Sari la conținut

BALCANI IUNIE 2012


manuel_ktm
 Share

Postări Recomandate

impreuna cu 3-4 prieteni intentionam sa plecam din bucuresti duminica 17.06.2012 pe urmatorul traseu:

romania,bulgaria,macedonia,albania,croatia,muntenegru,bosnia,serbia.

traseul exact urmeaza sa.l facem.

intentionam sa mergem cam 2500-3000 km.

intoarcerea duminica 24.06.2012.

daca aveti sugestii,multumim.

daca mai vrea sa se alature cineva, vorbim.

manuel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

impreuna cu 3-4 prieteni intentionam sa plecam din bucuresti duminica 17.06.2012 pe urmatorul traseu:

romania,bulgaria,macedonia,albania,croatia,muntenegru,bosnia,serbia.

traseul exact urmeaza sa.l facem.

intentionam sa mergem cam 2500-3000 km.

intoarcerea duminica 24.06.2012.

daca aveti sugestii,multumim.

daca mai vrea sa se alature cineva, vorbim.

manuel

 

Mai bine nu postai, sa ne oftici..croatia muntenegru era traseul pe care trebuia sa-l fac anul asta si culmea , tot in iunie. :huh:

M-am jurat ca la anul asta va fi prima iesire din tara, si jur ca va fi cu un bmw r1100.

 

Macar sa pui poze, asa , tot de oftica.... :(

 

impreuna cu 3-4 prieteni intentionam sa plecam din bucuresti duminica 17.06.2012 pe urmatorul traseu:

romania,bulgaria,macedonia,albania,croatia,muntenegru,bosnia,serbia.

 

 

 

Eu cred ca faci misto, stai ca acum am citit mai bine...plecarea ar fi fost tot pe 17 iunie...WTF :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine nu postai, sa ne oftici..croatia muntenegru era traseul pe care trebuia sa-l fac anul asta si culmea , tot in iunie. :huh:

M-am jurat ca la anul asta va fi prima iesire din tara, si jur ca va fi cu un bmw r1100.

 

Macar sa pui poze, asa , tot de oftica.... :(

 

 

 

 

Eu cred ca faci misto, stai ca acum am citit mai bine...plecarea ar fi fost tot pe 17 iunie...WTF :scratch:

 

de ce nu iti iei motoreta din dotare si te duci de exempla pana la greci, in thassos. 550km - cu 350-400 euro ai benzina, cazare 2-3 nopti sau camping 5-6 si mancare (20 euro pe zi mancarica de persoana) si totul pentru 2 persoane :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu iti iei motoreta din dotare si te duci de exempla pana la greci, in thassos. 550km - cu 350-400 euro ai benzina, cazare 2-3 nopti sau camping 5-6 si mancare (20 euro pe zi mancarica de persoana) si totul pentru 2 persoane :)

 

Chiar asa... si eu vreau in Thassos dupa 10 iunie :grinbandit:

 

On topic: sunt 7 tari in afara de Romania. A face traseul asta in doar 7 zile, mi se pare putin cam exagerat :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

impreuna cu 3-4 prieteni intentionam sa plecam din bucuresti duminica 17.06.2012 pe urmatorul traseu:

romania,bulgaria,macedonia,albania,croatia,muntenegru,bosnia,serbia.

traseul exact urmeaza sa.l facem.

intentionam sa mergem cam 2500-3000 km.

intoarcerea duminica 24.06.2012.

daca aveti sugestii,multumim.

daca mai vrea sa se alature cineva, vorbim.

manuel

 

Sa mergi neaparat in Budva

e un bar acolo, de motociclisti , Jardan parca.

Schnaps + Bere + papa bun .

 

Drum bun !

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Liviu are dreptate.Se pare ca o sa mergem doar pana la Dubrovnik.Suntem patru deja care participam.Eu,manuel-ktm,Gabi Varadero si Bogdan Delta x.Asteptam noi participanti.Deci excursia o sa fie de o saptamana incepind cu 17.06.2012

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Suna excelent tura. Vreau sa ajung si eu pe acolo .

