Sari la conținut

Accident motopolitist


DragosM
 Share

Postări Recomandate

Vizitator corleone

http://www.trafictube.ro/wp-content/uploads/2011/10/raspuns-politie.jpg - Cred ca trebuie mai mult promovat raspunsul asta, sa evitam discutiile de genul "de ce te bagi printre masini"

 

Raspunsul ar trebui promovat si printre militieni ca asa mi-au luat permisul acum cativa ani, ca am depasit coloana in asteptare desi nu trecusem pe cealalta banda.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator corleone

Buna ziua.

Eu sunt norocosul ...ca pot sa zic si asa

Multumesc mult tuturor pentru urarile de bine...

Si ..comentarii..nu prea am de facut...clasicul NU TE-AM VAZUT...problema e ca eu o vazusem...am atentionat-o sonor(daca nici goarnele alea nu se mai aud).. pentru ca am inteles ce intentie are...am redus f mult..iar cand am ajuns in dreptul ei...ghici ghicitoarea mea...a plecat...am stiut ca o sa ma loveasca..am culcat motorul mult dreapta sperand sa o evit..i-am smuls doar bara.. dar m-am intalnit cu celalalt care din pacate nu stiu ce cauta in banda 1 perpendicular pe sensul meu de mers...si poc in el..final..Elias..nimic rupt..doar dureri destul de mari cam peste tot ca am tinut in spate un BMW de cateva sute de kg. Motorul a cazut pe mine dupa al 2-lea impact.

Oricum...toti avem multe de invatat...dar ....viteza..si costumul cu protectii..m-a salvat.Daca aveam viteza nu mai puteam sa va multumesc si sa va povestesc pe scurt cele intamplate.

Mult noroc..atentie si ne vedem acusica in trafic

 

Sper ca esti constient ca esti de fapt victima colegilor tai de la examinari auto, aia cu permisele (poate ai auzit de Marele Blond care avea Audi A8). Nu ma bucur pentru necazul tau (nu inghit bugetarii) pentru ca din experientele mele si ale altora se pare ca motopolitistii sunt cei mai cinstiti si mai severi dintre politistii de la rutiera.

 

Daca vrei sa faci ceva bun pentru societate si implicit pentru tine arde-i pe toti la maxim (dar corect) indiferent daca sunt mobristi sau conservari. Inca o problema de care am vazut ca politia rutiera nu este interesata este vorbitul la telefon, a devenit sport national. Sunt absolut consvins ca foarte multe accidente (cred ca peste 50%) se intampla din acest motiv dar nu exista statistici in acest sens ptr ca nimeni nu declara la politie ca vorbea la telefon cand a produs accidentul.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sa te faci bine si sa ne salutam in trafic!

cind va vad pe voi ma simt un pic mai protejat,daca pot sa spun asta.salutul ala discret ma face sa stiu ca macar e cineva alaturi de mine.

multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin partea nimanui si nu intru in discutii de acest gen ...nu isi au locul pe acest topic...

Am fost victima neatentiei unei soferite...

 

sa te faci bine si sa ne salutam in trafic!

cind va vad pe voi ma simt un pic mai protejat,daca pot sa spun asta.salutul ala discret ma face sa stiu ca macar e cineva alaturi de mine.

multa sanatate!

 

 

Sa stii ca, chiar suntem mai "atenti" cu motociclistii ...ca na..ne chinuim cu totii..

Dar de protejat ne protejam singuri

Multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o problema de care am vazut ca politia rutiera nu este interesata este vorbitul la telefon, a devenit sport national. Sunt absolut consvins ca foarte multe accidente (cred ca peste 50%) se intampla din acest motiv dar nu exista statistici in acest sens ptr ca nimeni nu declara la politie ca vorbea la telefon cand a produs accidentul.

am ajuns sa-ti dau dreptate :(

eu citeodata fac urmatorul experiment. merg pe strada si ma uit la soferii masinilor care trec pe linga mine. cred ca un procent semnificativ vorbesc la telefon. apai sa nu ma luati iar cu textul ala ca "daca nu poti vorbi la telefon in timp ce conduci lasa-te de meserie". daca legea interzice vorbitul la telefon e pt. ca s-au facut niste studii si creierul nu mai functioneaza la fel in acele conditii. mie mi-e mai mult decit evident ca acei soferi conduc intr-o stare vecina cu somnul.

