Sari la conținut

Accident motopolitist


DragosM
 Share

Postări Recomandate

Daca lumea a ajuns sa nu mai vada un motopolitist ... mi-e mila de ce o sa se aleaga de noi pe 2 roti.

 

Cel mai bine mergem cu motoarele pe trotuar daca tot nu avem ce cauta in trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cel mai bine mergem cu motoarele pe trotuar daca tot nu avem ce cauta in trafic...

 

Sigur, dar mai intai va trebui s-o inmatriculezi ca moped, apoi te dai cu ea pe pista de biciclete, ca te obliga legea. Rromania ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/accident-motocicleta-politist-bucuresti-barbu_vacarescu_0_702530105.html

 

Cica conserva a dat de fapt cu spatele. Pana in intersectie. Tare ! Jurnalizdele pu*lii

unora le trebuie 2 benzi ca sa reuseasca iesirea din parcarea cu spatele..nu stiu sa traga de volan..aici nu-i cazu'..lipsa asigurarii duce la nenorociri..'desteapta' aia nu s-a asigurat si a iesit cu troaca-n drum.. bine ca nu l-a facut bucati..sanatate maxima politistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.trafictube.ro/wp-content/uploads/2011/10/raspuns-politie.jpg - Cred ca trebuie mai mult promovat raspunsul asta, sa evitam discutiile de genul "de ce te bagi printre masini"

Desi nu sunt de acord cu mersul printre masini in orice conditii, sustin si indemn la publicarea acestui raspuns pe site-urile auto de catre cei ce au cont acolo. Politistii motociclisti au o meserie foarte riscanta, tocmai de aceea noi cunoscatorii de pericole si nu de putine ori patiti, ii respectam asa cum banuiesc ca avem si noi un pic de respect din partea lor.Uneori se termina rau si pentru ei, motiv as zice sa inteteasca activitatea si sa ii arda puternic pe contravenienti cu orice ocazie posibila.Observati ca zic contravenienti, nu specific cu masina sau motorul. Tin minte, ca mai demult ani de zile in urma cand inca nu aveam A-ul, un politist pe motor mi-a dat amenda, cica intorsesem din scurt, punandu-l in pericol... nu era chiar asa, ma asigurasem, il vazusem si nu venea chiar asa tare, nu l-am obstructionat cu nimic dar a accelerat si a venit la portiera mea imediat, ma oprit...si m-a ars!Ala chiar avea boala pe automobilisti, o fi fost si el patit vreodata...? Sanatate accidentatului ! Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intimplator am vazut la Realitatea momentul. analizacul a mai regurgitat si ceva gen "multi isi iau motociclete pt. a se strecura mai usor in trafic printre masini. da' ce conteaza dom'le ca ajungi cu 30 de minute mai devreme la destinatie".

apai sa mori tu ba. jura-te pe rosu ca n-ai calcat-o in viata ta "ca sa ajungi mai repede la destinatie".

stau si ma-ntreb ce jeg de post lasa orice limax sa-si exprime frustrarile personale pe post de opinie echidistanta si obiectiva. si ce legatura are, pina la urma urmei? in primul rind e vorba de un politist, in al doilea rind nu e vorba de bagat printre masini. logica elementara, dar mult prea complexa pt. postul ala de fufe certarete.

 

ce e trist e ca am fost odata martor la urmatoarea scena. o colega de serviciu, soferita, a avut tam-nesam o iesire anti-motociclisti tot pe tema "ma enervati ca va bagati printre masini, apai de ce eu sa astept si voi nu". am incercat sa-i explic ca e cumva logic si firesc ca oamenii sa se foloseasca la maxim de diversele avantaje pe care le au la dispozitie, atit timp cit nu fac nici un rau altora, mai ales ca motocicleta are multe alte dezavantaje (cum ar fi cel "minor" ca riscul de accident grav pe motor e mult mai mare decit pe masina). da' credeti ca am avut cu cine? cam asta e atitudinea tipica la adresa motociclistilor.

nasol e ca eu unul simt niste "vibratii" anti-moto la nivel european, nu m-as mira daca in citiva ani sa ne trezim cum vreo initiativa "anti-filtering" din cauza unor de-alde.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic:

Am postat raspunsul primit de la politie pe cateva forumuri externe motociclismului...

