Jump to content

Recommended Posts

IUBESC analizarea.

sintem o natie de analizatori. de la procesul etapei pina la moto.ro. cred ca unora le dai un pixel si deja pot sa-ti zica daca e dintr-o poza cu un c.oi sau cu planeta Saturn.

unde mai pui ca din analizare iese lejer cearta :kick:

PS: se observa clar in film ca are probleme cu releul de incarcare, musai tre' sincronizate carburile

• Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

IUBESC analizarea.

sintem o natie de analizatori. de la procesul etapei pina la moto.ro. cred ca unora le dai un pixel si deja pot sa-ti zica daca e dintr-o poza cu un c.oi sau cu planeta Saturn.

unde mai pui ca din analizare iese lejer cearta :kick:

PS: se observa clar in film ca are probleme cu releul de incarcare, musai tre' sincronizate carburile

Dupa ce le-am zis la romani ca omu' a avut mai mult NOROC decat SKILL , ei au sarit cu analiza secunda secunda a clipului si discutia a divagat de-an pulea......de parca tre sa ma convinga pe mine cineva sau pe altul ce s-a intamplat acolo. Cel mai bine doar ala stie.

eu nu-s contra dar doar ma distrez.

"in acest vers autorul incearca sa ne transmita ca..." cind de fapt ala si-a bagat in vena si n-avea nici el habar ce-a vrut sa transmita.

btw, i-a spus cineva aluia ca pe moto.ro e topic de comentariu literar despre opera lui?

hai sa-mi dau si io cu parerea ca e topic de discutii "la liber"...

deci am vazut filmuletzul de cateva ori. mai multe ori.

omul e in plin viraj spre dreapta cand observa masina. corect spus ca el observa masina cu cateva fractiuni de secunda inaintea camerei din cauza pozitiei mai inalte a capului.

omul franeaza intradevar violent (se vede cum turatia scade mult) din viraj spre dreapta si ca urmare motorul se ridica de pe trasa si intra pe contrasens, evita masina, dupa care revine pe sensul lui. pilotul practic nu face alta manevra decat aduce motorul inapoi pe sensul de mers dupa ce din frana acesta s-a ridicat din viraj a intrat pe contrasens si a evitat masina. pilotul nu a afectuat alta manevra dedicata ocolirii masinii.

parerea mea?... noroc gramada. :scratch:

daca filmele ar avea miros asta cu siguranta ar mirosi a k.akat.

Edited by Eliadar

ma mira cum nimeni n-a observat ca nu claxoneaza si/sau injura conservarul. ce fatalau... moarte conservarilor!

conservarul nici n-a observat motorul. daca un radar ar fi facut o poza la faza asta pe poza ar fi aparut numai conservarul care lua virajul cu 150 la ora.. ca in reclama cu tractoristul la kawasaki... :crack:

spicuiesc din comentariile de pe youtube:

"why didnt u drive up to the driver door and punch a nice dent in his door lol"

"i learnt you are a faggot car driver"

great minds think alike :)

Edited by CalinD

Foarte bine spus. :ok:

hahahahah

EPIC

stii tu frate, de ce skill si de ce noroc tine?

Ce sa calculezi ba frate in alea 2 secunde? ecuatii de gradu doi? Tu nu intelegi ca in situatiile astea limita primeaza reflexul sau lipsa lui? Ce calcule crezi tu ca a facut ala in 2 secunde? s-a uitat in bord la viteza? a mirosit umezeala din aer, a calculat coeficentul de frecare cu aerul, etc etc?

Nu stiu de ce adrenalina era pompat tipu', eu vad doar unu cu R1 care nu merge cu nimic spectaculos si la care-i apare un prost in fata....si printr-un noroc il ocoleste. PUNCT.

Daca avea bagaj de experienta il vedea din timp, si sunt sigur ca l-a vazut. dar daca intr-adevar avea experienta anticipa ca fraierul poate sa se bage si putea sa incetineaza preventiv din timp.

ASta inseamna experienta, anticiparea traficului cat mai din timp si planificarea manevrelor in functie de trafic, luarea in calcul a tuturor gesturilor idioate pe care le poate face un sofer in trafic...

hahaha era pe film cica =)).....inseamna ca si eu daca ma duc si-i dau 140 prin sate relativ virajate, imi fac filmu' nu?

LE: daca ma uit si mai bine la cum merge tipu, mai pe la inceputu filmuletului cand virajul e foarte larg, merge constant,abia cand se strange viraju si apar semnele de circulatie ce-l atentioneaza de o intersectie,atunci accelereaza ca bidonu'...........reisar frate

hai sa-mi dau si io cu parerea ca e topic de discutii "la liber"...

deci am vazut filmuletzul de cateva ori. mai multe ori.

omul e in plin viraj spre dreapta cand observa masina. corect spus ca el observa masina cu cateva fractiuni de secunda inaintea camerei din cauza pozitiei mai inalte a capului.

omul franeaza intradevar violent (se vede cum turatia scade mult) din viraj spre dreapta si ca urmare motorul se ridica de pe trasa si intra pe contrasens, evita masina, dupa care revine pe sensul lui. pilotul practic nu face alta manevra decat aduce motorul inapoi pe sensul de mers dupa ce din frana acesta s-a ridicat din viraj a intrat pe contrasens si a evitat masina. pilotul nu a afectuat alta manevra dedicata ocolirii masinii.

parerea mea?... noroc gramada. :scratch:

daca filmele ar avea miros asta cu siguranta ar mirosi a k.akat.

