Sari la conținut

FRANTA


sarazin
 Share

Postări Recomandate

OK...multumesc de sugestie...am "pierdut" vreo ora si ceva cu calcule si mi se pare ciudat ca rezulta un cost total de intre 200 si 270 euro (functie de optiuni) ceea ce mi se pare destul de rezonabil dar si parca prea mic totusi, dupa estimarile mele....sper ca michelin-ul sa aia toate taxele incluse.

O sa aleg cel mai rapid traseu estimat de michelin la 22 ore, probabil calculat fara oprire....eu imi propun sa facem o oprire, o noapte pe undeva, nu stiu unde inca, avand in vedere ca o sa am cu mine un copil de un an si jumatate. Nu vreau sa-l stresez prea tare pe drum.

Si Michelin confirma traseul propus de tine si un pret de 270 euro (rotunjesc la 300) care ma face sa renunt la ideea de "ieftin".

O alta intrebare ar fi: daca si ce riscuri implica traseul?

Multumesc inca o data.

Editat de citony2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Viamichelin calculeaza cu un consum mediu mare(parca in jur de 10% estimasem ), eu am masina veche care consuma mult si totusi consum mai putin decat spune el.

Din ce am vazut pana acum la taxe calculeaza precis.

Referitor la riscuri nu cred ca-s mai mari sau mai mici decat pe alte rute. Eu am facut traseul asta aproximativ, cu motorul si a fost OK.

In serbia exista riscul sa te aresteze daca depasesti viteza cu mult, gen cu peste 50km/h parca,dar pt mine asta nu e o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK....merci mult...o sa tin cont de sfaturi. Nici pentru mine viteza nu e o problema. Am o "problema" legata de respectarea vitezei. Consider ca asa respect si legea si pe ceilalti din trafic.

Problema ramane pasaportul. Pana cum nu am considerat ca am nevoie de unul, dar Croatia si Serbia nu sunt inca membre UE. (Croatia abia de la 1 iulie, iar Serbia...mai tarzior). Gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat si problema asta. Da, se pare ca este suficienta Cartea de Identitate pentru cei ce au; ca sa fiu insa sigur ca nu o sa am probleme, o sa descarc si o sa printez acordurile tarilor in aceasta privinta; cum bebe nu are inca o Carte de Identitate, o sa ii trebuiasca pasaport, care va fi valabil doar 3 ani. C-asa e-n tenis!

Mai ramane sa gasesc preturile carburantilor si si un loc de cazare rezonabil undeva pe la jumatatea orara a traseului, cred ca undeva Croatia, Italia. Mai sigur Croatia.

Idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am fost si eu pana in Italia vara trecuta, asa ca va pot prezenta putin situatia: Daca intrati in Serbia pe la Portile de Fier, primii 100 de km (pana la autostrada) sunt groaznici - drumul prost si foarte multe curbe, mici tunele neiluminate, etc. (eu cred ca am facut 2 ore pe drumul ala - stilul de mers "pensie"). Apoi este autostrada pana la intrarea in Italia: aproximativ 10 euro (daca nu chiar 5) autostrada in Serbia, 11-12 euro autostrada in Croatia - pana aici se plateste la bariera, apoi 7.5 euro Vigneta in Slovenia - daca te prinde politia fara Vigneta iti ridica talonul si amenda e 200 de euro. Nu incercati sa mergeti pe drumuri fara taxa (adica in afara autostrazilor) pana in Italia - nu merita!

Eu am dormit in prima noapte in Ljubljana, dar am ajuns foarte tarziu acolo (1 noaptea). Daca nu rezista organismul/copilul, puteti sa innoptati la Zagreb. A doua zi la 16:30 eram la Torino circuland pe autostrazile Italiei (35 de euro in total). De la Torino pana la Saint-Tropez mai sunt cateva sute de kilometri). Drumurile nationale in Italia sunt bune, iar soferii sunt foarte atenti la motociclisti, dar dureaza destul de mult (comparativ cu autostrada). Sa alimentati cat de mult puteti in Romania si in Slovenia; in Italia benzina e foarte scumpa, ar fi bine sa alimentati cat mai putin in Italia. Pentru ruta Romania - Italia, ViaMichelin afiseaza un "scor" destul de apropiat de realitate (benzina si taxele de drum sunt destul de mari). In schimb, cand am fost la Paris am reusit sa ajung la destinatie cheltuind doar 150 de euro pe ruta Romania - Ungaria - Austria - Germania - Franta, mai putin decat estima ViaMichelin!

Drum bun va urez!

