Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Hm... asta seara, un ratacit cu numar de Arad, pe la Eroii Revolutiei intra in rond fara sa vada ca plecam noi, toata coloana, pe verde. Eu si cu un LandRover mai sa ne urcam pe el, incetinim, la care imbecilul mai si pune frana in fata noastra. Ne-am oprit la 1 m de el. Ambii incepem cu claxoane, flashuri, eu il depasesc apoi prin dreapta si ii fac semn sa se uite mai atent.

 

La urmatoru semafor vine langa mine tot cel cu gura mare: "ce, n-ai loc de mine?". Si la care i-am varsat in 10 secunde un potop de teorie de trafic si ce a gresit, garnisite cu injuraturi, incat nu a apucat sa deschida gura decat o singura data pana s-a pus verde. Ah, si evident, conducea cu telefonul in mana, pe navigatie...

 

Da, e dificil sa mai ramai calm cand ii vezi asa impertinenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Donsoarei NEA care ambala motoreta sa ii faca loc conservarii: ce faci tu, este un gest foarte urat. Nu trebuie nimeni sa se simta obligat sa se dea la o parte ca faci tu galagie. PLus ca nu am vazut sa multumesti cuiva care te-a lasat sa treci. Gandeste-te daca tie ti-ar placea vice versa. Recunosc , mie nu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strada ingusta, sens unic, masini parcate pe ambele parti. Semnalizez stanga si incetinesc de la 50 uitandu-ma dupa un loc in care sa ma strecor sa las mobra. Viteza.. treapta a 2-a la relantiu, nu as zice ca de melc. Vad un loc, franez si intru intre masini. Timp total de la incetinire pana la eliberarea drumului, sub 10 sec. Suv trece prin spatele meu claxonand. Ma extrag si plec dupa 'el' injurand in casca, simteam nevoia sa privesc in ochi specimenul.

Primul semafor: femeie obfuscata pe la 50 de ani vorbeste animat de una singura in masina (nu a fost curioasa sa coboare geamul), cu privirea plecata (tragicomic), gesticulandu-mi usor dispretuitor sa plec (cam ca unui cersetor).

Nu inteleg unii oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu e tocmai in trafic, cat in fata blocului... mi-am gasit mobra sprijinita de gard, intr-o pozitie nefireasca... adica lasata mult pe dreapta. Cand o repuneam pe pozitie si ma minunam de cum a ajuns asa, a iesit un vecin si mi-a zis ca a daramat-o vantul, dupa care alt vecin a pus-o pe gard, sa nu mai cada. Acum am legat-o cu lantul si am prins husa in jurul ghidonului, sa nu se mai umfle. Sper sa n-o gasesc iar pe jos... daune, la prima vedere pe intuneric: oglinda de pe stanga e stramba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cativa, da... am crescut aici, nu toti ma vad ca pe un satanist :)) Mai sunt si cativa batrani motociclisti, care-si aduc aminte de tinerete cand ma vad

Pai ti-a miscat vantul matahala? Era pusa pe cric central? Ai testat cam cat trebuie s-o impingi ca sa se darame? Oricum foarte curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Postarea asta e absolut inutila, nu ajuta pe nimeni, vreau doar sa ma descarc putin.

 

