Sari la conținut

Piaggio X9 180cc


big_inu
 Share

Postări Recomandate

salut, vreau sfatul posesorilor sau celor ce au intalnit/reparat/condus piaggio x9 180cc. este un scuter ok? fiabil? consuma mult? piese de schimb se gasesc? e foarte complicat de mesterit in caz de defect? am gasit unul de vanzare din anul 2001 si as vrea sa stiu daca merita achizitia sau ma complic.as avea de ales intre aprilia atlantic 250cc din 2003 si piaggio x9 180cc insa despre atlantic am citit pe niste forumuri lucruri nu tocmai ok, deci ce ma sfatuiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu aprilia, pot sa spun ca am fost fan o perioada, am avut un sr 50 carburatie din 98 (mi-a fost furat) am avut mari probleme cu incarcarea bateriei, am avut apoi un sr 50 factory r din 2009 la care am avut mari probleme cu injectia :)))) si pe care l-am vandut dupa ce l-am reparat apoi am avut un aprilia leonardo 250 st 2001 cu care nu am avut nici o problema, am vandut-o ca vroiam motor. acum m-am sucit iar, vreau scuter si nu stiu ce sa aleg insa daca stau sa ma gandesc cam ai dreptate. multumesc pt raspuns. nu avem nici un posesor sau fost posesor de x9 180? am auzit de la cineva ca modelul asta de 180 e chiar reusit ca motorizare insa vreau si alte pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un x9... am avut si scarabeo de 150(excelent pt oras si distante scurte)....x9 e de 250...sunt super scutere mai ales daca iti place confortul...conditia e sa fie in mintile lui...f fiabil...piese..hmm gasesti..bani sa fie...de mesterit mai greu fiind plin de plastice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

x9 se incalzeste destul de repede in bucuresti, aprilia cu rotax cam la fel vad... defapt eu m-am convins ca cele racite cu ventilator fortat (pe aer) sunt mult mai bune pentru oras.

 

ca orice maxi x9 e destul de greu + ca stai mult mai sus decat pe foresight,majesty sau burgman de exemplu.

 

consum mie mi-a scos cel de 180 4.2L combinat autostrada + serpentine.

 

merge foarte turat..la 100 are aproape de 9000 ture sau ceva de genu din ce imi aminesc.

 

pe la 70-80 la ora merge super lin nici nu se aude.

 

franele nu mi-au placut cu toate ca avea 3 discuri si brembo...

 

confort da.. ce sa zic se asterne pe drum bun, la 120 nu ai nevoie de viziera trasa, insa cam varza pe gropi fiind mare si barca.

 

foarte multe plastice + o bucata de cadru ce trebuie desurubata sa ajungi la motor, mai bune il scoti direct pe dedesubt.

 

design si bord foarte atractive, da impresia de ceva scump.

 

 

tot ce am scris aici posibil sa difere de la scuter la scuter. al meu era intr-o stare destul de buna.

 

tu decizi. bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt ajutor! x9 180 are racire pe aer? si 4,2 l/100km imi pare destul de mult mai ales ca ai spus ca e mixt consumul,afara+ oras, numai in oras crezi ca sari de 5? leonardo de 250 st imi consuma maxim 4 in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in oras nu prea am mers de aceea l-am si dat. precizez ca aia 4.2L i-a luat in regim mers minim 90 pe autostrada si pe serpentine fara oras! daca mergi cu 80 consuma ceva mai putin cam 3.5..

 

pentru oras cred ca ar fi mai bun un libery 200 racit cu aer sau ceva gama 125 si mai micute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Am un benelli velvet 250cc(motor yamaha).L-am cumparat dintr-un singur motiv...dimensiunile,cat ale unui scuter de 49cc

Consumul e de 4-4,5% in oras si de 3,1-3,2 in afara

Daca il vrei pentru oras,cauta unul cat mai mic la gabarit sa te strecori mai usor cu el.X180 e barca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles, nu m-am gandit ca o sa imi fie greu de manevrat prin trafic din cauza dimensiunilor, de fapt asta m-a si atras la el, saua foarte mare da senzatia de confort ridicat. multumesc pt raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Ideea e ca tu iti cumperi cea ce iti place,doar sa te gandesti la alternative.majesty,x9,atlantic,burgman mi se par mari pentru oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cam aia e ideea, am de ales intre un x9 de 180cc si aprilia atlantic de 250cc. ambele imi plac insa vroiam sa stiu ce probleme au fiecare, care sunt "minusurile si plusurile " fiecarui model. nu am aflat inca de X9 daca are racire pe lichid sau pe aer, pt oras ar cam trebui pe lichid zic eu, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

X9 are doar racire apa,fie el de 125cc-180cc-200cc-250cc-500cc.

Strict pentru oras si poate o iesire in afara localitatii e mai bun un scuter de dimensiuni mai mici,racit pe aer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles, mai ies din cand in cand din oras si plus de asta vreau un scuter cu portbagaj propriu destul de incapator iar saua cat mai comoda. am observat ca ai un x9, ce cilindree are? cel de 180 ai avut ocazia sa il testezi? e ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mi-a picat pe x9, am o oferta de la cineva. leonardo am avut si este ok dar nu prea se mai gasesc de vanzare, sunt cateva pe bikeshop insa sunt destul de departe fata de bucuresti, plus de asta sunt de 125/150. eu am avut de 250. kymco... nu prea imi place sincer, burgmanul este preferatul meu insa nu prea am bani, se stie ca este cel mai calitativ din toate punctele de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

X9 al meu este de 250,motorizarea de honda,eu sunt super multumit de el.Este foarte comfortabil,foarte mare portbagajul de sub sa,pot sa rulez cu 100-120km/h fara sa fortez motorul.Cel de 180 am auzit si eu ca la 100km/h are foarte multe turatii---->o uzura mare la motor daca vrei sa mergi asa o perioada mai lunga de timp,in rest e la fel ca cel de 250.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

mai e cineva cu x9 pe aici ?

 

Eu am unul de 180 si e super ok, N-as zice ca e barca , dupa o perioada te inveti cu el si zici ca esti cu bicicleta. De consum nu stiu sigur cat consuma , am avut o problema la carburator , acum l-am reglat si astept caldura sa testez cat consuma. Din auzite consuma undeva pana in 4 l , poate chiar si 3.5 l , cu un reglaj de aer bun la carburator. Daca mai e cineva cu asa model astept reply si mai schimbam o vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Daca tot a ramas la mine, sa-l prezint si eu. X9 180 cc, din 2002, are vreo 5400 km in momentul de fata. Doar 2 probleme la el, ambele in curs de rezolvare, socul automat si pompa de apa, in rest gaz si drum.

In legatura cu consumul, am scos si 2,5 % in oras la un mers decent si 4-4,5% pe autostrada la viteza medie de 110 km/h. Viteza maxima atinsa conform bordului a fost de 127 km/h. Dpdv personal prefer sa-l folosesc in locul motorului, desi este mare este mai manevrabil plus spatiul de depozitare de sub sa in care pot intra 2 casti tip jet sau diverse cumparaturi. Per total sunt multumit de el.post-72311-0-07583200-1408122534_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...