Editat de CapnJackSparrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare,

@capnJackSparoww: ce traseu ai folosit pt Paris si ce motor /consum? Pe viamichelin imi arata cam 300euro.

 

Ma intereseaza si pe mine sa-mi aduc moto in Paris. Mai e cineva care sa fi facut traseul pe moto? sau poate stiti alte solutii de transport. eu as vrea s-o aduc peste doua saptamani.

 

Seara buna/

Marius

Salut! Am fost si eu pana in Italia vara trecuta, asa ca va pot prezenta putin situatia: Daca intrati in Serbia pe la Portile de Fier, primii 100 de km (pana la autostrada) sunt groaznici - drumul prost si foarte multe curbe, mici tunele neiluminate, etc. (eu cred ca am facut 2 ore pe drumul ala - stilul de mers "pensie"). Apoi este autostrada pana la intrarea in Italia: aproximativ 10 euro (daca nu chiar 5) autostrada in Serbia, 11-12 euro autostrada in Croatia - pana aici se plateste la bariera, apoi 7.5 euro Vigneta in Slovenia - daca te prinde politia fara Vigneta iti ridica talonul si amenda e 200 de euro. Nu incercati sa mergeti pe drumuri fara taxa (adica in afara autostrazilor) pana in Italia - nu merita!

Eu am dormit in prima noapte in Ljubljana, dar am ajuns foarte tarziu acolo (1 noaptea). Daca nu rezista organismul/copilul, puteti sa innoptati la Zagreb. A doua zi la 16:30 eram la Torino circuland pe autostrazile Italiei (35 de euro in total). De la Torino pana la Saint-Tropez mai sunt cateva sute de kilometri). Drumurile nationale in Italia sunt bune, iar soferii sunt foarte atenti la motociclisti, dar dureaza destul de mult (comparativ cu autostrada). Sa alimentati cat de mult puteti in Romania si in Slovenia; in Italia benzina e foarte scumpa, ar fi bine sa alimentati cat mai putin in Italia. Pentru ruta Romania - Italia, ViaMichelin afiseaza un "scor" destul de apropiat de realitate (benzina si taxele de drum sunt destul de mari). In schimb, cand am fost la Paris am reusit sa ajung la destinatie cheltuind doar 150 de euro pe ruta Romania - Ungaria - Austria - Germania - Franta, mai putin decat estima ViaMichelin!

Drum bun va urez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@

marius_florin

Salut, eu am ajuns ieri in Paris cu plecare de la Cluj ( 2000 km ). La un consum de 6,3 % cat am scos media , cu toate taxele de autostrada si benzina am iesit la 260 euro. Drumul l-am impartit in 2 etape, prima zi cluj-oradea-budapesta-viena-linz-salzburg-si pauza la un amic ce sta la 40 km de salzburg. Distanta 989 km. Ziua 2 cu plecare de la amicul sus pomenit, traseul prin munchen - augsburg - ulm- stuttgart - iffezheim- metz - verdun - paris. Nu e cel mai bun traseu dar trebuia sa trec pe la prietenul meu si de aceea am ales ruta asta . Plus ca pe germania , erau multe portiuni in lucru la autostrada cu limitari de 80 km/h. iar ziua 2 a plouat torential 900 din cei 1000 km. Not fun .

 

Daca as pleca din bucuresti , probabil ca as merge la timisoara - szeged - budapesta - passau - viena - nuremberg - saarbrucken - metz - reims - paris. Cu oprire undeva sa iti convina. Portiunea Budapesta - Paris e ok, drumul e bun si rapid, plus ca de ai o problema e ruta de autocare romania - franta. Iar tiristi romani sunt cu zecile. Si legat de probleme pe drum, mi-am facut un carnet de membru la A24Assistance. Au sediul la cluj , nu le fac reclama. Dar pt 480ron cotizatie anuala , ai aistenta non stop nationala si internationala cu numar nelimitat de interventii si km, repatriere persoane si vehicule, cazare etc. Sunt parteneri ADAC si nu numai . E un back-up cred eu mai mult decat convenabil , mai ales ca de ai o problema si ramai in pana pe autostrada, cel mai ieftin serviciu de interventie in strainatate nu te iarta de MINIM 100 euro doar sa te tracteze/duca de acolo pana la un service sau o zona unde sa iti remediezi problema.