Azi pe calea Crangasi, fix inainte de pod. Pleaca coloana de la semafor, in care ma aflam si eu (greseala mea - mi-a fost lene sa ma bag in fata). Cum voiam sa intorc sub pod, astept pana trec de prima serie de masini parcate si ma incadrez pe prima banda, dupa care accelerez - nu tare, dar nici incet. Fix cand sa ajung in dreptul capului de pod, un (cuvant urat) se trezeste ca are nevoie si el pe langa pod, asa ca pune semnal si imi taie in cel mai gratios mod posibil fata. Frana de urgenta, scartz cu spatele, alea alea. Imi sare mustarul, il depasesc, ii arunc cateva priviri si claxoane si niste injuraturi in casca. Prostul se agita si se posteaza fix in spatele meu, de zici ca voia sa ma pupe in fund. Il vad in oglinda si incetinesc din timp (trebuia sa fac stanga), lucru care il agita foarte tare pe prost. Fac stanga - hopa, prostul dupa mine. Asa ca opresc sa vad ce vrea de la viata mea. Rahatul, un "domn" pe la vreo 40 de ani, cu ochii plini de furie si glasul tremurand, ma intreaba ce am cu el. Eu, perplex, ii explic intr-un mod nu foarte elegant ca s-a bagat peste mine pe banda. Stupoare - "Pai am dat semnal de 40 de metrii!". A dat o laie, n-a dat nimic. Trec peste asta, ca nu ar fi facut o discutie foarte constructiva, si ii explic la fel de elegant ca chiar daca a dat semnal asta nu ii da dreptul sa schimbe banda daca nu o poate face in siguranta. Stupoare din nou - "Pai daca mergi cu 80!". Am stat 5 secunde sa ma uit la bou, timp in care pulsul mi-a crescut simtitor. Imi dau seama ca daca nu plec de acolo, unu din noi ajunge la spital. Bag in viteza si ii dau inainte, sub tipetele prostului caruia i-au crescut miraculos o pereche de oua fix in momentul in care am plecat.

 

Nu ma enerveaza greseala lui, toti mai gresim cateodata. Ma enerveaza ca sunt oameni care nu sunt in stare sa-si asume o greseala, nici macar atunci cand nu ii costa nimic.

 

Gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postarea asta e absolut inutila, nu ajuta pe nimeni, vreau doar sa ma descarc putin.

 

Azi pe calea Crangasi, fix inainte de pod. Pleaca coloana de la semafor, in care ma aflam si eu (greseala mea - mi-a fost lene sa ma bag in fata). Cum voiam sa intorc sub pod, astept pana trec de prima serie de masini parcate si ma incadrez pe prima banda, dupa care accelerez - nu tare, dar nici incet. Fix cand sa ajung in dreptul capului de pod, un (cuvant urat) se trezeste ca are nevoie si el pe langa pod, asa ca pune semnal si imi taie in cel mai gratios mod posibil fata. Frana de urgenta, scartz cu spatele, alea alea. Imi sare mustarul, il depasesc, ii arunc cateva priviri si claxoane si niste injuraturi in casca. Prostul se agita si se posteaza fix in spatele meu, de zici ca voia sa ma pupe in fund. Il vad in oglinda si incetinesc din timp (trebuia sa fac stanga), lucru care il agita foarte tare pe prost. Fac stanga - hopa, prostul dupa mine. Asa ca opresc sa vad ce vrea de la viata mea. Rahatul, un "domn" pe la vreo 40 de ani, cu ochii plini de furie si glasul tremurand, ma intreaba ce am cu el. Eu, perplex, ii explic intr-un mod nu foarte elegant ca s-a bagat peste mine pe banda. Stupoare - "Pai am dat semnal de 40 de metrii!". A dat o laie, n-a dat nimic. Trec peste asta, ca nu ar fi facut o discutie foarte constructiva, si ii explic la fel de elegant ca chiar daca a dat semnal asta nu ii da dreptul sa schimbe banda daca nu o poate face in siguranta. Stupoare din nou - "Pai daca mergi cu 80!". Am stat 5 secunde sa ma uit la bou, timp in care pulsul mi-a crescut simtitor. Imi dau seama ca daca nu plec de acolo, unu din noi ajunge la spital. Bag in viteza si ii dau inainte, sub tipetele prostului caruia i-au crescut miraculos o pereche de oua fix in momentul in care am plecat.

 

Nu ma enerveaza greseala lui, toti mai gresim cateodata. Ma enerveaza ca sunt oameni care nu sunt in stare sa-si asume o greseala, nici macar atunci cand nu ii costa nimic.

 

Gata.

te inteleg perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...