The glove is off ... :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic:

Am postat raspunsul primit de la politie pe cateva forumuri externe motociclismului...

The glove is off ... :duel:

@Kosh am o mare rugaminte la tine, ia de la semnatura mea punctele respective de dedesupt, dar punctul - 7 si -15 trebuiesc scoase, la punctul -9 ar trebui - nu depasi decat prin stanga pe cel depasit, la punctul -16 te rog sa treci -nu depasi pe banda ei o motocicleta niciodata , foloseste banda alaturata! Daca faci asta meriti o bere de la mine ! Eu nu am conturi pe acolo, dar am convingerea ca sinteza asta ar ajuta. Daca sunt si alti amatori...cred ca ar fi o treaba buna si nu am pierde nimic. Eu as face si niste stikere doar cu punctele astea. Merci ! Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut accident sapatamana asta din cauza unei tanti. Imi pare rau sa spun ca au fost oameni are s-au bucurat ca am facut muci motoreta, unii chiar au ras. Dureros dar adevarat.Astia sunt oamenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum pe Realitatea la Breaking News. Se pare ca este constient si a fost transportat la spital.

 

In schimb domnul Dan Bucura, invitat in studiou, a spus clar ca motociclistii nu au ce sa caute in oras. In primul rand ca nu este corect ca se baga printre masini, si cu cat vor fi mai multi, cu atat vor fi mai multe accidente.

 

 

dan bucura nu este decat un dobitoc ratat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e trist e ca am fost odata martor la urmatoarea scena. o colega de serviciu, soferita, a avut tam-nesam o iesire anti-motociclisti tot pe tema "ma enervati ca va bagati printre masini, apai de ce eu sa astept si voi nu". am incercat sa-i explic ca e cumva logic si firesc ca oamenii sa se foloseasca la maxim de diversele avantaje pe care le au la dispozitie, atit timp cit nu fac nici un rau altora, mai ales ca motocicleta are multe alte dezavantaje (cum ar fi cel "minor" ca riscul de accident grav pe motor e mult mai mare decit pe masina). da' credeti ca am avut cu cine? cam asta e atitudinea tipica la adresa motociclistilor.

nasol e ca eu unul simt niste "vibratii" anti-moto la nivel european, nu m-as mira daca in citiva ani sa ne trezim cum vreo initiativa "anti-filtering" din cauza unor de-alde.

 

Am ajuns ieri la locul accidentuluila vreo 15 minute de la producerii lui. Nu am putut vorbi mult cu colegii politistului accidentat, mi-au zis doar ca are un sold lovit mai zdravan. Motorul arata mai bine decat ma asteptam. I-am auzit pe politisti vorbind intre ei de faptul ca accidentatul abia isi scosese motocicleta din service recent, dupa reparatii. A fost lovit de o masina care a intors peste linia de tramvai, proiectand-ul in alta masina care incerca sa faca stanga. Cred ca s-au gandit amandoi ca pot face stanga in acelasi timp. Asa mi s-a parut mie din asezarea masinilor si a motocicletei. Sanatate multa motopolitistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut accident sapatamana asta din cauza unei tanti. Imi pare rau sa spun ca au fost oameni are s-au bucurat ca am facut muci motoreta, unii chiar au ras. Dureros dar adevarat.Astia sunt oamenii.

acuma ~4 ani cind era s-o mierlesc la modul ca era sa intre perpendicular in mine un domn care a trecut pe rosu, in timp ce ma culegeam de pe jos, o masina trece pe linga mine si soferul urla pe geam, cu vadita scirba-n glas "baaaa, era sa mori".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu sunt de acord cu mersul printre masini in orice conditii, sustin si indemn la publicarea acestui raspuns pe site-urile auto de catre cei ce au cont acolo. Politistii motociclisti au o meserie foarte riscanta, tocmai de aceea noi cunoscatorii de pericole si nu de putine ori patiti, ii respectam asa cum banuiesc ca avem si noi un pic de respect din partea lor.

