Sari la conținut

Accident motopolitist


DragosM
 Share

Postări Recomandate

Unora li se pare complicat sa vorbeasca la telefon in timp ce conduc. In cazul asta, ar fi bine sa renunte la obiceiul asta.

Personal n-am o problema cu vorbitul si condusul, dar nu vorbesc prea mult la telefon ca nu imi face placere deosebita, ma rezum la a comunica cat e necesar.

Problema e ca asa cum unii soferi nu fac loc motociclistilor sa treaca printre benzi de-ai dracu, asa, sa stea si ei la stop, asa si pe forumul asta apar mereu atitudini similare. Sa poarte centura, sa nu vorbeasca la telefon, sa nu asculte muzica tare! De ce? Asa, degeaba, ca e la moda pe motoretim sa ai atitudine ostila fata de soferi si sa te plangi de trafic.

Terminati cu prostiile astea. De obicei soferii fac loc daca au unde, mai putin cativa autisti care sunt in lumea lor, semnlalizeaza radarele si personal n-am vazut o atitudine rautacioasa din partea cuiva.

Nici traficul in Bucuresti nu-i asa sperietoare. Nu va mai vaitati ca babele.

 

Bravo ... bine spus beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator MosRahao

Am fost victima neatentiei unei soferite...

 

 

Cel mai important e ca esti ok si ca te vei reface.

 

In ce priveste neatentia soferitzei, consider ca atata vreme cat "n-a auzit" goarna aia de politie, doamna in cauza poate fi suspectata si de oarece nesimtire/nepasare - mi-e greu sa cred ca un om normal nu aude goarna aceea. in fine... zic nepasare pentru ca nu o singura data mi s-a intamplat (si tuturor, cred) sa nu mi se acorde prioritate desi am fost observat clar. te uiti fix la mine si totusi treci mai departe din straduta laterala... aia e. probabil ca asa a judecat doamna si in cazul tau, neobservand probabil ca esti politist pe motocicleta de serviciu... mai e nevoie si de civilizatie pe drum iar civilizatia se instaleaza greu...

 

 

ca-n bancul ala: intrebare la radio erevan: care e reteta ca si la noi in romania gazonul sa fie la fel de frumos precum cel englezesc? raspuns: nu trtebuie decat tuns cu regularitate, timp de minimum 400 de ani...

 

Important e ca esti ok. Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unora li se pare complicat sa vorbeasca la telefon in timp ce conduc. In cazul asta, ar fi bine sa renunte la obiceiul asta.

asta se cheama ca vorbim discutii.

nimeni n-o sa se lase de vorbit la telefon pt. ca nu are atentie distributiva. pt. ca asa-s oamenii, zic "lasa, o sa fie ok". cel mult poate sa-i dezvete politia cu aplicarea legii. ia sa iasa politia 2 saptamini la dat amenzi pe capete pt. vorbit la telefon, crezi ca ar avea efect, sau nu? la colegul de care vorbeam mai sus, pe care l-au suntat de ~200 euro, ce zici, a avut efect sau nu?

doua la mina. e o vorba a psihologilor care zice ca omul rareori e in stare sa-si remodeleze realitatea subiectiva dupa cea obiectiva (care e singura "corecta"). cu alte cuvinte, una e sa crezi ca vorbitul la telefon nu-ti afecteaza reflexele, alta e sa fie cu adevarat asa. cind e vorba de mers in linie dreapta, normal, poti juca si rebus. dar cind e vorba de reactii rapide care pot sa faca diferenta dintre sirene de salvare si doar un "era s-o belesc", esti 1000% convins ca telefonul ala nu are un efect? studiile alea de care zicea corleone nu-s facute la coltul blocului, sint facute dupa niste reguli stricte si bine gindite, pe un numar mare de soferi, cu un numar mare de repetari (trials) astfel incit rezultatele sa nu reflecte doar sansa.

fa un experiment: uita-te la un om care vorbeste la telefon, dar nu cind conduce. o sa observi ca are tot felul de gesturi ilogice, gen face doi pasi intr-o parte, dupa aia vine inapoi, ca un ciine bezmetic. ca sint unii cu reflexe de Ayrton Senna, o fi, dar legea e facuta pt. omu' mediu si nu e omu' cel care hotaraste daca se inscrie in media aia sau nu, legea e pt. toti.

oricum, vorbim discutii. n-o sa se schimbe ceva decit cind politia va decide ca telefonul e responsabil pt. un procent considerabil de accidente (asa cum a facut mai peste tot in lume).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc inca o data tuturor pt sustinere si urari...si sper la cat mai putine posturi la ACCIDENTE.