Din păcate , data este o problema pt mine , am bilete de avion chiar atunci.pe lângă faptul ca urmează sa imi iau o mobra mai mare.prea multe variabile :)

 

Abia aștept sa mai merg cu voi!

Multumesc pt telefon Mihai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Liviu are dreptate.Se pare ca o sa mergem doar pana la Dubrovnik.Suntem patru deja care participam.Eu,manuel-ktm,Gabi Varadero si Bogdan Delta x.Asteptam noi participanti.Deci excursia o sa fie de o saptamana incepind cu 17.06.2012

Avem o propunere pt voi. Vorbiti cu Dan (a lui Mae) si va duce motocicletele pe platforma la Dubrovnic si va dati acolo ca e tare frumos in zona.

Nu e pacat sa va obositi atata pe drum?

Si voi veniti cu avionul...e mai safe!

post-12104-0-45333000-1338154353_thumb.jpg

Si noua ni le-a dus un baiat pe pista lui Romel in Tunisia. Noi doar am facut cateva poze si ne-am jucat in nisip.

post-12104-0-61995000-1338154488_thumb.jpg

 

Sukran beaucoup!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem o propunere pt voi. Vorbiti cu Dan (a lui Mae) si va duce motocicletele pe platforma la Dubrovnic si va dati acolo ca e tare frumos in zona.

Nu e pacat sa va obositi atata pe drum?

Si voi veniti cu avionul...e mai safe!

 

 

Eu zic sa se teleporteze, e mai ieftin !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit si cu Mihai Varadero,am facut traseul : buc - drobeta - negotin - zajecar - boljevac - pojate - brus - kopaonik - novi pazar - ribarice - pana aici este serbia ,,,apoi muntenegru : rozaje - bijelo polje - podgorica - budva

 

la intoarcere, ca sa nu calcam roata pe roata traseul va fi :

 

prin nova varos - uzice - cacak - kralievo - krusevac - zajecar - negotin - brza palanka - kladoovo - drobeta - buc.

 

cauciucurile mele sunt cam patratite acum, la intoarcere din tura asta cred ca vor fi tocite uniform de la atatea viraje,,,

 

am mai vorbit cu un prieten ( Mihnea)cu care am fost in mai in gokceada - turcia, vine si el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

impreuna cu 3-4 prieteni intentionam sa plecam din bucuresti duminica 17.06.2012 pe urmatorul traseu:

romania,bulgaria,macedonia,albania,croatia,muntenegru,bosnia,serbia.

traseul exact urmeaza sa.l facem.

intentionam sa mergem cam 2500-3000 km.

intoarcerea duminica 24.06.2012.

daca aveti sugestii,multumim.

daca mai vrea sa se alature cineva, vorbim.

manuel

Ultima tura in Balcani am facut-o anul trecut, cu plecare cam in aceeasi perioada si am trecut prin tarile mentionate de tine. Mi se pare destul de putin o saptamana pentru a trece prin toate... Dintre ele, cred ca Muntenegru ramane preferata mea. Niste poze din tura respectiva: https://picasaweb.google.com/109635714229881621786/Balkanski2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat intens traseul catre Dubrovnik si am ajuns la concluzia ca cel din harta de mai jos ar fi ideal. Nu coincide cu nici unul din drumurile voastre si ma intrebam daca stiti ceva ce-mi scapa mie sau doar ati ales la intamplare de pe harta?

post-15375-0-21007100-1339087440_thumb.jpg

post-15375-0-88071600-1339087656_thumb.jpg

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

eu am facut traseul la dus,,, anul trecut m-am intalnit cu un sarb in zona lacului valiug, am stat pe acolo cam toata ziua

mi-a sugerat traseul schitat de mine,,,daca nu ma inseala memoria cam asta era traseul

nu stiu ce sa zic, cred ca sunt variatiuni pe aceeasi tema :rolleyes:

am incercat google maps, gps ul, imi dau trasee diferite

tu ai mers pe traseul mentionat de tine? a fost ok ca si stare a drumului etc ?

