Sari la conținut

accident statuie aviatorilor, motociclist mort!


iuliano
 Share

Postări Recomandate

Acest topic va avea un succes nebun.

 

Parerea mea e ca intr-un accident moto, indiferent cine e de vina dpdv legal, principalul vinovat e motociclistul. Din cauza ca uneori ti se umfla cwaiele atat de rau incat iti inghesuie creierul in craniu.

 

Rareori accidentele sunt... accidente. De regula pot fi prevenite prin, ei bine, mersul preventiv. Adica nu vezi, nu te duci, regula nr. 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

care martiro frate?

daca tot cititi, pai cititi.

primul om zice ca a fost sunat de nu stiu cine care a vazut masuratori, altul ca a ajuns dupa impact ca se dadea cu rolele, etc.

deci care e martor?

care e ala care a zis "am vazut eu accidentul"?

si te rog lasa ironia ieftina. nu-s nici un maistru. aveti dracu sange-n bilute sa recunoasteti ca v-ati dat cu presupusul aiurea.

 

pai fata de cunostintele mele de dinamica a accidentelor se pare ca esti mai in tema, doar lucrezi in domeniu... sau am inteles eu gresit??? formula de adresare "maistru" la asta se referea. Iar nu ai citit decat ce iti comvenea pentru o cearta mica de ora 9...aa

am scris cu litere mari: SINCER MI SE PARE O PROSTIE.... ai inteles acum????

 

calmeaza-te ca nu te ia nimeni la misto desi m-ai facut nepriceput...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perpendicular pe ce? pe un bat? pe un autobuz? pe o pisica?

exprima-te si tu cu toate vorbele al tine pe taste.

hai sa o lasam balta ca nu terminam in felul asta.

fixed.

pe.

desi e logic.

uite o poza, poate e clar acum.

flying-biker.jpg

 

plus un rip, sa nu fiu off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calmeaza-te ca nu te ia nimeni la misto desi m-ai facut nepriceput...

 

sunt calm si nu te-am facut nepriceput, ba din contra. daca s-a inteles altceva, scuze. nu urmaresc sa jignesc pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m a sunat un prieten. Motociclistul mergea spre romana, taxiul a trecut pe rosu sau nu s-a asigurat.

Motociclistul avea 160 si nu a mai putut frana, s a proptit in portiera de la pasager a taqxiului.

Cica ar fi murit pe loc. A murit regulamentar cum s ar spune ....

cine a spus ca avea 160Km/h?

ma doare capul...

fumeaza si tu mai putin, si sa fie ceva mai moale. no mai arde pe legale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP Mihai.....

Dumnezeu sa te odihneasca si sa te aiba in paza.

Imi este din ce in ce mai greu sa ma urc in saua motocicletei mele, dupa asemena vesti

sa ai grija de noi de acolo de sus si sa ne veghezi plimbarile de noapte asa cum le faceam noi.

 

ps: pentru cei ce analizeaza starea accidentului sau viteza sau conditiile de trafic...etc, FRATILOR, schimbati topicul, hai sa lasam topicul curat, fara contraziceri si fara "a mea ie mai mare"

ne maturizam si noi vreo data?

cititi, invatati si luati aminte.....restul este inutil si mizerie.

 

pacat de acest om

pacat de pierdere si sincer imi vine sa urlu ca nu-s acasa in romania sa-l pot conduce asa cum se cuvine pe ultimul lui drum......

 

RIP Mihai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest topic va avea un succes nebun.

 

Parerea mea e ca intr-un accident moto, indiferent cine e de vina dpdv legal, principalul vinovat e motociclistul. Din cauza ca uneori ti se umfla cwaiele atat de rau incat iti inghesuie creierul in craniu.

 

Rareori accidentele sunt... accidente. De regula pot fi prevenite prin, ei bine, mersul preventiv. Adica nu vezi, nu te duci, regula nr. 1.

Blackd1rt nici eu nu as fi putut s-o spun mai bine,intradevar lumea cam a uitat ce inseamna mersul preventiv.

 

Inteleg ca ala a trecut pe rosu,dar la o viteza ADECVATA pentru oras aproape orice se poate evita.

 

Si nu sunt vreun sfant,si eu ii mai dau uneori prin oras 160,dar stiti cand?Pe vreun pod sau vreo artera FARA intersectii sau stradute laterale.Sau daca este vreo straduta doua,sunt cu ochii in 4 la ele,nu merg "cu ochelari de cal".

Deja cand ajung la intersectie,indiferent ca sunt pe verde,incetinesc considerabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt calm si nu te-am facut nepriceput, ba din contra. daca s-a inteles altceva, scuze. nu urmaresc sa jignesc pe nimeni.

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce motocicleta este vorba pentru a ne da seama daca a ramas acul blocat la 160 !!!!! Ca tare imi e ca avea afisaj digital si atunci....

 

RIP :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza este irelevanta atata timp cat tiganu ala a trecut pe rosu...

 

Viteza (in general vorbind) face diferenta intre evitat/pocnit mai usor- dus si batut soferul si intre 3m sub pamant. La 22 ani ai viata toata inainte... o gramada de prieteni sa te plimbi, multe sute de mii de km in sa, etc.

 

Condoleante familiei... nu pot sa-mi inchipui ce e in sufletul parintilor, sa-si ingroape copilul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest topic va avea un succes nebun.

 

Parerea mea e ca intr-un accident moto, indiferent cine e de vina dpdv legal, principalul vinovat e motociclistul. Din cauza ca uneori ti se umfla cwaiele atat de rau incat iti inghesuie creierul in craniu.

