Sari la conținut

Basarabia, Romania de peste Prut.


Postări Recomandate

pai fraiere, cu asta trebuia sa incepi.

acu' ce faci mai ma iei?

daca nu doar va urmaresc de la distanta si va sparg grupul numai noaptea aia la iaz

 

cu accentul moldovenesc, desi inainte nu-l prea suportam, acum il gasesc exotic, si mai ale expresiile..., ma topesc dupa ele si ma amuza. asa ca o sa le scriu sa le aplic si in viata mea.

mai ma amuzai si pe forumul motociclistilor din moldova, dar, trebe naibii sa am grijanie ca astia-s foarte sensibili. trebuie sa inteleaga ca nu rad de ei, altfel se strica vraja si incep sa vorbeasca "romaneste", ceea ce nu mai are nici un farmec

 

vino, tipule. normal ca te iau! poate te intorci si tu insurat de-acolo, sa vezi ce ma rogi tu pe mine apoi sa mai mergem :D :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vino, tipule. normal ca te iau! poate te intorci si tu insurat de-acolo, sa vezi ce ma rogi tu pe mine apoi sa mai mergem :D :friends:

 

tu ai o idee proasta-n capu-ala.

ii iubesc pe moldoveni!

abia astept sa trec prutul. ma gandeam chiar sa merg in chisinau sa stau pe banca si sa-i privesc. doar sa-i privesc, sa stau la coada la un covrig, nu pentru covrig, dar sa-i aud, sa fiu d-acolo, intre ei.

muzee, mauzolee, crame... varza pentru mine. locul, omul, peisajul, furnica de-si care frimitura moldoveneste spre cuib... aia ma topeste pe mine.

 

cu insuratu e mai greu ca m-ar cotonogi mandra. partea dificila e ea nu vrea sa mearga.

poate la intoarcere sa mi se faca sa trec prin tiraspol, mai ales daca ar exista cel putin unu, doi moldoveni care stiu ruseste si sa vrea sa ma insoteasca, apoi intoarcerea prin ucraina pe la cernauti

 

 

hai sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai o idee proasta-n capu-ala.

ii iubesc pe moldoveni!

abia astept sa trec prutul. ma gandeam chiar sa merg in chisinau sa stau pe banca si sa-i privesc. doar sa-i privesc, sa stau la coada la un covrig, nu pentru covrig, dar sa-i aud, sa fiu d-acolo, intre ei.

muzee, mauzolee, crame... varza pentru mine. locul, omul, peisajul, furnica de-si care frimitura moldoveneste spre cuib... aia ma topeste pe mine.

 

cu insuratu e mai greu ca m-ar cotonogi mandra. partea dificila e ea nu vrea sa mearga.

poate la intoarcere sa mi se faca sa trec prin tiraspol, mai ales daca ar exista cel putin unu, doi moldoveni care stiu ruseste si sa vrea sa ma insoteasca, apoi intoarcerea prin ucraina pe la cernauti

 

 

hai sanatate

 

ok, atunci ne vedem la anul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://motociclism.md/viewtopic.php?f=6&t=549

 

ok, atunci ne vedem la anul!

 

asta ca sa vezi ca sunt si p-acolo.

 

cat priveste excursia de la anu',... depinde de multe.

daca-mi iese asa cum am planificat anul asta nrodkapp, la anu o sa fie siberia. si atunci voi merge numai daca nimerim plecarea mea cu plecarea voastra, sau eventual sa ne vedem acolo, la iaz, :friends: , si eu sa plec mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Bine, acum explica-ne si aspectele practice:

 

- Ce banci au sucursale cu bancomat acolo ca sa scoatem lei moldovenesti cu comision mic (de exemplu eu am card BRD si am comision ca acasa + 1.5% la SocGen in Bulgaria);

 

- Cum e cu casele lor de schimb valutar, si daca e mai bine sa mergi cu USD sau Euro sau RON in buzunar pentru rezerva sau in cazul in care nu merg bancomatele;

 

- Cam cat costa pe noapte un dormit la un hotel decent de 2-3 stele, spune-ne daca tu vrei sa mergem la corturareala si care ar fii conditiile in fiecare caz;

 

- Cam cat ne-ar costa in medie pe zi mancarea (cu 2-3 scenarii de genul alimentara-topcase, respectiv restaurant cu lautari);

 

- Ce nu trebuie sa avem la noi cand mergem acolo in afara de ce e interzis in UE (de genul droguri, arme, bla bla);

 

- Ce facem cand dam de un functionar obtuz care nu stie decat ruseste si noi nu stim ruseste (suna un prieten, etc.?)

