Sari la conținut

accident statuie aviatorilor, motociclist mort!


iuliano
 Share

Postări Recomandate

ma tare ustrura'n dos sa ti dau k.ul o luna pe mana....

sa vad condusul preventiv cand ai pe bord 280 sisub c.r 163 cp

 

nu mai vorbiti / judecati cand nu ati ajuns sa simtiti anumite lucruri

 

Da-mi-l frate. Sa-ti spun ceva: CB-ul meu nu merge cu maxim 50. Sau cu maxim 130. Nu are senzor de "oras" sau senzor de "autostrada". El saracu' merge cu maxim 180 (dar nu-i place). Deci pot si eu 180 in oras. Cel mai mult i-am dat 100-110, insa numai pentru o perioada scurta de timp, cu nimeni in jur (nici macar in spate!), in pasaj.

 

Nu neg ca e posibil sa ma doboare vreun nebun sau vreun chior, dar incerc sa aman cat mai mult momentul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

E drept ca, daca mergem pe premisa respectarii legii, taximetristul e principalul vinovat in accidentul de mai sus. Dar, pastrand acelasi cadru, de ce n-ar fi vinovat si motociclistul? Nici el n-a respectat legea...

 

alooooooo

 

TE ROG DOVEDESTE MI ca motociclistul nu a respectat legea!!!!!

 

Nici Tibi De pe podul de la otopeni nu a respectat legea.... LEGEA JUNGLEI... trebuia sa fie in FADROMA si sa l ia in cupa pe jmecher....

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i ma,nu conteaza viteza motociclistului,ca doar deh,ALA A TRECUT PE ROSU.

 

Sa nu dea domnul sa aveti voi bulanul in care la 150 la ora voi de fapt sa nu faceti nimic gresit,si sa greseasca altul neacordandu-va prioritate.Si atunci,de fapt nu va conta viteza,pentru ca daca nu va taia ala calea,voi inca mai traiati.Sau oare daca aveati mai putina viteza,puteati sa-l evitati mai usor?Sau daca nu puteati sa il evitati,nu era impactul asa de nimicitor?

 

Si uite un exemplu clasic in care mori cu decretul de legislatie in mana.Nu vei apuca prea multi ani in trafic daca te bazezi pe ce fac ceilalti si tu treci fara sa ai nici o grija.Ba chiar invers,trebuie sa te gandesti ca din toti participantii la trafic,ABSOLUT NICI UNUL nu a citit vreodata decretul si toti merg ca niste muste bete iar tu trebuie sa te strecori in siguranta prin tot acest haos.Cu asa gandire,iti cresc sansele de supravietuire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e chestia cu apreciatul farului care vine noaptea in blana, daca farul ala vine pe culoarea verde si tu ca taximetrist esti cam pe rosu?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tare ustrura'n dos sa ti dau k.ul o luna pe mana....

sa vad condusul preventiv cand ai pe bord 280 sisub c.r 163 cp

 

nu mai vorbiti / judecati cand nu ati ajuns sa simtiti anumite lucruri

 

atunci.. asta e.

dar, asta e si ghinion. doar am fost si io la varsta aia, numa' ca n-am avut ghinion, si nu odata mi s-a intamplat sa ma surprind facand tampenii. de care-mi dadeam seama, dupa...

asa e, daca-mi iau un scaun sub fund si ma ased in intersectie vad una, daca merg cu motorul, alta, daca mai am si 22 de ani si o herghelie sub mine care urla sa o slobozesc, cu totul alta.

asta se poate intampla cand te bazezi pe trafic si, cu toate ca incalci legea, PRESUPUI ca ceilalti merg legal.

pe de alta parte, ia mergi legal o zi sa vezi cati respecta legea!

dar fa-o cu masina nu cu motorul ca risti sa fii calcat din spate.

iar masina sa fie neaparat un logan ca sa nu fii nevoit sa astepti 2 luni dupa piese.

 

cum e sa mergi cu motoru, sa vrei sa ajungi acasa sa bei o bere rece acasa?

si te apropii de intersectie si vanezi "verdele", si te apropii si sta pe verde, si mai ai 100m si-ti zici, "acuma mah!", si-o rasucesti, si ea se elibereaza si-ti da ce i-ai cerut.

chiar daca aveai 80, in cativa metri esti dicolo de suta bine.

si cum e sa mergi cu taxiul, mai asculti si muzica, si, chiar daca nu treci pe rosu (ca sunt multe taxiuri parcate acolo), vezi o luimina si-ti zici ca ai timp, si pleci...

si gata. apare un nou subiect pe "accidente".

 

stiti ce-ar trebui?

un meeting in fata politiei! sunt prea multi care trec pe rosu. depasesc coloana si trec pe rosu. cu nesimtire!

l-am claxonat pe unu pe care era sa-l lovesc. mie mi-a dat verde, iel a trecut cu opelu cu ceafa groasa. la stop, da geamu jos: "vrei sa nu mai apuci urmatoarea intersectie?" aici e tupeul la care s-a ajuns.

si vad si altii, si incep si ei s-o faca. si asta-i totul. o sa ajungem sa fin loviti din spate ca incetinim in intersectii la verde.

si asta ar trebui inceput cu politaii care trec pe rosu, ca ei dau tonul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e chestia cu apreciatul farului care vine noaptea in blana, daca farul ala vine pe culoarea verde si tu ca taximetrist esti cam pe rosu?!?

am specificat ca nu e vb de cazult nostru.. dar chiar si aici, eu cred ca unu care trece pe rosu tot se asigura, decat daca nu cumva e beat si nu l mai intereseaza nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi-l frate. Sa-ti spun ceva: CB-ul meu nu merge cu maxim 50. Sau cu maxim 130. Nu are senzor de "oras" sau senzor de "autostrada". El saracu' merge cu maxim 180 (dar nu-i place). Deci pot si eu 180 in oras. Cel mai mult i-am dat 100-110, insa numai pentru o perioada scurta de timp, cu nimeni in jur (nici macar in spate!), in pasaj.

