Sari la conținut

BALCANI IUNIE 2012


manuel_ktm
 Share

Postări Recomandate

Varianta finala de traseu se pare ca este urmatoarea:Drobeta,Negotin,Zajecar,Kralievo,Cacak,Uzice,Nova Varos,Prijepolje.Aceste orase sunt in Serbia.Urmeaza in Muntenegru:Pljevlja,Rasova si Zabljak,acesta din urma fiind practic la intrarea in parcul national Durmitor.Apoi coborim spre Trsa,Pluzine,Niksic,Kotor.Astept parerea lui Linx.

 

Textex:este greu sa parcurgeti distanta de 600km dintre Drobeta si Zabljak intr-o zi.Cred ca este mai bine de gasit cazare undeva in Serbia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Noi trebuie sa fim sambata 30 in Dubrovnik. Pina la urma ne-am gandit sa recuperam timp plecand joi dupa amiaza pina la Drobeta, astfel incat vineri sa ajungem si sa innoptam la Zabljak. Mi s-a parut a fi un fel de statiune, deci om gasi vreo soba pe-acolo. Astfel raman doar vreo 250-300 km de la Zabljak la Dubrovnik, ceea ce e lejer.

Ar trebui sa fie ok asa, doar ca as pleca cat mai devreme a doua zi din Drobeta. Cum veniti dinspre Pljevja spre Zabljak, o sa treceti peste podul acela frumos si destul de celebru peste canionul Tara (poza); ar fi bine sa ajungeti pe lumina macar pana acolo, ca sa il puteti vedea. Am venit de fiecare data dinspre Bijelo Polje spre Zabljak, deci nu stiu cum e drumul prin Plejva. Pe harta apare ca drum secundar, dar ar trebui sa fie ok. Pe Earth+Panoramio pare un drum frumos, pe doua benzi.

 

In Zabljak erau cateva hoteluri de-astea mai maricele si cu pretentii, iar putin inainte de statiune erau si niste pensiuni mai ieftine pe marginea drumului (nu de-alea de DN, ca e o ruta putin circulata).

 

De la Pluzine drumul coboara catre Niksic. Ai idee, s-o taiem de la Danilovgrad pe secundare catre Kotor sau sa tinem drumul principal (mai lung, dar cred ca mai rapid) catre Podgorica si apoi intoarcere catre Cetinje si Kotor?

Nu am fost decat pe a doua varianta. Daca stati bine cu timpul si va plac drumurile mai neumblate, cu siguranta ca ati putea incerca si prima varianta; este foarte posibil sa fie vorba despre asa ceva: link. Daca nu, o luati "pe direct" pana la Cetinje si de acolo prin PN Lovcen spre Kotor.

 

Varianta finala de traseu se pare ca este urmatoarea:Drobeta,Negotin,Zajecar,Kralievo,Cacak,Uzice,Nova Varos,Prijepolje.Aceste orase sunt in Serbia.Urmeaza in Muntenegru:Pljevlja,Rasova si Zabljak,acesta din urma fiind practic la intrarea in parcul national Durmitor.Apoi coborim spre Trsa,Pluzine,Niksic,Kotor.Astept parerea lui Linx.

Textex:este greu sa parcurgeti distanta de 600km dintre Drobeta si Zabljak intr-o zi.Cred ca este mai bine de gasit cazare undeva in Serbia.

E chiar ok. Pana la urma nu are cum sa nu fie ok... drumuri bune, munti, mare, peisaje frumoase... Singura bucata care nu mi-a placut, sau sa zicem ca mi-a placut mai putin a fost Kraljevo Uzice, drum ceva mai circulat. Insa daca vreti sa veniti pe la Drobeta asta ar fi ruta cea mai "normala". Altfel, daca renuntati la defileu, mai exista varianta Vidin (bac) - BG - Zajecar - Krusevac - Kopaonic - Novi Pazar. E un pic mai liber, mai prin munti si mai vedeti si niste moschei pe drum.

Si 600km sunt cam mult pe genul ala de drumuri, intr-adevar.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am fost de 2 ori in MNE cu motorul. De fiecare data am evitat Romania si Drobeta.

Motive:

1. In Ro se circula cum se circula, pierdeti si timp si nervi

2. Vama la Tr Severin poate fi ingrozitor de lenta.

 

Solutia pe care o recomand:

Ruta prin Bulgaria, prin Sofia.

