Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai, am si spus. In ro nu stie poporul sa circule pe 2 benzi. Ce zice legea e clar.

Dar legea mai zice si ca folosesti claxonul pentru a evita un pericol. Luminile, cand nu vezi. Ba chiar, tot legea, zice, ca dand claxoane, si flashuri, ca sa depasesti, este ilegal, se considera comportament agresiv la volan, si se pedepseste cu amenda.

Fix cum ai spus, cine e asta sa imi dea mie claxoane, si flashuri? Este enervant maxim, gestul.

Repet, un semnal, astepti maxim 5 10 secunde in plus, si vine rezultatul scontat, se muta pe banda 1. Probat, 90% din cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar cu alti participanti la trafic, nu te iei la impins vagoane. Ca nu stii peste ce cutitar dai, sau posesor de sabii. Sau donator de ele, in poponeata ta.

:D

Pai si cine a zis ca eu nu am ?:o

» Post actualizat in 10 Sep 2018 13:22

colegule, inca ceva: daca era caruta pe banda 1, ala cu Skoda ce voiai sa faca? Sa se puna pe b1 in spatele carutei pana trece prietena ta?

Colegu, attotstiutor de altfel, cred ca daca se dadea pe dreapta il depaseau 10 masini pana la caruta . Nu ai poza corecta in capatana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, eu nu inteleg de ce voia colega cu masina sa mearga lipita de tine. Adica pe tot drumul ala inevitabil asta s-ar fi intamplat de multe ori ca na, drum aglomerat, nervi intinsi...etc. Te repliezi cand e posibil, ce mare scofala. La gradinita vezi faze din astea.

 

Doar n-o sa te apuci sa clansonezi :D si sa dai flashuri aiurea tuturor ce fac asta, ca poate dai peste bizoni cu nervii slabi, cum s-a si intamplat de altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult ele de mine, daaar nu vreti sa pricepeti ca noi mergeam spre casa...adica nu o lalaiam, ala mergea cu 20 la ora si mai facea si pe incapatanatu.

@einstein : prima data i-a dat flash ca sa se dea ala pe 1, nu s-a apucat sa faca scandal. Orice om intreg la cap...si fara fumuri se da, mai ales ca a intrat in urmatoarea parcare la 300m distanta de unde s-a oprit sa faca scandalu.

 

Nu inteleg ce e asa greu sa-i faci unuia loc care merge mai tare ca tine. Te loveste in orgoliu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu intelegi din moment ce nu cunosti procedura hmm, corecta sa-i spunem, in asemenea situatii. Domnita in loc sa dea semnal de stanga si sa astepte a preferat sa se posteze la 1m in spatele lu' nenea si da-i cu flashuri si claxon. Pai ia zi tu, e frumos asa? Si civilizatia asta e o strada cu dublu-sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu intelegi din moment ce nu cunosti procedura hmm, corecta sa-i spunem, in asemenea situatii. Domnita in loc sa dea semnal de stanga si sa astepte a preferat sa se posteze la 1m in spatele lu' nenea si da-i cu flashuri si claxon. Pai ia zi tu, e frumos asa? Si civilizatia asta e o strada cu dublu-sens.

Da p'aia de clansoneaza imediat ce s-a pus verde ii stii? NU a fost deloc o situatie cum ti-o imaginezi tu.

Plus ca femeile sunt mai lente la volan si mai greu de invatat cum se face....a facut si ea ce credea ca e mai de cuvinta sa-i faca ala loc :)))

 

Gata plec de la birou, incheiem subiectul:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei cu claNsonat este claxona verbul a claxona. Multumesc.

Pentru ribo, ca sa mergi in tandem cu altii trebuie sa te potrivesti ca stil de mers , altfel nu are niciun farmec, daca dansele nu se puteau tine dupa tine fara vreun efort , e mai complicat sa faci depasiri pentru doi pe drum.. ca ala din spate se bazeaza pe tine ca stie ca faci miscarile necesare doar daca sunteti lipiti.