 

Nu neg ca e posibil sa ma doboare vreun nebun sau vreun chior, dar incerc sa aman cat mai mult momentul :)

 

:laugh:

 

ai 22 de ani?

atunci nu te califici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alooooooo

 

TE ROG DOVEDESTE MI ca motociclistul nu a respectat legea!!!!!

 

Nici Tibi De pe podul de la otopeni nu a respectat legea.... LEGEA JUNGLEI... trebuia sa fie in FADROMA si sa l ia in cupa pe jmecher....

 

Exact pentru un astfel de raspuns am scris "...este un exemplu din care fiecare intelegem ce vrem sau ce putem..."

No offence!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se va cere expertiza, o "pica". si in cazul Huidu a fost ceruta si s-a demonstrat ca nu conducea cu viteza legala. Iar daca expertiza va arata ca a condus cu 1 km/h in plus fata de viteza legala, tot ILEGALA e si poate fi tras la raspundere (un fel de-a spune ca nu mai este printre noi).

Intr-o alta ordine de idei...Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca le-o pune de o culpa comuna, cam asa reiese.....

 

nu e normal.

nu trebuie sa circuli tu suficient de incet in asa fel incat sa eviti greseala altuia.

accidentul s-a petrecut pentru ca celalalt nu a acordat prioritate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e culpa comuna: taximetrist clasic retardat + motociclist reiser erou = combinatie fatala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice ..nu ai dreptate. E la mintea cocosului, cand ambii au incalcat reguli de circulatie..ESTE culpa comuna. Mi se pare relativ simplu de inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu este normal, dar politia se va lega sigur de faptul ca Grizzly avea un miliard de kmh. Nici mie nu imi convine, dar asta nu inseamna ca nu o sa se intample. Stim cu totii ca nu a avut niciodata 50 kmh, nu invarti un taxi si dezintegrezi o motoreta la 50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se in pace !

nu inteleg de ce in bucuresti majoritatea motociclistilor merg tare, parca ar vrea sa demonstreze ceva. intre semafoare ii vad ajunsi la rosu IN ORAS ! reveniti-va, nu sunteti speciali, nu sunteti pe circuit ! de-asta majoritatea topicurilor din rubrica asta sunt cu motociclisti din bucuresti. ma rog, nu va bag pe toti in aceasta oala dar muuuuuulti sunt forjatori prin oras, ulciorul nu merge de multe ori la apa, tot iti taie o baba calea.

daca am inteles bine avea k5 1000, are afisaj digital, numai turometrul are ac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ars "un pic peste" o ardem toti, n-are rost sa fim ipocriti; diferenta intre cei care au murit si cei care sunt in viata o face faptul ca cei din urma nu exagereaza atunci cand nu e cazul, cum ar fi intersectii sau drumuri cu strazi laterale fara vizibilitate, tocmai din cauza taximetristilor sau a altor personaje asemanatoare care au luat codul rutier drept lectura facultativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ars "un pic peste" o ardem toti, n-are rost sa fim ipocriti; diferenta intre cei care au murit si cei care sunt in viata o face faptul ca cei din urma nu exagereaza atunci cand nu e cazul, cum ar fi intersectii sau drumuri cu strazi laterale fara vizibilitate, tocmai din cauza taximetristilor sau a altor personaje asemanatoare care au luat codul rutier drept lectura facultativa.

adevarat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine il cunosteau este vorba de un baiat de 22 ani sper sa nu ma insel.........cunoscut printre noi drept "Grizzly"..........e clar ca avea viteza dar pentru cine nu il stia nu era nicidecum genul forjator dimpotriva chiar.......nu stiu ce sa mai spun m-am plimbat aseara cu el prin tot orasul pana pe la vreo 4 dimineata si eu cu 600 cc eram mereu inaintea lui iar el cu k5 1000 etc si inainte cu Srad care l-a avut la fel nu intrecea masura.......a tras si el de ea acum si s-a intamplat nebunia asta.........parerea mea este ca cine merge tare sa mearga numai tare........cine merge incet sa nu incerce altceva decat ceea ce nu este !!! e doar parerea mea

 

 

 

RIP my friend :(

 

 

de aici am citit.

 

trist.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

r.i.p!

atita o dam pe dupa corcodus: daca soferul avea rosu, trebuia sa opreasca si sa astepte sa se faca verde, chiar daca nu venea niciun autoturism sau motociclist!

intelegeam daca era un cedeaza trecerea sau stop si nu te asiguri corespunzator... nu vezi ca vine ceva cu viteza mare!

dar la semanfor...

asa ca bramburelile cu viteza moto, culpe comune s.a. chestii, cred ca nu-si au rostul.

parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...