Sari la conținut

08-10 Iunie, Kazanlac - Bulgaria


wolf4mwolf
 Share

Postări Recomandate

La rugamintea prietenilor bulgari, postez aici invitatia acestora la intrunirea care va avea loc in data de 08-10 iunie in Kazanlac -Bulgaria.

 

Trupe

Vineri:

End Of Pain (tribut Metallica)

Sheky Şi Bloodrain

Val (& tribut Helloween)

Sâmbătă:

Milena

Звезди и "Аналгин"

KROSSFIRE (& tribut Manowar)

 

Premiul la tombola organizata va fi o motocicleta Suzuki DR Big 750. :grinbandit:

 

Costul de intrare: 10 de leva.

 

Cazarea

Tarifele pe noapte:

-Bungalou pentru două-25 leva pe noapte.

-Camera dubla-35 leva pe noapte.

-Apartament (pentru doi) - 60 leva pe noapte, cu posibilitatea de paturi suplimentare pentru a-7 Lev suplimentar/ pat.

-Cort (loc cu iarba si umbra).

Doar accesul motocicletelor este permis :)

CAZAREAi

 

Rezervari de telefon: +359885242439: +359896815731 - Peter Jelev

592077_128344283967148_1209018491_n.jpg

 

Harta Bucuresti - Kazanlak (prin Pasul Shipka e spectaculos)

Editat de wolf4mwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La rugamintea prietenilor bulgari, postez aici invitatia acestora la intrunirea care va avea loc in data de 08-10 iunie in Kazanlac -Bulgaria.

 

Trupe

Vineri:

End Of Pain (tribut Metallica)

Sheky ÂŞi Bloodrain

Val (& tribut Helloween)

Sâmbătă:

Milena

Звезди и "Аналгин"

KROSSFIRE (& tribut Manowar)

 

Premiul la tombola organizata va fi o motocicleta Suzuki DR Big 750. :grinbandit:

 

Costul de intrare: 10 de leva.

 

Cazarea

Tarifele pe noapte:

-Bungalou pentru două-25 leva pe noapte.

-Camera dubla-35 leva pe noapte.

-Apartament (pentru doi) - 60 leva pe noapte, cu posibilitatea de paturi suplimentare pentru a-7 Lev suplimentar/ pat.

-Cort (loc cu iarba si umbra).

Doar accesul motocicletelor este permis :)

CAZAREAi

 

Rezervari de telefon: +359885242439: +359896815731 - Peter Jelev

592077_128344283967148_1209018491_n.jpg

 

Harta Bucuresti - Kazanlak (prin Pasul Shipka e spectaculos)

Am fost anul trecut, locul e foarte frumos fix pe Valea Trandafirilor si peste drum bulgaroaicele culegeau trandafiri exact ca aia de la bumbac dar cu miros mai placut la locul de munca :rolleyes:

 

Ce ai uitat sa mentionezi mai sus:

 

1. Taxa de participare include corturarit de voie pentru cine are, si pensiunea unde se desfasoara evenimentul are circa doua hectare de teren de campat;

 

2. Clubul organizator e The Black Roses MC si detalii mai multe gasiti acolo, dar in principal in bulgara;

 

3. Intrunirea nu e exact in oras ci intr-un motel care e la circa 2-3 km inainte de oras pe dreapta; o sa va prindeti unde e dupa numarul mare de motociclisti si masina de politie rutiera care de obicei sta acolo la intrare, plus aia de jandarmi de langa poarta.

 

E o intrunire destul de mare, anul trecut au fost cel putin 200 de motoare.

 

Am vazut si o faza amuzanta: un bulgar a venit pilit ca pasager intr-o masina care tragea intr-un fel de semi-remorca o Honda CBR1000RR vopsita custom pe alb cu tot felul de flacari rosii. Respectivul s-a apucat sa o baraie, si pe la al doilea sau al treilea episod de barait a facut atat de mult burn-out ca nu se mai auzea si nici vedea trupa de pe scena. A venit la el Emil Lazarov (unul din organizatori, pe la 120kg numai muschi), si desi el conduce ceva cruiser mare a stiut pe unde sa-i toarne o bere direct pe chiulase, dupa care i-a spus ceva de genul ca e pacat ca strica un motor atat de bun ca-l arde accelerand pe loc pentru ca nu stie sa se dea pe motocicleta... Lumea radea si aplauda in noul fum si miros de bere neagra facuta pe motor :grinbandit: Acum trebuie sa va spun ca Emil asta e foarte politicos si amabil si vorbeste binisor engleza, dar betivanul scosese lumea din sarite cu barielile si fumul lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, este o intrunire friendly, iar oamenii extraordinari...

