Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Primul meu accident, astazi dimineata... piata Dr Taberei, eu pe verde, pietoni pe rosu alergand, o masina rosie care venea din sens opus facea stanga si era oprita perpendicular cu drumul, pe linia de tramvai. O vad, reduc, el se misca putin in fata, franeaza, evit pe dreapta... si din lateralul lui mai iese una alba care nu mai opreste. Trag stanga, dar n-aveam unde sa ma mai duc, frana brusc si intru direct in roata lui spate, cu roata fata. Mobra jos, noi (cu nevasta cu tot) jos... evident ca se gaseste un pieton, viitor martor, sa urle ca aveam viteza. Dupa care apare si ideea ca pietonii erau pe verde si eu pe rosu... in cadere am lovit si masina rosie oprita. Mosul cu aia alba cu gura mare, sustinut de pieton, ca la politie, ca am trecut pe rosu. Sun la 112, vine smurd rapid, o contuzie la piciorul stang (doare ca dracu) si cam atat. Apare si un echipaj de politie, constata si ne trimit la accidente usoare. Mobra blocata in viteza, scarita stramba, usor infranata, nu-mi dadeam seama daca e stramba sau nu de fata.

Ne ia cu el tipul cu masina rosie, f de treaba pana sa ajungem acolo... cand incepe sa se consulte cu mosul si amandoi, plus martorul, declara ca am trecut pe rosu. In plus, desi nu era nici o masina pe langa mine la momentul ala, ei au vazut si masini oprite la semafor, doar eu trecand pe rosu. Mobra blocata, 250 lei platforma sa o duc la sectie si de acolo inapoi. Permisul meu retinut pt 60 zile, dovada de circulatie de 15 zile si amenda de 375 lei. Oricat i-am explicat politistului, mi-a zis clar... sunt 3 oameni care declara ceva, tu singur declari altceva, nu am ce concluzie sa mai trag decat ca tu esti de vina. Acum stau si cantaresc daca sa depun contestatie sau nu, ce sanse am, tinand cont ca nu am martori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da. Te-au ajutat toti manelo-coca-bikerii din "comunitate", prin ceea ce fac ei zi de zi (tobe goale, picioare in oglinzi, tal3nt).

Te rog sa le multumesti calduros!

Tu sa fii sanatos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba esti prost? Ai martori, pe nevasta-ta din carca. Daca militianul comenteaza trimite-l sa citeasca legi si (cuvant urat).

Sunt o groaza de firme acolo, ia-le pe toate la rand si cere-le frumos voie sa te uiti la inregistrari daca au camere care bat in strada.

Declaratiile martorilor nu sunt probe certe de vinovatie. Cititi in plm legea sa adresati-va unui avocat, altfel va fuck toti prostii.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul meu accident, astazi dimineata... piata Dr Taberei, eu pe verde, pietoni pe rosu alergand, o masina rosie care venea din sens opus facea stanga si era oprita perpendicular cu drumul, pe linia de tramvai. O vad, reduc, el se misca putin in fata, franeaza, evit pe dreapta... si din lateralul lui mai iese una alba care nu mai opreste. Trag stanga, dar n-aveam unde sa ma mai duc, frana brusc si intru direct in roata lui spate, cu roata fata. Mobra jos, noi (cu nevasta cu tot) jos... evident ca se gaseste un pieton, viitor martor, sa urle ca aveam viteza. Dupa care apare si ideea ca pietonii erau pe verde si eu pe rosu... in cadere am lovit si masina rosie oprita. Mosul cu aia alba cu gura mare, sustinut de pieton, ca la politie, ca am trecut pe rosu. Sun la 112, vine smurd rapid, o contuzie la piciorul stang (doare ca dracu) si cam atat. Apare si un echipaj de politie, constata si ne trimit la accidente usoare. Mobra blocata in viteza, scarita stramba, usor infranata, nu-mi dadeam seama daca e stramba sau nu de fata.