 

thumb.gifthumb.gifthumb.gifthumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut accident sapatamana asta din cauza unei tanti. Imi pare rau sa spun ca au fost oameni are s-au bucurat ca am facut muci motoreta, unii chiar au ras. Dureros dar adevarat.Astia sunt oamenii.

pai cand iti trec cate 4-5 puli pe sub geam fara tobe normal ca se bucure cand aud de orice motocicleta bucati...din pacate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

Eu sunt norocosul ...ca pot sa zic si asa

Multumesc mult tuturor pentru urarile de bine...

Si ..comentarii..nu prea am de facut...clasicul NU TE-AM VAZUT...problema e ca eu o vazusem...am atentionat-o sonor(daca nici goarnele alea nu se mai aud).. pentru ca am inteles ce intentie are...am redus f mult..iar cand am ajuns in dreptul ei...ghici ghicitoarea mea...a plecat...am stiut ca o sa ma loveasca..am culcat motorul mult dreapta sperand sa o evit..i-am smuls doar bara.. dar m-am intalnit cu celalalt care din pacate nu stiu ce cauta in banda 1 perpendicular pe sensul meu de mers...si poc in el..final..Elias..nimic rupt..doar dureri destul de mari cam peste tot ca am tinut in spate un BMW de cateva sute de kg. Motorul a cazut pe mine dupa al 2-lea impact.

Oricum...toti avem multe de invatat...dar ....viteza..si costumul cu protectii..m-a salvat.Daca aveam viteza nu mai puteam sa va multumesc si sa va povestesc pe scurt cele intamplate.

Mult noroc..atentie si ne vedem acusica in trafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sincer ca ai scapat cu bine din accident.

Cred ca politia rutiera ar trebui sa fie mai atenta (si mai drastica) cu soferii vorbitori la mobile; Ratb, TIR, soferite, toti au mobile la ureche...saptamana trecuta o soferita a primit un SMS si a considerat ca eu oprit la semafor nu exist. Norocul meu a fost ploaia...eram in conserva. Pe sotia unui prieten (motociclista) a luat-o unul pe sus, tot la semafor, tot cu telefon !

Sanatate!

Editat de sorin 666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica si sa revii cat mai repede pe 2 roti,si cum zice cineva mai sus,mult mai drastic cu soferii care o comit grav! mai circul cu camionul prin buc,sa vedeti cum se uita la camion si se baga, dar la mobre!!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..cu siguranta ca atitudinea mea fata de soferi se va schimba mult din acest moment..

Pana acum ..." Te rog sa ma ierti am copil la gradinita...nu am cu ce sa il duc...sau...Ma lasi fara munca daca imi iei permisul"..ii mai iertam...chiar pe multi...dar de acum nu va mai fi la fel..

A trebuit sa fiu in situatia asta de cacao sa imi dau seama ca pe cine ierti nu te lasa sa traiesti...sau ceva de genul asta.

Si rog din ce am zis mai sus..cu iertatul..sa nu se traga concluzii care deviaza de la subiect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..cu siguranta ca atitudinea mea fata de soferi se va schimba mult din acest moment..

Pana acum ..." Te rog sa ma ierti am copil la gradinita...nu am cu ce sa il duc...sau...Ma lasi fara munca daca imi iei permisul"..ii mai iertam...chiar pe multi...dar de acum nu va mai fi la fel..

A trebuit sa fiu in situatia asta de cacao sa imi dau seama ca pe cine ierti nu te lasa sa traiesti...sau ceva de genul asta.

Si rog din ce am zis mai sus..cu iertatul..sa nu se traga concluzii care deviaza de la subiect

 

exact,dar omenia nu isi are locul cateodata in jobul pe care il facem-indiferent de ceea ce facem,bine ca esti tu bine si nu ai nimic grav...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru atitudine si bine ca nu a fost mai grav. De curand am scapat ca prin urechile acului de 2 portiere deschise la semafor, atentie, in acelasi timp din masini paralele una langa alta. Doar viteza mica m-a salvat. Socant a fost faptul ca cele doua cucoane care s-au dat jos din masini m-au tratat ca pe un gunoi...nu au constientizat absolut deloc ce se putea intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cand iti trec cate 4-5 puli pe sub geam fara tobe normal ca se bucure cand aud de orice motocicleta bucati...din pacate

 

+1, daca as putea , as impusca vreo cativa "colegi" cu AWP-ul de la fereastra mea.(situata chiar la intersectia dintre N.Grigorescu si L.Rebreanu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..cu siguranta ca atitudinea mea fata de soferi se va schimba mult din acest moment..