 

O alta varianta sunt cei care fac transport de persoane cu autocare si/sau microbuze. Multi trag si o platforma dupa ei . Baiul e ca de obi e platforma auto si nu moto , deci trebuie sa gasesti o solutie de ancorare convenabila. De ex, pt 250-300 euro , o firma din bistrita era dispusa sa imi puna motorul pe platforma si sa-l duca de la cj la paris tractat de autocar. Nu stiu in bucuresti cine face transport dar daca te interesezi , nu vad de ce n-ai gasi . Foamea e mare mai ales ca zborurile low cost le-au furat multi clienti . Un drum cu atocarul cj-paris e 90 euro. dureaza 24 ore. un zbor cu wizzair dureaza 2 ore 30 min si costa de la 30 euro in sus , depinde cand iei biletul si ce bagaj ai .

 

Multa bafta si asfalt uscat de te pui la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vad ca nu e prea multa activitate pe-aici, dar imi incerc norocul, poate ma puteti informa in legatura cu cateva detalii....

Vreau sa-mi iau motor dar :

- am inteles ca motoarele de aici au maxim 100 CP (73.6KW), toate care sunt mai puternice, sunt limitate

- este ilegal sa-mi delimitez motorul

- asigurarea costa 400-500 euro/an in cel mai fericit caz

- pot avea ''bucuria'' de a mai lua radare fixe, cu numere de FR

 

Astfel, ce rost are sa-mi iau un cbr xx / fjr / zzr1400 , daca oricum nu ma pot bucura de ceea ce poate ? Doar pentru nume, nu are rost...

 

Asa ca imi pun problema sa-mi inmatriculez un astfel de motor in Ro, pentru a plati sub 100 euro pe an asigurare + un drum la 2 ani pentru ITP.

Dar aici am din nou o problema : am rezidenta aici, ceea ce inseamna ca nu pot sa-mi conduc vehiculul propriu mai mult de 3 luni de cand am venit aici . Legea nu e foarte clara...

Daca trec vehiculul pe numele altcuiva din familie, credeti ca e ok ?

Daca moto are 150 CP si am un incident, am probleme cu asigurarea, prin faptul ca nu respect legislatia franceza ? (chiar daca sunt asigurat de o firma din Ro)

 

Va multumesc anticipat pentru raspuns !

 

PS: locuiesc in regiunea Auvergne, partea de nord

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Cea mai ieftina solutie e sa inmatriculezi motorul in Ro pe numele altcuiva ca sa nu ai probleme legate de rezidenta. Cu asigurarile nu ar trebui sa ai probleme in caz de accident atata timp cat motocicleta fiind inmatriculata in Ro nu are treaba cu limitarea de putere. Oricum din cate am inteles eu chestia asta cu limita de putere e pe cale sa fie desfintata , o hotarare in acest sens fiind deja aprobata in legislatia europeana , dar statul francez mai are un timp de vreo 2 ani pana sa anuleze tampenia cu limitarea.

Eu sunt de aproape 1 an in Fr si am masina cu numere de Ro inmatriculata pe numele mamei. Pana acum m-au oprit de 5 ori , doar o data cu un motiv real (imi cazuse numarul de la remorca) si nu m-au intrebat niciodata care-i treaba cu masina, nici macar a cui e.

E cam aiurea cand te opresc asa degeaba, si te mai tin si cate 10-15 min daca te opresc aia de la vama si-ti rascolesc prin masina.....dar diferenta de asigurare e mare si in cazul meu merita acest disconfort, cel putin deocamdata...

Amenzile de pe camerele radar nu cred ca le trimit in Ro , eu am luat unul cu putin peste limita legala, aveam 60 in zona de 50 , stiu clar ca l-am luat ca mi-a facut poza cu blitzul, fiind pe inserate, dar pana acum n-am primit nimic acasa. Din auzite in caz de abuzuri repetate am inteles ca-ti pot confisca vehiculul , cel putin pana platesti amenzile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am deja peste 5 flashuri pe autostrazi (am numere de Ro la conserva) si deocamdata merge asa. Am prieteni care au ''fara numar'' si de ani de zile merg asa, cu numere de Ro.

Cum faci cu moto, ca sa o duci la ITP ? O pui pe platforma, o duci tu ? O duc transportatorii si tu mergi cu avionul ? Cam care ar fi costul unei astfel de deplasari ?

Asa, dupa un calcul facut dupa ureche, mi se pare ca ma costa 400 euro asigurarea aici / an si 400-500 euro la 2 ani ca sa fac ITP-ul in Ro (daca o duc eu). Merita oare sa-mi bat capul pt 3-400 euro castigati / 2 ani ? adica 150-200/ an....? Daca fac o combinatie cu avion + transport, imi iese mai scump...