 

Astept un mic ghid practic pentru incepatorii de mers in Moldova. Chiar daca din calatoria asta nu iese nimic, un asemenea ghid merita publicat macar pentru altii ca mine care inca nu s-au incumetat sa calce in fostul URSS, si daca pana la urma iese ceva OK eu promit sa-l public intr-un loc onorabil aici pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asigurare medicala in primul rand...

carte verde...

 

trusa medicala

Foaia verde e de cele mai multe ori valabila si pentru Moldova (doar asiguratorii neseriosi nu o au in lista), dar intr-adevar asigurarea de la noi si cardul ala UE cred ca nu face 2 bani la ei asa ca clar iti trebuie asigurare de sanatate si eventual si de accidente...

 

Bine, eu port un fel de trusa de accidente cu pansamente si antinevralgic si mai stiu eu ce. Dar e obligatoriu la astia sa o ai si daca da ce trebuie sa contina exact? Ca de exemplu eu nu car dupa mine tub din ala de facut respiratie artificviala sau mai stiu eu ce lucruri pe care de fapt nu stiu sa le folosesc, ci doar niste alifii si niste calmante in caz ca-mi cade motorul pe picior si ma aleg cu o lovitura mai nasoala sau asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cartea verde, moldova e in lista, dar poate fi taiata. si omniasigu' nu cred ca se califica la "neseriosi", depinde ce ai cerut cand ai facut-o.

ce e ala "card UE"? n-am habar. cand merg in concediu imi fac asigurare la omniasig, in rest sunt acoperit de la servici.

 

cat priveste trusa medicala...., oops, aici m-ai prins.

e un standard al continutului care e obligatoriu? n-am habar.

ce-ar trebui sa contina, ca pentru sufletul tau?

 

mi-as lua ceva pastile de apa, fasa, comprese sterile, apa oxigenata, crema cu antibiotic, antibiotice generale, poate c-ar merita deschis un subiect separat la "discutii generale".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa va faceti griji in vederea functionarilor. 99% dintre ei vorbesc limba romana. S-a si dat lege in sensul asta. Cat despre hoteluri, va spun ca sunt aceleasi preturi ca si in Romania, iar mancarea este usor mai ieftina. Odata ce vom stabili traseul de urmat, vom face si o oarecare schita a hotelurilor la care se poate merge, in functie de opriri. eu voi fi cu cortureala,asta e clar.e posibil, totusi ca macar o noapte sa o vreau si la hotel(in functie de numarul de nopti pe care va trebui sa le petrecem in aceasta tura). Voi reveni cu toate amanuntele! Este posibil a se inchiria si apartamente, la preturi destul de bune.Insa pentru asta trebuie facuta rezervare din timp. Iar cu ce puteti avea la dvs si ce nu puteti avea, aici este la fel ca si cu UE. Nu confundati Basarabia cu Transistria.Acolo sunt mai exigenti si mai inversunati, insa Transistria cred ca va trebui s-o ocolim, intrucat nu cred ca ne vor lasa sa intram.Cat despre banci, cardurile master card si visa merg fara probleme la orice banca din Basarabia. Eu am scos de la o banca de-asta no name, gen Banca Agricola a Moldovei, ma rog, nu mai tin minte, dar la bancomat merge. Ei la magazine nu primesc nimic altceva in afara de lei moldovenesti, asa ca daca aveti probleme cu cardurile, comisioane sau mai stiu eu ce, e bine sa va cumparati din Romania de dinainte niste leuti moldovenesti. Faceti voi paritatea. Desigur, se pot schimba la banci atat euro cat si dolari, nicio problema legata de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am și eu propusă o tură pentru anul viitor, sper să iasă, și anume să vizitez toate cetățile lui Ștefan cel Mare, ceea ce ar include și Moldova. Mai ținem legătura să vedem cum facem.

