Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vorbeam de cazurile in care am mers cu masina, da.

» Post actualizat in 10 Sep 2018 11:37

Pentru cazurile in care am mers cu motorul sigur exista un forum auto unde s-a scris patania cu o motociclista care a "jucat" chicken prin berceni. :))

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce glumita ribo :) in principiu stau la mine acasa.

daca te mai bate gandul sa mananci la zen si sa vii cu motorul o sa iti pun postituri cu dragule, ...gasesc eu continuarea ca sa te bata nevasta cu motanul. :) ti-am raspuns la intrebare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu hai sa va povestesc de masculu` feroce din Saturn ( bucurestean de origine dupa nr de la masina).

 

Ma intorceam eu aseara fain frumos din Vama si in Mangalia am hotarat sa o iau prin statiuni (o data pentru comemorarea zilelor petrecute pe acolo cand eram mic si o data ca era f aglomerat pe principala) si eram eu in fata cu masina si doua prietene singure in masina din spate.

Cand am luat-o spre Saturn dinspre Mangalia, intre noi a intrat bizonu cu skoda care mergea foarte incet. Prietena mea ca sa ma prinda se tot chinuia sa-l depaseasca dar era o singura banda pe sens si n-a putut.

Cand s-au facut doua benzi i-a dat blituri si un clanson scurt sa se dea pe prima banda. Martalogu fiind bine crescut, a inceptu sa-i franeze in fata, drept urmare prietena mea s-a bagat pe banda 1 sa-l depaseasca. Individu cand a vazut ...a accelerat si el si prietena mea era sa intre intr-o caruta ca n-a putut reveni pe banda 2. Eu am vazut toata faza in retrovizoare si deja incetinisem sa-l opresc pe gascan sa-i cer niste explicatii.

Nu apuc sa fac asta pentru ca dupa ce a facut treaba asta si a fost clansonat de prietena mea, a oprit brusc si s-a dat jos din masina. Am intors instant si m-am dus langa el chitit sa-i trag o bataita mica. Nu m-a lasat colega din dreapta dar si in capul meu a aparut o nedumerire ( zic daca s-or fi atins si asta e nervos acum pe treaba asta). M-am elucidat repede cum ca nu au facut accident si ca el voia sa-si arate cwoele mari fata de 2 tinere domnisoare.

Tragea ca un animal de usa soferului cand m-am dat jos din masina la el. Zic ce ai ba cu fetele esti (cuvant urat)? Cand m-a vazut s-a mai desumflat si doar bombonea.

Atunci cand m-am dat eu jos a coborat si scumpa lui nevasta care era in spate cu copilul mic si incepuse sa urle la el sa fie calm. Bizonul continua cu vorbaraia si ca el are copil mic in spate si ca prietena mea vrea sa-l loveasca.

Zic intra in masina ca te bat pana la urma nu mai fii prost ca te-am vaztu cum ai accelerat sa n-o lasi sa treaca. L-am luat de aripa sa-l bag in masina sa plece drq. Imi pare asa de rau ca nu l-am pocnit pentru ca dupa ce am apucat sa aflu toata povestea de la prietena mea , chiar merita. Eu in timpu asta nu apcuasem sa vbesc cu ea despre ce a facut asta. Dupa ce am plecat cica inainte sa se urca in masina i-a aratat pumnu si i-a zis ca o omoara.

Sunt foarte curios cum o sa faca asta.

Ca sa inchei: aflu de la prietena mea ca s-a mai oprit odata si s-a dat jos la ele...dupa ce i-a dat un clanson finut ca sa-i faca si ei loc sa treaca. A zis ceva de genu : "ce ai fa proasto platesti tu amortizoarele?" . Avea un cotet de skoda fabia sau octavia.

Deci eu n-am crezut urechilor ce mi-a zis fatuca asta...ca ala chiar era croit sa le bata....iti dai seama ce smardoiel de Saturn era si el sa te pui sa bati femei in trafic.

 

Morala : nu e bine sa pleci cu femei la drum, sau mai rau, sa ai una in masina :)))))).

PS:nu stiu daca e interesant dar maplictisesc la birou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drept urmare prietena mea s-a bagat pe banda 1 sa-l depaseasca. Individu cand a vazut ...a accelerat si el si prietena mea era sa intre intr-o caruta ca n-a putut reveni pe banda 2.

Nu ma pot abtine, imi pare rau din tot sufletul meu pentru prietenia ce ne leaga dar nu pot sa nu iti comentez la faza asta.

In primul rand, masina mai are si frana, nu doar acceleratie. De obicei la viteza zero nu intri in nimic (nici macar copaci de pe marginea drumului, stiu ca mi se va atrage atentia). In plus, te asiguri ce e pe banda pe care ai intrat, mai ales cand intri pe 1 de pe 2. Nu de alta, dar acolo mai gasesti masini parcate, carute etc

In al doilea rand, cand mergi in grup si ala din spate ramane in spate, mai poti sa folosesti si tu fix ce am scris acum un rand: frana. Te lasi depasit si iti astepti colega de drum.

 

Varianta 3 e sa dai flashuri si claxoane si sa te miri cand dai peste cocalari care coboara sa te bata.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot abtine, imi pare rau din tot sufletul meu pentru prietenia ce ne leaga dar nu pot sa nu iti comentez la faza asta.