 

P.S. Harta pe care am atasat'o e fix pana la locatia intrunirii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel in zona descrisa este un camping vechi si dragut. Intrucat preturile la casute erau cu doar putin mai mult decat la cort, am preferat sa lasam corturile pe motorete. Frumoasa zona, chiar si oraselul nemaivorbind de drumul pana acolo (Shipka)

post-143-0-95340300-1337861398_thumb.jpg

post-143-0-99090300-1337861434_thumb.jpg

post-143-0-65696500-1337861462_thumb.jpg

post-143-0-05529700-1337861486_thumb.jpg

post-143-0-42207900-1337861635_thumb.jpg

post-143-0-93543400-1337861688_thumb.jpg

post-143-0-83946000-1337861733_thumb.jpg

post-143-0-29002100-1337861787_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un pic offtopic, dar intreb aici ca probabil sunt multi care stiu, fiind vorba de Bulgaria.

E nevoie de vigneta in Bulgaria cand mergi cu motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu offtopic... am vazut parca saptamana trecuta pe langa ASE la Piata Romana un motor si avea lipit pe parbriz un autocolant ca rovinieta din bg. Chiar ma gandeam ca in RO nu tre si cer vecinii de la sud de Dunare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ma bag si eu offtopic... am vazut parca saptamana trecuta pe langa ASE la Piata Romana un motor si avea lipit pe parbriz un autocolant ca rovinieta din bg. Chiar ma gandeam ca in RO nu tre si cer vecinii de la sud de Dunare ...

In Bulgaria se circula doar cu buletin si nu se plateste pentru motocicleta nici vigneta nici taxa de pod la Giurgiu.

 

La aproape toate intrunirile moto din Bulgaria ti se lipeste un fel de "vigneta", care e dovada ca ai fost la acea intrunire si nu are nici o treaba cu taxele.

 

Acum sa fie clar, daca e sa fie pe bani chestia aia pentru masini la ei se numeste fie BGvigneta fie BUvigneta fie vigneta (ultima varianta e castigatoare), nu ROvigneta ca Bulgaria inca nu e parte din ROmania, si probabil numai noi in UE avem mania sa prefixam toate cuvintele cu RO. Maine-poimane aud de RO-motocicleta sau RO-bere sau RO-excursie sau mai stiu eu ce...

 

La Veliko Tarnovo a fost muzica buna si bine si liniste noaptea, cine are curajul sa vina si la Kazanlak ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uff... grea alegere... Pica fix cand e cea de la noi, de la Mamaia...

 

Ca sa ajungi la Kazanlak trebuie sa treci pasul Shipka (ceva de genul Cheia la noi), pana la mare la noi mergi numai pe camp. Asa ca te gandesti la ce prieteni ai de vazut si la cum vrei sa motociclesti pana la fata locului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ajungi la Kazanlak trebuie sa treci pasul Shipka (ceva de genul Cheia la noi), pana la mare la noi mergi numai pe camp. Asa ca te gandesti la ce prieteni ai de vazut si la cum vrei sa motociclesti pana la fata locului...

 

E deja notoriu ca-i iubesti pe bulgari ca pe copiii tai, dar sa nu supraevaluam acest Shipka. Urcarea dinspre Gabrovo e plina de santuri longitudinale, iar asfaltul e prost. Coborarea e buna, insa pe margini e nisip ca pe plaja si oricum nu dureaza mai mult de 10 minute. Asa ca nu comparam cu Cheia. Sau daca vrei exemplu de drum frumos in Bulgaria, coborarea de la Troyan spre Karlovo (ca urcarea e jale). Cam cat 3 Shipka la un loc. Astea sunt constatari facute la 1 mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E deja notoriu ca-i iubesti pe bulgari ca pe copiii tai, dar sa nu supraevaluam acest Shipka. Urcarea dinspre Gabrovo e plina de santuri longitudinale, iar asfaltul e prost. Coborarea e buna, insa pe margini e nisip ca pe plaja si oricum nu dureaza mai mult de 10 minute. Asa ca nu comparam cu Cheia. Sau daca vrei exemplu de drum frumos in Bulgaria, coborarea de la Troyan spre Karlovo (ca urcarea e jale). Cam cat 3 Shipka la un loc. Astea sunt constatari facute la 1 mai.