 

Tot ce trebuie să nu prinzi în Moldova sunt niște vameși idioți, în special la Sculeni, care chiar și cu dreptul dat tot fac figuri și șoferi mai ceva ca la noi (nu vă bazați pe trecerea de pietoni, era să fiu luat de un camion în Chișinău în timp ce eram pe trecere). În rest totul e foarte ok, oamenii primitori (nu primitivi), mâncărica în prostie, băuturică la fel, saună la fiecare casă, ce mai chef și voie bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cartea verde, moldova e in lista, dar poate fi taiata. si omniasigu' nu cred ca se califica la "neseriosi", depinde ce ai cerut cand ai facut-o.

ce e ala "card UE"? n-am habar. cand merg in concediu imi fac asigurare la omniasig, in rest sunt acoperit de la servici.

 

cat priveste trusa medicala...., oops, aici m-ai prins.

e un standard al continutului care e obligatoriu? n-am habar.

ce-ar trebui sa contina, ca pentru sufletul tau?

 

mi-as lua ceva pastile de apa, fasa, comprese sterile, apa oxigenata, crema cu antibiotic, antibiotice generale, poate c-ar merita deschis un subiect separat la "discutii generale".

 

Oarecum offtopic: La noi legea zice ca toate autovehiculele(deci inclusiv motocicletele) trebuie sa aiba asupra lor stingator de incendiu, triunghi reflectorizant si trusa medicala care trebuie sa aiba de exemplu si tub de intubat daca ala se ineaca. Evident ca nici un motociclist nu are triunghi (decat eventual din ala de pe Louis pe husa de casca), si cu stingator l-am vazut odata pe unul cu BMW prins de crash-bar. Dar la drum lung merge o trusa de prim-ajutor, care sa te ajute pe tine daca de exemplu tragi o cazatura si-ti pica motorul pe picior. In principiu e bine sa ai la tine apa cat de cat potabila ca sa poti inghiti pastile, si in plus de asta eu pun pe lista:

1. Servetele cosmetice sau cu alcool umede pentru curatat rani superficiale/zgarieturi;

2. Ben-Gay, Diclofenac unguent, Fastum Gel (unguente locale care calmeaza durerea si contin substante antiinflamatoare);

3. Antinevralgic, paracetamol, Diclofenac-duo, Nurofen (pastile calmante/antiinflamatoare);

4. Plasturi de diverse dimensiuni pentru acoperit zgarieturi;

5. Compresa elastica pentru glezna si respectiv pentru mana (in caz de lovituri/luxatii).

Bine, mai am acolo si o forfecuta, leucoplast, vata si alte tampenii pe care le-am cumparat cu trusa originala chinezeasca de 3 lei, dar pe alea nu le-am folosit pana acum (poate mai putin forfecuta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oooooff, mai esti si moderator, hai ca deschid eu subiectul...

 

/index.php?/topic/679957-elemente-de-siguranta-in-cazuri-de-urgenta-pe-2-roti/

 

bine-ar fi sa-l faci sticky..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru curiozitatea mea, in magazine mai au abace din alea cu care socotesc?

Sau asta era la rusi?

 

Glumesti?

 

In "patria" BMW-ului tu te astepti sa foloseasca abace? Nu au ramas chiar asa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glumesti?

 

In "patria" BMW-ului tu te astepti sa foloseasca abace? Nu au ramas chiar asa..

 

Când ai fost ultima dată într-un magazin din Moldova?

l.u.v. în orașul Drochia am fost la un magazin de bomboane Bucuria și da socotea pe abac. A adunat fiecare gramaj în parte iar la urmă a folosit calculatorul să ne facă prețul total. Am rămas uimit când am văzut. Cred că în Chișinău nu mai găsești, dar cine știe?