In primul rand, masina mai are si frana, nu doar acceleratie. De obicei la viteza zero nu intri in nimic (nici macar copaci de pe marginea drumului, stiu ca mi se va atrage atentia). In plus, te asiguri ce e pe banda pe care ai intrat, mai ales cand intri pe 1 de pe 2. Nu de alta, dar acolo mai gasesti masini parcate, carute etc

In al doilea rand, cand mergi in grup si ala din spate ramane in spate, mai poti sa folosesti si tu fix ce am scris acum un rand: frana. Te lasi depasit si iti astepti colega de drum.

 

Varianta 3 e sa dai flashuri si claxoane si sa te miri cand dai peste cocalari care coboara sa te bata.

Iar comentezi inutil...parerea mea , daaar o sa -ti si explic .

1. a franat ca daia n-a intrat in caruta. El asta a vrut sa faca sa o bage acolo...pentru ca in paralel cu caruta s-a oprit .

2. mergeam cu 40 la ora si o asteptam ca doar ce intrasem pe 2bezi unde stiam sigur ca va depasi.

3. de cocalari dai mereu

» Post actualizat in 10 Sep 2018 12:49

Tocmai d-aia in general pe-aici se povestesc chestii cu mobre ;)

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ribo, not ok. Deloc..

Eu daca merg cu masina, regulamentar, si vad din spate flashuri disperate si ,mai mult, claxoane, ghici ce? s-ar putea sa stau pe banda, asa, de-a dracu, inca 10 minute.

Ca legea spune clar, nu circuli pe banda 2, decat in situatia in care devansezi/depasesti, sau traficul o impune, e una. Dar ar fi putut soferita, sa puna semnal , si sa astepte. Iti zic sigur, ca in 90% din cazuri, cand esti in spatele unei masini, cu semnal, ca vrei sa treci de el, se da la o parte. Si asta, dupa niste km batuti prin tara, nu putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ribo, not ok. Deloc..

Eu daca merg cu masina, regulamentar, si vad din spate flashuri disperate si ,mai mult, claxoane, ghici ce? s-ar putea sa stau pe banda, asa, de-a dracu, inca 10 minute.

Ca legea spune clar, nu circuli pe banda 2, decat in situatia in care devansezi/depasesti, sau traficul o impune, e una. Dar ar fi putut soferita, sa puna semnal , si sa astepte. Iti zic sigur, ca in 90% din cazuri, cand esti in spatele unei masini, cu semnal, ca vrei sa treci de el, se da la o parte. Si asta, dupa niste km batuti prin tara, nu putini.

Nu inteleg ambitia de a nu te da, doar pt ca ai primit flash sau claxon.

eu stiu ca daca te deplasezi incet...mergi pe banda 1, si lasi pe banda 2 pe aia care merg mai repede.

Sunt satul de fazele astea de pe autostrada , unde toti se inghesuie pe banda 2 si se merge cu 90 la ora

 

El s-a ofuscat ca vezi doamne l-a claxonat asta si vezi doamne cine e el sa-i arate ei ca e proasta. Nu i dau dreptate ei sau ceva...cu faza cu claxoanele, doar ca povesteam de isprava de a facut-o vis a vis de niste fete....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, am si spus. In ro nu stie poporul sa circule pe 2 benzi. Ce zice legea e clar.

Dar legea mai zice si ca folosesti claxonul pentru a evita un pericol. Luminile, cand nu vezi. Ba chiar, tot legea, zice, ca dand claxoane, si flashuri, ca sa depasesti, este ilegal, se considera comportament agresiv la volan, si se pedepseste cu amenda.

Fix cum ai spus, cine e asta sa imi dea mie claxoane, si flashuri? Este enervant maxim, gestul.

Repet, un semnal, astepti maxim 5 10 secunde in plus, si vine rezultatul scontat, se muta pe banda 1. Probat, 90% din cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar cu alti participanti la trafic, nu te iei la impins vagoane. Ca nu stii peste ce cutitar dai, sau posesor de sabii. Sau donator de ele, in poponeata ta.

:D

Pai si cine a zis ca eu nu am ?:o

» Post actualizat in 10 Sep 2018 13:22

colegule, inca ceva: daca era caruta pe banda 1, ala cu Skoda ce voiai sa faca? Sa se puna pe b1 in spatele carutei pana trece prietena ta?

Colegu, attotstiutor de altfel, cred ca daca se dadea pe dreapta il depaseau 10 masini pana la caruta . Nu ai poza corecta in capatana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, eu nu inteleg de ce voia colega cu masina sa mearga lipita de tine. Adica pe tot drumul ala inevitabil asta s-ar fi intamplat de multe ori ca na, drum aglomerat, nervi intinsi...etc. Te repliezi cand e posibil, ce mare scofala. La gradinita vezi faze din astea.

 

Doar n-o sa te apuci sa clansonezi :D si sa dai flashuri aiurea tuturor ce fac asta, ca poate dai peste bizoni cu nervii slabi, cum s-a si intamplat de altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult ele de mine, daaar nu vreti sa pricepeti ca noi mergeam spre casa...adica nu o lalaiam, ala mergea cu 20 la ora si mai facea si pe incapatanatu.

@einstein : prima data i-a dat flash ca sa se dea ala pe 1, nu s-a apucat sa faca scandal. Orice om intreg la cap...si fara fumuri se da, mai ales ca a intrat in urmatoarea parcare la 300m distanta de unde s-a oprit sa faca scandalu.

 

Nu inteleg ce e asa greu sa-i faci unuia loc care merge mai tare ca tine. Te loveste in orgoliu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...