Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Acum mi-am amintit de o altă fază. Pe Transfăgărășan acum câteva zile, eu pe motor, încă un tip pe un alt motor și în fața noastră o mașină!

 

Vreo 2-3 km m-am dat în urma acelui motociclist care se dădea destul de bine, se apleca frumos pe curbe. La un moment dat ajungem din urmă mașina de am zis.

 

La fiecare viraj îi dădea fix în spatele mașinii la juma de metru, frâne, cate o turație, claxoane și multe gesticulari... Nu auzeam, dar cu siguranță urla în cască. L-a depășit până la urmă în zeflemea cu o mână pe ghidon și cu cealaltă gesticuland către șofer în timp ce stătea în șa pe o juma de bucă....

 

De parcă ăla cu mașina ar fi avut doar 2 opțiuni: să se dea la fel de tare pe curbe sau să iasă de pe stradă ca să ne facă loc...

 

M-am lăsat încet în urmă de jenă!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Altul, acum 2 saptamani, pe un naked mai vechiut de 250cc, se rafoia pe Basarab cu diversi ca nu ii fac loc imediat ce apare el langa stopul spate.

Astia-s din generatia de fani ai motoflockerilor, fac si ei ce au vazut pe jewtube... 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las` ca eu am patit invers. S-a tinut de mine un conservar cu un Mitsubishi pe curbe (in apropiere de Borsec). Da` s-a tinut bine de tot, ca eu am polizat gheata stanga de asfalt, si ala statea la un metru in curu` meu. Ii scartaiau rotile maxim, da` nici nu s-o lasat.

 

A fost ciudat la inceput - curba faina, intru tare - scaaaaaaarta, scaaaart, scaaart.... Ce plm scartaie, arunc o privire la roti...nimic. La urmatoare curba, la fel, ma uit in oglinda, ala calare pe mine(surpriza!!) - dau, mai tare, ala la fel...mai tare...dau cu scarita de asfalt.......ala tot in curu` meu...scaaaaart, scaaart. O las usor pe o portiune dreapta, ca ma stresa asa aproape - poate depaseste. Nop. O lasa si ala usor. Cum incep curbele....la fel, scart la un metru in spatele meu........

 

Oricum, rari soferi sa mearga asa pe curbe cu conserva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai devreme am trecut pe langa un motociclist care intrase pe contrasens in pasajul de la Piata Muncii. Se oprise in coborare, pana sa intre in tunelul propriu-zis, si statea calare pe moto, lipit de bordura de pe stanga mea / dreapta lui, pe avarii, si butona un mobil. Flip-up ridicat, parea cam la 45-50 ani. Numar de Prahova (parca). WTF? De ce ai intra pe contrasens in pasaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stia ca treci tu pe acolo !

De ce nu ai oprit sa-l intrebi ? Cu siguranta ceva nu era ok !

Locul unde era nu imi permitea sa opresc. Nu parea accidentat. Era in mijlocul orasului, nu in pustiu.

Pentru orice eventualitate, du-te tu si vezi daca mai e acolo. Sensul de circulatie este de la nord spre sud, cum iesi din pasaj, sa nu il cauti prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aseara din calea Victoriei inspre liceul de muzica m-a depasit un posesor de b x3 vfr in curba la dreapta fara vizibilitate... treaba lui el si pasagerul se lipeau de aia care veneau din fata. Degeaba turai mobra daca ala din fata mea era deja in bordura cu conserva . Ce crezi ca daca se aud frumos tobele stock pe care le ai pe moto ala se subtiaza la auzul lor? Nu ! Deci de ce oare o depasii in curba fara vizibilitate pe contrasens cand in 15 - 20 de metrii ai sector drept si vezi daca te poti strecura ?

» Post actualizat in 10 Oct 2018 08:14

Mai trebuiau niste virgule prun text dar nu asta conteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimineata, 7 fara ceva, (din nou) pasajul Muncii. Am fost depasit devansat pe banda 2 de un BMW, nu prea am apucat sa vad ce anume. Sofer + pasagera. Pentru ca la iesirea din pasaj exista un aspersor care uda si spatiul verde dar si soseaua, iar domnisoara era in strampi, soferul motocicletei a intrat peste mine pe banda 1, sa nu se ude la chilotei pasagera ;)

Singura problema ar fi ca nu prea terminase depasirea cand a incalecat linia dintre benzi si nici nu a semnalizat.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moarte conservarilor !

Clar! Niste nemernici care se asteapta ca un sofer de motocicleta sa nu aiba nevoie de o banda si jumatate ca sa treaca printr-un petec de asfalt ud. Sau macar sa semnalizeze daca ii trebuie inca o banda, sa stie sa ii faca loc.

 

 

Adevarata nenorocire !

Comunitatea moto fara moto , este consternata !

Zi sincer, tu erai pe BMW? S-a udat la chilotei domnisoara sau nu a fost chiar degeaba manevra? Sunt curios.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce n-ai da sa vezi si tu niste chilotzei uzi .....din nefericire ramai la stadiu de curiozitate :)

Chilotzei uzi de la apa din aspersoarele lui Negoita? Nu mersi, te las pe tine. Ai niste fetisuri cam ciudate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma grabeam in trafic. Salut metal heart ... ai si tu grija mai multa in trafic. Frumos motoru'

» Post actualizat in 10 Oct 2018 12:14

Ma grabeam cand aveam moto... acum ma mai uit si eu cum trec baietii vrum vruumm.... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din ce în ce mai multa lume îmi face loc la stop, fără turat de motor... Nu ca toba mea stoc ar fi zgomotoasa, chiar din contra. Parca e o îmbunătățire fata de anul trecut.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu!

 

Imi place sa cred ca e doar un raspuns de bun simt al automobilistului la un comportament de bun simt al motociclistului.

Clar! Se stie ca soferii isi scot globul de cristal din bord si intreaba: globule de cristal, motociclistul din spatele meu se gandeste la poluarea fonica? Si daca globul de cristal raspunde afirmativ, soferul face loc si chiar aplauda usurel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai au sa renunte la benoclatu cu nasu-n telefoane minute-n sir....Eram langa o duduie care se suise pe mijlocul dintre benzi si am stat acolo vreme de 1min si ceva si nu a scos ochii din telefon, nu mai spun ca nici macar nu m-a vazut , nu a stiut o clipa ca-s in stanga ei si ma uit la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...