Motive:

1. Lume civilizata pe strada vis a vis de motociclisti

2. NU aveti grija radarelor si militienilor

3. Vama Giurgiu este f rapida

4. Starea drumurilor in BG este cea pe care probabil o stiti (adica perfecta, pe traseul asta)

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ linxule,

 

vreau sa vorbim la tel sau sa ne intalnim la tine in zona,maine daca se poate, 10 minute, vin eu si mihai varadero

 

suntem in ceata cu traseul asta si as vrea sa vorbim cu harta in fata, despre canion si durmitor

 

rog da-mi un pm cu telefonul tau daca se poaote

 

marius 0722564401

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius a exagerat cu ceata.Problema este ca daca strabati parcul national Durmitor spre sud catre Niksik ratezi canionul Tara.Daca mergi de la Zabljak catre Mojkovac,adica strabati canionul Tara pe distanta de 78km,ratezi parcul national Durmitor.Intrebarea este cum iesim din aceasta dilema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de simplu... daca le vreti pe amandoua, pur si simplu veniti pe drumul principal pana la Zabljak, adica de la Prijepolje urmati drumul spre sud, spre Mojkovac, dupa care o luati in sus pe langa Tara, Zabljak si mai departe.

Prijepolje - Pljevlja e mai mult ca sigur un drum secundar, chiar daca pare mai scurt, ar trebui sa fie mai lent. Dar am crezut ca asa vreti sa o luati. Legat de canion, nu am comentat nimic pentru ca desi e un drum frumos (raul in sine e spectaculos ca de altfel multe ape dulci din zona, inclusiv prin tarile vecine... au acea culoare ce fascineaza), nu se compara cu ce urmeaza dupa Zabljak. Dar e un drum frumos, care se termina cu acel pod impresionant ce traverseaza canionul la o inaltime considerabila.

PICT3463r.jpg

PICT1157.JPG

 

Marius, telefonul il am la profil, la "alte vehicule". Ne-am putea vedea maine mai pe dupa-amiaza / seara sau auzi la un tel dupa 9:30.

 

Legat de ce zicea Vlad mai sus, cred ca e o varianta interesanta. O sub-varianta ar fi de la Pleven sa o luati usor in sus, spre Kula / Zajecar. Vedeti ca pe-acolo pe defileul Dunarii, daca vremea se mentine asa, o sa fie cald rau.

Si asta e harta pe care vi-o recomandam acum cateva posturi: http://www.cartographiar.ro/produs/173/

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am fost de 2 ori in MNE cu motorul. De fiecare data am evitat Romania si Drobeta.

Motive:

1. In Ro se circula cum se circula, pierdeti si timp si nervi

2. Vama la Tr Severin poate fi ingrozitor de lenta.

 

Solutia pe care o recomand:

Ruta prin Bulgaria, prin Sofia.

Motive:

1. Lume civilizata pe strada vis a vis de motociclisti

2. NU aveti grija radarelor si militienilor

3. Vama Giurgiu este f rapida

4. Starea drumurilor in BG este cea pe care probabil o stiti (adica perfecta, pe traseul asta)

 

Parerea mea.

 

Eu zic ca e exagerat... nu stiu cum e BG->SRB dar SRB->BG poate fi anal rau de tot, de genul "da' ce aveti in cutia asta?", "da' cine e firma de pe talon", "da' cu ce va ocupati", "da' puteti sa-mi mai deschideti o data cutia?"...

 

trecerea din RO in SRB e parfum la Drobeta.

 

Cel mai naspa scenariu pare Vidin cuplat cu BG-SRB, in ambele sensuri... nici BG-RO pe la Vidin nu mi s-a parut rapid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca tine si de cat anti-bulan ai la momentul respectiv :) La mine a mers snur la ambele vami cand am trecut pe la Vidin, doar ce am stat la bac. Si bac-ul destul de scump fata de Ostrov (30 sau 40 de ron parca). Iesirea pe la Ruse ar elimina inconvenientul asta, asa ca pare o varianta de incercat pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca tine si de cat anti-bulan ai la momentul respectiv :) La mine a mers snur la ambele vami cand am trecut pe la Vidin, doar ce am stat la bac. Si bac-ul destul de scump fata de Ostrov (30 sau 40 de ron parca). Iesirea pe la Ruse ar elimina inconvenientul asta, asa ca pare o varianta de incercat pe viitor.

 

Anti-bulan major cand eu ma grabeam sa ajung de unde te-am lasat pe tine la Belgrad unde trebuia sa ma intalnesc cu Dragos la Belogradchick... si aia imi faceau control rectal cat Dragos dadea SMS ca "am ajuns", "ma plimb pe stanci", "astept", "mananc"... aaah, si tot prin zona aia de BG am cotizat la buzunaru' politistilor fara chitanta... cu negocieri de genul "ho, sefu', ca-mi mai trebe ceva bani si la bac"... si bulgarii nu accepta decat leva, bacul e dupa checkpoint, granicerii fac fitze daca treci si o iei inapoi sa scoti bani etc... Drobeta am trecut atza si cu masina si cu motorul ( cu cartea verde uitata la birou )...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de simplu... daca le vreti pe amandoua, pur si simplu veniti pe drumul principal pana la Zabljak, adica de la Prijepolje urmati drumul spre sud, spre Mojkovac, dupa care o luati in sus pe langa Tara, Zabljak si mai departe.

