Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 10 minute, einstein1984 a spus:

 

In articol scrie ca ala cu Touaregul era motociclist, Iulian Sanducu pe numele lui. Il cunoaste careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia ce adusesem in discutie acuma cateva saptamani despre neica asta cu Touareg-ul si cineva sustinea (spre marea mea surprindere) ca a suportat consecinte.

 

In Romania ramane in continuare valabil ceea ce scria CTP-ul in urma cu ani si ani de zile: Crima cu masina nu este crima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai a fost arestat preventiv, la domiciliu si inca are sechestru pe bunuri... masina e din 2016 su sechestru, abia acu e eliberata. Alea sunt masuri asiguratorii, nu punitive, e drept. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 minutes ago, einstein1984 said:

am citit... judecatorul face referire la asta: b) fapta nu este prevăzută de legea penală ori nu a fost săvârşită cu vinovăţia prevăzută de lege. Nu stiu care ar fi "teza I" din textul asta, probabil "fapta nu este prevăzută de legea penală" ?

WTF?!?!?!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu s-a dovedit intentia? 

1) Acţiunea penală nu poate fi pusă în mişcare, iar când a fost pusă în mişcare nu mai poate fi exercitată dacă:



b ) fapta nu este prevăzută de legea penală ori nu a fost săvârşită cu vinovăţia prevăzută de lege;

c) nu există probe că o persoană a săvârşit infracţiunea;

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Georgica_Popescu a spus:

Si daca era mobrist ...ce!!!!!   asta il face mai destept ?...mai onest ?... 

 

Ai visat urat de te-ai trezit asa brusc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

41 minutes ago, einstein1984 said:

nu s-a dovedit intentia? 

b) [...] ori nu a fost săvârşită cu vinovăţia prevăzută de lege;

poate fi si asta dar ar fi vorba de partea a doua a literei (teza 2?)

 

Oricum, aia e o mizeie de motivare. Judecatorul trebuie sa spuna, in cuvintele lui (din ce stiu eu) de ce crede ca se aplica litera b) teza I. Adica sa spuna textual "nu s-a dovedit intentia" sau "fapta nu este prevazuta in codul rutier si eu consider ca ala se aplica aici" sau "nu a fost tentativa de omor ci de vatamare" ... plm. 

 

In fine, vedem la recurs.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, XaeL a spus:

am citit... judecatorul face referire la asta: b) fapta nu este prevăzută de legea penală ori nu a fost săvârşită cu vinovăţia prevăzută de lege. Nu stiu care ar fi "teza I" din textul asta, probabil "fapta nu este prevăzută de legea penală" ?

WTF?!?!?!

 

Dupa parerea mea fapta a fost incadrata gresit, ceea ce a simplificat problema mituirii sistemului. Nu cred ca imbecilul cu Touareg a vrut sa-l omoare pe cel cu Loganul si astfel acuzatia de tentativa de omor cade din start, in schimb fapta putea fi incadrata la altceva, de exemplu la distrugere cu circumstante agravante:

 

(4) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun, săvârşită prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc şi dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

 

Cu alte cuvinte cu o incadrare corecta a faptei putea sa ia lejer doi ani de puscarie cu executare.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partial de acord cu tine, in sensul ca e distrugere dar nu e prin incendiere, explozie sau altele asemenea

 

in afara de asta, poate fi si lovirea (art 193), eventual sub forma de tentativa de vatamare corporala (art 194, alin 3); poate au vrut baietii de la procuratura sa dea un exemplu si au bagat o incadrare mult mai serioasa, mai ales ca eu inteleg ca pentru urmarirea penala pentru vatamare trebuie sa depuna plangere persoana vatamata (si ala din dacie nu a depus), la fel si pentru distrugere; pentru omor cred ca se sesiseaza procurorul din oficiu

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, Flower-Power said:

Cam așa ..pentru că ulterior partea vătămată nu mai poate schimba încadrarea. 

scria pe undeva ca partea vatamata nu a depus nicio plangere; poate nu am citit cu atentie si scria si ca a depus ulterior?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, XaeL a spus:

scria pe undeva ca partea vatamata nu a depus nicio plangere; poate nu am citit cu atentie si scria si ca a depus ulterior?

fantastic cum te pricepi la motociclism, legislatie, mecanica, ... la medicina esti la fel de bun? Scrii si pe vreun forum d eprofil? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegului cu Kawasaki, B ceva KWS, care azi pe la ora 16:00 a decis sa o ia de câteva ori pe pista de biciclete de pe Victoriei, deși traficul era practic inexistent. Sunt bucuros ca nu s-a întâlnit cu vreun biciclist mai neatent sau vreun copil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Azi imi duceam si eu fetita de mana, pe trotuar, pe domeniul public, cand am remarcat de la distanță ceva de-a dreptul ieșit din comun si surprinzător, mai ales ca nu eram pe carosabil: calitatea benzilor pentru bicicliști. E uimitor de bine turnat asfaltul, pe o distanță de cateva sute de metri. Cine a zis ca dna Firea nu si-a făcut datoria probabil a băut benzină. Postez aici un exemplu in care observa mai clar claritatea marcajelor, eu personal sunt plăcut impresionat:

IMG_20190609_143116.thumb.jpg.1e337db9dad0ff5fdf1590d172c243c3.jpgIMG_20190609_143118.thumb.jpg.ed44e7b0654726e082fe6e007935ea2e.jpg

 

Desigur ca mai erau familii cu copii care au demonstrat aceeași apreciere si bucurie ca fiind delimitat atât de clar nu exista riscul să cadă peste ei o bicicleta de 200kg. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, AlexAB a spus:

IMG_20190609_143118.jpg

[...] nu exista riscul să cadă peste ei o bicicleta de 200kg. 

 

 

Nu fi rau, exagerezi si nu e ok, bunul simt trebuie sa iti dicteze o anumita conduita. Trotineta aia nu are 200 de kile, nici nu aia doi pe ea. Bine, fie, are cu unu' din ei. Bucurati-va ca nu a venit un dulap de 1300 rt pe acolo ca facea contur si la asfaltul de pe trotuar. Ai scapat decent si finut, esti tu cam rautacios...☹️

 

Citat

Zona noua de enduro? Ce e drept lasa un usor aer de vestul salbatic  

 

E veche zona, are minim 10 ani. :)) Dar, vezi ca nu mai tine mult, mergi acum daca vrei sa simti savoarea, se darama cat de curand, face loc mall-ului ce se construieste pe locul platformei Republica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...