare pe un an de aici trebuie sa cer asiguratorului si carte verde?

Trebuie sa inregistrez mobra la primaria locala? trebuie s-o ia cineva in evidenta sau pur si simplu o descarc din duba si impreuna cu asigurarea, talonul si permisul de ro (+vesta si stickere pe casca) pot sa plec la drum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai cercetat lucrurile...costa 250 de euro transportul Buc-Paris deci am sa transport mobra de aici.

 

Deci daca fac asigurare pe un an de aici trebuie sa cer asiguratorului si carte verde?

Trebuie sa inregistrez mobra la primaria locala? trebuie s-o ia cineva in evidenta sau pur si simplu o descarc din duba si impreuna cu asigurarea, talonul si permisul de ro (+vesta si stickere pe casca) pot sa plec la drum?

Nu trebuie s-o inregistrezi nicaieri. De stickere nu stiu. Echipamentul e obligatoriu pantaloni, geaca si de anul trecut manusi, vesta reflectorizanta nu e neaparat sa o porti dar trebuie s-o ai pt ca e obligatorie in caz arrêt d'urgence.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...