Cat despre mine...sunt ok..cateva vanatai

Deacum...ce ma doare cel mai tare...timpul de asteptat pana imi fac baietii motorul..ca e distrus tare

Noroc ca asigurarea e unde trebuie...

Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deacum...ce ma doare cel mai tare...timpul de asteptat pana imi fac baietii motorul..ca e distrus tare

Noroc ca asigurarea e unde trebuie...

Multa bafta

vezi tu atitudinea asta va face diferiti de burtosii di MCV :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Si daca folosesti hands free, sau vorbesti cu cineva din masina, chestii legale, esti mai atent? Care-i diferenta in afara de faptul ca ai o mana ocupata? Cand fumezi nu ai o mana ocupata? Si asta e legal.

 

Problema nu e mana ocupata, ci lipsa atentiei cand vorbesti la telefon. Si eu pot sa vorbesc la telefon in timp ce conduc fara probleme legate de atentie dar nu o fac, prefer sa trag pe dreapta. Handsfree-ul nu rezolva problema dar macar e legal.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la aia cu sapca adaug eu. Ca tot revine obsedant pe forumul asta aversiunea fata de cei care vorbesc la telefon. Daca nu puteti sa conduceti si sa vorbiti aveti o problema cu atentia distributiva. Handsfree-ul n-o sa ajute, muzica in casti va avea acelasi efect. Daca nu puteti sa conduceti cu o mana aveti o problema cu coordonarea.

Obiceiul asta prost e interzis prin lege.

 

In plus de asta ieri cand am mers la gara cu masina firmei am vazut cum face un sofer profesionist cand il suna un sef si nu are nici tupeul sa refuze apelul si nici hands-free - a respectat absolut toate legile posibile in afara de vorbit la telefon, omul printre altele semnaliza cu mana dreapta. Si era deosebit de stanjenit de ce face, dar nici nu vroia sa-si piarda locul de munca, pentru ca desi i-a spus din primele cuvinte taranului ca e in trafic ala e invatat sa calce pe bec si sa dea spaga asa ca nu s-a simtit sa-l lase 5-10 minute in pace pentru ca el e mai sef...

 

Problema nu e mana ocupata, ci lipsa atentiei cand vorbesti la telefon. Si eu pot sa vorbesc la telefon in timp ce conduc fara probleme legate de atentie dar nu o fac, prefer sa trag pe dreapta. Handsfree-ul nu rezolva problema dar macar e legal.

Daca ai hands-free problema e cat din creier ti-e ocupata de conversatie si cat din condus. Unul care are x00,000km cu x>2 si de preferinta x>4 merge cu masina din reflex, se uita in oglinzi din reflex, asa ca nu-i trebuie mai mut de 20% CPU pentru aceasta activitate. Un incepator infierbanta CPU-ul cu condusul si nu mai are capacitate de procesare si pentru conversatia telefonica, dar conversatia ii va acapara atentia asa ca taie din uitatul in oglinzi sau semnalizat sau chiar capacitatea de franat la timp. Asta e problema principala. Din cauza ca nu toti oamenii (in special incepatorii) pot sa se concentreze bine si sa conduca cu o singura mana legiuitorii au decis ca trebuie sa ai hands-free. Iar incepatorilor daca le confisti o mana le confisti tipic 50% din capacitatea de a conduce vehicule. Eu zic ca Politia sa-i beleasca pe toti taranii care au avut 5500 Euro pentru un Logan si nu au in buzunar inca 6-20 de lei pentru un hands-free pentru ca de fapt nu sunt saraci ci sfideaza legea.

