Sari la conținut

accident statuie aviatorilor, motociclist mort!


iuliano
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

OFF-poate ca in loc de mars de comemorare se face un protest in fata politiei rutiere in care sa se ceara o lege a circulatiei mult mai aspra si adaptata zilelor noastre. Cred ca ar fi foarte necesar sa se schimbe si varsta la care sa poti sa-ti ie a-ul si vechimea la care poti sa treci pe cmc mai multi. Sunt curios cati ar veni sa stea in fata politiei rutiere la un astfel de protesc

 

On-22 de ani, pacat, o varsta la care sa fim sinceri....nu prea constientizezi suferinta pe care o lasi dupa tine daca ti se intampla ceva :( Condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice ..nu ai dreptate. E la mintea cocosului, cand ambii au incalcat reguli de circulatie..ESTE culpa comuna. Mi se pare relativ simplu de inteles

 

este vorba de prioritate.

tu nu ai obligatia de a feri pe cei care iti incalca DREPTUL tau de a trece.

 

r.i.p!

atita o dam pe dupa corcodus: daca soferul avea rosu, trebuia sa opreasca si sa astepte sa se faca verde, chiar daca nu venea niciun autoturism sau motociclist!

intelegeam daca era un cedeaza trecerea sau stop si nu te asiguri corespunzator... nu vezi ca vine ceva cu viteza mare!

dar la semanfor...

asa ca bramburelile cu viteza moto, culpe comune s.a. chestii, cred ca nu-si au rostul.

parerea mea.

 

e posibil ca taximetristul sa nu fi plecat de la semafor. poate a intors sau poate a stat in locul ala special in care stau ei la aviatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ajungem sa fin loviti din spate ca incetinim in intersectii la verde.

 

 

ce zici matale ?!

 

http://www.motocicli...ucuresti-vitan/

 

 

 

daca soferul avea rosu, trebuia sa opreasca si sa astepte sa se faca verde.

 

 

punct.

 

RIP... Disappointed.gifembarrassed.gif

 

 

 

 

Inca un semafor si am fi ajuns toti inapoi in Victoriei...

 

R.I.P. Mihai ... :rose:

 

 

 

...............

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

preventiv cand ai pe bord 280 sisub c.r 163 cp

 

nu ati ajuns sa simtiti anumite lucruri

 

Frate, spre deosebire de tine, unii poate vor sa apuce pensia. :rolleyes:

 

Ce "anumite lucruri" sa simtim? Integrarea in absolut, fericirea fara obiect? Esti d'a'lu' Bivolaru? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF-poate ca in loc de mars de comemorare se face un protest in fata politiei rutiere in care sa se ceara o lege a circulatiei mult mai aspra si adaptata zilelor noastre. Cred ca ar fi foarte necesar sa se schimbe si varsta la care sa poti sa-ti ie a-ul si vechimea la care poti sa treci pe cmc mai multi. Sunt curios cati ar veni sa stea in fata politiei rutiere la un astfel de protesc

 

On-22 de ani, pacat, o varsta la care sa fim sinceri....nu prea constientizezi suferinta pe care o lasi dupa tine daca ti se intampla ceva :( Condoleante familiei!

se vede ca nu il cunosteai .. faceam misto de el ca stia de ceasusescu din carti.. il alintam pustiule .. dar de multe ori m-a uimit cu ce gandire avea .. nu-i dadeai varsta care o avea .. si intotdeauna mergea cu cap cu motoreta .. se poate ca macar 1data in viata voastra sa nu mai trageti concluzii aiurea .. si sa-l lasati sa se odihneasca in pace fara sa va mai certati si sa aruncati cu noroi?

 

rip Mihai .. o sa-ti simtim lipsa

Editat de Roxynel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF-poate ca in loc de mars de comemorare se face un protest in fata politiei rutiere in care sa se ceara o lege a circulatiei mult mai aspra si adaptata zilelor noastre. Cred ca ar fi foarte necesar sa se schimbe si varsta la care sa poti sa-ti ie a-ul si vechimea la care poti sa treci pe cmc mai multi. Sunt curios cati ar veni sa stea in fata politiei rutiere la un astfel de protesc

 

 

branza.., "o lege mult mai aspra" etc etc etc

 

trebuie sa ceri ceva specific.

camere in toate intersectiile mari si cele semaforizate

agenti care urmaresc pe monitoare si dreptul de a suspenda carnetul cu evidenta de pe camera.

si gata.

iar agentul care ascunde sau evita aplicarea legii, desfacut contractul de munca. si cateva exemple publice.

si, daca filmez eu si pun pe iutub si agentul responsabil nu actioneaza inaintea filmului de pe iuutub, desfacut contractul de munca si investigat daca e caz de coruptie sau nu.

cateva cazuri facute publice ar rezolva situatia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vorba de prioritate.

tu nu ai obligatia de a feri pe cei care iti incalca DREPTUL tau de a trece.

 

Nimeni nu are aceasta obligatie, dar e mai sanatos sa o faci.

