Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asa e.

Dar apoi vad ca ai intrat in lateral si in depasire pe linia de tramvai - eu evit treaba asta dupa ce o linie de tramvai mi-a prins roata cumva si era sa cad. In primul an dupa ce mi-am luat moto ignoram total liniile de tramvai, mi se parea ca motocicleta e imuna la asa ceva, nu e ca bicicleta. Le evit si le traversez doar perpendicular, sau mai incet.

 

Corect, atentie mare la șinele de tramvai. Pana acum nu am avut probleme pe uscat cu ele, pe udatură insa, alunecă ca dracu. Sincer, pe uscat, mi-e mai mult frică de tablele care ies în afară pe langă șine decat șinele în sine.

 

Am avut un episod in care o masina s-a pus de-a curmezisul drumului incercand sa intoarca, eu fiind intre șine si fiind ud pe jos. Am incercat sa evit si sa franez dar am intrat cu roata fix in santul format de sina si gropi. Din fericire n-am cazut dar nici nu am mai putut intra la loc pe banda pentru ca nu am calcat prea tare frana si am ajuns pe partea gresita a refugiului.

 

Pe vremea aia nu aveam camera video, deci nu pot pune pațania :))

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si zice: Ce?

zic: daca nu te-ai mai uita in telefon si te-ai asigura cand schimbi benzile, ar fi minunat?

zice: pe bune?

zic: sa mori tu ca tocami m-ai intrebat asta, proasta dracu'!

 

 

 

ce sa inteleg? s-a speriat de mine? :D.

 

adica ea iti raspunde cu "ce?" si tu o abordezi elegant cu ironii fine?

 

cand vor intelege oamenii ca astfel de personaje trebuiesc abordate la acelasi nivel la care functioneaza ele pentru ca altfel nu vor intelege absolut nimic?

political correctness-ul ne-a adus in pragul dictaturii prostilor pentru ca nu-i asa? noi suntem prea intelectuali, prea civilizati si cinstiti sa ne coboram la nivelul necioplitilor.

 

Iar rebuturile astea ce au facut? au inteles ca de fapt suntem slabi si ca se pot pisa pe noi cand vor ei. Ca din frustrarea lor se naste puterea in fata "intelectualilor".

 

Ce sa intelegi din patanie? pai ca in mintea ei aia tulbure i-a dat fum unui jegos de motociclist care s-a luat aiurea de ea in trafic si ca data viitoare cand vede un motociclist o sa-l sicaneze pe sarac care n-a avut bani sa-si ia o masina ca tot omul.

 

Data viitoare cand o dintr-asta iti raspunde cu "ce?" dupa ce ti-a taiat calea injur-o de vaca aia proasta care n-a educat-o cum trebuie si baga-i o flegma in geam.

Poate efectul in capul ei va fi acelasi, poate nu. Insa merita incercat.

Editat de Costin Nitsoc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ata viitoare cand o dintr-asta iti raspunde cu "ce?" dupa ce ti-a taiat calea injur-o de vaca aia proasta care n-a educat-o cum trebuie si baga-i o flegma in geam.

 

vezi ca risti sa ramai cu flegma in casca :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu recunosti ca fugeai de ea ? :)) te-ai pitit dupa ala cu conserva :)))

 

 

m-ai "citit", prietene.

 

La ce avant luase dupa mine, m-am gandit ca intra proasta intre mine si conserva si pune frana brusc.

» Post actualizat in 23 Mar 2017 09:31

dar pt ce ai manusi cu carbon? faci o vizita unei oglinzi

 

 

N-are treaba oglinda. Prost e ala care tine "covrigul". Conserva, saraca, face exact ce-i spui tu sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oglinda, sau masina in general, il doare la buzunar si la orgoliu... multi se inchid in masina si te injura din spatele geamului, asa ca oglinda e cea mai la indemana. Daca vrei sa-i dai dauna, dai cu protectia manusii de jos in sus. Sau de sus in jos, dar s-ar putea sa doara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oglinda, sau masina in general, il doare la buzunar si la orgoliu... multi se inchid in masina si te injura din spatele geamului, asa ca oglinda e cea mai la indemana. Daca vrei sa-i dai dauna, dai cu protectia manusii de jos in sus. Sau de sus in jos, dar s-ar putea sa doara

Merge si cu picioru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama cati huligani p-aici. Gata, nu mai vorbesc cu voi :tomato:

 

Huliganismu meu se opreste acolo unde a inceput civilizatia: la injuraturi, daca e cazu. Daca nu, imi multumesc mie ca-s cu ochii-n opt si lu bunu dumnezeu de e sus si vede tot, pupa-i-as talpilii lui ca m-o ferit de necaz pana acu.