 

In plus de asta eu as schimba legea si i-as baga 2-3 saptamani la bulau pentru sfidarea legii pe astia cu fite in cap care dupa ce au fost filmati telefonand sau facand alte tampenii mint ca nu au facut nimic. De fapt mare parte din acidente sunt produse de pui de daci din astia care au o mare placere in sfidarea legii si politstilor si a autoritatilor in general. Daca ii bagi pe astia la bulau 2 saptamani cu executare cred ca le mai raresti fumurile din cap, ca amenzi de ~1000 evident nu au nici un efect atata timp cat taticul le-a luat masina macar de 100,000 Lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc inca o data tuturor pt sustinere si urari...si sper la cat mai putine posturi la ACCIDENTE.

Cat despre mine...sunt ok..cateva vanatai

Deacum...ce ma doare cel mai tare...timpul de asteptat pana imi fac baietii motorul..ca e distrus tare

Noroc ca asigurarea e unde trebuie...

Multa bafta

 

Sa te faci bine bai ! Sanatate multa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te faci bine bai ! Sanatate multa !

 

Și la mulți ani! :cheers:

 

Arde-i pe toți nenorociții! Fă asta și pentru noi, cei care nu putem... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc si ca ,arsul asta' nu e chiar usor . Eu as face chitantele alea, procesul verbal, cat mai simplu. O mare parte din ce trebuie completat sa fie tiparit dinainte cel putin numele si gradul agentului constatator si ce se tot repeta pe acolo...Trebuie sa tot scrii si devine obositor, probabil ca la un moment dat iti cam bagi picioarele... altfel trebuie sa scrii continuu toata ziua la cate contraventii sunt in trafic. As mai introduce microfon pentru fiecare agent, in caz ca vreunul are ceva de obiectat, injura sau ofera mita. Camere pe fiecare masina care sa filmeze HD de la inceputul pana la sfarsitul programului. Nu stiu cat duce un Go pro ca timp de filmare la calitate buna, daca poate filma o tura de munca sau nu. Solutii ar fi doar sa se doreasca, caci bani pentru fel de fel de prostii sunt. Personal daca as fi sef la rutiera, as incerca sa va redau demnitatea, sa va fac munca mai usoara sa va protejez pe cat posibil si sa va sustin cat as putea, dar as cere randament si cinste nu as permite implicarea nimanui in munca noastra.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca folosesti hands free, sau vorbesti cu cineva din masina, chestii legale, esti mai atent? Care-i diferenta in afara de faptul ca ai o mana ocupata? Cand fumezi nu ai o mana ocupata? Si asta e legal.

 

e simplu, cand duci telefonul la ureche, instant devine prioritar in fata condusului, in creierul tau cel putin. conversatia la telefon este diferita, practic, mai ales fara contact vizual, altfel iti intra informatia in creier, altfel te tine ocupat. Dar, oricum, mana aia ocupata intradevar e problematica. Cand fumezi o tigara e altceva, esti atent doar s-o bagi in gura si s-o scrumezi, ai mana libera, exceptie acele cateva secunde care oricum ti le alegi cat sa nu te incurce. Daca pot sa exagerez, eu as pune limita si pe volumul maxim pentru muzica in masina..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As mai introduce microfon pentru fiecare agent, in caz ca vreunul are ceva de obiectat, injura sau ofera mita. Camere pe fiecare masina care sa filmeze HD de la inceputul pana la sfarsitul programului. Nu stiu cat duce un Go pro ca timp de filmare la calitate buna, daca poate filma o tura de munca sau nu. Solutii ar fi doar sa se doreasca, caci bani pentru fel de fel de prostii sunt. Personal daca as fi sef la rutiera, as incerca sa va redau demnitatea, sa va fac munca mai usoara sa va protejez pe cat posibil si sa va sustin cat as putea, dar as cere randament si cinste nu as permite implicarea nimanui in munca noastra.

S-a vrut la un moment dat introducerea unei camere pe pe fiecare masina de politie care sa inregistreze cu sonor... Cam ca la americani ... Doar ca la noi cica se incalca "drepturile" celor filmati... End of story... A murit in fasa...

Se pare ca la o adica si filmarile facute de mine cu camera de pe casca sunt ilegale. Chiar daca il filmez pe ala care ma loveste in trafic... :blink:

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pot sa exagerez, eu as pune limita si pe volumul maxim pentru muzica in masina..