 

 

Foarte frumos, insa daca mai adaug multe bucle, la un moment dat imi dau seama ca nu mai pot ajunge la destinatie. Din pacate, trebuie facuta o selectie.

Inteleg ca drumul european este Prijepolje - Mojkovac si merge mai repede. De la Mojkovac la Zabljak si pina la Pluzine e carare asfaltata si se merge incet. De la Pluzine in jos, este iar european, deci viteza. A propos de viteza, cum stam cu radarele in Serbia si Muntenegru? Trebuie sa ne uitam la vitezometru sau nu?

Linx, informatii de nota 10, multumim, norocul nostru e ca plecam la sfarsitul lunii si poate mai culegem date de la cei care pleaca in cateva zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A propos de viteza, cum stam cu radarele in Serbia si Muntenegru? Trebuie sa ne uitam la vitezometru sau nu?

 

Dap, in Muntenegru cam da... si nu neaparat doar radare dar destula atentie la ce faceti cand vedeti orice echipaj... in Serbia depinde de ruta aleasa daca vedeti vreun politist sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, in Muntenegru cam da... si nu neaparat doar radare dar destula atentie la ce faceti cand vedeti orice echipaj... in Serbia depinde de ruta aleasa daca vedeti vreun politist sau nu.

 

Cum adica la ce facem? Sa nu-i privim in ochi?

Oricum, e clar, trebuie sa fim atenti si la viteza, si la linia continua.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica la ce facem? Sa nu-i privim in ochi?

Oricum, e clar, trebuie sa fim atenti si la viteza, si la linia continua.

Multumesc.

 

Exemplu - pe langa Budva, oprire pentru nereducerea vitezei la trecerea printr-un giratoriu daca-mi aduc bine aminte... nu pe radar, ci ochiometric. Fara amenda, da vreo 15E tot au ramas la ei parca... de fapt cam pe acolo e "taxa" - 10-20E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu - pe langa Budva, oprire pentru nereducerea vitezei la trecerea printr-un giratoriu daca-mi aduc bine aminte... nu pe radar, ci ochiometric. Fara amenda, da vreo 15E tot au ramas la ei parca... de fapt cam pe acolo e "taxa" - 10-20E.

 

Frumos, tocmai de-aia am ezitat pina acum sa merg in tarisoarele astea. Sper sa nu-mi stric dispozitia de vacanta din cauza militienilor. Pe mine m-au facut slovenii bucati in vama, acum vreo 15 ani si, de atunci, am sters ex-Iugoslavia din hartile mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun, distractie placuta si asteptam amanunte la intoarcere.

Am ajuns la kotor in muntenegru. Destul de cald dar atmosfera ok!

Azi am mers pe un drum spectaculos de la cetinje la kotor!

Ne.am cazat la kotor. Maine facem litoralul spre nord inspre dubrovnik.

Salutari

Manuel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva poze aveti?

 

* cine sa faca, bre, poze? nu vezi ca au plecat doar cei cu statii walky-talky?!...

ia si tu de pe net.

sau vrei dovezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu doua intrebari:

Q1: In serbia sau muntenegru trebuie pasaport sau merge sa intrii doar cu buletinul?

Q2: Se poate trece din muntenegru in croatia fara sa treci prin bosnia?

 

 

 

 

 

Drum bun baieti!

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu doua intrebari:

Q1: In serbia sau muntenegru trebuie pasaport sau merge sa intrii doar cu buletinul?

Q2: Se poate trece din muntenegru in croatia fara sa treci prin bosnia?

 

A1: da, doar cu buletin, daca vrei Croatia iti trebe pasaport.

A2: da, dar trebe pasaport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A1': Nu iti trebuie pasaport nici pentru Muntenegru nici pentru Croatia, nici Bosnia, Albania si multe altele care permit cetatenilor tarilor membre UE accesul in scop turistic in baza cartii de identitate. Nici in Serbia nu iti trebuie pasaport. Vezi pe mae.ro la informatii ptr. calatorie.

 

A2': Se poate, dar depinde unde vrei sa ajungi mai departe. Daca vrei sa mergi mai sus de zona de sud a Croatiei, o sa treci prin cativa km de tzarm bosniac. Nu ca ar fi o problema.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat si noi cu succes tura prin Balcani.A durat exact sapte zile si am parcurs 2700km in sapte tari.Serbia,Muntenegru,Croatia(Dubrovnik),Albania,Macedonia,Bulgaria.Drumuri foarte bune si fara masini(la fel ca in Bulgaria).Singura problema a fost cu caldura,motiv pentru care opream destul de des.O impresie deosebita ne-a lasat Albania,care este departe de tara lasata de Hogea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...