Nu franeaza abolut deloc. Nu e deloc timp. Urmeaza sa calculati cu cate zecimi de secunde a vazut ochiul lui masina mai repede decat camera. :wacko:

p.s. - eu l-am vazut de mai multe ori decat tine. :grinbandit:

Nu am mers cu supersport in viata mea, dar parca si eu as inclina spre o franare scurta. Oricum viteza e mare, o franare mai evidenta cred ca nu avea cand sa aiba loc. A fost un reflex urmat de control cand a readus motoreta pe sensul de mers.

Oricum misto. Daca as pati asa ceva nu as mai trece de 50 km/h in viata mea :)))

Ce cauciucuri avea? :rolleyes:

ceva cu dot din 2002. se pare ca o bujie nu ii lucra cum trebuie, ac turometrului nu era fix.

Da,ai dreptate,bujia,dar parca se auzea si o bataie pe revenire la lantu la distrib? :bounce: Inconstienta totala dom'le,sa mergi asa,dupa cum bine au punctat colegii,si cu carbu nesincronizat,si cu bujia dusa si cu bataie la distrib?Pai se poate?De aia i-a iesit masina in fata.Na!Sic! :crack:

Nu,acum serios,tare si in acelasi timp tare prost baiatu din clipu cu R1.Sa mergi in halu ala pe strada tre sa fii dobitoc rau.Dar ce rapid a gandit-o nu-mi vine sa cred.Nici mie nu mi se pare ca a franat,daca punea mana pe maneta era ceau,a luat mana din accel instinctiv si si-a dat seama ca e noapte daca franeaza,dar a vazut "portita" pe langa ala cu masina si s-a dus direct pe acolo.Rapid i-a mai mers creierashu cel prost.

Mi se pare ceva foarte ironic,pe de-o parte sa ai atata skill sa stapanesti o moto atat de puternica asa bine si chiar sa faci fata unor situatii limita neprevazute la viteze de 200+ si pe de alta parte sa fii atat de prost incat sa te pui in situatii din astea.Deci poti sa fii prost de bubui si in acelasi timp sa meri foarte bine pe motor.

Si cred ca daca dadea in ala cu masina,il omora linistit si pe sofer la ce viteza avea,dar iata ca a fost "skillat" si a fentat-o,deci,mare om,mare caracter !

La mai mare ! :cheers:

am patit si eu o chestie asemanatoare, pe la 70 la ora, masina din fata franeaza sa faca dreapta dar, desi era libera strada putea sa intre linistita, aproape ca a oprit detot si apoi a iesit spre dreapta( iesire de pe drum national pe unul comunal cred.)

Intre timp eu in frana la limita sa alunece fata, am intrat in masina, dar destul de slab impactul cat sa raman pe ea, desi s-a ridicat pe roata de fata cand am atins masina. Asemanator cu ce e in filmulet, doar ca el a evitat masina, eu n-am avut timp ca eram prea aproape.

Am tras o sperietura faina si m-a facut sa merg mult mai atent la cel din fata.

Ba franeaza, chiar violent...

Da-i pace, n-are rost sa te iei in gura cu mociclisti de forum, care au mai multe posturi decat km totali pe motor sport mai ales, se vede clar ca a franat bine, nu chiar violent ca in primul caz(cel din deschiderea topicului)

ON: Nu e nushce mare lucru....am patit si eu de vo 8-10 ori faze de genu, poate la viteze cu 20-30kmph mai mici in general, dar nu si cu asa frane si ciclistica precum la acestea 2 ;)

NU a franat. :)

ba DA. :D

a taiat gazul si a ciupit frana reflex... nu te gandesti sa franezi. nu la viteze de astea. de aia sunt reflexele. franezi pur si simplu.

Nu franeaza abolut deloc. Nu e deloc timp. Urmeaza sa calculati cu cate zecimi de secunde a vazut ochiul lui masina mai repede decat camera. :wacko:

p.s. - eu l-am vazut de mai multe ori decat tine. :grinbandit:

Mai uita-te o data. Ce motor, in frana de motor, scade turatia asa de repede daca nu e in viteza si franezi? Cum iti explici ca scade asa de repede? Ca nici daca tragi ambreiajul nu scade asa de repede :D

Edited by Dan Cata
  • 3 weeks later...

Cand tocmai incepea sa imi placa discutiile cu bagatul mainii in gaz, scosul mainii din gaz... v-ati oprit. De ce? Era atat de amuzant.

Sunteti chiar naspa.