Sari la conținut

Motor Piaggio SI


Postări Recomandate

Salut, am cumparat de curand un motor de la colegul @defcon (am luat mai multe nu numai motorul) dar din transport cred motorului i sa rupt "stutul" (daca e corect) in furtun si nu am idee unde intra furtunul.

 

Precizez ca este motor piaggio si electronic cu pompa de amestec, si are pe gulerul de admisie unde inta carburatorul un capac, bolt de bronz cred.M-ar ajuta foarte mult o poza.

_________

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am cumparat de curand un motor de la colegul @defcon (am luat mai multe nu numai motorul) dar din transport cred motorului i sa rupt "stutul" (daca e corect) in furtun si nu am idee unde intra furtunul.

 

Precizez ca este motor piaggio si electronic cu pompa de amestec, si are pe gulerul de admisie unde inta carburatorul un capac, bolt de bronz cred.M-ar ajuta foarte mult o poza.

_________

Multumesc !

Dupa cate imi aduc eu aminte , la furtunasul ala mic asa era inainte sa-l demontez , deci nu este rupt nimic de la transport .:friends: Pune o poza , sper ca nu s-a rupt partea care intra in motoras

Editat de defcon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate imi aduc eu aminte , la furtunasul ala mic asa era inainte sa-l demontez , deci nu este rupt nimic de la transport .:friends: Pune o poza , sper ca nu s-a rupt partea care intra in motoras

 

 

Nu am poze, maine cel mai devreme, furtunasul are rupt in el "stutul" acela unde intra el , dar intrebarea mare ar fi: Unde se afla restul ??? adica chestia aia de unde sa rupt ce sa rupt ... :)) ca sa ma explic asa ...

 

___________________

Multumesc !

 

Am revenit cu poze ... Am aflat ce si cum deci am cam rezolvat, poate mai sunt de folos cuiva pozele.

 

____________

PS: am mai adaugat o poza cu simeringul de la pompa de ulei si este in starea in care se vede, care este tehnica de inlocuire a acestuia, iar in legatura cu "stutul" de unde s-ar putea cumpara ?

 

Salut din nou, am revenit cu ceva vesti:

 

1. Am fost in vizita la SKF si am luat simering, insa nu am gasit cota din poza (15*28*5) si m-am decis sa aleg (15*28*7) deoarece am intrebat si am aflat ca n-ar avea nimic cei 2mm in plus grosime.

 

Oare sa aiba ceva ?

 

2. Stutul din poze a fost reconditionat, insa inca nu l-am montat, astept weekend-ul sa vina. (voi revenii si cu poze ... )

___________

 

Dilema mea ar fi ca nu stiu care este tehnica de inlocuire a semeringului ? (nu am mai inlocuit pana acum)

 

___________

 

Multumesc ! Cu stima, Andrey !

post-65874-0-02907400-1339477233_thumb.jpg

post-65874-0-37949400-1339477300_thumb.jpg

post-65874-0-79868100-1339477454_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semeringul il "mutilezi", oricum e gata...o surubelnita subtire si iasa usor.

Tu ai rezervor de ulei pe motoreta ?.... daca nu, acea pompa si stutul sunt in plus. Vei lasa pompa si vei astupa gaura stutului. Cred ca nici cadrul nu are decupare pt. pompa.

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, rezervorul pentru ulei il fac eu acasa, un cub cu latura de 6cm pe care o sa-l prind sub sa, iar in ceea ce priveste cardrul toate ciao pe care le-am vazut eu au acea decupare in sasiu.

 

Multumesc de sfaturi. in ceea ce priveste stutul acela l-am reconditionat, adica am dat o gaura in el si am mutat sistemul de prindere al furtunului pe verticala. O sa pun si poze daca e vreun interesat pe aici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...