Jump to content

motoare aduse din strainatate si ce acte trebuie sa ai?

Recommended Posts

salutare am cumparat un motor in strainatate beer.gif totul frumos pana cand mia zis ca nu poate sami faca act vanzare cumparare deoarece nu am acte facute aiciangryfire.gif mia dat talonu si certificatu la ea motoru e radiat .A scris el ceva la mana si zice ca sa pot sa trec vama dar nul cred .

Intrebarea e imi mai trebuie ceva la vama ca sa pot trece ? si trebuie sa platesc ceva la vama ? o aduc in remorca ...biggrinbounce2.gif multumesc ! a si ce acte trebuie in tara ca sa o inscriu unsure.gif daca ajung pana acolo

pai iti trebuie asa...contract de vanzare cumparare (de mana sau facut la ceva firma ( in italia de ex se cam fac de mana deoarece ladaca mergi la ceva firma se plateste exagerat) sa ai talonul si cartea in original...si la vama:|...ce vama? o aduci din ceva tara non ue?....daca a fost inmatriculata cel putin o data in uniune nu mai platesti nimic...

din italia o aduc da a fost inmatriculata biggrinbounce2.gifms mult stateam pe ganduri duse unsure.gif

din italia o aduc da a fost inmatriculata biggrinbounce2.gifms mult stateam pe ganduri duse unsure.gif

Iti trebuie act de vanzare-cumparare (daca e de la particular) sau factura (daca e de la firma). O sa-ti trebuiasca si la inmatricularea in Romania actul asta.

La vama s-ar putea sa te intrebe de actul asta, pe mine m-a intrebat vamesul ungur. Romanul nu s-a mai uitat pe act, pentru ca se uitase ungurul.

Iti trebuie act de vanzare-cumparare.

La vama s-ar putea sa te intrebe de actul asta, pe mine m-a intrebat vamesul ungur.

sa uitat ca nu iai inpins nimica sub nas

De ce ai da spaga pt un c.acat de hartie pe care il poti face de mana si care nu te costa nimic in Italia??

Edited by Tashulina

Am doi prieteni care au inmatriculat cate o motocicleta saptamana trecuta, ambele aduse din Italia, cu contract V-C direct din Italia (in italiana).

Desi pregatisem tot dosarul (stiam actele ce terbuiesc caci motocicleta mea tot din Italia a venit acum 2 ani), la politie mai nou iti cere "certificat de TVA" (care atesta ca nu platesti tva sau ceva ed genul). Nu scrie nicaieri despre asta, cu toate astea ei au primit "respins", ca cica "stim ca e formalitate, dar trebuie".

Ca sa scoata certificatul ala TVA (care se scoate de la ANAF daca nu ma insel) trebuiau sa astepte 5 (cinci) zile!

Nesimtire mai mare nu am vazut, oricate acte ai avea iti mai cer ei, asta ca sa nu zic de clasicul "dar numerele din italia unde sunt"?...

Stiu ca atunci cand am inmatriculat motocicleta mea, la un ghiseu a zis ca trebuie declaratie pe proprie raspundere ca am trecut vama cu o alta unitate de transport (aka "duba"), desi nu scria nicaieri, m-am dus si am scris-o.

Cand m-am dus sa redepun la alt ghiseu, dau tot dosarul, tanti de acolo se uita la declaratie si intreaba "dar asta ce este? ca nu e nevoie de asa ceva" si mi-a dat declaratia aia inapoi :blink: :blink:

Asta se si chema birocratie cand dai ~60 de lei pe talon, si ~50 pe inmatriculare si te trateaza de parca ei tie iti fac o favoare si nu tu lor, ca ii platesti...

• 2 months later...

salutare...nu stiu daca am nimerit bine...dar what ever...:P

Am si eu urmatoarea problema...mi am cumparat un zx4r din Grecia.....acte originale grecesti doar talonul.....la vama nu ma intrebat nimeni nimic de viata sau de moto.....am adusa intro dubita....toate bune ......pana acum,ma intrebam daca pot pastra numerele de grecia...sa fac un itp si asigurare si sai dau drumu' pe sosea!!

O scurta precizare:PE TOATA DURATA SEDERII MELE IN GRECIA AM AVUT ACTE....PERMIS DE MUNCA,DE SEDERE,,,,AM DOMICILIU SI IN GRECIA.....de aceea talonul este pe numele meu cu adresa de grecia...acolo lam gasit pe om mam hotarat sa iau motorul si hai sa facem toate cele necesare.....sa dus omu a platit nu stiu cela primarie sau unde a platit,cu acele acte am mers la o banca unde am platit eu apoi alte taxe...apoi cu toate cele am mers la politie.aici am depus toate actele si in zece minute vine gaboru la noi,imi da talonul cel nou,abia scos la masinarie...era cald...si ne zice la revedere!!!super tare asta...mentionez ca in max 2 ore moto a fost al meu!!!nu stiu ala sa fi avut itp sau asigurare...habar nu am!!!

De aceea am pus in discutie aceasta tema,sa stiu daca pot face acest lucru,dar ca sa nu fie nevoie sa ma deplasez in Grecia pentru nu stiu ce alte acte sau formalitati!!!

De aceea va rog mult toti care stiu cate ceva sau au auzit de acest lucru,va rog sa va da ti cu parerea sau sa ma informati si indrumati in legatura cu aceastea!!

App:sunt incepator,abia am luat permisul si sunt nerabdator sa intru in trafic.

De aceea ma puteti contacta telefonic pentru o explicatie mai buna sau pentru a stabili o intalnire in care sa dezbatem acest lucru:0760\479120

Va multumesc si asfalt uscat va doresc.Catalin

Edited by CataGrecu
  • 2 weeks later...

Salut. ma intereseaza si pe mine un raspuns la ceea ce a scris @cata grecu . Eu vreau sa imi iau un motor/scuter din Grecia si nu stiu cum sa fac. Habar nu am ce trebuie sa fac si pe unde trebuie sa umblu . Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste raspunsuri ?

@cata grecu , ce pasii trebuie sa urmez ?

Edited by ghostrider000