Ai mai multe flori la mormant daca mori cu dreptatea in mana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

 

datele initiale sunt pline de presupuneri (viteza, culoarea rosie). e foarte probabil ca taximetristul sa nu fi plecat pe rosu, ci sa fi ocolit statuia cu intentia de a intra pe ion mincu venind dinspre piata victoriei. nu ca ar avea vreo importanta... tot ar fi trebuit sa cedeze trecerea...

 

pacat, mare pacat... :rose:

Editat de Silvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vorba de prioritate.

tu nu ai obligatia de a feri pe cei care iti incalca DREPTUL tau de a trece.

 

Batrane, daca incalci viteza legala in oras (50 KM/h, daca nu e semnalizat altfel pe sectorul de drum pe care te dai), DREPTUL tau se cam evapora.

 

Ma rog, nu conteaza, nimeni nu merge cu 50, deci cui ii pasa de codul rutier sau de propria piele.

 

Daca tot suntem la capitolul invataminte, o idee buna ar fi sa mergi in spatele unei masini. Sigur, asta nu te face sa arati ca un brav comandant de osti auto, dar iti tine PAVAZA tocmai pentru cazuri d-astea cretine. Din experienta proprie: nu castigi nimic daca mergi ca nebunu' prin oras. Undeva la 200 de metri sigur prinzi un semafor, deci toata cacariseala cu viteza a fost doar de kiki. Unicul, singurul, irefutabilul avantaj al motorului in oras este strecuratul printre masinile oprite la semafor. Atat. Iar acolo n-ai nevoie de mai mult de 2 cai putere, ca nu-i greu sa mergi ceva mai repede ca ceva oprit.

 

In rest, in oras, jde si sute de cai putere sub curu' tau de mare motorist sunt inutili ca o scula de 50 cm intr-un vagin japonez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie luat in calcul si urmatoarele lucruri:

la 100 km/h inseamna cam 27 metri pe secunda. Cu aproximatie vreo 4 masini (de vreo 4 m) si ceva spatii intre ele. Altfel spus daca in vrea sa faci manevra intr-o secunda, cel putin 4 masini te pot lovi. Evident ca manevra dureaza mai mult de o secunda :D

100 de km/h este o viteza cu care multi au mers, chiar si in oras, iar la impactul ala se poate presupune (evident ca pot gresi) ca viteza cam pe-acolo s-ar invarti.

Acum...stiti bine ca si in bucuresti si in provincie, taximetristii aplica o metoda foarte "proprie" de a intoarce (a face manevre), si-anume trag de volan, ies cu masina 1m in directia de mers si apoi intorc capul, ca au scurta la cap/gat si nu se pot intoarce :angryfire: O asemenea manevra facuta si din scurt, adica intai misc masina si apoi ma uit sa vad daca vine cineva din spate, iar motociclistul poate avea doar cativa metri pana in aceasta masina, este generatoare de asemenea tragedii.

 

Nu stiu daca e scenariul de fata. Vreau doar sa va arat ca sunt multe lucruri de luat in calcul inainte de a spune ca ala a trecut pe rosu sau celalalt avea 160 km/h. Scuze se pot gasi, paradoxal, si de o parte si de cealalta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vede ca nu il cunosteai .. faceam misto de el ca stia de ceasusescu din carti.. il alintam pustiule .. dar de multe ori m-a uimit cu ce gandire avea .. nu-i dadeai varsta care o avea .. si intotdeauna mergea cu cap cu motoreta .. se poate ca macar 1data in viata voastra sa nu mai trageti concluzii aiurea .. si sa-l lasati sa se odihneasca in pace fara sa va mai certati si sa aruncati cu noroi?

 

rip Mihai .. o sa-ti simtim lipsa

 

 

degeaba te umflii la mine, n-am avut intentia sa arunc cu noroi, faptul ca la 22 de ani nu esti indeajuns de matur este realitate, nu e o concluzie trasa de mine. Nu, nu l-am cunoscut, poate pe undeva e mai bine, sufar doar incercand sa ma pun cumva in pielea celor care l-au cunoscut sau a familiei. Din postarea ta mi se pare ca tu cauti cearta sau sdoar sa-ti ridice cineva mingea la fileu. Ti se pare ca prin postarea ta ai adus linistea pe acest topic sau doar inflamezi sipritele mai tare?

Pana la urma doar dumnezeu poate sa-l judece, noi doar ne dam cu parerea.

 

Pt tine special, ca sa fiu clar: Ma gandeam la cei care l-au cunoscut si imi parea rau de el si de suferinta celor apropiati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP

Dumnezeu sa te ierte si sa te odihnesti in pace. Sincere regrete familiei.

 

Dragi colegi de forum, nu mai conteaza, doar luati aminte la ce s-a intamplat si nu uitati VITEZA UCIDE!!!

 

rose.gif

nu viteza l-a ucis ci OPRIREA BRUSCA! DACA NU II TAIA TAXIUL CALEA NU S-AR FI ORPIT ASA BRUSC SI BRUTAL... familia sau cineva apropiat sa ma contacteze in vederea recuperarii despagubirilor cuvenite...materiale, corporale si mai ales morale. Ii voi pune in legatura cu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uitati de prioritate de taximetrist, prioritate de bmw, prioritate de pejo + zdapi .