Ne ia cu el tipul cu masina rosie, f de treaba pana sa ajungem acolo... cand incepe sa se consulte cu mosul si amandoi, plus martorul, declara ca am trecut pe rosu. In plus, desi nu era nici o masina pe langa mine la momentul ala, ei au vazut si masini oprite la semafor, doar eu trecand pe rosu. Mobra blocata, 250 lei platforma sa o duc la sectie si de acolo inapoi. Permisul meu retinut pt 60 zile, dovada de circulatie de 15 zile si amenda de 375 lei. Oricat i-am explicat politistului, mi-a zis clar... sunt 3 oameni care declara ceva, tu singur declari altceva, nu am ce concluzie sa mai trag decat ca tu esti de vina. Acum stau si cantaresc daca sa depun contestatie sau nu, ce sanse am, tinand cont ca nu am martori.

atata timp cat aia veneau din contrasens si aveau fix aceeasi culoare cu tine... sa fim seriosi, ei aveau verde dar tu rosu?

in plus, ei nu vad semaforul tau ca sa stie ce culoare ai avut, deci nu prea conteaza opinia lor in privinta asta, nu?

fa contestatie, si anunta-i senin pe ambii soferi ca ai datele lor din buletin si ca gasca ta de motociclisti are moduri de a trata nesimtitii mincinosi.

in plus, tu ai martori - sotia

 

P.S: vezi daca sunt camere in zona... prin intersectiile mari mai sunt sanse. arunca si un ochi pe trafic tube, poate ai avut noroc si pune careva pe acolo vreo filmare.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o camera, din pacate... in intersectie nu sunt, am vorbit si cu politistul si m-am uitat si eu, alte institutii, banci etc sunt relativ in afara razei intersectiei.

Tocmai ce-am inchis tel si cu avocatul, n-am sanse de castig cu 3 declaratii contra mea. Deci 60 zile suspendare, reduse la 30 cu examen, dupa cele 15 zile de dovada.

 

Pai da... cat stateam eu in poponeata pe bordura, nevasta se luase in gura cu martorul. Ca aveam viteza, ca am vazut pietonii si am accelerat, ca era rosu pt ca ei treceau... nu stia daca a avut verde sau nu, dar ei treceau, deci "logic" aveau verde pietonii. Tobe stock, eram cu Varadero, nu stiu daca aveam mai mult de 40 km/h, drept dovada ca singurele daune la masini sunt capacul de roata, in care am intrat, putin stramb si cu urma de cauciuc (iese la spalare). Masina rosie a fost mai afectata pt ca a cazut vaca pe ea si i-a atins farul si bara. La mine, crash-ul zgariat si nu-mi dau seama daca e ceva stramb pe la furca sau nu. Ca am deblocat-o din viteza, merge ok acum.

 

Camera de pe casca am lasat-o acasa, era descarcata si plina de insecte dupa tura din concediu. In mod normal o am mereu, dar acum nu a fost... Nevasta nu e luat in seama ca martor decat in instanta, daca vrea judecatorul. Ei au declarat, la unison, ca au stat X minute cedand trecerea masinilor, s-a facut verde pt pietoni care au inceput sa traverseze, masinile de langa mine au oprit (nu era absolut nici una, in mod ciudat), doar eu am trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o camera, din pacate... in intersectie nu sunt, am vorbit si cu politistul si m-am uitat si eu, alte institutii, banci etc sunt relativ in afara razei intersectiei.

Tocmai ce-am inchis tel si cu avocatul, n-am sanse de castig cu 3 declaratii contra mea. Deci 60 zile suspendare, reduse la 30 cu examen, dupa cele 15 zile de dovada.

 

Pai da... cat stateam eu in poponeata pe bordura, nevasta se luase in gura cu martorul. Ca aveam viteza, ca am vazut pietonii si am accelerat, ca era rosu pt ca ei treceau... nu stia daca a avut verde sau nu, dar ei treceau, deci "logic" aveau verde pietonii. Tobe stock, eram cu Varadero, nu stiu daca aveam mai mult de 40 km/h, drept dovada ca singurele daune la masini sunt capacul de roata, in care am intrat, putin stramb si cu urma de cauciuc (iese la spalare). Masina rosie a fost mai afectata pt ca a cazut vaca pe ea si i-a atins farul si bara. La mine, crash-ul zgariat si nu-mi dau seama daca e ceva stramb pe la furca sau nu. Ca am deblocat-o din viteza, merge ok acum.

 

Camera de pe casca am lasat-o acasa, era descarcata si plina de insecte dupa tura din concediu. In mod normal o am mereu, dar acum nu a fost... Nevasta nu e luat in seama ca martor decat in instanta, daca vrea judecatorul. Ei au declarat, la unison, ca au stat X minute cedand trecerea masinilor, s-a facut verde pt pietoni care au inceput sa traverseze, masinile de langa mine au oprit (nu era absolut nici una, in mod ciudat), doar eu am trecut.

macar a fost dupa luna de miere :( afla unde stau soferii, pliz. cred ca exista cagule de vanzare pe la orice magazin de echipamente moto...