 

Rareori accidentele sunt... accidente. De regula pot fi prevenite prin, ei bine, mersul preventiv. Adica nu vezi, nu te duci, regula nr. 1.

 

Sunt de acord cu tine.

 

 

Viteza (in general vorbind) face diferenta intre evitat/pocnit mai usor- dus si batut soferul si intre 3m sub pamant. La 22 ani ai viata toata inainte... o gramada de prieteni sa te plimbi, multe sute de mii de km in sa, etc.

 

Condoleante familiei... nu pot sa-mi inchipui ce e in sufletul parintilor, sa-si ingroape copilul...

 

Si cu tine...

Editat de QuietKey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Viteza este irelevanta atata timp cat tiganu ala a trecut pe rosu..."

 

Gixule, ai baut gaz??? inveti lumea la prosti??? viteza e intodeauna relevanta una e sa franezi de la 80 la 30 si sa te lovesti de ceva si alta e sa dai cu tine de planeta cand ai redus de la 180 la 130 ;) ai prins-o p-asta???

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce naiba ma, oameni buni ? Am fost sunat la cel mult 20 de minute de la accident de cineva care era ACOLO. Daca vca uitati pe pagina 1, cineva a cerut detalii despre accident si eu i le-am dat. Atat si nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este prima data sau primul accident produs de TAXIMETRISTI care merg in legea lor

 

viteza legala/nelegala a motocicletei nu mai conteaza in cazul de fata

 

stiu ca vin acum asii pe 2 roti care ne vor explica cum ar fi facut ei la 30-50 km/h

 

dar ma lasa rece CE AR FI FACUT EI

 

un om a murit si nu din VINA LUI ci din durerea in c..r a altuia fata de legi

 

pacat de tineretea lui

 

vreti sa faceti ceva ....

 

BOICOTATI TAXIMETRISTI O LUNA/doua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca multi spun ca viteza este irelevanta atat timp cat taximetristul n a dat prioritate.

Parerea mea e ca are TOATA importanta. Un om care n are nicio legatura cu fenomenul moto si trebuie sa dea prioritate noaptea unui "far" care vine de departe cu 700-800 metri/secunda (nu zic ca e cazul asta) cred ca are o problema. Nu sunt toti experti sau cu radare in ochi, plus ca nimeni nu se asteapta ca pe strada sa circule unii cu viteza de circuit, iar in acele cazuri parerea mea e ca ala care "nu s a asigurat" n are absolut nicio vina.

 

repet, nu spun ca e cazul asta pt ca nu cunosc viteza, dar in niciun caz nu sunt de acord cu afirmatia: "nu conteaza ce viteza avea..conteaza ca nu i a dat ala prioritate"

Editat de gabi_tro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este prima data sau primul accident produs de TAXIMETRISTI care merg in legea lor

 

viteza legala/nelegala a motocicletei nu mai conteaza in cazul de fata

 

stiu ca vin acum asii pe 2 roti care ne vor explica cum ar fi facut ei la 30-50 km/h

 

un om a murit si nu din VINA LUI ci din durerea in c..r a altuia fata de legi

 

 

daca si cu parca si cu cica... barfe ieftine...

 

sunt mai multe elemente care duc la producerea unui accident printre care si viteza. cu cat viteza creste cu atat sansele de supravietuire scad.

 

eu unul sunt ferm comvins ca oricare dintre noi daca ne-am fi aflat pe motocicleta intai am fi incercat sa franam sau sa evitam cumva impactul si abia apoi l-am fi luat la maciuca pe ala de a trecut pe rosu.

deci iata cum viteza conteaza si daca ar fi fost mai mica poate cu nu ne mai tiganeam aici. poate ca din toata discutia asta vor fi cativa care vor intelege ca trebuie sa lasam gazul mai moale uneori ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest topic va avea un succes nebun.

 

Parerea mea e ca intr-un accident moto, indiferent cine e de vina dpdv legal, principalul vinovat e motociclistul. Din cauza ca uneori ti se umfla cwaiele atat de rau incat iti inghesuie creierul in craniu.

 

Rareori accidentele sunt... accidente. De regula pot fi prevenite prin, ei bine, mersul preventiv. Adica nu vezi, nu te duci, regula nr. 1.

 

ma tare ustrura'n dos sa ti dau k.ul o luna pe mana....

sa vad condusul preventiv cand ai pe bord 280 sisub c.r 163 cp

 

nu mai vorbiti / judecati cand nu ati ajuns sa simtiti anumite lucruri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fara motiv sunt multi care urasc forumistii de pe motociclism ... saracu om s-a prapadit si voi va certati pe dinamicile accidentelor si posibila viteza la care mergea ... "160 cam mult pt intersectie" a facut-o (daca a facut-o) pe barba lui nu pe barba ta ... aprindeti o lumanare ziceti ca va pare rau daca l-ati cunoscut si lasati cancan-ul asta prost ... odihneasca-se in pace.

Editat de Rip00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

viteza legala/nelegala a motocicletei nu mai conteaza in cazul de fata

 

 

 

un om a murit si nu din VINA LUI ci din durerea in c..r a altuia fata de legi

 

 

 

E drept ca, daca mergem pe premisa respectarii legii, taximetristul e principalul vinovat in accidentul de mai sus. Dar, pastrand acelasi cadru, de ce n-ar fi vinovat si motociclistul? Nici el n-a respectat legea...

In fine, pentru sarmanul baiat nu ne ramane decat sa-i adresam un RIP.

Pentru noi, astilalti de mai mergem pe doua roti, este un exemplu din care fiecare intelegem ce vrem sau ce putem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...