 

offff.... ce usor s-a pierdut o viata, un suflet... putere familiei si prietenilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de o viata tanara. Condoleante familiei si pietenilor.

 

Viteza ucide. Cate stiri cu biciclisti morti ati citit in ultima vreme? Ei au protectie zero comparativ cu motociclistii, dar si circula cu viteze mult mai mici.

 

Neatentia ucide. Ganditi-va ca pe timp de noapte cantitatea de lumina este de mii de ori mai mica decat ziua, iar practic motociclistul este vizibil doar prin lumina farului si asta doar daca este in campul vizual la o distanta relativ mica de cel care observa.

 

Mergeti incet, cu grija, paranoic chiar, ganditi-va ca fiecare masina poate deveni brusc un obstacol pe traiectorie, iar la fiecare intersectie sau curba poate aparea un alt obstacol. Alegeti viteza astfel incat sa puteti frana in siguranta pana la primul eventual obstacol.

 

Pacat ca nu exista si la noi mai multe circuite de curse, unde sa poti lasa liberi caii putere de sub sa.

 

Ar trebui o aplicare mult mai dura a legii in tara, puse camere de supraveghere a traficului si arsi aspru pe cei care incalca regulile. Altfel nu ne mai cumintim, iar numarul victimelor nu va scadea. Mergeti in orice oras din Germania sa vedeti cum circula motociclistii si soferii, cuminti, cu 50 km/h (ca dupa aia ies pe autobahn si ii rup capatana cu 300 e alta poveste) dar legea e lege acolo, e aspra, e aplicata dur si e respectata. Pentru marea majoritate a accidentelor din Romanai eu gasesc responsabile autoritatile care nu fac suficient pentru prevenire; in afara de cele din cauze tehnice, medicale sau meteorologice restul pot fi evitate in buna masura.

 

Scuze pentru indecenta de a ma fi labartat cu ideile mele pe un topic trist. RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

degeaba te umflii la mine, n-am avut intentia sa arunc cu noroi, faptul ca la 22 de ani nu esti indeajuns de matur este realitate, nu e o concluzie trasa de mine. Nu, nu l-am cunoscut, poate pe undeva e mai bine, sufar doar incercand sa ma pun cumva in pielea celor care l-au cunoscut sau a familiei. Din postarea ta mi se pare ca tu cauti cearta sau sdoar sa-ti ridice cineva mingea la fileu. Ti se pare ca prin postarea ta ai adus linistea pe acest topic sau doar inflamezi sipritele mai tare?

Pana la urma doar dumnezeu poate sa-l judece, noi doar ne dam cu parerea.

 

Pt tine special, ca sa fiu clar: Ma gandeam la cei care l-au cunoscut si imi parea rau de el si de suferinta celor apropiati!

pt tine era cu judecatul aiurea pt ca nu se incadra la ce ai zis tu .. pt felul in care au vorbit ceilalti era aruncatul cu noroi ..pt ca totusi s-a pierdut o viata ..

iar daca tu crezi ca dupa ce am pierdut o persoana draga am chef de cearta inseamna ca atat te duce si a fost ultimul post adresat tie ..drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt tine era cu judecatul aiurea pt ca nu se incadra la ce ai zis tu .. pt felul in care au vorbit ceilalti era aruncatul cu noroi ..pt ca totusi s-a pierdut o viata ..

iar daca tu crezi ca dupa ce am pierdut o persoana draga am chef de cearta inseamna ca atat te duce si a fost ultimul post adresat tie ..drum bun

Cu parere de rau evenimentul produs contrazice ce ai postat tu mai devreme.

ok, iti respect durerea si acum inteleg de ce esti putin incoerenta in ceea ce ma priveste.

 

RIP

Editat de Radikal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exagerati maxim si cu viteza si cu biciclisti.In primu rand biciclistii merg prin parcuri nu prin trafic

As vrea sa stiu si eu ce motociclist de aici de pe forum merge cu 50km/h ...

RIP baiatului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul a luat foc, are cineva o poza cu acul blocat la valoarea aia? dupa un asemenea impact ar putea cineva sa jure ca acul nu s-a miscat din loc si a ramas blocat la viteza la care a avut loc impactul? reveniti-va fratilor!

 

 

 

da frate, cum e furca aia am vazut o furca de motor dupa un impact la 40 la ora.

 

 

 

din cate stiu eu daca este vb de un k7 .. are bordu digital asa ca ... nu are ce ac sa arate... si app de viteza... putea sa aibe si 300 ... taximetristu a trecut pe rosu...macar daca se asigura si el ca e loc sa treaca ;... R.I.P :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UPDATE. Potrivit informațiilor de pe forumul motociclism.ro, motociclistul ar fi rulat cu o viteză de 160 km/h, nemaiputând frâna în momentul în care taximetristul i-a ieșit în cale. Informațiile nu au fost confirmate de către autorități.

 

Au ajuns jurnalistii sa faca stiri bazandu-se pe informatii de pe forum :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...