 

 

Nu sunt deacord cu tine, eu ascult muzica la un volum care pe unii ii sperie, si nu, nu sunt acel cocalar care da drumul pana baraie toata masina. A mea este insonorizata ft. bine si abia se aude afara deci nu deranjez pe nimeni. De 3 ani tot merg cu muzica tare si nu ma impiedicat niciodata in vreun fel sau altul sa conduc sau sa imi distraga atentia de la trafic. Daca e vb de atentia la volan intradevar sunt unii care si daca schimba o piesa sau un post de radio, se uita la cd-player timp de 2-3 secunde si mai si trag de volan schimbandu-si traiectoria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect ...ar fi foarte multe de facut...dar ar trebui schimbata legislatia in primul rand...amenzi mai drastice pt contraventii "simple"(telefon, centura, nesemnalizare...)

Cat despre noi motociclistii de la rutiera...lumea se asteapta sa facem minuni...nu putem pentru ca putini stiu cat suntem de alergati prin oras ..ca na..ne deplasam repede..si cate coloane oficiale avem de asigurat zilnic...cand sa mai ai timp sa iei si masuri ?

Cineva a scris bine...ar trebui schimbat modelul proceselor verbale...ca ne ia in jur de 4-5 minute sa scriem un PV, plus cat te mai "certi" cu soferul...si asta ma refer la contraventii mici.La retinere permis cam 10 minute cu tot cu dovada...

Cat sa faci cu 2 maini?

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unora le ia mai mult de 5 minute completatul procesului verbal, si dupa ce il completeaza iese cam asa ceva. Deh, de la atata munca li s-a deformat scrisul.

 

Nu m-am certat cu politistul, dar a trebuit sa duc munca de lamurire cu tanti de la administratia financiara sa-i explic ca data cotraventiei e 29 si nu 24.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect ...ar fi foarte multe de facut...dar ar trebui schimbata legislatia in primul rand...amenzi mai drastice pt contraventii "simple"(telefon, centura, nesemnalizare...)

Cat despre noi motociclistii de la rutiera...lumea se asteapta sa facem minuni...nu putem pentru ca putini stiu cat suntem de alergati prin oras ..ca na..ne deplasam repede..si cate coloane oficiale avem de asigurat zilnic...cand sa mai ai timp sa iei si masuri ?

Cineva a scris bine...ar trebui schimbat modelul proceselor verbale...ca ne ia in jur de 4-5 minute sa scriem un PV, plus cat te mai "certi" cu soferul...si asta ma refer la contraventii mici.La retinere permis cam 10 minute cu tot cu dovada...

Cat sa faci cu 2 maini?

Numai bine

Iarta-ma dar aici gresiti. Nu te certi caci nu discuti cu respectivul, te prezinti, ii spui de ce l-ai oprit ii ceri actele si incepi sa scrii, fara ca macar sa ii mai adresezi un cuvant, ii dai procesul, ii urezi drum bun. Daca ai avea microfon sau camera, normal ar fi ca tot ceea ce face acel individ din momentul cand il opresti sa poata fi folosit impotriva lui.camera de pe masina inregistreaza imaginea, microfonul dialogul si modul in care tu iti faci meseria daca respecti modul de adresare si procedurile. Simplu, demn, rapid, eficient.bine ar fi daca s-ar transmite imaginea si la dispecerat live.Te-a atins, te-a lovit ai dovezi il bagi de nu se vede, politia linistita noi in siguranta toata lumea fericita, judecatorii stau la relanti.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] muzica in casti va avea acelasi efect. Daca nu puteti sa conduceti cu o mana aveti o problema cu coordonarea.

 

Hai ca a fost tare asta! Tu cand asculti muzica, vorbesti cu ala de la radio sau cu ala care canta :disappointed: ? Problema nu e de ascultat ceva, sau de condus cu o mana. E de cat de tare te concentrezi pe condus (respectat reguli de circulatie, asigurat, etc) atunci cand porti o conversatie (e.g. esti atent la ce ti se zice si ce replica dai).