 

Romanul are obiceiul de a lua toata mana cand i se da un deget. Daca scapa de o pedeapsa se va astepta ca mereu sa fie iertat. Recent am luat o amenda pentru intoarcerea pe linia continua, dar politistul, de treaba, mi-a dat pentru centura ca sa ma ierte, fara sa insist eu. Sincer, m-am simtit vinovat, si chiar m-am dus bucuros s-o platesc (chiar daca pe unii va umfla rasul acum :) ), pentru ca asa stiu ca o sa respect mai bine regulile pe care uneori le mai incalc.

Ar fi bine sa avem o politie mai severa in ceea ce priveste santionarea soferilor. Nu inteleg de ce politia sta la panda cu radarul pe un drum drept, la iesirea din localitate, unde majoritatea se grabesc sa accelereze ?

De ce nu stau niciodata in afara localitatii, ca de exemplu pe DN1 in diverse locuri unde se depasesc lejer viteze de 160 ?

 

Multa sanatate iti doresc si multa tarie de caracter daca iti doresti sa "indrepti" lucrurile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate iti doresc, ma bucur ca esti ok.

Si m-as bucura si mai mult daca politia rutiera ar fi mult mai incisiva cu toti participantii la trafic. Toata lumea greseste insa sunt niste greseli care sunt insasi incompatibile cu statutul de conducator auto.

Imi place mult cum toti se gandesc dupa ca au familie si copii acasa cand tocmai acest lucru ar trebui sa-i mentina alerti si responsabili in trafic.

 

Imi pare rau ca in romania trebuie sa ne schimbam atitudinea doar dupa ce ni se intampla ceva rau, asta vizavi de schimbarea ta de atitudine dupa acest incident.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca in romania trebuie sa ne schimbam atitudinea doar dupa ce ni se intampla ceva rau, asta vizavi de schimbarea ta de atitudine dupa acest incident.

 

 

Eu tind sa cred ca si pana acum am avut o atitudine corecta..poate nu intotdeauna...dar este vorba si de omenie..poate...mila...

De asta ne injura lumea..poate nu pe toti..ca noi nu facem "bine"..ca si SMURD de ex...noi facem "rau"..dam amenzi, luam permise..

Nu cred ca imi va mai fi la fel de multa mila fata de cei care, prin greselile lor, ne pun viata in pericol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca in romania trebuie sa ne schimbam atitudinea doar dupa ce ni se intampla ceva rau, asta vizavi de schimbarea ta de atitudine dupa acest incident.

 

 

Eu tind sa cred ca si pana acum am avut o atitudine corecta..poate nu intotdeauna...dar este vorba si de omenie..poate...mila...

De asta ne injura lumea..poate nu pe toti..ca noi nu facem "bine"..ca si SMURD de ex...noi facem "rau"..dam amenzi, luam permise..

Nu cred ca imi va mai fi la fel de multa mila fata de cei care, prin greselile lor, ne pun viata in pericol...

Salutare!

Bine ca a fost doar atat, si nu e nimic grav, viteza mica a facut diferenta...

Referitor la mila si intelegere, poate e cazul acolo unde este o oprire interzisa, o centura, o chestie banala, care nu imi poate pune mie, ca si participant la trafic viata in pericol, dar la chestii mai grave ar fi bine sa fie intelegere 0.Culmea e, ca de obicei, se intampla exact invers, si acum nu ma refer la acest caz, vorbesc la modul general.Fara nicio intentie de a insinua ceva, sau de a jigni pe cineva, asta e parerea mea.

Oricum, incet incet, probabil se vor mai schimba lucrurile, e nevoie de rabdare si tutun....mult.

Pana atunci, ochii mari si gaz cat mai putin posibil, mai ales in oras!

 

Toate bune, si recuperare rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...