eram acuma vreo 7 ani intr-o tara oarecare. un coleg de serviciu, tot roman, era plecat cu masina prin oras si s-a nimerit sa-l sun sa-l intreb ceva. era la volan cind a raspuns, l-au tras pe dreapta si l-au ars fara mila. nu avea actele la el si era cit pe ce sa-l aresteze. greu de tot l-au lasat sa mearga sa-l aduca, dar l-au ars de echivalentul a 200 euro. a povestit ca i-a implorat 20 de minute sa-l lase sa aduca pasaportul.

apai in *zda ma-sii, asa trebuie facut. ars fara mila tot ce misca si pe merit, nu pe stilul "mi-am facut norma, nu-mi mai pasa". intr-o zi vine si rindul nostru si ne arde pentru ceva da' pariu ca dupa aia o sa fim mai atenti. metoda "civilizatie cu forta" merge de minune.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

am ajuns sa-ti dau dreptate :(

eu citeodata fac urmatorul experiment. merg pe strada si ma uit la soferii masinilor care trec pe linga mine. cred ca un procent semnificativ vorbesc la telefon. apai sa nu ma luati iar cu textul ala ca "daca nu poti vorbi la telefon in timp ce conduci lasa-te de meserie". daca legea interzice vorbitul la telefon e pt. ca s-au facut niste studii si creierul nu mai functioneaza la fel in acele conditii. mie mi-e mai mult decit evident ca acei soferi conduc intr-o stare vecina cu somnul.

eram acuma vreo 7 ani intr-o tara oarecare. un coleg de serviciu, tot roman, era plecat cu masina prin oras si s-a nimerit sa-l sun sa-l intreb ceva. era la volan cind a raspuns, l-au tras pe dreapta si l-au ars fara mila. nu avea actele la el si era cit pe ce sa-l aresteze. greu de tot l-au lasat sa mearga sa-l aduca, dar l-au ars de echivalentul a 200 euro. a povestit ca i-a implorat 20 de minute sa-l lase sa aduca pasaportul.

apai in *zda ma-sii, asa trebuie facut. ars fara mila tot ce misca si pe merit, nu pe stilul "mi-am facut norma, nu-mi mai pasa". intr-o zi vine si rindul nostru si ne arde pentru ceva da' pariu ca dupa aia o sa fim mai atenti. metoda "civilizatie cu forta" merge de minune.

 

Nevasta-mea se mira cum de stiu cine conduce masina din fata (bizda, barbat, barbat sau bizda care vorbeste la telefon, etc), foarte rar gresesc. Mergand de multi ani cu motocicleta am ajuns sa recunosc imediat idiotii din trafic. Pe mobra vezi mult mai bine decat din masina ce face un sofer in masina. De multe chiar fluenta traficului este afectata de vorbitul la telefon, poate parea incredibil dar asa este.

 

Poate voi fi numit mincinos dar odata am intalnit pe un bulevard 5 masini grupate care incetineau traficul, nu-mi venea sa cred. Alta situatie hilara (de fapt tragica) am patit-o cu o grasana intr-un Hiunday Santa Fe care a oprit in intersectie ca sa raspunda la telefon, de nu i-am zis de morti si de ma-sa de a inchis telefonul. Ca sa nu mai zic de n situatii de accident din cauza labarilor care vorbesc la telefon.

 

PS: dreptate trebuie sa-mi dai mereu, eu sunt un om drept :grinbandit:

 

.....................

 

In Anglia s-a facut un studiu care a stabilit ca un sofer care vorbeste la telefon este cu 60% mai putin atent decat un sofer in stare de ebrietate. Din acest motiv Anglia a decis sa gaseasca o solutie ca soferii sa nu mai poata vorbi la telefon cand ruleaza. Din pacate nu s-a mai auzit nimic de atunci, su trecut 3-4 ani.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca in romania trebuie sa ne schimbam atitudinea doar dupa ce ni se intampla ceva rau, asta vizavi de schimbarea ta de atitudine dupa acest incident.

 

 

Eu tind sa cred ca si pana acum am avut o atitudine corecta..poate nu intotdeauna...dar este vorba si de omenie..poate...mila...

De asta ne injura lumea..poate nu pe toti..ca noi nu facem "bine"..ca si SMURD de ex...noi facem "rau"..dam amenzi, luam permise..

Nu cred ca imi va mai fi la fel de multa mila fata de cei care, prin greselile lor, ne pun viata in pericol...