Mi se pare misto mersul in tandem cand merg pe autostrada , asta daca gasesc pe altcineva cu acelasi stil de mers , cand obosesc eu de dat la o parte sa fie el..

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prastie cu carlig de rufe, sau la pasager...

 

Ca tot se vorbea mai devreme de femei la volan, confirm, contactele (3, unu lejer, 2 cu zbor) le-am avut cu masini conduse de femei... 2 din ele (masini) SUV-uri.(punct)

 

Ca mi-am adus aminte, primul aproape contact (a schimbat banda cum trece vaca strada): "Nu te-am vazut, care-i problema?!". Evident, tot soferita. De CT.

Editat de IoM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut numai cu barbati, 3 neacordare de prioritate. Si nu aveam prioritate pentru ca eram femeie ci pentru ca asa aratau indicatoarele.

Cu femeile am facut chestii usoare gen mi-au zgariat o bara. Cu cei 3 a fost asa: 1 rupt roata stanga fata masina dusa pe platforma, 2 sarit airbaguri ca desteptul nu stia de prioritate de dreapta si al 3 a facut o manevra de intoarcere ramanand perpendicular pe drum paralizat cand si-a dat seama ca inevitabilul se va intampla. Avea timp sa faca manevra sa ajung cumva in spatele lui dar ce sa vezi...a ramas privitor.

Nu zic ca femeile sunt sfinte la volan dar poate va ajuta la statistica.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pur matematic, e evident ca barbatii vor cauza mai multe accidente, deoarece sunt mai multi km parcusi anual de catre barbati decat de femei. Drept urmare pe un esantion suficient de mare, barbatii vor face mai multe accidente decat vor face femeile.

 

Dar asta nu inseamna ca experienta persoana va fi aceeasi. Sunt oameni care au ghinion/noroc sa aiba incidente doar cu femei sau doar cu barbati. FIecare cu bulanu'/ghinionu lui/ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt domenii pe piata unde femeile sunt detinatoare de zonenteritoriale pe care trebuie sa le parcurga cu masina. Nu stiu daca te ajuta apropos de nr de km. Cred ca e o pondere echitabila cumva, mai ales ca sunt mai multe femei statistic vorbind decat barbati.

Hai sa facem un studiu de piata serios. Sa nu ne oprim.

Dupa care facem concurs de parcari si liniute. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar sunt mai multe femei in lume decat barbati, dar trebuie luat in considerare cate din ele sunt posesoare de carnet de conducere si cate conduc in mod activ.


Am gasit ceva interesant legat de asta, dar din pacate nu e decat din UK.

http://www.brake.org.uk/facts-resources/1593-driver-gender

 

Concurs de liniuta, inutil :D De parcare, meh, l-as pierde. Nu am permis de B :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti dai seama ca (,) conducatoru auto e femeie, fara sa vezi, asta zice ceva despre dansele... matematic asa o fi. da am vazut rujat/pudrat/vorbit cu telefonu in bot fara numar, ba chiar una care se uita la ceva film pe tableta(ii drept ca stand in coloana, pe Polona). Asta nu inseamna ca toate soferitele E o apa si un pamant. Da majoritatea sunt... Probabil cu mintea in alta parte.

Editat de IoM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cred ca se aplica doar de la o varsta incolo... Io nu conduc zilnic, da nu vad schimbari, oi fi caz special sau n-am trecut inca pragu. Io la semafor ma uit la semafor. Si da, is ala care trage un beep daca nu ai plecat si e verde de peste 1 secunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti subiectiv :) dar daca tragi un claxon dupa ce cronometrezi timpul trecut de cand s-a facut verde, mai ai o sansa sa nu faci parte din categoria adusa in discutie mai sus. Asta nu inseamna ca apreciez un claxon dupa o secunda de verde, a nu se intelege gresit. :)

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...