 

la intors a facut traseul mihai

 

post-45187-0-40616800-1339096187_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

eu am facut traseul la dus,,, anul trecut m-am intalnit cu un sarb in zona lacului valiug, am stat pe acolo cam toata ziua

mi-a sugerat traseul schitat de mine,,,daca nu ma inseala memoria cam asta era traseul

nu stiu ce sa zic, cred ca sunt variatiuni pe aceeasi tema :rolleyes:

am incercat google maps, gps ul, imi dau trasee diferite

tu ai mers pe traseul mentionat de tine? a fost ok ca si stare a drumului etc ?

 

la intors a facut traseul mihai

 

post-45187-0-40616800-1339096187_thumb.jpg

 

N-am fost, dar voi merge curand. Am citit pe diverse forumuri pareri si pareri, am combinat cu iesirea pe la Drobeta si mers pe malul sarbesc pina la Goloubac si a iesit traseul asta. Dorinta a fost sa mentinem un drum cat mai bun, de preferinta sosea europeana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

eu am facut traseul la dus,,, anul trecut m-am intalnit cu un sarb in zona lacului valiug, am stat pe acolo cam toata ziua

mi-a sugerat traseul schitat de mine,,,daca nu ma inseala memoria cam asta era traseul

nu stiu ce sa zic, cred ca sunt variatiuni pe aceeasi tema :rolleyes:

am incercat google maps, gps ul, imi dau trasee diferite

tu ai mers pe traseul mentionat de tine? a fost ok ca si stare a drumului etc ?

 

la intors a facut traseul mihai

 

post-45187-0-40616800-1339096187_thumb.jpg

1. Bucata de nord (Kraljevo - Cacak - Uzice) e mai circulata si mai putin pitoreasca decat drumurile din sudul Serbiei (printre care cel ce trece prin Novi Pazar).

2. Daca nu va grabiti, in Muntenegru ruta prin Podgorica e cea mai putin interesanta. Aveti cel putin doua alternative mai ok, ambele pe langa Cetinje... e posibil ca sa fie varianta de nord marcata pe harta. Insa ce nu vad marcat e drumul prin Durmitor, ceva cu adevarat deosebit si pentru care merita sa faci special o tura pana acolo.

3. La tarm, in partea nordica a Muntenegrului ar fi doua chestii pe care as incerca sa nu le ratez (si Budva nu e una dintre ele): Zona Kotor-ului, unde insa ar trebui sa stai cel putin vreo trei zile sa intelegi despre ce e vorba; si datul pe colaci pneumatici trasi de salupa, langa plaja din Petrovac :) Alt gen de distractie, dar ceva ce nu gasesti in alta parte, cel putin nu ca acolo.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Bucata de nord (Kraljevo - Cacak - Uzice) e mai circulata si mai putin pitoreasca decat drumurile din sudul Serbiei (printre care cel ce trece prin Novi Pazar).

2. Daca nu va grabiti, in Muntenegru ruta prin Podgorica e cea mai putin interesanta. Aveti cel putin doua alternative mai ok, ambele pe langa Cetinje... e posibil ca sa fie varianta de nord marcata pe harta. Insa ce nu vad marcat e drumul prin Durmitor, ceva cu adevarat deosebit si pentru care merita sa faci special o tura pana acolo.

3. La tarm, in partea nordica a Muntenegrului ar fi doua chestii pe care as incerca sa nu le ratez (si Budva nu e una dintre ele): Zona Kotor-ului, unde insa ar trebui sa stai cel putin vreo trei zile sa intelegi despre ce e vorba; si datul pe colaci pneumatici trasi de salupa, langa plaja din Petrovac :) Alt gen de distractie, dar ceva ce nu gasesti in alta parte, cel putin nu ca acolo.