Nu m-am suparat niciodata cand am primit amenda pe drept,caci am invatat ceva atunci,nu agreez axcesele de zel'm-as bucur daca ati fi mai exigenti mai mult decat daca ati inchide ochii si ati fi milosi.Nu exista mila exista un regulament fisa postului si sarcinile de seviciu pentru fiecare, trebuie sa impuneti legea si astfel veti fi mai respectati.Sa incercam sa schimbam ceva macar pentru generatiile ce vor veni. Am mare rugaminte, daca se poate amenzi pentru oprire neregulamentara, semnal si viraj stanga de pe trei benzi in acelasi timp, daca ar fi mai sanctionate ar fi ok.Unii colegi de la rutiera imi spuneau ca dau amenzi dar sunt contestate, asa ca o dezamagire... dar ma intreb si care-i treaba, e dreptul lor sa conteste dar costa bani si timp, iar daca isi fac treaba ca lumea respectivul pierde in instanta si nu o sa ii arda sa faca greseli la infinit pana la urma. Mai e o intrebare, cum va privesc colegii politisti din masini ? Exista si intre voi ,animozitati' ? Sanatate, asemeni colegilor de la rutiera!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand ma bucur ca nu a fost mai grav ..

apoi daca imi explica si mie cineva ce ar trebui sa pricep din ce-au scris retarzii astia aici http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/accident-motocicleta-politist-bucuresti-barbu_vacarescu_0_702530105.html ???

in poza nu e motoreta de politie .. era pe motoreta personala? sau iar au pus alta poza?

la inceput scrie ca a fost lovit de o masina care dadea cu spatele .. apoi ca de o soferita care a intrat in intersectie fara sa se asigure .. a intrat in intersectie cu spatele si nu s-a asigurat? :blink:

pt dan bucura .. oricare ar fi el la cat mai multe intalniri cu mascati ii doresc si multa :finger: daca e in stare sa gandeasca asa ..

inca nu pot sa cred ca traim intr-o tara in care oamenii se bucura cand ai accident doar pt ca esti pe motor :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, e poza de arhiva, n-are nici o legatura cu accidentul. Motorul implicat in accident era cel de patrula, cu sirena, girofar si toate cele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu pot sa cred ca traim intr-o tara in care oamenii se bucura cand ai accident doar pt ca esti pe motor :rusinica:

Off topic:

Confirm faza cu "bucuratul" in bucuresti. :laugh: Le-am inseninat ziua unora cind m-am imprastiat in mijlocul strazii. Am scapat relativ ieftin dar mi-au ramas in urechi rasetele si bascalia specifica romanilor... Numai smecheri si meseriasi erau pe trotuar si comentau... ce ar fi facut ei si cum ar fi evitat... :crack:

 

On topic: Multa sanatate si recuperare rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol e ca eu unul simt niste "vibratii" anti-moto la nivel european, nu m-as mira daca in citiva ani sa ne trezim cum vreo initiativa "anti-filtering" din cauza unor de-alde.

 

Nu stiu cum simti tu asta dar prin zona de Europa pe unde am bantuit eu, in afara de cateva situatii exceptie, as spune ca simti total gresit; din contra, am simtit intelegere si chiar oarecare admiratie sau respect.

DAR... felul in care motociclistii la randul lor respecta ceilalti participanti la trafic in Europa nu se compara cu animalismul pe care il vad in trafic in Romania, referindu-ma aici strict la motociclisti. Evident, nu ii pun pe toti in aceeasi oala, as vrea nici sa nu generalizez dar din pacate sunt foarte multi care adopta acest stil "animalic". Ma refer la "strecuratul" exagerat printre masini, tobe zgomotoase, nu mai vorbim de numere indoite, "xenoane" care te orbesc etc.

Nu este posibil sa vezi in Bucuresti (si nu numai) blani in plina aglomeratie sau pe Bucuresti-Ploiesti cum trec in plina viteza printre benzile full de masini, la viteze ridicate.

Nici macar eu ca motociclist pasionat nu ma nici cea mai mica intelegere pt. asa ceva, cum ar putea sa aiba altii, cum ar fi colega ta? Si din pacate asta iti sare in ochi in trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"animalismul" cond auto cu piele mai inchisa la culoare cu un miros specific in masini inmatriculate in Bg.nu deranjeaza maestre?

acelasi "animalism" adoptat de toti tembelii cu 3 l de motorina in rezervor (si rate la tigaie pe 10 ani) care conduc ca p ulile nu deranjeaza?

ce sa mai spunem de duduile obosite si rupte'in toate orificiile care "conduc" ca un zombie trepanat in timp ce sursura duios in telefon catre inca un potential "sponsor" fericit ?

dar va deranjeaza un nr pliat si un xenon.

pffff!

scuze de off topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"animalismul" cond auto cu piele mai inchisa la culoare cu un miros specific in masini inmatriculate in Bg.nu deranjeaza maestre?