 

Ieri a intrat una pe banda pe care tocmai ce intrasem si eu ca sa devanseze coada cu 2 masini mai in fata, am claxonat, s-a oprit in coada, am oprit in dreptu ei si i-am explicat frumos ca eram pe banda aia si data viitoare cand schimba banda sa semnalizeze inainte si sa se uite in oglinzi, ca eu am avut viteza mica, dar poate altu nu e asa norocos ca mine. A inteles fata, a zis imi pare rau, i-am zis ca nu e cazu de parut rau ci sa fie mai atenta.

 

Oricum femeie + vorbit la telefon e pericol public. Cand vad asa ceva ma feresc ca dracu de tamaie, o iau pe prima banda de pe contrasens, eventual pe trotuarul de vizavi, merg incet la 5 metri in spatele lor, imi fac cruci cu limba pana trec, d-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar e vreo femeie care sa conduca fara sa vorbeasca sau sa scrie mesaje e pe telefon in timp ce conduce? eu sincer cam toate soferitele pe care le-am observat in trafic vorbeau la telefon (fara hands-free).

nu ca barbatii ar fi mai prejos (cineva trebuie sa le raspunda femeilor la mesaje, nu?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si voi vreti numai instructori auto la volan...asta e, conștientizati si actionati in consecinta. Mie de cate ori mi se intampla, nu ma manifest in niciun fel in trafic. Uneori deschid ei geamul sa zica ceva scuze, uneori ridica mana din mașină. Fac si eu un semn de intelegere si gata. Daca incepi cu reproșuri, mai mult strici. Asta e, uneori neatentie, uneori nesimtire...stiind ca d-astea se intampla zilnic, sa fim si noi mai vigilenti sau mai precauti. Pana la urma asta face diferenta intre oase strambe si simplu incident.

Femeile, in schimb, n-am vazut una sa zica ceva. Daca au facut boroboata si se intampla sa te intalnesti la semafor, strang volanul, se uita oriunde numai spre tine nu, se foiesc in cautarea vreunui fleac inexistent prin masina. Amuzant ☺

Sunt sigur ca exista si scorpii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa degenereze "discutia".

Nu sunt nici misogin, nici perfect. V-am povestit ce am patit ieri cu tuta, pentru ca cu ea am "schimbat" cateva replici.

 

"Fenomene" d' astea sunt mult si in cazul barbatilor.

 

Sa va zic alta haioasa:

 

Tot ieri. Ma intorceam spre Militari. Cobor de pe podu' Basarab, urc la Apaca si fac dreapta spre cartier. Se mergez ca dupa mort pe 3-4 benzi (nici ei nu stiau cum...). In fine...

 

Ma strecor eu printre masini, intre banda 2 si ,3 asa cum am avut loc cu "fieru", ba era loc, ba se dadeau unii sa pot sa trec, etc...

Ajung pe la Politehnica. Un ghertoi cu un Opel Zafira, vorbea la telefon, cu geamu' jos. Ma vede in oglinda si trage de volan sa ma blocheze. Buuun. Stau frumusel in spatele lui. Masina care era paralel cu el, pe banda 3, ma vede in oglinda (apropo, era o domnisoara) si trage de volan ca sa-mi faca loc. Ghertoiu' trage mai tare de volan ca sa ma blocheze. Astept eu 1-2 minute, fata cu masina incetineste foarte mult si trec pe langa ea. Ii multumesc cu un semn din cap, trec pe langa Ghertoi atat cat sa ajung cu evacuarile langa geamul lui, strang ambreiajul si bag mana in gaz. (evacuarile mele sunt de fapt 2 burlane de 2 toli fara nicio atenuare de sunet). Sa moara mamicutza lui de ghertoi, a sarit in scaun de zici ca l-am atins cu fieru' incins. I-a scapat si telefon si tot si a facut niste ochi mariiiiii....

 

Fata din masina care imi daduse voie, a vazut tot. Vine langa mine, lasa geamul jos si zice zambind: Rusinica, ai speriat pe saracu' om!