 

Câte benveuri dețin moldovenii noi suntem chiloți cu mânecuță pe lângă ei.

Editat de pomo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator VULPOIU

Măi băieți măi....

 

Cătam topcase Âşi iaca undi am ajuns....

 

Voi cam vreți să treceți prin parohie pe la mine.

Da'... abia peste un an??

Mă rog... e bine Âşi orcînd, Basarabia nu se mută de-acolo.

 

Vă recomand pe calea Crasna (pîn-acolo depinde din ce parte veniți, tot ce e mai la sud de Bacău, altminteri convine IaÂşul sau mai sus) - HuÂşi - vama Albița. Controale minime, seriozitate. (de cînd cu gemul, haha)

 

da' o să urmăresc topicul Âşi începînd de la Crasna oi fi ghid, cu pauza corespunzătoare pe dealurile HuÂşilor la un strop de jiniÂşor într-un kil de apă.... etc.

 

Cît despre Basarabia, e în regulă. Ca ieÂşire pentru cinea care vrea Âşi altceva decît Bulgaria. Atîttimp cît rămîneți la nivelul oameni pentru oameni Âşi lăsați dracului ideile crețe unionale Âşi alte fîsuri. Că, poate mie în primul rînd, îmi trebe să rămînă în parohia lor....

DeÂşi dacă vor să facă export de pitulice, nica împotrivă, dimpotrivă :D

 

Hai noroc, drumu-i bun (de la Bîrlad încoace) Âşi s-auzim de viză-n paÂşaport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măi băieți măi....

 

Cătam topcase Âşi iaca undi am ajuns....

 

Voi cam vreți să treceți prin parohie pe la mine.

Da'... abia peste un an??

Mă rog... e bine Âşi orcînd, Basarabia nu se mută de-acolo.

 

Vă recomand pe calea Crasna (pîn-acolo depinde din ce parte veniți, tot ce e mai la sud de Bacău, altminteri convine IaÂşul sau mai sus) - HuÂşi - vama Albița. Controale minime, seriozitate. (de cînd cu gemul, haha)

 

da' o să urmăresc topicul Âşi începînd de la Crasna oi fi ghid, cu pauza corespunzătoare pe dealurile HuÂşilor la un strop de jiniÂşor într-un kil de apă.... etc.

 

Cît despre Basarabia, e în regulă. Ca ieÂşire pentru cinea care vrea Âşi altceva decît Bulgaria. Atîttimp cît rămîneți la nivelul oameni pentru oameni Âşi lăsați dracului ideile crețe unionale Âşi alte fîsuri. Că, poate mie în primul rînd, îmi trebe să rămînă în parohia lor....

DeÂşi dacă vor să facă export de pitulice, nica împotrivă, dimpotrivă :D

 

Hai noroc, drumu-i bun (de la Bîrlad încoace) Âşi s-auzim de viză-n paÂşaport.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnule vulpoi pe dumneata te cautam... tu cautai topcase. vezi ca tot aici e un topic conturul romaniei. poate ne poti fi ghid pe 24 25 iulie. chiar anul asta.

domnule undertaker- poate intri si tu si citesti si ne ajuti, ca te-om ajuta si noi la anul.

pe 25 cred ca vom innopta la chisinau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnule vulpoi pe dumneata te cautam... tu cautai topcase. vezi ca tot aici e un topic conturul romaniei. poate ne poti fi ghid pe 24 25 iulie. chiar anul asta.

domnule undertaker- poate intri si tu si citesti si ne ajuti, ca te-om ajuta si noi la anul.

pe 25 cred ca vom innopta la chisinau.

che.nedelcu id mess sau skype. va ajut, am legaturi la Chisinau.S-ar putea sa rezolv ceva pentru voi. As mai avea si la Techirghiol, dar nu stiu daca veti innpota acolo. Oricum, stam mai mult de vorba pe mess sau skype. Onoare si respect! Traiasca Romania Mare 8asta e pt Tsunami) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...