 

Si chiar si cu ascultatul muzicii, daca esti smardoi si ai dat mai multi bani pe sistemul audio din masina decat ai dat pe masina, cat sa auda toti participantii la trafic ce muzica iti place tie, sansele ca tu sa nu mai auzi un claxon sau o sirena de la o masina de salvare/pompieri sunt substantial mai mari.

 

Nota: Ma refer evident la cei cu muzica data tare in masini, nu la tine in mod special.

 

(Mai) on-topic: Ma bucur ca @Giugerty n-a patit-o mai grav, rupeti(ne) cu amenzile. Vorba cuiva de mai sus, civilizatia facuta cu forta actually works.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe strada, regulile sunt facute pentru CEL MAI PROST SOFER in CELE MAI PROASTE CONDITII. E extrem de simplu. Sunt zone unde se cere o limitare de viteza, iar eu ma mir de ce, pentru pot merge cu viteza dubla pe acolo.

 

Da, insa noaptea, toamna, pe ploaie si ceata, un motociclist incepator ar face bine sa ia curba aia cu cat scrie acolo.

 

La fel si cu castile si muzica. Sunt soferi incapabili de atentie distributiva. Daca intr-un moment in care ti se cere toata atentia, in casti incepe partea ta preferata din melodie, ceva din atentie se pierde. La fel si cand mergi doar c-o mana pe volan, pentru ca cealalta e la p..a, sau pe telefon. Daca-ti apare un copil in fata si tre' sa eviti, iar tu ai deja 80, in oras?

 

Nu poti sa prevezi multitudinea de situatii si multitudinea de pregatiri ale fiecaruia. Si atunci, reglementezi "cel mai mic numitor comun".

 

E elementar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mai multitasking in general. E adevarat ca atunci cand eram eu incepator nu erau prin Romania telefoane mobile, dar eu n-am avut niciodata o problema in a discuta cu cineva si a face alta activitate in acelasi timp, sau in a invata ascultand muzica, sau sa stau pe scaun si sa ma uit pe geam.

 

Muzica mi-am pus pentru siguranta mea, ca am masina joasa si nu e prea vizibila in trafic, si mai merg si tare si serpuit, si cand dau drumul tare la muzica ma aude lumea si imi face loc. Loud speakers save lives, carevasazica. :wink:

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mai multitasking in general. E adevarat ca atunci cand eram eu incepator nu erau prin Romania telefoane mobile, dar eu n-am avut niciodata o problema in a discuta cu cineva si a face alta activitate in acelasi timp, sau in a invata ascultand muzica, sau sa stau pe scaun si sa ma uit pe geam.

 

Muzica mi-am pus pentru siguranta mea, ca am masina joasa si nu e prea vizibila in trafic, si mai merg si tare si serpuit, si cand dau drumul tare la muzica ma aude lumea si imi face loc. Loud speakers save lives, carevasazica. :wink:

 

Asa da ! Presupun ca n-ai toba pe motor, in loc de muzica. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..cu siguranta ca atitudinea mea fata de soferi se va schimba mult din acest moment..

Pana acum ..." Te rog sa ma ierti am copil la gradinita...nu am cu ce sa il duc...sau...Ma lasi fara munca daca imi iei permisul"..ii mai iertam...chiar pe multi...dar de acum nu va mai fi la fel..

A trebuit sa fiu in situatia asta de cacao sa imi dau seama ca pe cine ierti nu te lasa sa traiesti...sau ceva de genul asta.

Si rog din ce am zis mai sus..cu iertatul..sa nu se traga concluzii care deviaza de la subiect

Pe tine nu te-a lovit o soferita, pe tine te-a lovit o generatie intreaga de politisti care nu isi fac treaba si au lasat soferii sa si-o ia in cap in halul asta. Te-a lovit o generatie intreaga de politisti care in loc sa aplice legea se cred zeitatea suprema care judeca si iarta soferii. Soferii doar s-au adaptat, au vazut ca e jungla si procedeaza ca atare, merg cum au chef si calca pe oricine. Cu politisti care nu isi fac treaba pentru care sunt platiti e normal ca nici soferii sa nu conduca regulamentar, toata lumea se descurca cum poate.