Am zambit, dar nu cred ca si-a dat seama din cauza castii...apoi ne-am vazut fiecare de drumul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ales daca e logata pe contul tau.

:10:

» Post actualizat in 23 Mar 2017 11:56

Da ma nu instigam la violenta aici...dar sunt unii foarte caposi mai ca iti ia palma si ti-o trantesc in ochi la ei sau peste oglinda.

Sunt genu de oameni care gresesc dar nu si-ar recunoaste vina nici in ruptul capului ba chiar si comenteaza.

Prima mea experienta de genu a fost cand am aterizat in Bucuresti acum 1an jumate si un ghertoi de taximetrist mi-a intors in fata pe dubla linie continua si vorbind la statie.

Am pus frana mai sa ma tarasc si m-am intors dupa el la semafor.Evident ca era tot cu statia in mana si cu geamu lasat. Ii zic : "Esti dobitoc ma ? Vrei sa ma omori?"

Respectabilul imi zice : "Da ce-ai ba nu te-am vazut nu vezi ca iau comanda ?".....Dragi colegi motociclisti in acel moment am simtit cum pumnul meu este atras maganetic de barbia acelui taximetrist si nu m-am putut impotrivi vointei sale. Asadar caracterul meu fin si barbierit a fost sifonat de perseverenta barbiei taximetristului de a fi luata la pumni.

I-am marcat unul mic pe geam in statie, respectiv in barba....si mi-am vazut de drum tremurand de nervi.

 

Deci ....uneori chiar nu ai ce sa faci .

 

My 2 cents !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belea

» Post actualizat in 23 Mar 2017 17:30

:10:

» Post actualizat in 23 Mar 2017 11:56

 

Da ma nu instigam la violenta aici...dar sunt unii foarte caposi mai ca iti ia palma si ti-o trantesc in ochi la ei sau peste oglinda.

Sunt genu de oameni care gresesc dar nu si-ar recunoaste vina nici in ruptul capului ba chiar si comenteaza.

Prima mea experienta de genu a fost cand am aterizat in Bucuresti acum 1an jumate si un ghertoi de taximetrist mi-a intors in fata pe dubla linie continua si vorbind la statie.

Am pus frana mai sa ma tarasc si m-am intors dupa el la semafor.Evident ca era tot cu statia in mana si cu geamu lasat. Ii zic : "Esti dobitoc ma ? Vrei sa ma omori?"

Respectabilul imi zice : "Da ce-ai ba nu te-am vazut nu vezi ca iau comanda ?".....Dragi colegi motociclisti in acel moment am simtit cum pumnul meu este atras maganetic de barbia acelui taximetrist si nu m-am putut impotrivi vointei sale. Asadar caracterul meu fin si barbierit a fost sifonat de perseverenta barbiei taximetristului de a fi luata la pumni.

I-am marcat unul mic pe geam in statie, respectiv in barba....si mi-am vazut de drum tremurand de nervi.

 

Deci ....uneori chiar nu ai ce sa faci .

 

My 2 cents !

Pe asta dacă îl lasa-i fara oglinda sau un geam, chiar l-ar fi durut.

Nenorociți

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista ciocanele alea de 10 cm care se gasesc in autobuze, cu varf ascutit din vidia, special puse pentru spargerea geamurilor securizate la nevoie. Nu ca ar ajuta la ceva sa tii un ciocan din ala la indemana langa o borseta de picior, dar ziceam si eu asa, ca sa nu va sclintiti incheietura. 20-30 de lei bucata.

 

4986701.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Instigare la violenta!

 

Datul cu pumnul in oglinda s-ar putea sa fie dureros, in functie de modelul masinii, mannusii, pumnului.

 

Datul cu ciocanul in geam s-ar putea sa se lase cu tribunal si taraganeli. Cred ca sunt cativa dintre noi care cunoastem cazuri de genul asta si taraganelile continua si acum probabil. Te intrebi la final daca a meritat.

 

Personal, nu am facuta asta niciodata pana acum, am avut si intoarceri in fata mea si taieri de banda si inchis unghi intre masini special sa nu mai inaintez. Nu cred ca violenta este mereu un raspuns. Poate spre niciodata...ori prinde frica de motoristi, ori prinde ura. As crede ca a doua varianta e cea mai raspandita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...