 

Nu stiu de ce mi-ai dat mie reply, nu are NICIO LEGATURA ce spui tu cu postul meu, "maestre" :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Black_wolf, suntem vazuti la gramada , toti cei care conducem motoare. Ce legatura au forjatorii de motoare cu retardatii conducatori de conserve ? Era vorba de faptul ca exemplele negative raman in memoria celorlalti. Toti platim pentru cei care se dau in spectacol, adica lumea se bucura cand unul dintre noi o pateste, indiferent ce motor sau stil de mers are.

E exact la fel cum te gandesti tu mai intai la penalii cu manele si 3 L de motorina in rezervor si nu la la soferii care conduc exemplar !

Ne place, nu ne place, suntem incadrati in categoria celor care mereu incalca legea, merg la limita sigurantei, pe un fir intre viata si moarte....... Termenul ''donatorii de organe'' nu a aparut degeaba, chiar daca sunt mai multi soferi care doneaza decat motociclisti....numeric, nu procentual.

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi la film si-o sa dai de 2-3 cretini care vorbesc la mobil, cioflaie zgomotos floricele sau trag un part, o sa fie toata seara/sala compromisa. Al'data nu mai mergi.

 

Caz real.

 

Revenind la topic, sanatate omului.

 

Iesind din topic: 80% din parerile de care ma lovesc legate de moto sunt negative. Stand stramb si gandind drept: au dreptate.

 

Let's cum toghether, right now, in sweet harmony... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"animalismul" cond auto cu piele mai inchisa la culoare cu un miros specific in masini inmatriculate in Bg.nu deranjeaza maestre?

acelasi "animalism" adoptat de toti tembelii cu 3 l de motorina in rezervor (si rate la tigaie pe 10 ani) care conduc ca p ulile nu deranjeaza?

ce sa mai spunem de duduile obosite si rupte'in toate orificiile care "conduc" ca un zombie trepanat in timp ce sursura duios in telefon catre inca un potential "sponsor" fericit ?

dar va deranjeaza un nr pliat si un xenon.

pffff!

scuze de off topic

Eu nu vad nici o diferenta intre maimuta care circula cu un bemveu de BG de pe care curg tablele, dar in care urla manelele si e dotat cu "csenoane", si maimuta pe motor care umbla cu acelasi tip de "csenoane", numere pliate, fara tobe si eventual la 11 noaptea pe bulevarde mai tureaza si motorul in gol ca sa fie sigur ca trezeste pe toata lumea.

 

Fac parte din aceeasi specie de animal biped decerebrat, numai ca unul e calare pe 2 roti si unul sta intr-o cutie ruginita.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

Eu sunt norocosul ...ca pot sa zic si asa

Multumesc mult tuturor pentru urarile de bine...

Si ..comentarii..nu prea am de facut...clasicul NU TE-AM VAZUT...problema e ca eu o vazusem...am atentionat-o sonor(daca nici goarnele alea nu se mai aud).. pentru ca am inteles ce intentie are...am redus f mult..iar cand am ajuns in dreptul ei...ghici ghicitoarea mea...a plecat...am stiut ca o sa ma loveasca..am culcat motorul mult dreapta sperand sa o evit..i-am smuls doar bara.. dar m-am intalnit cu celalalt care din pacate nu stiu ce cauta in banda 1 perpendicular pe sensul meu de mers...si poc in el..final..Elias..nimic rupt..doar dureri destul de mari cam peste tot ca am tinut in spate un BMW de cateva sute de kg. Motorul a cazut pe mine dupa al 2-lea impact.

Oricum...toti avem multe de invatat...dar ....viteza..si costumul cu protectii..m-a salvat.Daca aveam viteza nu mai puteam sa va multumesc si sa va povestesc pe scurt cele intamplate.

Mult noroc..atentie si ne vedem acusica in trafic

 

Ma bucur ca nu trebuie sa fac accidentul pinned (cum aveam intentia dupa primele informatii) si apel la lume la donat sange sau bani, asta aici la accidente inseamna ca e de bine.