 

Daca o iei din Veliko Tarnovo spre Nova Zagora ai drum mai drept si cu asfalt destul de bun. Dar bine, recunosc, e mai palpitant la Lehliu decat la Shipka :rolleyes: , tzaranii aia de bulgari au acoperis de biserica aurit dar n-au palate cu turnulete ca la Lehliu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o iei din Veliko Tarnovo spre Nova Zagora ai drum mai drept si cu asfalt destul de bun. Dar bine, recunosc, e mai palpitant la Lehliu decat la Shipka :rolleyes: , tzaranii aia de bulgari au acoperis de biserica aurit dar n-au palate cu turnulete ca la Lehliu...

 

Sa n-o dam pe ulei, eu vorbeam de Cheia nu de Lehliu.

Cine se duce la Mamaia nu cred ca merge pentru drum, ci pentru destinatie.

Taranii de romani au acoperis de biserica aurit pe linia lui 41.

Comentez fiindca nu-mi plac extremele, doar nu-mi iau simbrie de la cineva sa-l ridic in slavi. Fara suparare, tu parca iei salariu de la bulgari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau daca vrei exemplu de drum frumos in Bulgaria, coborarea de la Troyan spre Karlovo (ca urcarea e jale). Cam cat 3 Shipka la un loc. Astea sunt constatari facute la 1 mai.

 

da, fain acolo

sunt de acord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa n-o dam pe ulei, eu vorbeam de Cheia nu de Lehliu.

Cine se duce la Mamaia nu cred ca merge pentru drum, ci pentru destinatie.

Taranii de romani au acoperis de biserica aurit pe linia lui 41.

Comentez fiindca nu-mi plac extremele, doar nu-mi iau simbrie de la cineva sa-l ridic in slavi. Fara suparare, tu parca iei salariu de la bulgari.

 

Pai eu asta am spus de la inceput, sa evaluezi cu ce prieteni te intalnesti acolo si cat de interesant e drumul. Daca ai prieteni la Mamaia e OK dar e bine sa mergi tare pe autostrada ca nu ai nimic de vazut, daca te intereseaza drumul dupa parerea mea e mai interesant de mers la Kazanlak, ca mergi prin padure sau macar cu pomi sau tufisuri pe margine si aproape tot drumul de la Ruse incolo e cat de cat virajat si partial bombardat ca sa nu atipesti calare...

 

Si da, merg mai mult la motociclit in Bulgaria din cateva motive:

 

1. Motociclistii lor sunt mai golani decat ai nostri, astfel incat nicio masina nu te agreseaza acolo sa-ti stea in fund sa te depaseasca, pentru ca le e frica ca-si iau bataie. Acolo ca motociclist trebuie sa te dai spre dreapta si eventual sa le faci cu mana stanga semn sa treaca pentru ca sa aiba tupeul sa te depaseasca, pe cand la noi iti stau la 2 metri in spate si la cea mai mica greseala te fac pasta de mici.

 

2. Drumurile lor in general sunt mai putin aglomerate decat ale noastre (de exemplu in august sunt weekend-uri in care un drum Bucuresti-Ruse-Varna-Constanta dureaza jumatate cat pe renumita noastra autostrada Bucuresti-Constanta);

 

3. Ei au ceva de genul 65% spatiu impadurit, noi ceva de genul 28%; la ei ma plimb din rezervatie naturala in rezervatie naturala, la noi din parloaga in plantatie de ciulini de obicei fara pomi pe margine.

 

4. Aproape toti bulgarii iau de buna chestia aia cu maximum 80km/h pe drum national si 90km/h pe drum european si 50km/h in localitate, singurele neintelegeri pot fi cu soferii turci de camioane, pe cand la noi pe drum european se circula cu 140-180km/h si asta e cat de cat OK pe drumuri ca DN1 pe portiunea Bucuresti-Comarnic sau DN6 Bucuresti-Giurgiu dar e deosebit de periculos pe un drum expres cum e ala de Moldova unde taranii aia inca nu au inteles ca nu se circula pe banda de urgenta daca nu esti polite sau salvare sau pompieri...

 

5. Cazarea la un hotel de 3 stele pentru 2 persoane in Bulgaria ma costa de obicei mult mai putin decat cazarea pentru o persoana in Romania (delegatii). Tipic in Bulgaria pentru o noapte cu mic dejun inclus platesc pentru 2 persoane in jur de 60Lv (30 Eur, circa 135RON), pe cand pentru noaptea asta in Slatina plateste iar institutia (de fapt beneficiarul) 175RON un single.