 

Multumesc pentru feedback. Incet, incet ma lamuresc ce alternatice sunt. Traseul modificat conform sfaturilor tale ar arata cam asa. Zabljak ar fi tangent cu Durmitor (abia astept sa uit toate numele astea). Coincide cu traseul din harta magarusului, doar in apropiere de Kotor difera, al meu se apropie de acest Cetinje de care mi-ai spus. Ce parere ai acum?

post-15375-0-85155700-1339128753_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru feedback. Incet, incet ma lamuresc ce alternatice sunt. Traseul modificat conform sfaturilor tale ar arata cam asa. Zabljak ar fi tangent cu Durmitor (abia astept sa uit toate numele astea). Coincide cu traseul din harta magarusului, doar in apropiere de Kotor difera, al meu se apropie de acest Cetinje de care mi-ai spus. Ce parere ai acum?

Pun linkurile la doua harti... n-am gasit ceva mai ok. Ideea e ca nu iti poti face o idee cu Google. Cartographia (hartile galbene care mai sunt si prin benzinarii) are o harta ok pentru tarile ex-Yugo.

http://www.montenegromap.net/montenegro_maps/mapofmontenegro_big.JPG

http://www.ezilon.com/maps/images/europe/physical-map-of-Montenegro.gif

 

Traseul care coboara (merge spre sud) din Zabljak e drumul principal, nu cel care trece prin munti. Am vazut ca multi au trecut prin zona si au ratat drumul... depinde cu ce te orientezi (doar cu GPS e greu sa te prinzi ce si cum) si depinde si ce rute cauti. Revenind, de la Zabljak o iei prin munti spre Trsa si apoi se coboara la lacul de langa Pluzine. Acolo faci stanga (sud) spre Niksic si apoi spre tarm.

 

Spre tarm poti sa o iei pe urma pe ruta principala Podgorica / Petrovac sau Podgorica / Cetinje (vechea capitala) si mai departe pe unde vrei (spre Kotor sau Budva). Eu as alege o ruta mai ocolita, ai iesi de pe principal la Danilovgrad si as lua-o spre Cetinje si apoi prin parcul national Lovcen spre Kotor. E un drum f frumos care coboara spre Kotor si ar merita sa prinzi si un asfintit acolo sus. Nu stiu nimic despre portiunea Danilovgrad - Cetinje, n-am fost pe-acolo. Evident, ruta asta mai ocolita de la Zablijak e mancatoare de timp si poate dura aproape o zi cu opriri cu tot, chiar daca nu sunt f multi km. Insa sunt atatea de vazut pe drum...

 

PICT3661r.jpg

PICT3702r.jpg

PICT3751r.jpg

PICT2319.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma ultimelor instructiuni, traseul sugerat de tine este cel din desenul alaturat. Noi trebuie sa facem distanta Uzice - Dubrovnik intr-o zi de tranzit, fara a ajunge prea tarziu, ca sa ne si cazam onorabil. Nu-mi dau seama cat timp ar fi necesar pentru acesti 500 km. Daca scoatem o medie de 60 km/h e in regula, daca nu - avem o problema.

 

Venind din sud, la Kotor cum e mai bine (rapid sau ieftin): sa ocolim pe mal sau sa ne bagam la ferry?

post-15375-0-98835000-1339153413_thumb.jpg

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ linxule,

 

foarte buna indicatia ca trebuie sa o luam de la zabljac spre trsa apoi spre pluzine

 

mie nu imi arata gps ul ca ar fi drum pe acolo si nici pe google maps nu arata nimic,,,

 

dupa ce ai indicat tu traseul ala m-am uitat pe google earth si am vazut ceva drumuri secundare care traverseaza muntii

 

sunt bune drumurile alea secundare sau sunt rupte ?