 

In rest sunt si eu de acord ca voi politistii trebuie sa fiti mai ai dracului relativ la aia care intorc pe dubla continua si la "telefonisti" si chiar si relativ la cei ce nu semnalizeaza cand trebuie. Si poate ar trebui schimbata legea astfel incat cei care nu va aud goarna sa fie automat declarati prin lege surzi :rolleyes: si sa li se interzica sa mai posede permis de conducere, dupa un test al urechilor la RAR...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In rest sunt si eu de acord ca voi politistii trebuie sa fiti mai ai dracului relativ la aia care intorc pe dubla continua si la "telefonisti" si chiar si relativ la cei ce nu semnalizeaza cand trebuie.

 

Si la aia cu sapca adaug eu. Ca tot revine obsedant pe forumul asta aversiunea fata de cei care vorbesc la telefon. Daca nu puteti sa conduceti si sa vorbiti aveti o problema cu atentia distributiva. Handsfree-ul n-o sa ajute, muzica in casti va avea acelasi efect. Daca nu puteti sa conduceti cu o mana aveti o problema cu coordonarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unora li se pare complicat sa vorbeasca la telefon in timp ce conduc. In cazul asta, ar fi bine sa renunte la obiceiul asta.

Personal n-am o problema cu vorbitul si condusul, dar nu vorbesc prea mult la telefon ca nu imi face placere deosebita, ma rezum la a comunica cat e necesar.

Problema e ca asa cum unii soferi nu fac loc motociclistilor sa treaca printre benzi de-ai dracu, asa, sa stea si ei la stop, asa si pe forumul asta apar mereu atitudini similare. Sa poarte centura, sa nu vorbeasca la telefon, sa nu asculte muzica tare! De ce? Asa, degeaba, ca e la moda pe motoretim sa ai atitudine ostila fata de soferi si sa te plangi de trafic.

Terminati cu prostiile astea. De obicei soferii fac loc daca au unde, mai putin cativa autisti care sunt in lumea lor, semnlalizeaza radarele si personal n-am vazut o atitudine rautacioasa din partea cuiva.

Nici traficul in Bucuresti nu-i asa sperietoare. Nu va mai vaitati ca babele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad nici o diferenta intre maimuta care circula cu un bemveu de BG de pe care curg tablele, dar in care urla manelele si e dotat cu "csenoane", si maimuta pe motor care umbla cu acelasi tip de "csenoane", numere pliate, fara tobe si eventual la 11 noaptea pe bulevarde mai tureaza si motorul in gol ca sa fie sigur ca trezeste pe toata lumea.

 

Fac parte din aceeasi specie de animal biped decerebrat, numai ca unul e calare pe 2 roti si unul sta intr-o cutie ruginita.

Bine zis! Doua maimute cu c-oaie, ce pana lor...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia asta cu, daca nu esti in stare sa controlezi vehiculul cand vorbesti la telefon e putin exagerata. in esenta nu skillul de a tine sub control masina este problema pentru majoritatea, ci faptul ca sunt mai atenti la conversatie decat la ce se intampla in jur. eu m-am trezit petrecand 5 minute la telefon timp in care il puneam pe om sa repete ce zice ca nu eram atent sau imi pierdeam atentia pentru cateva secunde, ca sa fiu atent la trafic. ce am observat mai mult este ca aia care vorbesc la telefon, pe langa ca pleaca cu a 2a de pe loc sau pierd 10 secunde sa schimbe o treapta, asta fiind cazul in care le scade skillul la control, de obicei trag de volan fara sa se asigure "bine" sau o fac prea incet, moment in care incurca pe toata lumea. deci, in rezumat, problema nu e ca o ia masina la dreapta singura ci ca aia sunt mai atenti la conversatie si nu mai au destul procesor si pentru ce se intampla in trafic. claxonul de obicei le face o usoara prioritizare in procesele cognitive dar tine doar cateva secunde. totusi, oricine tine mana pe telefon ar trebui sanctionat indiferent cat de skillat o fi in ale condusului. pe numarate, cam 4 din 10 soferi la un semafor ii vad facand asta. eu cred ca politia ar trebui sa-si scoata toti juniorii pe strada la scris amenzi, sa faca antebratul gros si sa dea frumos din condei cat sa nu fie contestatii. si daca sunt, sa ne zica noua ca mergem noi sa-i convingem pe contravenienti ca NU au dreptate.

 

"clona" lu cnairda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca folosesti hands free, sau vorbesti cu cineva din masina, chestii legale, esti mai atent? Care-i diferenta in afara de faptul ca ai o mana ocupata? Cand fumezi nu ai o mana ocupata? Si asta e legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...