Sari la conținut

Problema lant !


Postări Recomandate

Salut, in ultimele 2 saptamani lantul meu imi face probleme, cand accelerez si cand schimb intr-o treapta inferioara, lantul trosneste in ultimul hal....

 

Kitul de lant este D.I.D, este uzat 50% (cred) si spun asta pt ca intins bine (conform manualului), ajunge la jumatatea gradatiilor de pe bascula.

 

Azi am desfacut capacul protector de la pinionul de atac si ce sa vezi: pinionul de atac deformat, mai exact dintii pinionului s-au subtiat si s-au curbat in fata.

 

Acum intreb si eu, trebuie sa-mi schimb doar pinionul ( in conditiile in care lantul si foaia spate sunt ok), sau imi cumpar un kit de lant complet ??

 

Si alta intrebare, cum naiba in 2 saptamani se poate deforma atat de repede pinionul de atac ??

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu ceva probleme cu kitul de lant... cei drept al meu era cam terminat. Eu zic sa verifici si pinionul spate, se fac ovale si deia trozneste lantul, la anumite puncte este larg la altele se strange mult prea tare, de aceea sa deformat si cel de pe fata. Eu zic ca si cel din spate are probleme, poti incerca sa cumperi separat sa vezi daca si lantul este "dus" si la o adica sa iei si lant dupa. E doar o opinie, asteapta si de la altii mai batrani in meserie. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna , la fel am patit si eu numa ca cu pinionul spate , dinti erau rupti si indoiti habar nam ce sa intamplat , infine

, am dat comanda pe net , in 2 zile mi'a venit am desfacut roata , am pus pinionul nou si acuma asa de bine merge ,nu mai am nici o problema

 

dupa ce mi'am pus pinionul multi mi'au zis ca ar fi bine sa cumpar tot kitul de lant pt ca lantul sa se aseze bine pe pinion si nu mai stiu ce , mie unu mi se aseaza perfect nu am nici o problema decat sa fi dat 104 euro pe un kit de lant complet , mai bine am dat 80 lei ,

 

 

pinionul fata i mai ieftin decat cel de pe spate , undeva pe la 50-60 de lei gasesti

 

asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As spune ca problema a aparut de la lant prea intins ...

 

Daca intorci invers pinionul fata ... oare ceva ceva ? Nu cunosc ... dar ca o intrebare ptr cei care se pricep.

 

Apoi ... nu mai spune "pinion de atac"... ca se intelege acel pinion din cutia de viteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pinion montat invers.

Schimba pinionul sau daca ai bani tot kit.ul .

In mod normal trebuie schimbat tot kit.ul dar in Ro e criza...

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kit!

Nu ai acum ,asteapta pana poti.

Sunt oameni care au moto cu viteze de top de peste 250 si se compromit la improvizatii la transmisia finala.

Nu sunt costienti ca isi pun viata in pericol!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As spune ca problema a aparut de la lant prea intins ...

 

Daca intorci invers pinionul fata ... oare ceva ceva ? Nu cunosc ... dar ca o intrebare ptr cei care se pricep.

 

Apoi ... nu mai spune "pinion de atac"... ca se intelege acel pinion din cutia de viteze.

 

Hotarat n-o sa mai prinda lantul.....

 

Mersi oricum de sfat, e ca in bancul asta :

 

La o mare reuniune de doctori, organizatorul ii pune pe fiecare sa le povesteasca cea mai mare inventie a lor. In finala ajung un doctor din Romania si unul din Ungaria.

Incepe ungurul: Eu i-am pus lu' maica-mea un ochi din sticla. Dupa cateva zile a inceput sa vada cu el si de atunci a ramas cu acel ochi pana in ziua de azi.

Romanul: Eu i-am pus unui pacient in loc de p.u.l.a un deget de la picior si dupa cateva zile a avut erectie si apoi a inceput sa f.u.t.a.

La care unguru: Ba, cine a mai vazut asa ceva?

Romanul: Ma-ta, cu ochiul ei de sticla.

 

 

 

Sper ca stii de gluma :cheers:

 

Kit!

Nu ai acum ,asteapta pana poti.

Sunt oameni care au moto cu viteze de top de peste 250 si se compromit la improvizatii la transmisia finala.

Nu sunt costienti ca isi pun viata in pericol!

 

Merg pe mana ta, saptamna viitoare imi fac comanda !

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: tot romanul e mai destept ...

 

Se mai spunea pe aici .. ca daca ai lantul intins .. il intorci invers ... idiotenie .. stiu. :moron:

 

Kit lant ... si merge inainte. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu lantul montat invers nu am auzit-o dar pare cea mai mare idiotenie :bounce: La o adica dc naiba sa mai pui lant? mai bine astepti doar vaile ca sa te poti da blana " " .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...