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sunt bune drumurile alea secundare sau sunt rupte ?

 

multumesc

 

De-asta mi-e si mie teama, sa n-ajung prin niste coclauri de nu poti sa treci nici cu tractorul. Tot ce vad in poze pare in regula, dar poti sa stii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi trebuie sa facem distanta Uzice - Dubrovnik intr-o zi de tranzit, fara a ajunge prea tarziu, ca sa ne si cazam onorabil. Nu-mi dau seama cat timp ar fi necesar pentru acesti 500 km. Daca scoatem o medie de 60 km/h e in regula, daca nu - avem o problema.

Ziua e lunga acum iar la dus mai castigati si o ora cand schimbati fusul orar, deci prima zi se poate lungi destul de mult, daca va tine si aveti chef... eu as incerca sa ajung cat mai departe, dincolo de Uzice chiar, pentru ca pe urma drumurile intra mai mult in multi si o medie (per total) de 60 km/h e destul de mare. S-ar putea face cei 500 km, dar ar trebui sa mergeti destul de sustinut, in conditiile in care o sa treceti (sau puteti trece) pe langa multe locuri interesante.

 

Venind din sud, la Kotor cum e mai bine (rapid sau ieftin): sa ocolim pe mal sau sa ne bagam la ferry?

N-am luat bacul niciodata acolo, dar ma indoiesc ca merita ca timp, mai ales ca nu ocoliti chiar de la sud la nord fiordul, ci de undeva dinspre Kotor (localitatea). Pe langa Herceg Novi (si nu numai) se intampla sa mai fie si cate un echipaj de politie la panda... ultima data am vazut 3 italieni pe mobre trasi pe dreapta.

 

mie nu imi arata gps ul ca ar fi drum pe acolo si nici pe google maps nu arata nimic,,,

dupa ce ai indicat tu traseul ala m-am uitat pe google earth si am vazut ceva drumuri secundare care traverseaza muntii

Pentru mine ala e cel mai frumos drum pe care am mers vreodata (Zabljak - Trsa). E asfaltat, nu-i problema, doar ca e un drum lent, ingust si cu multe curbe. E poza a doua pe pagina cealalta. Mai pun cateva:

 

PICT3719r.jpg

PICT3723_resize.JPG

PICT1248.JPG

PICT1316.JPG

PICT1328.JPG

 

 

sunt bune drumurile alea secundare sau sunt rupte ?

De-asta mi-e si mie teama, sa n-ajung prin niste coclauri de nu poti sa treci nici cu tractorul. Tot ce vad in poze pare in regula, dar poti sa stii?

La modul cel mai sincer si fara exagerare, nu am intalnit asa ceva decat in Romania. Nici macar in Albania... acolo erau drumuri pietruite macar unde nu era asfalt sau rupte doar pe alocuri. Nu cred ca o sa vedeti drum prost prin fosta Yugoslavie, din contra. Cele mai proaste mi s-au parut in Macedonia, in sensul ca era asfaltul mai valurit. Altfel, si pe un drum de categorie C gasesti asflat de buna calitate, doar ca e foarte ingust si trebuie sa ai grija la curbe.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi trebuie sa fim sambata 30 in Dubrovnik. Pina la urma ne-am gandit sa recuperam timp plecand joi dupa amiaza pina la Drobeta, astfel incat vineri sa ajungem si sa innoptam la Zabljak. Mi s-a parut a fi un fel de statiune, deci om gasi vreo soba pe-acolo. Astfel raman doar vreo 250-300 km de la Zabljak la Dubrovnik, ceea ce e lejer. De la Pluzine drumul coboara catre Niksic. Ai idee, s-o taiem de la Danilovgrad pe secundare catre Kotor sau sa tinem drumul principal (mai lung, dar cred ca mai rapid) catre Podgorica si apoi intoarcere catre Cetinje si Kotor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...