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu acum sper sa nu fie vaca stramba. Si sa treaca mai repede zilele de suspendare.

Stiu numele mosului, atat. Mai nesimtit mi s-a parut celalalt, care initial si-a cerut scuze ca din vina lui nu m-a vazut boul ala de mos, dupa care si-a schimbat declaratia si a copiat dupa mos.

Nu stiu cum e ca avocat, ma reprezinta intr-un singur litigiu, pana acum cu succes. Acelasi lucru mi l-a spus si politistul: 3 oameni zic un lucru, tu singur un alt lucru, pe cine sa cred?!


» Post actualizat in 31 Aug 2016 12:48

Stiu ce zici, ma apuca toti dracii cand ma gandesc ca, cu dreptatea in mana, tot eu sunt scos vinovat. Dar nu am ce sa fac altceva... ma costa un proces si sansele de castig sunt f mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol moment bai. Din pacate intr-o tara unde omori 3 si iesi liber pe strada din nou, din pacate incepi sa te gandesti sa iti faci dreptate singur. Vara-miu era sa se aleaga cu dosar dupa o faza de genul asta, l-a bruscat pe ala si i-a indoit masina (impactul initial a fost bicicleta vs masina) si a ajuns sa ii repare aluia masina+daune in plus si sa se roage de el sa nu depuna plangere mai departe. Nu am inteles niciodata mizeriile astea unde esti vinovat si tot tu o dai cotita, ca la faza cu ala de a pus semnal dupa ce a lovit scuteristu... rromanistan.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic... 100% regulamentar, macar de-o comiteam cu ceva. Acte in regula, anvelope 2016, placute 4000 km, alcoolemie 0, viteza in jur de 40 km/h, strada libera... mai putin astia 2. Si culmea ca redusesem din gaz, ca la fiecare intersectie in care intru, tocmai sa pot evita faze de genul. Doar ca primul l-a mascat pe al 2lea, care a tasnit si... poc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru colegul cu honda naked aurie (hornet?) B 696 GMC... mersul pe trotuar si saritul in fata masinii de pe banda te recomanda drept un idiot.

Mersul in camasa de in, pantaloni scurti si mocasini.. sa zicem ca intareste recomandarea

P.S. am franat pentru ca imi parea rau de mobra

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, 10:30, parcare Mega Image la intrare in Mogosoaia.

Cand am facut stanga la Lukoil am vazut doua masini oprind, Jeeb alb B 70 WBC si Mercedes negru E Class B 100 GAP, pe locurile pentru persoanele cu dizabilitati si doi "smecheri" (fara handicap) s-au dat jos din ele.

Fiind in mers nu am apucat sa le va fizionomia, oricum intru si eu in parcare si vad locuri libere cat cuprinde.

Intru in magazin, imi cumpar dupa ce venisem si la iesire atrag atentia gardianului ca persoane fara handicap au parcat pe locurile respective si ar fi frumos sa le atraga atentia sa nu mai faca acest lucru( am vazut cu ochii mei cat se chinuie cineva care are in supraveghere o astfel de persoana) si totodata catalogandu-i ca nesimtiti pe cei doi.

Dupa cum spuneam nu le-am vazut fetele dar intamplara face ca unui dintre ei sa fie la coada la case si sa ma vada/auda, adica cel cu Mercedes negru B 100 GAP, intamplarea facand sa fie si cu fiica lui de ~ 12 ani.

In timp ce ma pregateam sa ma urc pe mobra apare individul si il intreb daca este frumos ce a facut aratandu-i si indicatorul pentru locurile respective.

Nah, acum vine partea siropoasa din replica lui: "Decat hitlerist mai bine nesimtit!" :blink:

 

Stau cam 3 secunde sa ma dumiresc ce a vrut sa imi transmita dupa care o las balta si ma si pe mobra aratandu-i :ChopperEmo: si si spunand "Bravo, buna invatatura transmiti." dupa care ma " loveste" intelepciunea cuvintelor lui.....avem pe cap casca tip comando! :crack:

Ce invataminte am trans: Daca atragi nesimtitilor atentia faptelor chestiilor nesimtite pe care le fac esti catalogat drept hitlerist.

Acuma sa ma dumireasca cineva si pe mine ca eu numai inteleg nimica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut bine,stai linistit !dar daca erau locuri berechet,nu trebuia sa te compliciæ:iar Hitler nu era tocmai prietenul celor cu dizabilitati :)

Daca ai vazut filmul *Idiocracy,cred ca-l poti intelege si pe *nesimtit.

Editat de akybo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...