 

6. Si in fine, de exemplu la Primorsko unde am fost deja de 2 ori la mare uscau aia smochine la soare. Mi se pare clar ca e ceva mai cald pe acolo decat pe la noi unde usca astia prune in cuptor. Evident ca sezonul moto in directia aia tine mai mult.

 

7. PLUS-EXTRA: Nu am prins inca nici o intrunire moto romaneasca unde sa ma lase astia sa dorm. Fie mi-au partzait din vitezana toata noaptea (eventual pana i-au curs zemurile vitezanei, nu chilotului), fie intr-un caz bizar la Piatra Neamt dupa ce s-a terminat concertul rock au bagat aia noaptea in cabana manele, pinguinul, etc... Bine, eu credeam ca dorm si am un cosmar cu manelele alea, dar a doua zi nevasta-mea mi-a zis ca au fost adevarate, nu ca m-am imbatat eu cum credeam, ca practic n-a fost vis ci Romania reala: chef cu manele la acelasi motel unde era intrunire moto chipurile de rockereala... Ei bine, la bulgari daca e anuntat moto rock fest si vii cu kkturi din astea primesti intai o averizare si dupa aia te dau pur si simplu afara.Eu am vazut om dat afara pentru ca canta folk cu chitara rece dupa 12 si lumea trebuia sa doarma la cort, nu sa-l asculte pe el. Si cand unul a grohait din vitezana la Veliko Tarnovo acum 2 ani au venit un membru de la club si un bodyguard, i-au luat cheia de contact si i-au spus: aici nu ai voie sa faci galagie dupa 12, daca ai cort te duci sa te culci, daca nu te duci acasa, daca esti prea beat iti chemam un taxi si vii maine dupa motor (avea numar de VT). Am inteles ca exista si pe la noi intruniri din astea selecte de exemplu la Huneoara, dar asta e departe si pe un drum lung si periculos unde trebuie sa ma dau pe aceeasi banda cu turcii, asa ca inca nu am prins destul curaj la numai 40,000km de motociclit, practic sunt cam incepator pentru asa aventura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre voi, dar eu unu stiu unde voi bea o bere si nu doar una pe 08 seara. Pe urmatorul

Traseu

 

Care mai apari ne vedem la locatie... :cheers:

 

Daca nu-mi moare martoaga ne vedem acolo maine seara... Si am Inteles de la Vali ca drumul e OK pe pasul Shipka, asa ca pe acolo o iau si eu dar tiptil, ca sunt in rodaj dupa schimbat de segmenti, deci evident nu are rost sa ne sincronizam si sa mergem impreuna etc ca sa nu faci criza de nervi ca trebuie sa mergi asa incet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun asa.. eu plec pe la vreo 3 ... depinde.. :cheers:

 

Ca deobicei, un gest frumos, intrarea este libera pt motociclistii straini :bigstar:

Salutare

 

Stie cineva, daca ajungem sambata pe la 14:00 este vreo problema? Mai suntem 3 motoare din Bucuresti dar din pacate lucram si nu putem pleca de azi.

Pasul Sipka este bun, am trecut pe acolo luni cand m-am intors din Grecia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Stie cineva, daca ajungem sambata pe la 14:00 este vreo problema? Mai suntem 3 motoare din Bucuresti dar din pacate lucram si nu putem pleca de azi.

Pasul Sipka este bun, am trecut pe acolo luni cand m-am intors din Grecia.

Ce problema sa fie???? n-ai nicio treaba :))) si oricum, vineri deobicei e mai soft dar in schimb sambata seara se rup normele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Din ce zona si la ce ora plecati ?

 

Noi , teoretic , suntem 5 si am vrea sa plecam in jur de 9:00

 

 

Ce solutie de cazare aveti ?

 

 

 

 

 

Salutare

 

Stie cineva, daca ajungem sambata pe la 14:00 este vreo problema? Mai suntem 3 motoare din Bucuresti dar din pacate lucram si nu putem pleca de azi.

Pasul Sipka este bun, am trecut pe acolo luni cand m-am intors din Grecia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Din ce zona si la ce ora plecati ?

 

Noi , teoretic , suntem 5 si am vrea sa plecam in jur de 9:00

 

 

Ce solutie de cazare aveti ?

 

 

 

Sa imi spui unde ne intalnim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te sun in seara asta . O sa ma intalnesc mai pe seara cu Daniel,poate isi face timp si Dan , sa stabilim .

 

 

 

 

Mai am si eu un prieten care ar veni. Unde va intalniti ca vin si eu sa stam de vorba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...