 

Intreaba-i pe colegii tai, cu moto sau auto, daca e nevoie ca un sofer sa le calce copilul pe trecerea de pietoni ca sa inceapa sa isi faca treaba. Sau si atunci o sa fie iertatori? Aminteste-le ca nu sunt judecatori, ci politisti, iar rolul politistului e sa aplice legea in orice circumstante, judecatorul e cel ce spune daca e bine sau nu, iar legiuitorul e ala care a spus care sunt abaterile si care sunt pedepsele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe tine te-a lovit o generatie intreaga de politisti care nu isi fac treaba ... care in loc sa aplice legea se cred zeitatea suprema ... politisti care nu isi fac treaba pentru care sunt platiti ...

 

Ei, hai! Încet încet ne cam ia valul. Atât le-a trebuit unora, să apară pe topic polițistul accidentat, că a și sărit exponențial numărul de posturi în acest topic, de parcă ar fi chat online cu Diniță. Unii urează de bine și iar de bine, alții se reped să se tragă de brăcinari cu poliția, că așa ocazie mai rar.

Nu mai generaliza. Știu en oameni mai cu oo sau mai cu cunoștințe pe la Udriște sau mai cu un statut deosebit sau fete cu „putere de convingere” etc. care au luat amenzi bine mersi de la poliția rutieră, și din București și din țară, indiferent de ce pile/cunoștințe/motive lacrimogene au invocat. Pe polițistul nostru care s-a băgat în troacă (așa-i trebuie) l-a lovit o vacă autistă. Punct. Asta se putea întâmpla în oricare altă țară europeană, strictă dpdv al respectării regulilor. Acum am ajuns să vrem a da lecții de intransigență, tocmai noi ăia care ne rugăm de polițist să ne ierte ba pentru oprire unde nu trebuie, ba pentru viteză, ba pentru o tobă mai cu personalitate, ba că nu ne merge semnalul, ba că avem o anvelopă mai lată, ba că ne mai strecurăm printre pietoni pe trecere dacă strada e mai lată, ba că mai călcăm linia continuă, ba că mai mergem pe linia de tramvai etc etc etc. Eu zic să păstrăm un caracter mai echilibrat al discuției, dacă mai avem ceva de zis cu privire la accident și nu la calitatea părții vătămate. Dacă nu, nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe tine nu te-a lovit o soferita, pe tine te-a lovit o generatie intreaga de politisti care nu isi fac treaba si au lasat soferii sa si-o ia in cap in halul asta. Te-a lovit o generatie intreaga de politisti care in loc sa aplice legea se cred zeitatea suprema care judeca si iarta soferii. Soferii doar s-au adaptat, au vazut ca e jungla si procedeaza ca atare, merg cum au chef si calca pe oricine. Cu politisti care nu isi fac treaba pentru care sunt platiti e normal ca nici soferii sa nu conduca regulamentar, toata lumea se descurca cum poate.

 

Intreaba-i pe colegii tai, cu moto sau auto, daca e nevoie ca un sofer sa le calce copilul pe trecerea de pietoni ca sa inceapa sa isi faca treaba. Sau si atunci o sa fie iertatori? Aminteste-le ca nu sunt judecatori, ci politisti, iar rolul politistului e sa aplice legea in orice circumstante, judecatorul e cel ce spune daca e bine sau nu, iar legiuitorul e ala care a spus care sunt abaterile si care sunt pedepsele.

 

 

 

 

Daca ai citit tot topicul..am rugat sa nu incepem aici cu morala..ce ..cine...si cum...

Suntem la Accidente nu la ce ar trebui sa facem noi in trafic cu x sau cu y si cum ne facem datoria...

Daca vreti ...deschideti un nou topic in alta rubrica si putem discuta...

E foarte usor sa iti dai cu parerea cand nu esti in domeniu...

Accept orice sfat...mai putin reprosuri..atat timp cat nu ma cunosti ca om..si nu stii comportamentul meu la serviciu..si nici pe cel al colegilor mei...si sa stii ca nu le tin partea ca sunt destui care nu au ce cauta in munca asta de politist

Multumesc...si fara suparare

Aici pot da un sfat celor care sunt mai la inceput..si care vor sa asculte si sa invete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...