Daca e doar atat, ma resemnez.....imi iau motorul visat si astept sa scoata legea aia idioata. Oricum, am inteles ca daca ai cu peste 100, peste limita legala, pot sa-ti confiste utilajul. La urma urmei si cu 100 CP te poti duce la 250km/h fara prea mult efort....iar la demaraj, un pic de turatie si asta e....

In orice caz, urata treaba ! Stau si ma gandesc ce fac aia cu zx14, cu zx10, cu R1....ca doar am vazut o gramada !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici in Franta , nu se face control tehnic ptr 2 roti . Asa ca , m-ar mira sa va opreasca vre-un politist care sa va ceara pe langa talon si asigurare si CT(ITP) . In legatura cu amenzile , cel mai mult v-ar putea durea la puncte , nu la buzunar , dar doar daca aveti permis romanesc , pe care nu aveti obligatia sa-l schimbati decat daca ati comis o infractiune prevazuta in Codul Rutier . Nu conteaza daca aveti sau nu titlu de sejur , permisul romanesc este valabil si se schimba doar daca ati comis-o grav .

Amenzile , ori le platiti pe toate , ori niciuna ! Politia nu se ocupa de recuperarea cuantumului si nu apareti in baza lor de date .

Daca nu platiti amenzile , sunt trimise catre firme de recuperare a datoriilor (husieri de justitie) care va vor trimite scrisori de dragoste si....cam atat . ( Am avut amenzi in valoare de aprx 2500 euro cu masina inmatriculata aici in FR ; s-au prescris cand a fost ales Sarkozy)

Aveti grija totusi la jandarmi si CRS , astia sunt mai zelosi .

Parerea mea este ca , mai bine aveti vehiculele inm in Fr , daca nu de altceva , macar ptr asigurari . Daca mai vreti detalii , mai vb . O zi buna tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca se uita sau nu la ITP, sa zicem ca poate nu se prind de chestia cu ITP-ul dar fara ITP valabil nici asigurarea RCA nu este valabila si daca avariezi vreo masina sau mai grav vreo persoana situatia poate deveni f urata.

Motociclea transportata in Ro doar pt ITP clar nu merita insa daca faci o excursie moto o data la 2 ani pe care o organizezi sa treaca si prin Ro atunci parca merita mai ales daca ai o motocicleta cu asigurarea scumpa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor...va rog sa-mi indicati o ruta cat mai frumoasa care sa lege Basel de Paris si din capitala spre Chamoix.(Eventual si obiective turistice aferente). Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum faci cu moto, ca sa o duci la ITP ? O pui pe platforma, o duci tu ? O duc transportatorii si tu mergi cu avionul ? Cam care ar fi costul unei astfel de deplasari ?

salutare.

acum la sfarsitul lunii plec ptr a 3-a oara pe kawa din dotare spre romania,fiind a 2-a oara cand o fac ptr itp. anul trecut am facut treaba asta in martie(am avut mare noroc cu vremea si la dus si la intors)

legat de costuri, nu ma gandesc pre mult, o iau pur si simplu ca o plimbare cu oprire peste noapte la hotel.

Vreo 4000 km dus intors cu 2 nopti cazare, cu taxe drum, etc ma incadrez pe la vreo 600-700 euro.(ma refer strict la costurile mele de drum dus/intors)

avantaje ; plimbarea , placa de ro te mai salveaza de flasuri, de amenzi....

dezavantaje (in cazul meu) un drum destul de lung ptr 1 naked,dar ce mai conteaza :DDD

legat de politie : absolut nici 1 stres, nici o problema.

a, nu m-as risca sa circul fara itp, (vezi ce a subliniat binox mai sus)

respect

Editat de sarazin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

de vreo 2 zile am ajuns si eu prin Franta, mai exact in Metz. O sa stau aici vreo 5 luni deci daca mai sunt romani prin zona poate ne vedem pe aici.din pacate sunt fara roti sub mine insa le port in suflet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dezavantaje (in cazul meu) un drum destul de lung ptr 1 naked,dar ce mai conteaza :DDD

nici-un drum nu e prea lung pt 1naked .. doar cu bagajele ar fi problema daca nu ai topcase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Mai oameni buni! ati plecat toti in tarile calde?

nu s-a mai plimbat nimeni pe niciunde? sau v-ati vandut mobrele?

eu m-am cam saturat sa ma dau singur, asa ca sar cu goarna lung si-n lat si va intreb :

Care aveti chef de o plimbare duminica? nu am probleme legate de timp sau distanta, atata timp cat ajung la timp luni la lucru :D

hai dati de veste ca sa programam ceva, se pare ca vor fi 18 grade duminica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...